lie Jaarg, Donderdag 19 April 1888. No, 3061. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boter straat, E, 39, ülflPMlï ©Mpdlt, NIEUWE Prijs Tan dit Blad: IVoor Schiedam per 8 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.6® Elke gewone regel meer0.1@ Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Hit de verschillende brieven, laatstelijk van Hinin Paeha in Engeland en Schotland ont- 'vatgeDj bl jkt, <JÖZ0 d0 enorme zwarigheden ®rkent, die Stanley ap de Congo-route heeft *e overwinnen. De omstandigheid, dat tot dusver nog geen bericht is ontvangen van de "Vereeniging van den koenen Amerikaan met Hmin, mag, naar de meening van den Afrika- ïeiziger Sir F. de Wiaton, geen reden zijn om Vrees te koesteren. Men moet niet vergeten, dat majoor Bartelott, die in de legerplaats Yambnya het bevel voert, groote kano's van de inlanders aan den Arnwimi kan bekomen en het hem derhalve gemakkelijk zou vallen, zoo noodig met het station Bangnla zich in gemeenschap te stellen. (Dat station behoort tot den vrijen Congostaat.) AMERIKA. In het verre Brazilië is in de maand Mtart eene ministerieele crisis ontstaan naar aan leiding van het volgende feit. Een zeeofficier, die in een vlaag van waanzin wat nachtelijk ramoer had gemaakt, werd deswegens door de politie gearresteerd en zoo ruw behandeld, dat de bemanning der schepen op de reede Van Bio Janeiro voor den officier partij trokken en gewapend op de politie lostrokken. In de straten der hoofdstad werd drie dagen en nachten slag geleverd. De autoriteiten der marine maakten ten slotte een einde aan de bloedige tooneelen, maar eischten het ontslag van dan hoofdcommissaris van politie. Toen dit pnnt in den ministerraad onder voor- 2'tterschap van de Regentes, donna Isabella, ter sprake kwam, zeide deze, dat die afzetting aiet meer dan billijk was. De minister president Cotagipe stelde de kabinetskwes- He: »Zooals gij wilt", zeide de Regentes, *3» uw gang!" Bet ontslag werd nu formeel gevraagd en verleend en Isabella droeg de vorming van een nienw kabinet op aan Joao Alfreido Correia de Oliveira, die weldra een Dleuw ministerie vormde, conservatief als het Vorige, dat de rust herstelde. DÜITSCHLAND. De toestand des Keizers blijft voortdurend °°gst ernstig. Het blijkt dat zijne kwaal van het strottenhoofd Daar deluchtpjp- ken heeft uitgebreid. Deze nieuwe ver rekkeling staat in verband met het voorge- ene van Donderdag -nacht. Daar men ^melijk het buisje niet goed had gelegen en daardoor verstopt was geworden, was de A gescheiden stof uit het strottenhoofd, in aats van door het buisje den weg naar buiten te nemen, daar langs naar de vertak kingen van de luchtpijp gevloeid en had aldaar eene ontsteking-verwekkende werking gehad. Gelukkig zijn er totnogtoe geen kenteekenen van longontsteking geconstateerd en ook de eigenlijke bronchitis is tot dusver van be perkten aard. Gisteren bevond zich de Keizer na een rustiger nacht vrij wel. Bij ontving in den vroegen ochtend den Kroonprins, die met zjjn broeder, prins Hendrik, den nacht in het paleis heeft doorgebracht en heeft ook, op zijn beweegbare ziekenstoel liggende,gedurende drie kwart uur gehoor verleend aan den heer Albedyll. Tegen den middag vertoonde hij zich weder aan het venster voor de onafzien bare menigte, die uit Berlijn opnieuw naar Charlotten'ourg was gekomen. Hij werd met geestdrift begroet. Sterke middelen hadden de koorts wat doen alnemen. Het onmiddel lijk levensgevaar scheen voor 't oogenblik ge weken te zijn. Tusschen 10 en 11 uren gisteren voormid dag werd weder geneeskundig consult gehou den, waaraan ook de professoren Leyden en Senator als specialiteiten in longziekte hebben deelgenomen. Er werd geconstateerd, dat de hronchitis-verschijnselen