lie Jaarg- Woensdag 18 April 1888. No. 3060. VERSCHIJNT DAGELIJ KS. ^Igpcen (SüÊpicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.6® Elke gewone regel meer0.1® Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Het is niet meer de Bismarck-crisis, die H*ans aller aandacht gespannen houdt; de eizer-zelf doorleeft een crisis, die het ergste **°et vreezen. Het blijkt dat de toestand des keizers tengevolge van een incident, dat niet zeer gereleveerd wordt, belangrijk is ach- teruitgegaan. in den nacht van Woensdag op Donderdag °Distreeks een uur werd Keizer Friedrich door e®ne benauwdheid overvallen. Daarop ging 2fln ziekenoppasser naar dr. Hövell, die in een aangrenzend vertrek sliep. Hij wekte hem ®D gat hem kennis van het feitde geneesheer Dieende echter, dat de bediende zich noodeloos ongerust maakte en sliep weder in. Eerst te twee uren, toen de oppasser wederkeerde, stond dr. Hövell op en begaf zich naar den Keizer. Hij bemerkte toen, dat het recht hoekig buisje, dat op de luchtpijp is ingezet, Diet goed zat en wat hij ook deed om het goed te plaatsen, het wilde maar niet geluk ken, en bovendien werd daardoor langs den rand der wond herhaaldelijk nieuwe kwetsing teweeggebracht. Eerst tegen den ochtend Dieende dr. Hövell te zijn geslaagd maar op den dag kreeg de Keizer telkens weder nieu we aanvallen van benauwdheid doordien eenige Stukjes weefsel in de long gedrongen waren, zoodat dr. Mackenzie verklaarde, düt prof. Bergmann moest ontboden worden, wijl anders de Keizer in gevaar vei keerde. Prof. Berg- Daann kwam 's middags te vier uren met zjj'n assistent dr. Bramann naar Charlottenburg. Hij onderzoek ontdekte hij, dat het buisje volstrekt niet meer tot in de luchtpijp reikte. Het zat nog wel in de wond, maar stak er een heel eind uit, terwijl de luchtpijp 2®lf met een massa aaDgewoekerde stof ge duld was. Onmiddellijk nam hij het buisje ®r Dit en zette er een ander in. Langzamer hand herstelde de Keizer en Vrijdag was zijn gestand zoo verbeterd, dat hij dien dag naar rlïjn kon gaan. Het bljjkt intusschen, dat deze behandeling eD Keizer zeer nadeelig is geweest. Dien- eDgevolge is er katarrh ontstaan en de vrees er geneesheeren, dat deze tot bronchitis zou h'ergaan, is helaas I bewaarheid. Jl. Zondag deze zich geopenbaard en daarbij kwam ®Vlge koorts en versnelde ademhaling. Des DDdankg constateerde Maandag morgen het "Deel bulletin, dat de Keizer een goeden had doorgebracht. Doch in den P van den dag is 's Keizers toestand niet oeterd en de koorts nog toegenomen, at men besloot behalve professor Sena; tor, een specialiteit voor inwendige ziekten, ook dr. Leyden in consult te roepen. Alle familieleden des Keizers werden naar Char lottenburg ontboden en haastten zich zoo spoedig mogelijk te komen, wijl er ernstig ge vaar scheen te bestaan. Bismarck vertoefde er geruimen tijd, totdat door de geneesheeren geconstateerd werd, dat er geen onmiddellijke catastrophe te vreezen was, en ook de minister graaf Stolberg en graaf Albedyll brachten in den middag geruimen tijd in het paleis door ten twee ure werd zelfs onder voorzitter schap van Bismarck een volle zitting van het staatsministerie gehouden. Men vreest thans 't meest eene plotselinge verstikking of eene snel verloopende longontsteking. