lirmwlMduchi} formeel bij het Britsch-Indische rijk in te lijven. Uit Alexandria wordt aan de Daily News gemeld, dat de werken ter drooglegging van het Aboukir meer zijn aangevangen, na wier voltooing 30,000 acres grond voor den land bouw beschikbaar zullen komen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De officieels Wiener Zeiiung maakt een brief van Bismarck aan graaf Kalnoky open baar, waarin dank betuigd wordt voor de deelneming van Oostenrijk-Hongarije, die eene ongedwongen en levendige uitdrukking is van de onwankelbare en krachtige vriendschap, welke op den onwrikbaren grondslag der ge lijkheid van belangen en traditiën der volkeren berust. Graat Kalnoky antwoordde hierop, zijn dank voor het schrijven betuigende, dat het een ver heffende troost voor de toekomst is, dat het bondgenootschap in betrekkelijk zoo weinige jaren reeds zoo diep heeft wortel geschoten. De vriendschapsbanden zijn niet slechts hecht en sterk voor den vrede gestrengeld, maar zullen ook in de toekomst tegen elke proef bestand zijn, daar Oostenrijk-Hongarije het volste ver trouwen heeft op keizer Friedrich. ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat Keizer Freda- rik reeds te San Remo den deod zjjns vaders terstond persoonlijk aan Z. H. den Fans seinde, die onmiddellijk condoleance-telegrammen aan den Keizer, alsmede aaa Keizerin Angnsta en aan prins Wilhelm zond. Yon Schlözer, later de officieele kennisgeving langs den ge wonen weg gedaan hebbende, ging kardinaal Rampolla de condoleance des H. Vaders naar de Pruisische legatie overbrengen. De Par jjache Figaro zegt, dal men te Rome reeds ernstig d« mogelijkheid van een tijdelijk vertrek van den Pans uit de Eeuwige Stad, in geval van oorlog, bespreekt, en vooral de vraag te berde komt, waarheen de H. Vader zich zou begeven. Vele kardinalen zouden zich voor Frankrijk verklaren. Spanje heeft van zijn kant verzocht den Pang een toevlacntsoord te mogen bieden en wees daarbij op zijne neutraliteit en de kinderljjke liefde van de Koningin-Regentes voor den H. Vader. Ook Engeland heeft door bemiddeling van den hertog van Norfolk het aanbod laten vernieu wen, door Koningin Victoria reeds in 1884 gedaan, nl. dat de Paus gebruik zou maken van het eiland Msltha in de Middellandsche zee nabij de Italiaansche kust gelegen en dat zooals men weet aan Engeland toebehoort. Daarenboven hebben nog de vorst van Monaco en de prins von Lichtenstein, die in Oosten rijk een onafhankelijk gebied bezit, den H. Vader offerten gedaan. Leo XIII heeft intus- achen nog geen beslissing genomen. Van den eenen kant wordt opgemerkt, dat als Italië een veldslag verloor, de regeering niet meer meester van den toestand zou zijn en de secten wellicht het Vaticaan zouden bestormen. Ande ren merken op, dat als de Paus vertrekt met al wat hij bezit, zijne archieven en waarden, het Vaticaan spoedig de prooi van het gepeupel zon worden. Hierin stemmen echter allen overeet), dat de Pans slechts in het uiterste oogenblik, wanneer alle hoop op het behoud van den vrede zal zijn vervlogen, een besluit zal nemen. De Moniteur de Rome zegt in zijn eerste artikel over keizer Frederik III, dat Europa hem beschouwt als de vorst des vredes. De godsdienstvrede zal in hem een zekeren en doelmatigen steun vinden. Zijn naam en zijn overtuiging beteekenen den vrede in het bin nen- en buitenland. RUSLAND. Het Petersburger Regeeringsblad schrijft De zending van den Troonopvolger naar Berlijn is een teeken van het onveranderd voortduren der innige vriendschapsbanden tusschen de beide Vorstenhuizeu. Deze ban den zullen, evenals vroeger, het onderpand zijn van de bljjvende vredelievende betrek kingen tusschen beide Rijken en strekken tot beider welvaart, en tot afwending van alle internationale verwikkelingen. Het Russische hof zal wegens het ovjrlijden van Keizer Wilhelm den rouw aannemen voor vier weken. Zoo ook het Russische leger. De regimenten, waarvan de overleden souve- rein eere-bevelhebber was, zulleu rouw dragen gedurende vijf weken. Op den dag der be grafenis zal het geheele Russisohe leger z waren rouw dragen, eu mogen bjj geen enkel regi ment de trommels geslagen of de hoorns geblazen worden. Het regiment van Kaluga, waarvan keizer Wilhelm eere-bevelhebber was, zal voor altijd den raam des overledenen dragen, en de nieuwe keizer Frederik is tot eere-bevelhebber van dit regiment en van dat der grenadiers te St. Petersburg benoemd. Schiedam, 14 Maart 1888. Aan het commissariaat vau politie zijn als op straat gevonden aangegeven 2 loten in eene verloting voor het St.