voorloopig afnemen en ook de koorts verminderde, terwijl de kalmeerende middelen, die in den afgeloopen nacht waren toegepast, eene betere uitwerking badden dan den vorigen nacht. De toestand scheen voor 't oogenblik bevredigend, Blijkens de laatste berichten uit Berlijn was gisteren avond de toestand des Keizers weder minder gunstig. Tegen den avond was de koorts weder gestegen de temperatuur was 39 gr. Professor Leyden werd nog laat ont boden. Heden zou weder een nieuwe en langere ademhalingsbuis worden ingezet, die over het reeds aangetaste diepere gedeelte der luchtpijp zou heenreiken. Er is een heftige strijd gerezen over de vraag, of in den kritieken nacht van Donder dag, toen den Keizer gevaar van verstikking dreigde, de Engelsche arts Howell al dan niet tijdig hulp verleend heeft. Daarbij komt de ongehoorde mededeeling voor den dag, dat de oppasser in 's Keizers slaapkamer geen woord Engelscb en dr. Howell geen woord Duitsch verstond, hoewel die heiden mèt elkander moesten handelen. De oppasser is thans ontslagen geworden. Naar het heet, hangt de zoozeer verergerde toestand met dien kritieken nacht samen. Bij het Duitsche Heerenhuis is een wets ontwerp ingekomen, aangaande het verleenen van corporatie-rechten aan onderscheidene ves tigingen van vrouwelijke katholieke orden. Door het verleenen van corporatie-rechten krijgen deze vestigingen de hun toebehoord hebbende goederen terug. FRANKRIJK. Generaal Bonlanger zal dan morgen in de Kamer van Afgevaardigden komen enerzjjoe groote redevoering uitsprekendoch hij beeft zicb reeds vooraf over zijne inzichten en program uitgelaten. Tijdens zijne verkiezing in het Noor der-departement bevond h.j zich in een der zalen bij Dnrand, te middeu van zijne vrienden, Roehefort, Lagnerre, Vergoin Deroulède en soortgelijken ook een inter- vieuwer van den Figaro was ter plaatse ge komen. Bonlanger betuigde nogmaals een tegen stander van den otrlog te zjjnwant zeide hij, »dat is een spel waarbij men steeds verliezen kan, al heeft men vijf troeven in de hand". Opnieuw wees bij echter op de noodzakelijkheid der voorbereiding tot den oorlog, om ten alle tijden gereed te zjje. Het actieve leger moet zoo sterk mogelijk worden gemaakt; de officieren moeten goed zijn maar vooral moet er één opperbevelhebber zijn in wien de soldaten bepaald vertrouwen stellen. In dat geval is Frankrijk zeker van de over winning, Wat mij betreft, voegde de generaal er bjj, voor mij zou het dan gelden de over winning of de dood; want ncoit zon ik han delen als (Mao Mahon Wimpfenï.... Figaro laat den naam oningevuld). ïHetismiju doel", zeide Bonlanger verder, „de beweging in het geheela Land aan den gang te honden, totdat ik de ontbinding der Kamer heb verkregen. Of het daarvoor noodig is, dat ik in. de Kamer zitting blijft houden voor het "departement du Nord, dan wel of ik zal bedanken eD mij elders weer kandidaat stellen, dit kan ik eerst beoordee- len, nadat ik aanstaande Donderdag de eerste zitting der Kamer zal hebbon bijgewoond." Men gelooft dat het Parlement, om de houding vau Bonlanger te bestrijden, een votum van vertrouwen in het Kabinet zal aannemen. De Kamer zou, na eene week weer bijeen te zjjn geweest, opnieuw uiteen gaan. In de couloirs wordt gezegd, dat de concentration répubïicame rondom het Kabinet zal tot staud komen. Sommige afgevaardig den geven toe, dat de Senaat samengesteld worde door het rechtstreeksehe a'gemeen stem recht. Zij willen aldus ten aanzien dezer kwestie toegeven, daar zij hierin een geschikt terrein voor eene verzoening meenen te zien. Wilson was dezer dagen naar Loches gegaan om de zittingen van den Algemeenen Raad, waarvan hij lid is, bij te wonen, maar zijn vrien-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1