Itrmeirïaudjschi} Slichten. den geceraal gestemd; hij is de kandidaat aller misnoegden, die het tegenwoordige ver derfelijke regeeringsstelsel moede zijn. Boulan- ger was dan ook zoo zeker van zijn zaak, dat hij Zaterdag zijn ontslag als gekozene In het departement Dordogne bij den Voor- sitter der Kamer deed indienen. Donderiag zal de Kamer hierover te beslis ten hebben en tegelijkertijd zal generaal Bon- langer als gekozene in het Noorder-departement in de Kamer optreden en naar men zegt eene groote redevoering honden, waarna zijne aan hangers hem een ovatie znlien "breDgen. JÊeni- gen hnnner zonden hun mandaal nederleggeD, en Boulanger daarna opnienw in verscheidene departementen tegelijk kandidaat gesteld wor den, Aldus zon de volkstemming ten gunste van Bonlaager, die bij de verschillende ver kiezingen in dan jangaten tijd reeds een half millioen stemmen op zioh vereenigde, steeds meer uitgebreid worden. Boulanger volgt het voorbeeld van Napoleon III. Hij wil door een volksuitspraak aan het hooid van den staat komen. Het dictatorschap Z9gt hij niet te be- geeren,maar het presidentschap der republiek blijft zij.i wensch. Ook den oorlog zoekt hij niet. »Oüs er op voorbereiden ja, maar dien verklaren nooit", is zijn woord. Wij znlien zien In eenen brief aan de kiezers in het depar tement van het Noorden zegt Boulanger, dat de 15e April de dag zal zijn, van welken, in waarheid de bevrijding dagteekent. »Poli- tici zonder programma vereeuwigden zich zeiven op hunne banken, doende als begrepen zij mijne geloofsbelijdenis niet. Gijl. hebt haar wèl begrepen, en de ontbinding verlangd van de kamers zoowel als de herziening van de constitutie. Frankrijk eischt dat er eene Constitueerende Vergadering kome, welke aan het volk in de republiek de groote plaats zal geven, die het moet innemen. Onze belangen zijn die van het vaderland en van de repu bliek, en deze belangen moeten wij verde digen. Gezamenlijk zullen wij ons wijden aan deze taak. Jules Ferry beeft eergisteren eene redevoe ring gehouden te Epinal, in welke hij zich zeiven en zjjne vrienden verdedigde tegen de beschuldiging van samen te zweren tegen het kabinet-Floquet. Wij verlangen alleen, zeide hij, dat het ministerie tegenover het Bou- langismeeene krachtige, strijdvaardige houding aanneme, dat het tegen Boulanger optrede als tegen een gemeenschappelijken vijand. Het is de plicht der republikeinen, eendrachtig te zijn, en hunne onderlinge veeten en ge schillen op zijde te zetten. De Monde verneemt uit volstrekt vertrouw bare bron, dat Boulanger te Brussel tal van geheime bijeenkomsten heeft gehad met prins Victor Napoleon, wiens partij alle kosten van de agitatie draagt. Eerstdaags verwacht men een manifest van Victor. De graaf van Parijs hield Zaterdag te Sheewhouse raad met de hoofden der royalisten. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Standard bericht, dat voor de Porte, bij het heropenen der onderhandelingen met Engeland over Egypte, de hoofdzaak schijnthet sluiten van ®ene nieuwe leening, met de Egyptische schat ting tot onderpand, voorzoover deze nog niet verpand is. Volgens da Daily News zou die leening 1 millioen bedragen. De korrespondent van de Standard meldt verder, dat een conflict dreigt fusscben de Porte en den Grieksehen patriark, omdat de Porte, zonder den laatste te raadplegen, een bisschop teruggeroepen heeft. Ten aanzien van Oreta is de Porte gerustgesteld, sedert gebleken is, dat de jongste moorden van Mahomedanen geene staatkundige ^beteekenis hadden. Uit Athene meldt de Standarddat de regeering een contract heeft gesloten met de Sociétê internationale beige tot een aanleg van een spoorwegnet ter verbinding van het binnenland van den Peloponesus met de havenplaatsen. Schiedam, 17 April 1888. Het baggervaartnig, dat onlangs door de Harwichboot werd aangevaren, en in de nabjj- heid van onze haven is gezonksD, is door twee lichterschepen gelicht en werd gisteren naar Delftshaven opgesleept. In het plan van Z. M. om in het laatst der loopende of in het begin der volgende maand Het Loo te betrekken; is tot dusver nog geen verandering gekomen, en zelfs is er sprake van, dat Z. M. tegen den zomer ook naar het buitenland zon wenschen te gaan. Bij koninklijk besluit is besloten vrjjdom van den accjjns toe te kennen voor het zout, benoodigd voor het zniveren van beendervee, en zulks op den voet van het reglement, vast gesteld bij koninklijk beslnit van 10 Juni 182j Staatbslad No 52), en onder zoodanige voorzieningen tegen misbruik als door den minister van financiën worden noodic geoor deeld. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, heeft de luitenant-kolonel jhr. A. W. Storm van s Qravesande, van het 80 regiment infanterie, zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangevraagd. Door de goede zorgen eener commissie, die zich daartoe gevormd had, werd gisteren avond in het lokaal der H. Aloysins-Vereenigingaan de Aelbrechtskolk te Delftshaven, eene uitvoering ten voordeele van de R. K. Znstersehool aldaar gegeven. Een welgekozen, program was daar voor ontworpen, dat echter op 't laatste oogen- blik door ongesteldheid van een paar mede werkers moest gewijzigd worden. Ook eenigen onzer stadgenooten hadden welwillend hunne medewerking voor een gedeelte van het program toegezegd. Nadat door de jongejuffrouw M. W. een verdienstelijk vers van onzen vroegeren stad genoot J. T. A. T. was voorgedragen, waarin het doel dezer uitvoering werd uiteengezet, werd door de baryton-zanger S. een aria uit de 7annhauser zeer schoon gezongen. Daarna werd door onze stadgenooten, de heeren öebr. V. K., het Praise God in His Holiness van Berthold Tonrs, voor flait, clarinette, hoorn en fagott met piano-begeleiding ten gehoore gebracht- De heeren v. K. vergastten ons in den loop van deu avond nog op een paar andere nummers. Hanne muziek was over 't algemeen zeer verdienstelijk, vooral de Serenade van Emil Titl, solo voor fluit en hoorn met. piano-begeleiding, werd, mag men zeggen, onberispelijk uitgevoerd en gaf dan ook aanleiding tot een daverend applaus. Een ander stadgenoot, de heer J. M., op komisch gebied gnnstig bekend, wist door zijne koddige voordrachten den lachlust van het talrijke publiek niet weinig op te wekken, terwijl onze- stadgenoot, de heer B. H. P. T. met zijne schoone voordracht van het Opfer lied van Beethoven niet minder sncces had deze baryton-zanger bleek hier bijzonder in zijn element, vooral goed bij stem te zijn. Nadat door den president van bovenbedoelde commissie, den heer O. J. Strengers, in eenige welgekozen woorden allen medewerkers tot deze uitvoering hartelijken dank was gebracht; en op zij a initiatief door mej. 7. d. V, aan mevr* V., die zich bij '.onder voor dit schoone doel heeft beijverd een fraai bouquet was aangeboden, werd ten slotte een tooneelstakje »Het derde huis links N. 33," blijspel in een bedrijf, vrfl goed afgespeeld het stukje bleek goed ingestu deerd te zijnde bediende vooral was eeö zeer komische fignnr. In de panze werd door eenige dames iu een neren-lokaliteit eene tombola gehouden, waarvoor de firma's Bekking en Boldoot gewaardeerde bjjdragen hadden geschonken» Bjjgestaan dcor eenige heeren trachtten zij ook verschillende voorwerpen, waaronder inderdaad fraaie 3tnkjes, tot goeden prijs aan den man te brengen. Hat kostte blijkbaar moeite van dit zoo voordeelig zaakje te scheiden. De pauze werd dan ook vrij lang gerekt. Wij willen evenwel bedoelde dames en hee- ren hiervan geen verwijt makenmaar hopen, dat zij goede zaakjes gemaakt hebben en in 't algemeen dj opbrengst van dezen feest" avond de verwachting verre overtroffen heeft» Der betrokken commissie mag zeker voor har® volijverige bemoeiing een woord van lof niet onthouden worden. Mochten wij haar echter een wenk geven, dan zon het zijn ziet bij eene volgende gelegenheid een geschikter lokaal voor uwe uitvoering te krijgeD, dan kunnen wij wat rnitner ademen en znlien wij, Sehiedam» mers, in nog grooter getal ten uwent weder" keeren. Jl. Zondag scheen H. M. de Koningin plan te hebben Rotterdam met een bezoek te ver* rassen. Om twee nar nit het paleis gereden met een elegante calèehe, bespannen met vier paarden, reed Zjj over Rijswijk en door Delft, den Rotterdamschen weg op. Aan de zoogenaamde „bammenwoning" gaf H. M. echter Devel rechtsomkeer te maken, en naar de residentie terng te keeren. Het Haagsche Dagblad meldt, dat de voor dracht, door baron Mackay aan den Koning gedaan, voor de vorming van het nieuwe Kabinet volgenöerwijze is samengesteld Mr. JE baron Mackay, binnenl. zaken; Jbr. mr. G. L. M. H. Rays van Beeran- broek, justitie. Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, financiën Jhr. C. Hartsen, bnitenlandsche zaken Mr. L. W. G. Kenohenius koloniën Kolonel J. W. Bergansins, directeur der artillerie-inrichtingen te Delft, oorlog Kolonel J. E. N. Sobimmelpenninck van der Oye, oud-lid der Tweede Kamer voor Utrecht, marine, en J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat in Drente, waterstaat, handel en nijverheid. Ditzelfde lijstje kwam een paar dagen gele den reeds in bet N. v, d. D. voor. Wat den heer Schimmelpenninck betreft, moet het Dagblad nog opmerken, dat deze zich wel ter beschikking van den samen steller van het Ministerie heeft gesteld, doch de mogelijkheid blijft bestaan, dat voor het departement van marine een andere titularis zal optreden. Van volkomen vertrouwbare zijde heeft Dc 7ijd vernomen, dat ook aan mr. Heydenrijck eene portefeuille aangeboden, doch deze doof hem geweigerd is. De heer jbr. mr. Boreel van Hogelanden heeft, naar men verneemt, tegen 1 Mei a s.» ontslag gevraagd als burgemeester van Ca- stricum en Heemskerk. Het Vad. merkt omtrent de kwestie der be weerde ongeldigheid van de verkiezing te Am sterdam op, dat wanneer men de verkiezing

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2