1 ie Jaarg. April No. 3050. VERSCHIJN T I) A G E L IJ K 8. gemeen êtiïpicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs Yftn dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1-50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden? billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Cairo wordt aan de Standard gemeld, dat de Egyptische regeering schikkingen heelt getrokken om de grens van Egypte aan de Boode Zee te wijzigen. De grenslijn zal voor taan niet verder loopen dan tot bet schier eiland Sinai. Alle forten aan de Oostkust de Roode Zee worden aan Turkije afgestaan, iets waarop da Forte al lang aansraak heeft gemaakt. Dit zal ook de Egyptische ooilogs- begrooting belangrijk verlichten. Naar de Standard uit Madrid verneemt, Verwacht men aldaar eene conferentie dei groote mogendheden ter zake van Marokko, naar welker utslag de mogendheden hare gedragslijn zou5en willen regeleD. Sp.nje steunt des Sultans eisch tot feitelijke afschaf fing, althans belangrijke beperking der consu laire jurisdictie. Frankrijk en Italië verzetten zich tegen die afschaffing, terwijl de andere mogendheden gemengde rechtbanken voorstel len, alsook de instelling van eene internatio nale commissie om de uitoefening der consu laire rechtf n in zake bescherming der inlanders te controleeren. DUITSCHLAND. De Aordd. Ai/gent. Ztg. meldt, dat de nachtrust van den Keizer, tengevolge van het opgeven, waarbij de ttuimen echter bijna niet meer gekleurd waren, vaker gestoord is ge worden dan anders, doch dat de toestand overigens naar omstandigheden bevredigend is. Wegens het ongunstige weder bepaalt de Keizer zich meestal tot, wandelingen in de oranjerie en gaat bij zelden in het park. Van tijd tot tijd neemt de Keizer overdag rust. Keizer Friedrieh was verledeu Zondag met gemalin en dochters, geneesheeren en adju danten, in zes gesloten rijtuigen, van Char- lottenburg naar Berlijn gekomen om zijn schoonzoon, den erfprins van Heiningen, met diens 36n verjaardag te feliciteeren. De geestdrift der volksmenigte bij het zien van den Keizer gaat alle beschrijving te boven, zeg gen de berichtgevers. Men jubelde langs den geheelen weg en tot onder de vensters van het Paleis en toen de Keizer zich aan het venster vertoonde, verhief zich een overweldigend hoerah, gevolgd door de nationale liederen Heil Dir im Siegerkranz, die Wacht am Rh', in en Ich bin em Preusse. En toen de Keizer naar Charlottenburg terugkeerde, moest wegens de dichte menigte stapvoets gereden worden tot voorbij de Brandenburger Poort, De Keizer was door de hartelijke ovatie diep geroerd. Aan prins Bismarck, die, naar men weet, Zondag zijn 72n veijaardag vierde, zond de Keizer zijn persoonlijken adjudant met de hartelijkste gelukwenschen terwijl Bismarcks echtgenoote ter herinnering aan dezen dageon zeer kostbaren armband ontving van Keizer en Keizerin. De Kroonprins verscheen per soonlijk bij Bismarck en nam ook deel aan het diner bij dezen. Toen de Kanselier een diepgevoelden heildronk had gewijd aan den Keizer en daarbij ook diens voorganger met ontroering bad herdacht, antwoordde de Kroonprins daarop aldus: „Ik stel mij bij deze gelegenheid hefc Rijk, in politieken en maatschappelijken toestand, voor als een leger korps, dat zijn opperbevelhebber verloren heeft en welks eerste officier zwaar gewond ter neder ligt, In dat gewichtig oogenblik richten zich 46 millioen echt Duitsche harten vol angst en hoop naar bet vaandel en den drager daarvan. Die vaandeldrager is onze doorluch tige Prins, onze groote Kanselierhij ga ons voorwij volgen hemhij leve hoog Dr. Kayssler, hoofdredacteur van de vrij- conservatieve Post, heeft eene aanklacht in gediend tegen den vrijheer von Hammerstein, hoofdredacteur van de Kreuzzeitungwegens