limttttfaitdacty Schichten. vertoeft, zou heden een bezoek op het Quiri naal brengen en het tegenbezoek van koning Humbert ontvangen. Volgens Pietronica zou de koning van Zweden ook den H. Vader bezoeken. Gisteren avond werd door den Franschen gezant bij het Vaticaan een feestmaal ter eere der Fransche pelgrims gegeven. Kardi naal Rampolla, de aartsbisschoppen van Auch en Avignon, burggraaf de üamas en andere hooggeplaatste pelgrims waren verzocht. Schiedam, 19 April 1888. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen schaar, het onderstuk van een bloedkoralen oorbel, een wit schort, een blauw jongensjasje, een nijptangetje, een ijzeren schroefje met een groot zilveren oog en een sleutel. Bij kon. besluit zijn de majoor A. L. W. Seyffrrdt, van den generalen staf, en de kapt. B. R. F. Van Vlijmen, van het 5e reg. inf., beiden op 6 Maait jl. gekozen tot lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, op non activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap van genoemde Kamer znllen hsbben aanvaard. Bij kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijkspost spaarbank, het lid van dieu raad, de heer P. A. L. van Ogtrop te Amsterdam. De Minister van Financiëa maakt bekend, dat bij den ontvanger der successierechten en domeinen te 's-Hage door een onbekende, onder het postmerk Amsterdam dd. 19 dezer, een som van f20 voor te min betaald suc cessierecht is ingezonden. Staatsblad no, 72 bevat het kon. besluit van den 9n April 1888 tot toekenning van kor ting voor het bewerken van gedistilleerd. Thans kan bericht, dat de voordracht voor bet Kabinet door den heer mr. M. baron Maokay aan Z. M. den Koning is ingezonden. Eenige reden der vertraging in de kabinets formatie moet zijn, dat geen der marine-officieren de verantwoordelijkheid voor bet departement van marine op zich wilden nemen. Ver- «chillende katholieke staitslieden zouden ook portefeuilles zijn aangeboden, doch behalve de aanstaande titnlarissen voor jnstitie en oorlog zonden zij allen geweigerd hebben. Naar het Vaderland verneemt ligt het in, het voornemen van den kabinetsformateur den heer Mackay, aan den Koning voor te stellen, de afdeeling handel en nijverheid van het departement van waterstaat af te nemen ®n bij dat van buitenlandsche zaken te voe gen. De Zw. Ct. verneemt nit Den Haag dat kolonel Bergansins bezwaar zou hebben ge maakt om als minister van oorlog op te treden. Van 8 tot en met 14 April zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 80 stoom- en 21 zeilschepen vertrokken 63 stoom- en 5 zeilschepen. De majoor-kommandant van het korps koninkl. scherpschutters te Rotterdam, de heer A. Van Stolk Czn, vierde gisteren zijn vijftigjarig bnwelvksfeest. Verschillende hout zaagmolens aan de Sohie waren met groen en guirlandes getooid. In het huis van den heer C. de. Jong, Zwaansbals 12 te Rotterdam kon men geen water bekomen. Daar men dacht dat de kraan verstopt was, schroefde de bewoner deze af, en er kwam toen een levende, 18 centimeter lange paling, te voorschijn. Men meldt uit Rotterdam a&n het Ltr. Dbl, dat de plannen om een gedeelte van de ge meente Charlois bij Rotterdam te voegen, bin nenkort tot een begin van uitvoering zullen komen. Zij zija thans in voorloopig onderzoek bij het Gemeentebestuur van Charlois. Van 30 April tot 5 Mei zal door de offi eieren van de voldbataljons van het regiment grenadiers en jigers in het Westland eene groote kadermanoeuvra worden gehouden, waarvan de leiding is opgedragen aan den lnitenant-kolonel Simon. H. M. de Koningin bracht gisteren middag om half vijf, vergezeld van eene hofdame, een bezoek op Buitenrustalwaar HH. KK. HH. de Groothertog en de Groothertogin van Saksen- Weimar verblijf houden. De raad van commissarissen van het D. u. Z.