lie Jaarg. Zondag 25 en Maandag 26 Maart 1888. Na. 3041. Bjj tit lmw\ laehflort een Bijmisel. Be B. K. BMee-GfslicMm te Grave. VERSCHIJN T D A E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Zij, die zich tegen I April a. s. op dit blad abonneeren, cntvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers GRATIS. SCHIEDAMSC Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke ^Nommers Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.6Q Elke gewone regel meerO.lG Voor herhaalde plaatsing worden billijk® overeenkomsten aangegaan. Met een gevoel van diepe erkentelijkheid heeft het bestuur dier beide gestichten het eerste jaarverslag zijnen getierde weldoeners aangeboden en het is dan ook naar aanleiding van dit verslag, dat wij de aandacht onzer katholieke geloofsgerooten op dit schoone liefdewerk willen vestigen. Het Gesticht voor mannelijke blinden werd opgericht 22 September 1859, dat voor vrou welijke blinden 13 October 18c3. Stichters dezer beide inrichtingen waren de achtens waardige leden der familie De la Geneste, die ook voer let onderhoud van enkele blin den gezorgd hebben. Doch ondanks dezen krachtigen steun, maakten de financieele omstandigheden het noodig te bepalen, dat alleen die blinden konden opgenomen worden, voor wier onderhoud eene voldoende tege moetkoming kon worden gegeven. Het bedrag was bepaald op f 150 's jaars, doch op ruim 100 blinden, in de gestichten opgenomen, werd voor slechts twee daarvan dit bedrag betaaldveelal bleef het beneden de flüO. Onder zulke omstandigheden zagen de Directiën zich vaak tot innig leedwezen ver plicht aan arme blinden de opname te weige ren. Van eene noodzakelijke vergrooting der gebouwen kon niets komen en aan de drin gende beden van sommige oud-verpleegden, die, door bijzondere omstandigheden schier hulpeloos geworden, weder verzochten in de gestichten opgenomen te worden, kon geen gehoor worden verleend. Dat deze jammerlijke staat van zaken niet langer kon voortduren, begreep ook h. D. Hw. mgr. Godschalk, Bisschop van s Bosch, en om deze eenige katholieke inrichting voor blinden hier te lande in stand te houden en tot bloei te brengen, werd door Z. D. Hw., steunende op de alom bekende liefdadigheid onzer katholieke landgenooten, den 2 Sept. 1886 eene commissie benoemd, wier taak het zou wezen gelden voor hehoeltige blinden te verzamelen. Leden dier commissie zijn de hoogeerw. heerenM. F. De Beer, sup. gen. der Fraters en deken van Tilburg, eere-pre- sident, P. P. Tbijssen, kan., deken en pastoor van Grave, president en de eerw. heeren A. A. Beijer, rector in het Liefdegest-cht en J. J. van Kessel, directeur van het Fratershuis, beiden te Grave, de laatste als secretaris penningmeester. Den 23 September 1887 werd hetliefdewerk tot eene kerkelijke, niet-parochiale instelling van liefdadigheid onder den naam van »Insti- tuut of Gesticht voor Blinden" verheven en werden de leden der commissie door Z. D. Hw tot bestuurders benoemd. De gelden, die gemelde commissie zal in zamelen, moeten dienen om alle blinden, wier opneming dienstig geacht wordt, ook te kunnen plaatsen op voorwaarden, die niet al te druk kend zijn voor hen, die hunne plaatsing ver langencok moeten zij die zulks verlangen voortdurend in het gesticht kunnen blijven, en eindelijk moet voor hen, die na volbrachten leertijd, in de maatschappij terugkeeren, doch later door verschillende omstandigheden niet voldoende in staat zullen blijken in hunne behoeften te voorzien, althans de mogelijkheid bestaan om, indien zij zulks wenschen, opnieuw in de inrichting te worden opgenomen. Ter bereiking van dit doel tracht de com missie in verschillende plaatsen van het Rijk correspondenten aan te stellen, wier werk het zal zijn contribuëerende leden aan te werven, dat is personen, die bereid zullen