lie Jaarg, Zondag|8 en Maandag 9 April 1888. No, 3052. jij iil Komiaer Moort m Bpspl. VERSCHIJNT DACE LIJK 8. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. JlflpMn (Schicht. NIEUWE SCHIEDAM! Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 DÜITSCHLAND. He Norddeutsche Alig. Zeitung geeft thans den officieehn tekst van den toost, dien de Kroonprins op Bisnarck heeft uitgebracht. Volgens die mededeeling heeft de kroonprins in hoofdzaak den wenseh te kennen gegeven dat de rijkskanselier nog lang sin gemeenschap met onzen get'rden en beminden Keizei de Banier des rijks moge omhoog houden. Betrekkelijk het plan van een huwelijk tusschen prinses Victoria, tweede dochter van den Duitschen Keizer en prins Alexander van Battenberg, ex-vorst van Bulgarije, wordt nog gemeld, dat dit huwelijk zeer gewenscht wordt, niet alleen door de prinses zelve en hare rnoeder, keizerin Victoria, maar ook door hare grootmoeder, koningin Victoria van Engeland. Toen Alexander nog vorst van Bulgarije was, had hij reeds aanzoek cm de hand der prin ses gedaan. Hare oudeis waren met een der gelijke verbintenis wel ingenomenmaar keizer Wilhelm weigerde de noodzakelijke toestem ming te geven, wijl Bismarck om redenen van politieken aard, vooral met het oog op Rusland, zich tegen een dergelijk huwelijks plan verzette zelfs later, toen prins Alexander Bulgarije reeds had verlaten, kon 'sKeizers bewilliging niet verkregen worden. Bismarck zag er staatsgevaar in want Alexander blee f Ruslands, vijand, immers bleven de Bulgaren hem als hun beschermgeest beschouwen en zouden zij hem in de ure des gevaars terug roepen. Maar nu is keizer Wilhelm dood en keizer Frederik loopt gevaar hem spoedig te volgen, en wordt dan vervangen door prinses Victo ria's broeder, den tegenwoordigen kroonprins Wilhelm, die zich steeds den gehoorzamen die naar van Bismarck betoont. Van hem is dus volstrekt geen gunstig besluit te wachten Geen wonder dus, dat prinses Victoria alles beproeft, om haar huwelijk nog tijdens het leven haars vaders voltrokken te zien bare moeder werkt daarin naar best vermogen mede en zelfs grootmoeder van Engeland, wier jongste dochter Beatrix met Heinrich von Battenberg, broeder van den gewezen Bulgaarschen vorst, is gehuwd, spant met dat tweetal samen, om den Keizer tot toe stemmen te bewegen. Tegen den aandrang der drie Victoria's schijnt keizer Frederik niet bestand te zijn geweest en reeds half zijne toestemming gegeven te hebben want binnen eenige dagen zon koningin Victoria, keizerin Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing wordenf billijke overeenkomsten aangegaan. van Indie, te Berlijn komen, niet alleen om hare kinderen te bezoeken, maar ook om het gewenschte huwelijksplan door te zetten. Bis marck ziende, dat de drie Victoria's zouden zegevieren, stak echter een spaak in het wiel, door met zijn ontslag te dreigen. Arme koningskinderen, die den wensch huns harten niet mogen volgent Omtrent het geschil met Bismarck gelooft men thans vrij algemeen, dat het reeds is bijgelegd en ten zijDen gunste beslist, zoodat er aan het denkbeeld eener verloving van prinses Victoria met prins Alexander van Battenberg geen gevolg wordt gegeven en Bismarck dus aanblijft. Intusschen heett het gerucht van Bismarck's aftreden in Buitschland heel wat beweging gewekt. De overgroote meerderheid, uitgezonderd een kleine kring van Duitsch vrijzinnigen, staat bliikbaar aan de zijde van den Rijkskanselier. Men verzekerde dat graaf Herbert von Bismarck ook het staats-secretariaat zon nederleggen, indien zijn vader aftrad en dat ook een algemeene stap van het staatsministerie te verwachten was, zoodra de kabinets-kwestie ernstig gesteld werd. De meening der verschillende staat