Stititeitlandach3 fciiiritteii. zijn om de hoogeschool van Buda-Pest. Deze hoogeschool, eene zuiver katholieke en bijzon dere stichting, gelijk de hoogeschool van Leuven, is door de regeering aangeslagen en xeeds zoozeer ontruimd, dat er geen enkel oprecht katholiek professor meer te vinden ishet zijn allen joden of logemannen. De katholieken eischen nu hunne hoogeschool terug. De strijd zal hevig zijn, maarzij zullen overwinnen als zij slechts voet bij stuk houden. De berichten uit Hongarije over de over stroomingen aldaar luiden eenigszins gunsti ger. Het water begint langzamerhand te val len, en hoewel er nog grooten nood heerscht, hoopt men toch te zullen behouden wat tot nu toe gespaard bleef. Intusschen bedraagt de aangerichte schade reeds millioenen, en zijn duizenden ongelukkigen van alles beroofd. ROME. De H. Vader heeft besloten, den 11 Apiil opnieuw een H. Mis in den St. Pieter te celebreeren voor de Fransche pelgrims. Jl. Woensdag heeft de Paus in plechtige audiëntie den buitengewonen gezant van den Duitschen Keizer, prins von Hatzfeldt, ont vangen, die den H. Vader een brief van zijn souverein moest overbrengen, in antwoord op het schrijven van den Paus aan den Keizer. De hertog van Norfolk heeft zich naar Florence begeven, waar koningin Victoria zich thans bevindt. De hertog brengt zijn souvereine een eigenhandig geschreven brief des H. Vaders. Volgens de Mondt loopen de onderhande lingen tusschen Rusland en den H. Stoel thans over het bezetten van vacante bisschops zetels, de kwestie der gemengde huwelijken en het gebruik der Poolsche taal. Men wil, dat de heer Boutenieff, die de onderhandelingen leidt, als gezant van den Czaar te Rome zal blijven. Volgens anderen zal een jonger diplomaat bij den H. Stoel worden geaccrediteerd. Schedam, SO Maart 1888. Van de militie van dit jaar worden 10,400 man bestemd voor de laudmacht en 600 voor den dienst ter zee. Bij de infanterie worden er ingedeeld 7610, bij de kavalerie 375, bij de artillerie 2240 en bij de genietroepen 175. Uit goede bron vernemen wij, dat er een nieuwe stoomsloepdienst binnen korten tijd in werking zal komen tusschen Rotter dam en Hillegersberg, die door de Rotte en de Plassen den >Jardin de Plaieance" van den heer Freericks te Hillegersberg zal berei ken. (tf. Na het door dr. Mess genomen en eervol verleend ontslag als geneesheer der gemeente- badiurichting te Scheveningen; zal deze betrek king niet meer worden vervnld. De Haarlemmer trekvaart, sedert jaren als vaarwater weinig in gebruik, gaat vermoedeljk eene betere toekomst tegemoetalthans er zijn plannen in behandeling, om deze vaart te Halfweg door eene schutsluis mot de ringvaart in verbinding te Btellen, waardoor de kleinere scheepvaart zeer zou zijn gebaat, daar de vaar tuigen langs een korteren weg uit het hartje va Zuid-Holland de hoofdstad des Rjjks kun nen bereiken. Een jolleman zou ebrg'steren drie Engeiscben te Amsterdam naar ten stoomschip, liggende in bet Oosterdok te Amsterdam, roeien. Voor zij aan boord gitgen, wilde de man betaling hebben, doch deze niet dadelijk krijgende, kreeg men twist en sloegen alle vier over boord. Een der Engelschen verdronk, de drie anderen werden nog gered en door de haven politie in arrest genomen. Volgens een Amsterdamsch berichtgever van de Freisinnige Zeitung heeft de Koiing reeds besloten de pas verkozen Tweede Kamer te ontbinden 1 Over de Nelerlandache afderling der Vati- caansche tentoonstelling schrijft de Romeinsche correspondent van het A. v. d. D. het vol gende »Wat ik bier niet mag verzwijgen, is de al- gemeene indruk, dien de aideeling op iederen bezoeker moet maken. Zij legt namelijk een allervleiendst getuigenis af van onzen kunstzin en gosden smaak, vooral van de aanmerkelijke vorderingen, die onze kerkelijke kunst in de laatste jaren gemaakt heeft. En wat door de smaakvolle en gelukkig be rekende arangeeriag der voorwerpen nog meer uitkomt is de veelzijdigheid, wjlke, in weer wil van den beperkten omvang, in de inzen ding van ons klein landje zoo iu 't oogvallend is. Alle takken van kerkelijke kunst zijn er waardig vertegenwoordigd goudsmee- en beeld houw-, schilder- en borduurkunst, ja zelfs de glasbranderij mag in het venster van het Utreohtsche atelier medelingen naar dan eere- prijs. Onder dit opzicht staat onze afdeeling ver boven Dnitschland bjjv., hetwelk hoofd zakelijk slechts paramenten en niet dan middelmatig goudsmeewerk heeft ingezonden. Naar men verneemt, zullen da stationschefs en hun plaatsvervangers te Zaandam, Koog- Zaandijk, Wormer veer, Krommenie en Oostzaan worden aangesteld tot