So, 3033. L. W. JANSEN, Vrijdag 16 Maart 1888, VERSO H iJ NT DA G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 39. güpmea ©DÊïdcht. HIEDAMSCHE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op aanst. Dinsdag 30 Maart, 'Wordt door ons dringend den kiezers" aan bevolen de heer J'd van den Gemeenteraad van Schiedam van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. DUITSCHLAND. Keizer Frederik hondt zich voortdurend met regeeringszaken bezig en ontvangt verschil lende personen. Ten aanzien van de kwestie, op welke wijze de Keizer den eed van trouw aan de grondwet zal afleggen, daar hij niet 8chijnt te kunnen of mogen spreken, zal thans Waarschijnlijk eene beslissing genomen worden. Gisteren voormiddag kwam het Senioren- konvent van het Pruisische Huis van Afge vaardigden op uitnoodiging van Bismarck bijeen, en na wederzijdsche gedachtenwisse- ling is men tot overeenstemming gekomen omtrent het navolgendeAan de grondwet telijke voorschriften zal het beste getrouw gebleven worden, indien de Keizer—Koning aan de beide Huizen van den Pruisischen Landdag een boodschap richt, waarin hij trouw belooft aan de grondwet en zich voorbehoudt den werkelijken eed te zullen afleggen zoo dra zijn toestand hem het spreken zal veroorloo- ven. Daarop-heeft Bismarck in den namiddag een voorstel in dien zin aan den Keizer gedaan, die daaromtrent waarschijnlijk nog gisteren een besluit zou nemen. De te richten boodschap zou dan wellicht Maandag bij den Landdag inkomen. Over de reis des Keizers van Leipzig naar Berlijn, deelt de Köln. Ztg. nog de volgende bijzonderheden mede. De keizer en keizerin waren zeer aangedaan. De keizer omhelsde vorst Bismarck meermalen en reikte de hand aan de overige ministers, die haar kusten. De keizer sprak geen woord schrif telijk vroeg hij den ministers of zij hem voordrachten hadden te doen en op hun ont kennend antwoord nam hij met eene beweging van de hand afscheid. Op 's keizers verlangen bleven vorst Bismarck, graaf Herbert Bismarck, prof. Schweninger (Bismarcks lijfarts), graaf Eulenburg, de opper-ceremoniemeester, ge neraal Albedyll, en de als minister van het koninklijk huis fungeerende graaf Otto zu Stolberg Wenigerode. Op den weg van Leipzig naar Berljjn teekende de keizer ongeveer hon derd stukkensedert den dood van keizer Wilhelm wachtten ongeveer 503 stukken op zijn handteekeniDg. De keizer heeft geen enkel woord gesproken. Gisteren avond heeft de Keizerin-weduwe Augusta den Keizer en de Keizerin op Char- lottenburg een bezoek gebracht. De Keizer zou ook de voorzitters van den Rijksdag en van de beide Huizen van den Pruisiscben- Landdag gezamenlijk ontvangen tot het, aan bieden hunner betuigingen van rouwbeklag. De Rijksdag en de Pruisische Kamers zouden gisteren middernacht gezamenlijk aan de lijkbaar van Keizer Wilhelm in den Dom hulde komen brengen. Blijkens de gisteren bekend geworden ambtelijke regeling betref fende de keizerlijke begrafenis zou Keizer Frederik, vergezeld van zijne familie, aan de plechtigheden deelnemen doch uit goede bron wordt vernomen, dat de geneesheeren zich krachtig daartegen verzetten zooveel temeer wijl de opwinding der laatste dagen natuur lijkerwijs bij den hoogen lijder thans door afmatting gevolgd wordt, 's Keizers eetlust is goed, zijne krachten nemen toe en het hoesten en opgeven worden minder, doch het is thans zaak, dat hij zich zooveel mogelijk ontziet. Daarom zouden dan ook thans reeds eenige staatszaken voornamelijk van militai ren aard aan zijn zoon, kroonprins Wilhelm, zijn opgedragen. Omtrent het volksbetoon bij Keizer