1328 en de heerL. W. Jansen 1103 stommen, zoodat tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is gekozen de heer mr. J. G. Pafijn. {Reeds per bulletin aan onze lezers in de stad medegedeeld.) De hierboven medegedeelde uitslag der her stemming voor de Tweede Kamer is zeker een teleurstelling voor de behoudende partij in ons district; maar wanneer wij nagaan de mid delen, die door de tegenpartij zijn aangewend, om haar kandidaat te doen zegevieren, dan blijven ons inderdaad overvloedige redenen van troost over. Het is toch een feit, dat de liberale partij haar succes niet te danken heeft aan de verdediging van hare beginselen maar alleen aan het op de meest ooedele wijze op wekken van den geloofshaat. Het deviesver deel en heer8ch, heeft zij weder met succes in tospassing gebracht. Wij kunnen ondanks dezen uitslag niet na laten hulde te brengen aan den buitengewonen ij ver der katholieke kiezers en hunne leiders maar ook den leiders der antirevolutionaire partp en de meerderheid hunner kiezers mag een woord van lof niet onthouden worden. Zij hebben een ijver ontwikkeld en eene ge zindheid getoond, welke inderdaad veel voor de toekomst beloven. V an de eergisteravond te Oyerschie gehouden vergadering der anti-revolutionairen, maar die ook door een aantal liberalen vooral nit Schiedam bezocht was, deelen wjj kortelijk mede Spreker was de beer J. C. Fabius, lid van de Tweede Kamer. Ze was vrij drnk bezocht en werd door den beer Hoogendam geopend. Het woord werd gevoerd door de heeren de Kroes, de Groot en Tak over de wensehelijkbeid van vrijhandel en door de heeren Dr. Ziaijer en Noordtzij over politieke zaken. De blijdschap van vele liberalen bij het op treden van Dr. Zaaijer, werd weldra in teleur stelling veranderd, toen zij bemerkten, dat het dezen „voorvechter" niet gelukken zou deze vergadering in verwarring te brengeD, door een aanmatigend in beslag nemen van al den tijd, tot debat toegestaan, evenals in Zevenhuizen gebeurd was. De maatregel, vastgesteld in het begin der vergadering, dat niemand, hetzij vriend of tegenstander, meer dan 10 15 minuten tot debat werden toegestaan, werd ook op Dr. Zaaijsr toegepast, die zeer ontstemd scheen dat bij als een gewoon sterveling werd be handeld, en niet de aanwezige heeren debaters allen voor hem alléén het veld ruimden. Een klein tnmelt, door de liberalen veroor zaakt, was het gevolg. Op aansporing van een Schiedamsch liberaal vertrokken zij, en het fatsoenljjk publiek bleef zitten. De heer Fabius beantwoordde de beden kingen van de debaters, sprak in bezielende taal nog eene opwekking tot het »nooit stem men op den liberaalen de vergadering ging ten slotta uiteen. De weggeloopen" liberalen hadden zich in het voorste deel van de zaal vereenigd, en hielden zich gedurende dien tijd bezig de orde, zoo veel zij dat durfdeD, te verstoren. De Staatscourant van beden bevat weder een lange lijst van gemeenten, die met een buitengewone Rijkssubsidie moesten worden begiftigd, teneinde van den financieelen onder gang te worden gered, waarin zij door de buitensporige kosten van het openbaar onder wijs gebracht zijn. Op die wijze bekwamen gemeenten Maasbeeze f300, Belgooi f 300, Ambt-De utichum t 300, Est en Opijnen f 450, Neede f700, Graft f1400, Landsmeer f 1270, Oostzoam f 1400, Ransdorp f 700, Bargb f 150, Klinge f 2945, Ellewoutsdijk f 700, Heiokens- zand f600, ISiisse f550, Phiilippine f 750, St. PhiSlipsland J 500, Wemeldinge f 600, West Kapelle f1125, Zuiddorpe f400, Tiechoven (Utrecht) f 300, Ameland f 3000, Sloten (Pries- land) f1200, Stavoren f 915, Workum f 2200, Hcngeloo (Overijsel) f 1500, Wanneperveen f 1000, Marnm f2000, Onstwedde f500, Beilen f 1000, Wes erbork f600. Te Maassluis kwam Zondag namiddag bericht, dat het aldaar te huis behoorsnd loggerschip Drie Gezusters, schipper D. do Niet, ia de Noordzee bij Doggersbank, in aanvaring was geweest met de NoOrdscbe bark Brilliant, kapt. Christian, van Haiti naar Riga, laatst van Portland. Het loggerschip bekwam door deze aan varing zoo aanzienlijke schade, dat het bijna onmiddellijk zonk. De schipper en acht man der equipage werden gered en te Laith aan wal gebracht, drie man echter moeten zijn verdronken. Van deze ongelukkigen, die allen als brave oppassende meuschen bekend stonden beeft een een gezin met vier jonge kinderen. De heer J. Brnssaard, godsdienstonderwijzer te Barendreoht, deelt het droeve feit mêj,dat de liberalisten in Dordt een kiezer onder de „kleyne Inyden" krankzinnig hebben gemaakt. Hij schrijft er van Een ijverig en actief man, als dijkopzichter in de gemeente Barendreoht werkzaam, werd bij de laatst gehouden verkiezing op 6 Maart, door eenige liberale heeren van het dijk- of polderbestuur gedwongen om zijn kiesbiljet aan hen af te geven, waarop reeds het anti-revo lutionaire Kamerlid mr. Th. Heemskerk was ingevuld, en