onbezoldigde Rijksveld wachters. Een haringtrekker te Helder had in den nacht van Maandag op Dinsdag een buiten kansje. Hij had drie groote zalmen in zijne zeeg, waarvoor hij aan den afslag bijna f 60 maakte. Uit Hilversum wordt gemeld, dat de mili tairen benevens de gemeente-politie de zande rijen hebben verlaten. Men hoopt nu. dat de ontstemde erfgooiers kalm zollen blijven en rustig de uitspraak in het aanhangige ..proces zullen afwachten. In eene te Raalte gehouden vergadering der Katb. kiesvereenigingis metalgemeene stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen gekozen, de heer van Alphen, te Hengelo. De heer mr. C. J. Sickesv, voorzitter der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Land bouw, heeft, na en in verband met zijn niet- herkiezing tot lid der Eerste Kamer, bedankt als voorzitter dier Maatschappij. Daar de heer Sickesz bij de stemming slechts 26 stemmen verkreeg, terwijl de andere liberalen er min stens 31 verwierven, ziet hij daarin een per soonlijk votum van wantrouwen. Dinadag-avond woedde in den Gelderschen Achterhoek een hevig onweder, vooral boven Groenlo, waar de bliksem in de protestantsche kerk sloeg. Boven in den koepel ontstond bierdoor brand. Aan blusschen met de spuiten viel niet te denken, daar de vlammen riet waren te bereiken. Drie moedige mannen klommen eindelijk naar boven en mochten er ca veel krachtsinspanning, in slagen den brand meester te worden. De koepal is gedeeltelijk verbrand. Te Vorden verbrjjzelde de bliksem een zwaren eikenboom. Door de R. K. kiesvereeniging Breda's Welzijn is tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweele Kamer ges'eld, de beer J. F. de Broy te Breda. De heer de Booy zal in ver schillende plaatsen van het district optreden en zijne politieke denkbeelden uiteenzetten. Men schrijft aan het D. v. N.: „Naar wij uit goede broa vernemen, zon op eeue plaats, waar men het allerminst zou zoeken, in ean dorp der provincie Noord- Brabant, in de gemeente B jksmeer, gevonden zijn de particuliere correspondentie tusschen onzen Koning Lodewijk Aapoleon en zijn machtigen broeder, den Keizer der Fran- schen, Napoleon I. De advocaat Verheijen uit Nijmegen zou nl. op den zolder van het huis zijns ooms, den kantonrechter van Boksmeer, mr. A. J. F. Verheijen van Estvelt, dezen kostb iren echat hebban ontdekt. Hoe deze papieren daar gekomen zijn, laat zich.y er klaren uit het feit, dat de grootvader van mr. Verheijen van Estvelt particulier se cretaris was van oezm alamtne i" koning. Vandaar dan ook het briefje, onder de stuk ken gevonden, waarin disn grootvader de papieren door Z. M. Koning Lodewijk worden toevertrouwd." ,'F iCiS ~J Dinsdag namiddag,1 omstreeks "tweT uren, strandde aan da noordzijde der gemeente Ouddorp het schip Pietjegevoerd door schip per Van den Berg, komende met eene lading bazalt van Papendracht en bestemd voor het zoogenaamde Flaanwe werk, aan gemelde noordzijde gelegen. Het stootte waarschijnlijk op oen wrak en zonk onmiddellijk. Deschip- per en zijn kaecht redden zioh-zelven. Men zal trachten te bergen wat mogelijk is. De bevolking der provincie Zeeland is in 1887 toegenomen met 3177 zielen; er vertrok ken echter 1142 personen naer elders, zoodat de vermeerdering slechts 2035 zielen bedraagt het totaal was op 31 December jl. 99,197 mannen en 101,405 vrouwen. Te Scherpenisse, in den hoek Malland, is gisteren nacht eene landbouwschunr afgebrand, waarbij twee paarden en een achttal rnnderen zijn omgekomen. Naar men zegt, is niets verzekerd. Oorzaak onbekend. mioeoopqm—i MIDDELBURG. Herkozen tot lid van den gemeenteraad mr. J. A. Van Hoek, met 633 van de 706 geldige stemmen. De heer Hoek had ontslag als lid van den Raad genomen, omdat hij van oordeel was, dat dit college ten gevolge der uitbreiding van het kiesrecht, niet meer kon geacht worden te zijn de vertegen woordiging der burgerij. HERWIJNEN. Woensdag avond te ongeveer 11 ure ontstond er trand in het stoomge maal van den dorpspolder Haaften. Spoedig rukte de brandweer van Asperen en anderen met brandspuiten asn. In de onmiddellijke nabijheid van den brand durfde men zich niet wagen wegens het gevaar van springen van den stoomketel. Men heeft niet knnnen ver- ho eden dat het gebouw p efceel afbrandde. Noch de machine noch het gebouw is tegen brand schele verzekerd. Met het oog op de stijgende rivieren, is deze brand eene ware ramp, dewijl het overtollige water, dat in den polder te wachten is, nu niet uitgemalen ban werden. Men gelooft echter dat de machine en stoomketel niet veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2