beleediging, daar deze de Post beschuldigd heeft van felonie en lagen laster. Deze zaak wekt groot opzien, omdat zij een gevolg is van de veelbesprokene bijeenkomst, waarin de Kroonprins zich ten gunste van de inwen dige zending van Siöcker uitliet. FRANKRIJK. Wegens het optreden van den Kamer president Floquet aan het hoofd van het ministerie moest eene vei kiezing voor een voorzitter der Kamer plaats hebben. Kan didaten voor den presidentszetel waren de heeren Clemenceau en Méline. De rechterzijde, waarschijnlijk gesteund door de opportunisten stemde op den heer Mélinede uiterste par- tijen op den beruchten Clemenceau. Het gevolg was, dat Clemenceau en Méline even veel stemmen bekwamen. Méline, die de oudste in jaren is, werd dientengevolge tot voorzitter gekozen. De heer Méline, het voorzitterschap der Kamer aanvaardende, betuigde zijn dank voor zijne verkiezing. Andrieux stelde voor dat de Kamer tot den 19 dezer zou uiteengaan. Dreyfus stelde voor vacantie te nemen tot 15 Mei. Félix Pyat sprak de Kamerleden aldus toeGij hebt geen vacantie noodig. Gij hebt te werken voor uwe 2o fr. s daags. Wij loopen gevaar, als wij vacantie nemen, bij onze weder-bijeenkomst de deuren der Kamer gesloten te zien. (Rumoer). Het voorstel om uiteen te gaan tot 15 Mei is verworpen met 367 stemmen tegen 162. Dreyfus vroeg daarop eene openbare stem ming over het reces. De Kamer heeft daarop met 210 stemmen tegen 131 besloten vacantia te nemen tot 19 dezer. HET OOSTEN. De nieuwe minister president Rosetti las gisteren eene ministerieele verklaring in da Kumeenscbe Kamer voor. Hij zeide zich wel bewust te zijn, dat hij zonder het vertrouwen der Kamer het bestuur niet kon voeren. Eenige afgevaardigden der oppositie vroegen het woord, maar op verlangen der regeering werd de zitting verdaagd tot Maandag. Da minderheid zou dan voornemens zijn, de regee ring te interpelleeren over de samenstelling van het Kabinet. Uit Bucharest wordt bericht, dat in Bulga rije de moeilijkheden tusschen prins Ferdinand en den eersten minister steeds aanhouden. De prins heeft in het openbaar zijne sympathie voor Popoff betuigd. Men zsgt, dat hij ge neigd is, openlijk tegen Stambouloff op ta treden. Prinses Clementine, moeder van prins Fer dinand, die thans te Parijs vertoeft, zou tevergeefs getracht hebben van bare bloedver wanten, de prinsen van Orleans, eene zekere som gelds ten behoeve van haar zoon ta leenen. Haar broeder, de hertog van Aumalo» als oudste lid der familie, heeft haar rondweg elke ondersteuning zoowel zedelijk als stoffe lijk geweigerd. Zij zou thans voornemens zijn, hypotheek te nemen op een deel harer vaste goederen, maar hier tegen komen hara andere kinderen in verzet, die niet willen, dat de groote familie-bezittingen ten behoeve van prins Ferdinand bezwaard worden. Vandaar het bericht, dat er eene Coburgscha familieraad zou gehouden worden, om de prinses, het ten uitvoerleggen harer plannen te verhinderen. Men spreekt er zelfs van, haar onder curateele te stellen. ITALIË. Koning Humbert heeft den heer Crispi een bedrag van fr. 40.000 ter hand gesteld voor de slachtoffers der overstroomingen in üuitsch- land. De Fanfulla zegt, dat de Koning een zeer vleienden brief heeft geschreven aan Bismarck ter gelegenheid van zijn jubilee. Prins Bismarck heeft geantwoord, dat het belang, 't welk de Koning van Italië in hem stelde, bijna de grootste troost zijns levens was en bij hoopte den Keizer van Duitsch- land lang genoeg te zien leven, om de gevolgen te kunnen waarnemen van een verdrag met Italië, waarin hij immer zooveel belang stelde. In dépêches uit Massowah wordt de terug tocht der Abyssiniërs naar Ghinda bevestigd. Generaal San Marzano gelooft, dat de Negus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1