te vervangen door dien van den heer mr. Van Ossenbruggen. Toen de kiezer dit in het eerat weigerde, en met nadruk aanvoerde dat hij als kiezer vrij was te stemmen wien hij wilde, werd hij met ontzet nit zijne betrekking bedreigd, waarop hjj zijn stembiljet uit den zak haalde, en het den heeren toewierp, zeggende »lnGods naam dan." Het stembiljet werd veranderd en het slacht offer onder geleidde naar het stembureau ge bracht, opdat men zeker zou zijn. Eu sinds dien dag is hjj, de conscientieune man krankzinnig, zoodat hij sedert eenige dagen streng bewaakt moet worden, wijl hij de band aan zijn eigen leven wil slaan en heden 19 Maart naar bet krankzinnigengesticht te Veldwijk vervoerd zal worden. Heeren werkgevers 1 dwingt dns nwe onder- hoorigen niet, waardoor gij personen en huis gezinnen ongelukkig maakt, en werklieden 1 laat n niet dwingen, opdat na de stemming uw geweten u niet veroordeele, en gij u zeiven, uwe vrouw en kinderen in het ongeluk stort. Voor de waarheid van het feit staat in: J. Bbussaakd Jzn,, alhier. Godsdienst-onderwijzer te Barendreoht. Dit smartelijk geval geeft te denken. Dat zijn nu de mannen, die van vrijheid roepen 1 En tegen zulke praktijkeu heeft hun pers geen woord van protest. {St.) In het Rotterdamsch Meuwsblad wordt een uitvoerig verhaal gegeven van de wijze waarop de dieven te werk gingen, die onlangs in het effectenkantoor der firma D. Co. inbraken. Zij schijnen mannen geweest te zijn ervaren in het vak en volkomen op de hoogte. Verscheiden werktuigen, die zij be zigden om de brandkast te openen, maar die bljjkbaar in hun soort niet zoo voortreffelijk waren als de brandkast-zelve, lieten zij achter, en deze waren van de besten, welke in Enge" land worden gemaakt. Zij vertegenwoordigden een waarde van f 50 of f 60. Onderscheiden waren gebroken. De dieven waren des nacht® van half twaalf tot vijf nnr bezig en moesten toen onverrichterzake vertrekken. Meer dan eens werden zij verontrust door de politie, die argwaan scheen gehad te hebben, maar een van hen was op uitkijk gesteld in een voorvertrek en waarschuwde door middel eener fijne eleotrische sohel. Alvorens het werk te beginnen toch hadden zij een metaaldraad door de verschillende vertrekken gelegd, die door een klein toestel electrisch kon worden gemaakt. Zoodra de schel klonk, bluschten zij het dievenlantaarntje en staakten het werk. Ten einde zich voor overrompeling te behoe den, hadden zij de gewone sinten der deuren vervangen door andere, welke zij hadden medegebracht. Naar wij vernemen, bestaat bij de Neder- landsche Rhijnspoorweg-maatschappij het voor nemen om tusschen al hare stations (met uitzondering van de stoomtramwegstations) onderling retourbiljetten le en 2e klasse bij series van minstens 20 stnks verkrijgbaar te stellen. Deze maatregel zou voornamelijk genomen worden, om het nemen van biljetten bij elke reis te vergemakkelijken voor personen, die dikwijls van dezelfde lijn gebruik maken, zoodat een reiziger dan shchts den datnm van zijn biljet behoeft in te vallen, om daar mede te kunnen reizen. Deze biljetten zijn personeel en dragen aan de achterzijde den naam van den houder. De geldigheidsduur en keuze van datum bljjfc geheel onbeperkt mits vallende binnen de geldigheid van de geheele serie, die 6 maanden bedraagt. {N. R. C.) De Hiagacha kroniekschrijver der TV. Gron. Ct. meldt: Z. M. is in de laatste dagen weder veel beter. Toch niet zoo, ot er is ernstig sprake van dat het jaarljjksch bezoek aan de hoofdstad dit jaar achterwege zal blijven. Beslist is dit intussehen nog niet. De heer mr. L. W. C. Keuchenins te's Gra- venhage heeft zijn benoeming tot liet van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Ede aangenomen. Jl. Maandag is een bewaarder in de cellu laire gevangenis in Den Haag in hechtenis genomen wegens het bevorderen van corres pondentie tussohen de gevangenen onderling. De welbekende persoon, die, onder den naam van graaf de Thonars, reeds vroeger vele ho telhouders tot slachtoffer maakte en wegens oplichterij werd veroordeeld, heeft opnieaw de residentie tot arbeidsveld uitverkoren. Bij ee nige kotfiehnis-en hotelhouders heeft hij uit stekend gegeten en geslapen, zonder aan beta ling te denken. De Haarlemsche korrespondent van de Amst. Ct schrijft „Nadat Vrijdag-avond de politie kraohtdadig was opgetreden en met de blanke sabel de optochten, die zich weder vormden, had uit eengedreven, schijnen de ongeregeldheden hier ter stede weder geëindigd te zjjn. Het werd dan ook mooi tijd, want bij eenigszins lan goren duur waren de gevolgen niet te overzien geweest. Nn reeds maakten verschillende lieden, van de optochten gebruik, om bp personen die zij minde gaarne mogen lijden, de glazen in te werpen en als men daar eenmaal mede is begonnen, volgt de rest spoedig vanzelf.'*:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2