-H., zijnde de heeren P. A. Van den Vel den, A. J. C. Van Pallaudt van Neerijnen, H. T. Hora Siccama en J. A. H. Van Znylen van Nyevelt, weerspreekt eenige mededeeüngen, die omtrent de laatste algemeene vergadering van aandeelhouders dier vennootschap in de „Haagsche Kroniek" der Ié. Gron. Ct. zijn gedaan, en neemt die gelegenheid te baat „om tevens te verklaren dat hij, in overeenstem ming voorzeker met de overgroote meerderheid der aandeelhonders, in den tegenwoordigen politieken leider van het Dagblad volkomen vertrouwen stelt. Naar men verneemt zal de inrichting tot het fabrieeeren ven schoeisel voor de gevan genen van Leiden naar Breda worden overge bracht. De gisteren morgen te ll1/* ureu van Leiden naar Katwijk aan Zee vertrekkende stoomtram is bij debalte te Rjjnsbnrg achter op gereden door een van Noordwijk komende stoomtram met twee ledige passagierswagens, die zonder machinist in vliegende vaart kwam aanrijden. De schok was verschrikkelijkde achtersts wagen van eerstgenoemde tram, een goederenwagen is geheel ingedrukt. Van de twee passagierswagens zija de balkons geheel vernield en al de ruiten gebroken de locomotief ontspoorde en lag geheel ter zijde. Gelukkig waren er weinig passagiers in en hadden de meesten zich reeds nit de wagens begeven. Een heer en dame hebben alleen lichte schrammen bekomen. Het ongeluk ont stond doordat de machinist van den Noordwijk- schen tram, een ontspoorden goederenwagen willende afhaken, van de locomotief was ge gaan. Wel had hij zijn ram overgehaald, maar verzuimd de stoomkraan te slniten dooreen toeval moet daarop de rem zijn teruggespron gen en is de tram zonder geleide er van doorgegaan. Bijna gelijktijdig en in denzelfden leeftijd (78 jareD) als Hobein, overleed de vorige week weder een der dappere verdedigers der Citadel van Antwerpen, nameljjk de heer Jan Pieter Raven te Amsterdam. Deze ond-strjjder werd toenmaals bij een met succes bekroonden uitval op den vijand tweemaal gewond. Zijn stoffelijk overschot is in allen eenvoud op de Oosterbegraafplaat® bijgezet. Als gerucht wordt medegedeeld, dat wel" licht later Hobein's stoffelijk overschot van Vlissingen naar Amsterdam zal worden over gebracht. Door veen bieren in den „Grooten Veen- polder" in Westetillingwerf is een lager werkloon aangekondigd voor de aanstaande tutfmakerjj. Waarschijnlijk zal dit een werk staking tengevolge hebben, evenals vorige jaren, waardoor menig arbeider reeds met de cel kennis maakte, want de strike gaat daar altijd gepaard met overmatig gebruik van jenever en met mishandeling. In een vergadering van de vereeniging voor volksvermaken te Veen dam is besloten tot het honden van een historischen optocht op den tweede Pinksterdag. Ongeveer 303 ge- kostumeerden, op wagens gezeten, znllen el kander volgen, en de verschillende tijdperken nit de vaderlandsche geschiedenis, van den tijd der Batavieren af tot op onzen tjjd* voorstellen. De daglooner G. de G., te Ten Post, was bij hoogen waterstand ook molenaar op een kleinen watermolen. Maandag ochtend is hg volkomen gezond naar den molen gegaan, en omstreeks drie nnr vond zijne vronw hem daar dood met bijna verpletterden schedel terug. Men vermoedt, dat bjj den molen in den loop heeft willen smeren, en zoodoende met de kamraderen in aanraking is gekomen. Te Nieuw-Amsterdam hebben eergisteren de veenarbeiders hst werk gestaakt. Naar men ons meldt, is er een oproer uitgebroken en zijn de commissaris des Konings en de officier van justitie te Assen erheen vertrokken met een detachement infanterie, onder bevel van den luitenant Lefèrre. In de villa van den heer Van Holthe tot Echten en bij an deren zijn de glasruiten ingegooid. Te S milde weigerden de arbeiders, die be zig zijn aan verbetering der hoofdvaart, voort te werken voor het onde loon. Hun eisoh om verhooging werd ingewilligd, waarna zij den arbeid hervatten. Omtrent de aanleiding tot de nieuwe werk staking in de fabriek der firma H. B. Schol ten, te Almelo, vernemen wij het volgende: Een der jeugdige werklieden, die niet tot de werkstakers heeft behoord, was wegens ziekte eenige dagen afwezig geweest. De aan wijzing aan hen van een paar touwen wekte bij enkelen ontevredenheid. Zij zetten hun touwen stil. De overigen volgden, velen daartoe door eenige heethoofden gedwongen. Opnieuw aan het werk getogen, werd andermaal de ar beid gestaakt. Velen liepen zingende door de fabriek. Zoo eindigde de voormiddag. De patroons hadden inmiddels doen aanplakken, dat zij alleen de werkzaamheden in de fabriek wilden regelen en wie dat recht niet erkende, van het werken kon afzien, 's Namiddags hervatten slechts een dertigtal den arbeid. Gistermorgen waren bijna allen weder bjj de fabriek, dooh van de werkstakers van eer gisteren werd niemand toegelaten, ook al ver klaarden sommigen, dat zij inzagen verkeerd ge handeld te hebben. De patroons gaven te kennen dat men gietermiddag kon terugkomen om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2