1 le Jaarg. Zaterdag 24 Maait 1888. No, 3040. VERSO II IJ NT DAGELIJ ICS. ^Igpew (Swpcht. Bureau: Boterstraat, E, 39. Zij, die zich tegen I April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te ver schij nen nummers GRATIS. DE OVERWINNING. NIEUWE Prijs Vftu dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1-50 ITranco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advortentiën Van 16 regels /0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Hoezee 1 De Kraton is gevallen I De liberale burcht, de meerderheid van de liberale partij in de Tweede Kamer is uiteengespat. Zij ziet zich tot een getal van 45 leden teruggedrongen en als een teekenend feit neemt naast haar plaats de die niets anders is dan de vrucht man. harer verderf /aaiende beginselen, de be ruchte Domela Nieuwenhuis. Tegenover de liberale partij met haren vooruitstreven- den zoon Nieuwenhuis staat de anti liberale meerderheid in de Tweede Kamer. Ver blijdend, opbeurend feitZes-en-twintig onzer katholieke geloofsgenooten nemen naast zeven-en-twintig orthodoxe Prote stanten, de zg. antirevolutionairen, plaats aan de Rechterzijde en vormen met den conservatief Graaf J. Schimmelpenninck van Nijenhuis de meerderheid, die gelijk recht en waarachtige vrijheid voor allen in den lande bij haren wetgevenden arbeid zal nastreven. Ziedaar het resultaat der jongste verkie zingen. Zeker had het schitterender kunnen zijn als niet de liberale coalitie van zoo genaamde orthodoxe predikanten, profes soren, moderne joden en vrijmetselaars, tot »het protestantsche Nederland" op geflikt en omgeschapen, niet tot zelfs het onmogelijke beproefd had om de liberale meerderheid in stancl te houden, als niet het allegaartje, waarin de openbare onder wijzers, da broodprofessors, die ook wij anti-liberalen den mond open houden, te samen met de liberale coterie, niet het vuur der godsdienstige hartstochten tot kookhitte had opgestookt. Maar hebben de liberalen in sommige districten, o. a. in het onze, naast misleiding en verdachtma king van anderen aard, hoofdzakelijk aan dit schandelijk werk hun succes te danken van den anderen kant heeft de uitkomst toch ook geleerd, dat de anti-revolutionaire kiezers steeds minder voor hunne ophitsingen vat baar worden dat ook zij beginnen in te zien, het in onze dagen niet geldt een strijd tusschen verschillende kerkelijke gezindten, maar eenvoudig den grcoten levenskamp tusschen geloof en ongeloof. En dat is naast het eerste resultaat een succes, dat het ge wicht onzer overwinning niet weinig ver hoogt. Wij hebben inderdaad veel geleerd bij dezje verkiezingenWe hebben gezien wat de macht der ofhcieele bureaucratie, in dienst van het liberalisme, te samen met het opwekken van den geloofshaat vermag. Mogen dan ook al onze groote en kleine liberale marktschreeuwers victorie kraaien durft zelfs een gemeente-courant" verkla ren, dat de meerderheid der kiezers zich tegen de kerkelijke partijen" heeft ver klaard en hare partij »met open vizier" den verkiezingsstrijd heeft gevoerd, zij weet het best op welke wijze en door welke middelen die Pyrrhus-overwïnning verkregen werd. In gemoede zouden wij haar wel eens willen vragen of hare partij nog eens den strijd zou aandurven. Wij betwijfelen het zeer. Zij heeft inderdaad hare laatste troeven uitgespeeld. De anti liberale meerderheid in de Tweede Kamer, zal haar leeren, wat er van de afgezaagde spookvertellingen, door haar opnieuw opge rakeld, waar is, en, naar wij hopen, minstens dergelijke liberale broodschreeuwers, die