zijn jaarlijks eene bijdrage van f2.50 voor het schoone doel af te zonderen, welke bijdragen aan de bestuurders worden overgemaakt. Ook zal het de taak der correspondenten zijn zorg: te dragen, dat, zoodra zij vernemen, dat zich een jeugdige blinde in bunne omgeving bevindt, deze in het gesticht worde opgenomen, en wel tijdig, in het belang des lijders zeiven, daar een vroege opneming natuurlijk de ont wikkeling slechts kan ten goede komen, en verder om met den directeur te correspon- deeren over eventueele opneming van bejaarde behoeftige blinden, wanneer zij met dezulke in aanraking komen. Zeer begrijpelijk is bet wat bet verslag thans zegt, ui. dat bet geheele Episcopaat van Nederland, zoomede Z E n.de Apostolische Internuntius bij ons Hof aan dit edel werk hunne booge goedkeuting schenken en het tevens warm aanbevelen. De commissie is reeds sedert eenigen tijd werkzaam in het aartsbisdom. Utrecht en in de bisdommen 'sBosch en Breda. Dit jaar zal haar taak zich ook tot de bisdommen Haarlem Roermond uitstrekken en zij vertrouwt en ook daar talrijke en ijverige correspondenten te zullen aanwerven. Verschillende geestelijks voordee'en zijn aan de deelneming van het liefdewerk verbonden zooals de HH. Missen, zoowel voor de levende als voor de overledene weldoeners op te dragen, en het voortdurend gebed der verpleegden en hunne verplegers. Het verslag belooft jaarlijks eenige blad zijden te zullen wijden aan eene korte beschrij ving der inrichting en de hulpmiddelen, bij het blinden, onderwijs in gebruikdoch raadt met het oog op de moeilijkheden, aan een dusdanige beschrijving verbonden, ten zeerst» een bezoek in het gesticht aan en verzekert, dat alles met de grootste bereidvaardigheid zal worden getoond en uitgelegd. Het geeft verder een kort overzicht van hetgeen in vorige eeuwen voor het blinden-onderwjjs is gedaan en bespreekt in tegenstelling van heidendom en Christendom ten opzichte van de naastenliefde de verschillende systemen van alphabeths. voor het leeren lezen der blinden in gebruik, vanaf de beweegbare looden letter- leekens van Pierre Moreau tot aan het alpha bet van Barbier, dat na door de Braille te zijn verbeterd, nog heden bij voorkeur te Grave wordt gebruiktverder de wijze waarop de aardrijkskunde wordt onderwezen, eindelijk het praktische toestel, dat bij het schrijf onderwijs wordt gebruikt en dooreen leeraar der inrichting is uitgedacht. Bij de in 1885 te Amsterdam gehouden tentoonstelling van hulpmiddelen bij het blin- den-onderwijs werd de inrichting te Grave ook van niet-katholieke zijde geroemd, zoowel voor de daar in gebruik zijnde leermiddelen als voor de voorwerpen van vrouwelijken handarbeid, door de verpleegden van het meisjes-gesticht vervaardigd. Na nog een kort woord over de werkzaamheden en uit spanningen der blinden te hebben gezegd, wordt dankbaar melding gemaakt van eenige giften, in den loop van 1887 ontvangen, waaronder vrij aanzienlijkeook hebben Provinciale Staten van Noord-Brabant een subsidie vsn f 1000 toegezegd. Verder wordt het plan bekend gemaakt om, zoodra rulks mogelijk zal zijn, een fonds te stichten, wat dringend noodig is, wil men het gestelde doel bereiken, nl. het voortdurend voorzien in de behoeften van alle R. K. blinden van Nederland. Het verslag sluit met een woord van dank aan dokter H. J. F. Giesbers, die in beide inrichting n zijne hulp, zoo genees- als heel kundig, geheel kosteloos verleent. Git eene lijst aan het einde van het boekjaar blijkt, dat gedurende het jaar 1887 te Grave werden verpleegd 31 mannelijke en 13 vrou welijke blinden. Wij vernemen met bijzonder genoegen, u& ook een paar dames hier ter stede als cor respondenten voor dit schoone liefdewerk eerlang zullen optreden. Mochten velen door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1