-Anthoniusgesticht te Rotterdam, een rozenkrans, een stuk lood, vermoedeljjk afgewaaid van een der huizen aan de Lange Haven nabij de Vischmarkt, een witte manchet met wit beenen knoopje en een gouden oorbel. Door J. Kruizinga, timmermansknecht bjj d# heeren Wouterlood en Berkelaar, werd gisteren in de gracht aan de Lange Kerkstraat een snoek van 2i/s kilo gevangen. Door den Gemeenteraad van Steenbergen is aan de heeren F. A. de Jongh te Schiedam en W. Bottenberg te Oud-Beierland concessie verleend voor den aanleg van een hoogdruk- waterleiding met polderbemaling. De gewone andientie van den Minister van Oorlog en van den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid zal morgen (Donderdag) niet plaats hebben. De nieuwe Kamer zal nog in geruimen tjjd niet geheel zijn samengesteld. Eerst moet de uitslag der herstemmingen op 20 dezer worden afgewacht, en eerst daarna knnnen de meeste der nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, waarmede weder ten minste 3 weken gemoeid zijn en waarop weder herslemingen kunnen volgen. Eerst in 't eind van April, misschien eerst in de helft van Mei, zal de „Kamer van Honderd" voltallig zijn. De ouda Tweede Kamer blijft in wezen, zoolang de nieuwe niet is geopend. Daar die opening wegens de vele herstemmingen en nieuwe verkiezingen wel verdaagd zal worden tot de verkiezingen geheel of nagenoeg zijn geëindigd, zal 't wellicht noodig zijn de oude Kamer nog bijeen te roepen voor maatregelen van dringenden aard, die zich kan nen voordoen. Het plan, de nieuwe zitting in de eerste week van April te openen, zal wel niet doorgaan. Nu Keizer Wilhelm overleden is, is Koning Willem III der Nederlanden de oudste regec- rende Vorst van Europa. Op hem volgt de 69- jarige Koning Christiaan IX van Denemarken, en dan Koningin Victoria, die ook 69 jaar is. Koning Oscar van Zweden en de Keizer van Oostenrijk zjjn beiden 59 jaar. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de Gou verneur van Suriname, Mr. H. J. Smidt, san de Regeering zijn verlangen zou hebben te kennen gegeven, om, wegens gezondheidsreden in het voorjaar nsar Nederland terug te keereu. Gelijk men weet, is de heer Smit intus- schen veikozen tot lid der nienwe Tweede Kamer en vindt bjj das na zijn terugkeer een nieuwen werkkring. Aan de Israëlietisohe militairen, die het Paasehfeest te hunnent wensohen te vieren, ii daartoe de gelegenheid gegeven, door aan hen wier ouders of betrekkingen ia de garnizoen- plaatsen wonen, op de feestdagen vrij van dienst te verleenen en aan de overigen een verlof van 23 Maart tot 4 April a. s. toe te kannen. Da Maatschappij voor ZeeTisscherjj te Maas sluis, die onlangs een harer schepen op de kust vau Engeland verloor, heeft weder een bodem aangekooht. Zij oefent thans haar be- diijf nit met 24 schepen. Blijkens eene kennisgeving van de Rotter- damsohe Tramweg-maatschappij, zal, wegens te verrichten werkzaamheden in de Scheeps timmermanslaan te Rotterdam de exploitatie der lijnen HoflaanBeursPark en Rhijn- spoor—Centraal StationWillemsplein ge staakt worden van den W estzeedijk tot aan het Park en van den Westzeedijk tot aaD het Willemsplein, en wel hoogstens gedurende veertien dagen. Tramway-omnibusaen zijn in Rotterdam iets nieuws. Weldra zullen wij ze zien. Het zijn gewone tramwagens, welke eohter niet op rail» loopen, en op alle wegen te gebruiken zijn. Daar ter stede hebben eenige heeren zich ver- eenigd en concessie voor tramweg-omnibussen gevraagd. De rijtuigen zullen vervaardigd wor den in de rijtuigfabriek van de heeren Boertje k Co., Oostveatplein. Te Scheveningen zijn aangespoeld een veer tigtal kistjes sloebokking en eenige kisten ge opende kabeljauw, afkomstig van eene bij Brouwershaven in de vorige week gestrande boot uit Bergen in Noorwegen. Te Loosduinen is eeöe sloep aangespoeld, vermoedelijk even eens van het gestrande vaartuig afkomstig. Werd in het laatst der vorige week een 14jarig meisje onder de gemeente Oegstgeest door een 4tal opgeschoten jongens geweldda dig aangerand, in de nabijheid van Leiden, onder de gemeente Leiderdorp, naderden Vrjj- dag middag 4 jongens, waarvan een van eene zoogenaamde »catapnlt" voorzien was, een 19- jarig meisje tot op twee passen. Daarop bleef de jongen, die het schietwapen droeg, voor haar staan en schoot haar een Bteentje vlak bij het oog in het aangezicht. Gelukkig had deze ge- meene streek geene ernstige gevolgen. Zoo wel daar als elders wordt eohter door velen ver langd, dat de daders van dergelijke gemeen heden eens mogen ondervinden, dat er een voortreffelijk Nederlandsch wetboek van straf recht bestaat. De Keizerin van Oostcnrjjk en de aartsher togin Valeria zullen, volgens den Temps, dezer dagen naar Amsterdam komen en zioh onder behandeling van dr. Mezger stellen. De Gemeenteraad van Edam heeft benoemd een permanente commissie van drie leden (da heeren KeukeD, Tuijn en Wilterdink), om, ter tegemoetkoming aan de behoeften vandovis- schers te Volendaro, bij de Regeering aan ta

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2