giimenfemdacty Iqicto. FEUILLETON. SELIM. republiek omstreek?'' den 2 jen dezer maand Parijs zal verlaten om een bezoek te brengen aan Bordeaux en Agen. Het zijn verscheidene departementen, die den president verzocht hebhen hen te bezoeken, maar tot een tweede reis heeft hij tot nu toe niet besloten. Het uitstekend katholieke b'ad de Monde ofschoon van oordeel dat het ministerie-F lo- quet slechts een kortstondig bestaan is voor behouden, gelooft niet dat de radicalen het bij deze eerstei proefneming zullen laten. In geen geval zullen de opportunisten weer aan het roer komen. De republiek wordt volgens de wet der zwaartekracht onophoudelijk neer getrokken van gematigd naar radicaal, van rood naar vuurrood. Thans is de pot wederom een schakel lager gehangen, weldra zal men hem nog dieper doen dalen tot aan de com mune of de militaire dictatuur. Eerst daarna wanneer ook de allerlaatste schakel zal verbruikt zijn, zal men zich be zinnen, en tot de vroeger zoo deugdzaam be vonden schakel wederkeeren. Dan komt de Monarchie maar hst opportunistische regiem komt nimmer weder, die schakel is doorge sleten en uitgeworpen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt aan de Soleilgemeld, dat von Bismarck de depêche, waarbij de Bulgaarsche regeering aan het Duitsche gouvernement haar deelneming betuigt ter gelegenheid van Keizer Wilhelms dood, geweigerd heeft. Hij zond ze terug naar dm Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken, den heer Stranskj. De Londensche Standard verneemt uit Weenen het volgende: Een der eerste maat regelen van het nieuwe Bumeensche ministe rie was de verklaring, tegelijkertijd te Weenen en te Berlijn ontvangen, dat het kabinet- itosetti de vredelievende politiek van het vorige gouvernement zal voortzetten en bezield is van het innig verlangen de vriendschappelijke betrekkingen van het koninkrijk tot Du'tsch- land en Oostenrijk te handhaven. Deze verklaring wordt te Weenen als meer dan een gewone formaliteit beschouwd, voor namelijk daar zij gepaard gaat met eene gelijk luidende verklaring van Koning Karei zelf aan den gezant van Oostenrijk te Bucharest. Schiedam, 9 April 18S8. Gisteren w rd alhier op de gebruikelijke wijze herdicht de 64) verjaardag van 's Konings Zuster, H. K. H. mevrouw de Groothertogin vaa Saksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses Sophia der Nederlanden. H. K. H. de Groothertog en de Groother togin van Saksen-Weimar-EiseEach worden in de tweede helft dezer maand in de residentie Een Afrikaansch Verhaal. Vrij naar Fr&giovaoni. Ik zag het eerste levenslicht in Nnmidië. Mijn ouders waren van adel en rijk. Toen Gmserik met zija woest leger Mauritanië binceatrok, verlieten mijn ouders, dieChristenen waren, het rijk en vestigden zich in de nabij heid van de Saba'a-woestijn onder bevriende stamgenooteo. Mijn moeder, een zeer brave vrouw, gaf mij een echt christelijke opvoe ding: zij leerde mij de deugd liefhebben. Ik was gelukkig. Zij, noch ik kon vermoe den, dat ik haar lessen ooit zou vergeten. Helaas, hoe ben ik later geheel veranderd. Op twinligjarigen leeftijd trouwde ik met de renige dochter van het stamhoofd en weldra zag ik mij tot een hoogen rang in de leger scharen bevo-derd. M»ar ik verlangde in de wereld te schitteren en ram maatregelen om een plaats in bet hger van den koning van verwacht en zullen dan hun intrek nemen iu het paleis »Buitenrust" aan den cuden Sche ve ïiogschen weg. Voor het le Fijenoorf, bij Botterdam, te stichten Leo-monument (kosten ƒ1559) is, taar wij van geachte zijde vernemen, reels ruim ƒ312 ontvangen. (7.) Vrijdagavond ontstond in de woning van I A. Lemans, ia kruidenierswaren, aan de Varkenmarkt te Dordrecht, een binnenbrapdj die echter van geringere beteakenis bleak te zijn. Bij de pogingen tot redding en blus- scbing schijnt zekere Willem van Nimwegen, een s^denaereknecht, zich in zijn ijver te ver gewaagd te hebben; allhius hij stortte van het tamelijk hooge dak naar beneden, met h)t noodlottig gevolg, dat hij met gebroken nek op de plaats dood bleef. Deongolukkigo, een oppassend werkman, braaf echtgenoot en vader, laat 7 kinderen na, waarvau bet jong ste 3 jsar. Zocata men weet werd op den tweeden Paaschdag een werkman te Delft de geluk kige vader van een drieling. Nu schijnen een of meer personen zich bij verschillende famUies aldaar te hebben aangemeld, onder voorgeven dat hun die zegen is le beurt geval len natuurlijk eene speculatie op de goedge lovigheid der stadgenooten. Inmiddels is een der drielingen overleden. In het April-nummer van het maandschrift De Katholiek vinden wij d. a. als let'.erloover een gedicht uit de nalatenschap van pater Bernard, en dat niet zonder grond wordt toe geschreven aan den tegenwoordigm Paus, die bet ter gelegenheid der eerste H. Mis van den hoogve-eerden kloosterling dezen zou hebhen aange'o'en. Wij vestigen de bijzon tere aan dacht onzer lezers op die bijdrage, niet slechts omdat hier een dichtfoou wordt vernomen, die in meer dan één opzicht ons vaderlandse!) hart weldadig moet aandoen, maar ook inzon derheid omdat zij vergezeld