ons in het ons meest dierbare verguizen, behoorlijk den mond stoppen. DULIT3CHAND. De Keizer heeft gelas', dat het paleis te Potsdam onmiddellijk tot zijne ontvangst in gereedheid zou worden gebracht, daar hij dadelijk bij het intreden van warmer weer, daarin zijn intrek wenscht te nemen. Keizer Friedrich heeft de volgende heeren als buitengewone gezanten naar de verschil lende Europeescbe Hoven gezonden om zijn optreden in de Regeering aan te kondigen en zijn dank over te brengen e oor de betuigingen van deelneming bij den dood van den ontslapen Keizer: naar Weenen graaf Lehndorff, naar het Quirinaal prins Hohenlohe-Ingelfingen, naar den H. Stoel prins Hatzfeldt-Trachenborg, naar St.-Petersburg generaal Von Werder, naar Parijs generaal Von Aken, naar Londen generaal Von Lob, naar Madrid en Lissabon prins Radziwill. Bij de overige Hoven worden de geaccrediteerde vertegenwoordigers van Pruisen met gelijke opdracht belast. In den gezondheidstoestand des Keizers is geen verandering gekomen. Hij verleent audiënties en ontvangt familie-bezoeken, maar spreekt hoogst zelden. Zoo ook, toen eergis teren de Weener nuntius Mgr Galimberti het pauselijk schrijven overhandigde, belastte zich keizerin Victoria met een beantwoording in de Italiaanscbe taal, terwijl do Keiz-rr slechts zwijgend zijn instemming en welwillendheid betoonde. In de brief des Pausen blijkt Z. H. ïooial op twee punten der keizerlijke procla maties te wijzen om er zijn dank voor te betuigen, namelijk op de godsdienstige ver draagzaamheid in den goeden zin des woords en op de bezorgdheid des Keizers voor de opvoeding der jeugd. Mgr. Galimberti bracht den Keizer diens bezoek aan den H. Vader in herinnering, in dato 27 Dec, 1883, en zei dat de H. Vader zich steeds met bijzondere vreugde dat bezoek herinnert. De Keizer zag er betrekkelijk goed uit. Mgr Galim berti werd vergezeld door Mgr Meny del Val, een zoon van den Spaanscken gezant te Weenen. Uit Berlijn wordt aan de Standard gemeld, dat de tegenwoordigheid der Russische groot vorsten aldaar niet mag worden opgevat als een teeken van wezenlijke verbetering in dan toestand. Welingelichte personen verklaren, dat de toestand volstrekt niet verbeterd is. Indien de Russische tioepenbewegingen zijn gestaakt, dan is dit wegens de sneeuw en het oog op Keizer Wilbelm's dood. Onmid dellijk gevaar is er nietwant Rusland zal niet gereed zijn vóór het eind van het vol gende jaar, en Frankrijk zal niets wagen alvorens Rusland gereed is. Giootvorst Michael van Rusland, die eergis teravond uit Berlijn was vertrokken, is gisteren aldaar weder teruggekeerd, dzar het spoorweg verkeer naar Rusland door de sneeuwmassa geheel gesiremd was. Ook vele afgevaardigden van den Rijksdag, die gister-avond Berlijn hadden verlaten, waren om dezelfde reden genoodzaakt weder terug te komen. FRANKRIJK. Het Boulangistisch comité, betiteld als comiiê de protestation nationale, heeft de candidal uur van Boulanger voor de Kamer ingetrokken en zijne electorale werkzaamheid voo loopig laten varen. Het verklaart a dus besloten te hebben, om aan de regeering elk voorwendsel voor eene nieuwe bestraffing van Boulanger te ontnemen. Volgens Havas is bet verirek van den prod- dent der republiek naar bet Noorder depar tement tegen het laatst der volgende maand vastgesteld. Hij zal Rijssel, Bergues, Mau- beuge en Duinkerken bezoeken, waar bij c'ie gelegenheid het eskader van het kanaal zal verschijnen om hem te begroeten. Op da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1