kundige partijen wordt het best weergegeven in hunne respectieve persorganen. De Nordd. Algem. ZeitungBismarck's lijfblad, nam het bericht van de Kölnische nopens de crisis over zonder eenige opmer king en bevestigde hiermede, dat deze werke lijk bestaat. De gematigde National Zeitung verklaart dat het plan betrekkelijk een huwe lijk met den prins von Battenberg reeds ter zijde geschoven en de crisis opgelost is. Het blad is overtuigd, dat de Keizer het niet tot een formeel verzoek om ontslag liet komen. De Hohenzollerns zoo zegt het waren gewoon hunne eigenewenscben achter testel len bij de belangen van den Staat. De overige dagbladen van de middenpartij voeren een zelf de taal, daarentegen verdedigt een gedeelte van de Duitsch vrijzinnige pers het huwelijks plan, en zegt dat het ongehoord is, de rijks kanselier zich steekt in familiezaken, terwijl ook al te groote voorzichtigheid ten opzichte van Rusland overtollig wordt geacht. Een ander deel der liberale pers geeft te verstaan, dat de botsing gericht is tegen kei zerin Victoria en trekt voor deze paitjj. De Vossische Zeitung bevestigt in haar jongste nummer, dat de toestand aan de Russische grens verergerd is. Het zou met onmogelijk zijn, dat de troepenbewegingen aan de Oostenvijksch-Russische grens in de naaste toekomst aanleiding geven tot uitleg gingen. De verplaatsingen der Russische troepen hebben de aandacht der hoogste Weener kringen gaande gemaakt. Men verwacht nieuwe beraadslagingen van den grooten Oostenrijkschen krijgsraad. Men veronderstelt, dat Rusland op deze wijze de aandacht wil afleiden van hetgeen in Bulgarije voorvalt en op het Oostenrijksche kabinet pressie uitoefe nen. Nog meer opzien dan door de aanhangige verlovingskwestie is in de politieke kringen teweeggebracht door een bericht van een geïospireerden Berlijnschen korrespondent aan de Kölnische Zeitungwaarin wordt betoogd, dat op prins Alexander von Battenberg de zedelijke verplichting rust, ingeval van een oorlog tegen Rusland de Bulgaren als beproefd veldheer te hulp te komen. De National Zeitung is overtuigd, dat de Keizer zijne toestemming tot een huwelijk der prinses met Battenberg geweigerd moet hebben, zoodia de politieke zijde van dit plan op den voorgrond gesteld werd, en dat bijgevolg de Rijkskanselier aan een aftreden niet behoeft te denken, ENGELAND. De Weener correspondent van de Times seint, dat zijne informatien overeenstemmen met het telegram van gisteren uit Weenen aan de Kölnische Zeitung, aangaande eene verwachte aftreding van Bismarck. In een artikel zegt de Tempsdat het te vreezen is, dat een huwelijk tusschen prins Alexander van Battenberg en eene Duitsch® prinses ongenoegen zou verwekken bij den Ozaar, en tusschen de hoven van Rusland en Duitschland eene spanning zou teweegbrengen. Uit Washington wordt bericht, dat volgens een aldaar ontvangen telegram nog het voor uitzicht bestaat, dat bet geschil tusschen Marokko en de Vereenigde Staten in der minne zal worden geschikt. FRANKRIJK. In het Noorder departement, waar de kan didatuur van generaal Boulanger voor de Kamer van Afgevaardigden is gesteld, heerschfc eene groote beweging. De monarchale kiezers in het departement hebben besloten met het. oog op Bculanger's populariteit geen tegen kandidaat te stellen. In eene vergadering zijner vrienden is besloten, dat Boulanger niet zelf in bet district zal verschijnen maar de heeren Le Hérissé Laguerre en Laur zullen er zich heen begeven, om propaganda voor zijne zaak te maken. In het departement worden prenten ver spreid, waar de generaal wordt voorgesteld, gezeten op zijn zwart paard, en iets gelijkend op Napoleon III, terwijl hij met. de rechter-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1