WiL- belms lijkbaar en de plechtigheid der ter- aarde bestelling wordt verder door den Ber- lijnschen korrespondent van de JS/. R. Ct. nog het volgende medegedeeld De aandrang van menscben om het ten toongestelde keizerlijke lijk te zien, is onbe schrijfelijk. Het gansche gedeelte der stad in de nabijheid van den Dom en het slot is van alle verkeer met de overige wijken afgesloten. Zij die aldaar woonachtig zijn, moe- ten zich des nachts van levensmiddelen voor zien, willen zij gedurende den dag geen gebrek lijden. Teneinde zich een denkbeeld te maken van deze opeenhooping van mensehen, gelieve men zich voor te stellen, dat uit de verte ge zien, de uitwasemingen, die uit de samenge pakte menigte opstijgen, in den kouden dampkring zich verdikken tot eene groote witte wolk, welke in de lucht blijft hangen. De rouwversieringsn van den Dom af, Onder de Linden langs tot aan de Branden burger Poort zullen een grootschen aanblik opleveren. Verder dan tot dit punt zullen geene versieringen aangebracht worden, dewijl de ter begrafenis aanwezige vorstelijke perso nen slechts zoover den stoet zullen volgen, zijnde de geheele tocht tot Charlottenburg te vermoeiend. De Brandenburger poort wordt geheel met zwart bekleed. Alle overgangen van straten worden overdekt met groote rouwbaldakijnen, alle huizen gelijkvormig met rouwfloers versierd. Den ganschen weg langs zullen omfioersde gaslantarens en flambouwen branden, niettegenstaande de plechtigheid des middags plaats vindt. De keizerlijke proclamaties betreffende het regeeringsprogram geven aanleiding tot een stortvloed van beschouwingen in de pers! Kort samengevat komen ze hier op neder, dat elke partij zich in die stukken datgene uitkiest wat met hare richting het meest overeenstemt. Alleen de uiterst conservatieve partij neemt groote terughouding in acht. Er is thans sprake van om alle dagbladen der wereld, welke bijzondere dépêches en artikelen over 's Keizers overlijden bevat hebben, in eene verzameling bijeen te brengen en als blijvend aandenken in een openbaar museum of archief te bewaren. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren met 250 tegen 150 stemmen Bradlaugh's voorstel aangeno men waarbij aan personen, die geenen eed verkiezen af te leggen, wordt toegestaan dien door eene verklaring te vervangen. In den loop der beraadslaging verklaarde de voor steller zich bereid aan Harccurt's en Clarke's bedenkingen tegemoet te komen in dien zin. dat bij bij de behandeling der artikelen een® beslissing zal inlasschen, dat personen, die eene verklaring als bovenbedoeld wenschen af te leggen, uitdrukkelijk verklaren moeten, dat zij gewetensbezwaren tegen een eed hebben en zich door een eed niet gebonden achten. Naar de Standard uit Weenen verneemt, worden Oostenrijkscbe reizigers in Rusland gewaarschuwd, dat gepasporteerde vreemdelin gen in de Russische steden alleen mogen vertoe ven als zij tachtig kopeken per dag betalen in zegels, op de verblijfpassen vast te hechten. Uit Genève verneemt hetzelfde blad, dat de bondsraad besloten heeft op de aanklacht van den Duitscben gezant voor den rechter te dagen de Franschen, die tijdeus het carnaval te Bazel een vlugschrift verspreidden, ge titeld Vive la France. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt bericht, dat het. voorval te Damascus zonder nader onderzoek is afgeloopen. De Sultan zal eme irade afkon digen, waarbij de gouverneur van Damascus wordt afgezet en de Fransche regeering zal den konsul verplaatsen. Uit Bucharest wordt san de Standard ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1