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat reecte sedert eeni- gen tijd de kwaal in de richting van het onderste gedeelte der luchtpijp is voortgegaan Voor den patient is het 't pijnlijkst, dat het hoesten en opgeven door de canule van het grootste kaliber bijzonder belemmerd wordt de canule is echter noodig, omdat anders het ademhalen onmogelijk zou zijn. Gisteren namiddag schijnt eenige verbetering in 's Keizers toestand te zijn ingetreden, zoo zelfs dat de Keizer het bed kon verlaten en in een rolstoel plaats nam, waarmede hij zich voor het venster liet brengen en zich herhaaldelijk vertoonde aan de groote massa menschen, die van Berlijn naar Charlotten burg waren gekomen en den Keizer met storm achtige toejuichingen begroetten. Te zeven uren kwam ook 's Keizers moeder, de keizerin weduwe Augusta, met haar dochter, de groot hertogin van Baden, te Charlottenburg. Om streeks negen ure werd door de geneesheeren consult gehouden. Zij konden nog niet uit maken of er longontsteking was ontstaan, maar vreesden, dat er zich een abces zou vormen en dientengevolge de verzwering aan de keel naar buiten zou treden. De koorts was niet erger geworden, de temperatuur was ongeveer 39 gr. De Keizer heeft gisteren in den namiddag nog den rijkskanselier en den minister van justitie ontvangen, tijdens welk bezoek hij verschillende dingen opschreef. Men meent zeker te weten, dat hij reeds schikkingen omtrent zijn nalatenschap heeft getroffen. De doctoren verklaren, dat de Keizer, ondanks btij in de laatste vier nachten bijna onhoud baar heeft geleden, grenzeloos geduldig en beminnenswaardig het ergste draagt. Door kal- meerende middelen kon hem slechts enkele uren slaap worden geschonken. Ook kon hij slechts zelden het bed verlaten. ENGELAND. In deze week wordt koningin Victoria uit Florence te Berlijn verwacht. In het paleis des Keizers worden de appartementen voor haar gereserveerd, die eertijds door koningin Louise van Pruisen gebruikt werden. Het is dertig jaar geleden sedert de Koningin het laatst te Berlijn was. Omdat zij toen niet eerbiedig genoeg bejegend werd, is zij sedert niet meer in de Duitsche hoofdstad geweest. De linies ziet in de verkiezing van Bou- langer minder een bewijs van vertrouwen in zijn persoon, dan een wantrouwen jegens hen, die Boulanger belooft weg te zullen vegen. Boulanger zal in de Kamer verschijnen als een vertegenwoordiger van alle malcontenten En daarna is alles mogelijk in een land, dat afhelt naar de politiek der pronunciamentos Den heer William O'Brien, de Iersche afge vaardigde, die reeds drie maanden in de gevangenis van Tullamore heeft doorgebracht, werd Zaterdagavond bij zijn aankomst te Dublin gearresteerd, wijl hij een verboden vergade ring had georganiseerd. De Daily Hews kondigt eene interpellatie aan in het Lagerhuis naar aanleiding van vreeselijke tijdingen van den Kongo, waar talrijke dorpen verwoest zouden zijn; tus- schen Maladi en Stanley Pool moet het land geheel ontvolkt, en zelfs vrouwen noch kin deren gespaai d zijn. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat volgens goed ingelichte kringen het ontslag van den minister van binnen- landsche Zaken, graaf Tolstoi, aanstaande is daar de Czaar ontevreden over hem is wegens zijne lauwheid ten aanzien van de Oostzee pro vinciën. FRANKRIJK. Boulanger is in het Noorderdepartement met een meerderheid van bijna 97CO0 stem men tat lid der Kamer van Afgevaardigden gekozen. Zijne overwinning is dus schitterend verpletterend geweest. Bij verkreeg 172.528 stemmen. Zijn tegenstander Foncart, de kan didaat der radicalen en opportunisten, slechts 75901. En dit resultaat werd verkregen on danks de pressie der regaering en de tegen stand van het grootste deel der pers, die den generaal dagelgks in de hevigste artikelen aanviel en de ergste schrikbeelden vertoon de, om da kiezers van het stemmen op Boa- langer terug te houden. Het blijkt, dat Boulanger hoofdzakelijk de overwiuning te danken heeft aan de Bona- partisteD, die sterk in het departement ver tegenwoordigd zijn; immers in 1835 slaagden zij er in, hnn kandidaat de zege te doen be halen, maar sedert is het departement weder aan do republikeinen gevallen. Doch niet alleen zij, maar kiezers van alle partijen hobben op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1