gaat vaa een Nederlandsche vertolking van het oorspronkelijk latijnsche gedicht, die èi ia getrouwheid èo ia schoonheid van taal slechts moeilijk haar weergade vinden zal. Wij danken haar nan dezelfde waardige peD, die vóór eenigen tijd ons de orerschoone vertaling van het Jesu dulcis memoria bezorgde. {lijd) Door de windvlagen van de laatste dagen is te Muiderberg, bij de Echo, van den be kenden muur een gedeelte, ongeveer vijf metera groot, vernield. De ecbo laaf zich echter nog hooren. Carthago te verkrijgen. Ik had daarbij het voornemen onze christenbroeders te hulp te komen. De wil was goed geweest, maar de getrouw heid aan mijn beginselen schoot te kort. Ik was nog slechts weinige weken in bet leger te Carfhago cf ik zag duidelijk, dat mijn geloof eeu hinderpaal was om succes fe hebben aan het hof van Genserik. Oader zijn regeering immers werden de Christenen onophoudelijk meedoogenloos vervolgd. Geen dag ging voorbij zonder dat eenigo geloovigen als slaaf Ver kocht, gevangen gezet, ter dood veroordeeld of verbannen werdtn. Ik maakte het voornemen Carthago te verhten ea had reeds alles in gereedheid ge bracht, toen een brief van mijn moeder mij meldde, dat mijn vader in een gevecht met den naburigen stam vermoord was. Dit treurige nieuws deed mij overhaastig de stad verlalenik moest een voornaam aanvoerder worden. Maar spoedig zag ik mijn OBgelnkkigen tostand beter in en dankte den hemel, dat ik stil in den schoot mijner bloed verwanten kon leven. Ia weerwil van het voortdurend koude we der, werden in de laatste dagen in Friesland vrij wat kievitseieren geraapt. Een der voor naamste handelaren in dit artikel verkocht omstreeks 2000 stuks, meest ter verzending- De prijs was nog 35 40 cent per stuk. Dinsdag jl. verzond hij voor een Daitscher een mandje met 20 stuks aan vorst v. Bismarck- Dr. Schaepmau heeft een schrijven gericht tot zijne kiezers in het hoofdk'iesdistr'.ct Breda, »wien hij de onwaardeerbare eer dankt, nu reeds sinds acht jann in de Tweede Kamer te mogen belijden en verdedigen de hocge en heilige begioselen, die voor ons de kracht en de krjon van ons levea zijn." Piicht gebood bom, dit disfr'ctte verlaten. Hij laat hef den Bredaschen kiezers ter be oordeeling over of hij in den toestand van het oigenblik een nieuwen strijd mocht la'en wagen ia het district Wijk-bij Duurst :de, waar onver draagzaamheid, geloofshaat ea beginselloosheid aan de zijde oazer tegenstanders, uit beginsel staan. De onder de ongunstigste omstandig heden behaalde overwiuning mocht niet worden prijsgegeven, nu een tweede overwinning onze ker scheen. Ham bljjft niets anders over dan zijnen Bredischen kiezers dank te zeggen voor het vertrouwen, ham zoo dikwijls op ondubbel zinnige, ja hartelijke wjjze betooad. Dat ver trouwen heeft hem moed geschonken steeds getroaw te blijven aan zjjno eedijke overtui gingen daarvoor te strjjdea met al de kracht, die hem gegeven werd. Het leedwezen, dat hij thans gevoelt, wordt gelenigd door de weten schap, dat de gelegenheid, om van zijn gevoe lens voor het district Breda blijk te geven, ham niet ontnomen werd. Dr. Schaapman beveelt ten slotte de keuze aan van den heer Ij, baron Miebiels van Ver- duyuen, die in den waren zin des woords een goed Bredaenaar zal zij j, gelijk hij het niet alleen steeds was, maar altijd blijven zalwant, zijn kort woord vaa dank is geen woord van afscheidhet is vooral de betuiging, dat hg steeds in alles en voor allen een goed en getrouw vriend zal blijven van hst d.strict Breda. Omtrent den Woensdag jl. te Breda gepleeg- den moord wordt gemeld, dat tusschen de werklieden H. en S. in de lucifersfabriek van den heer Loijeas te Breda een twist was cn'staan. Toen de meesterknecht S. in het on gelijk stelde, wond deze zich zoo op, dat hij H. eenige bedreigingen toevoegde. Das middags thuis gekomen om te schaften, vertelde H. het gebeurde en verzocht zijne beide zoons, waarvan de oudste; bij de vestingartil lerie te Utrecht in dienst, thans met verlof Wij bewoonden het eiland Lotns en waren gelukkig onder ons. De overgeblevenen van onzen stam vereerden mij en mijn vrouw had mij hartelijk lief. Op 't onverwachts werd uw mooder cobter van mijn zijde weggerukt en ik was ontroostbaar. Om mijn leed te verzetten, besloot ik weder naar de hoofdstad terug te keeren. Dat was mijn ongeluk Eeni gen tijd later bood ik mijn diensten aan bij een Mohammed iansch opperhoofd, die ze gaarne aannam en mij schitterende vooruitzichten in't verschiet gaf. Ifc werd ejn zijner mach tigste vrienden. «Mijn goed geluk maakte mij verblind. Ik meende dat ik Christen kon zijn en mij voor 't uitwendige als een Mohammedaan gedragen. Dit verraad aan mijn godsdienst en mij zelf verzwakte mijn godsdienstige overtuiging. Langzamerhand dwaalde ik van het geloof af. Het wosste krijgsmansleven verstikte elke vroe ging en ik had den eersten stap tot geloofs verzaking gezet. Er waren vele martelaren en belijders, maar ook vele lafaards gelijk ik, die op tijdelijke voordeelen bedacht, hnn geloof min of meer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2