lie Jaar2- Zaterdag 19 Mei 1888, No, 3086, VERSCHIJNT DAGELIJKS. (Strcipdrht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. cia jl ra» «Bi Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. De Volksraad van de Transvaal heeft, aan genomen eene overeenkomst, strekkende tot Vereeniaing met de nieuwe republiek. Deze 'Overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door Engelands regeering. Eene commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Engeland, Portugal, de Transvaal en Swazi land, is benoemd om de grenzen te bepalen ■Welke Swaziland scheiden van hefcPortugeesclr grondgebied en de Transvaal. DÜ1TSCELAND. De Keizer heeft gisteren een zeer goeden Hacht gehad. In den voormiddag t-e 10s/4 is hij het park ingereden, al waar hij voor het eerst gebruik maakte van de voor hem gereed gemaakte tent. De keizerin en prin ses Victoria vertrokken te half 11 naar Ber lijn, om da tentoonstelling van werkstukken der ambachtsleerlingen te bezoeken. De Freisinnige Zeiiung geeft te kennen, na het bezoek van prof. Virchow bij den keizer in staat te zijn gesteld, hel volgende te be richten de toestand des keizers draagt ondub belzinnige kenteekenen van beterschao. De Uitwassen, die zich in den laatsten tijd aan het wondkanaal hadden voorgedaan en voor kankerachtig werden gehouden, zijn bij de gedane behandeling verminderd, dichtgegroeid en thans aan het genezen. Omtrent den aard der kwaal is het ook thans nog niet mogelijk, met zekerheid een oordeel uit te spreken. Tot nog toe heeft geenerlei onder zoek een volledig vertrouwbare diagnose opge leverd. Het is mogélijk, dat de kwaal kan kerachtig, maar cok dat zij het niet is. Zulk een mogelijkheid wordt niet slechts door de Engelsche, maar ook door de Duitsche genees kundigen toegegeven. De JS/ordd. Aligem. Zeiiung maakt daarom trent de opmerking, dat prof. Virchow laatstleden Zondag niet bi) den Keizer, maar bij de Keizerin is geweest en dat hij toen wel eenige stof, die de Keizer had opgegeven, ten behoeve van microscopisch onderzoek heeft megendmen, maar nog geen resultaat dien aangaande heeft meegedeeld. Voorts wijst de Rorddeutsche op de bewering, dat er om trent den aard der kwaal nog niets met zeker heid valt te oordeelen en dat totnogtoe geener lei onderzoek een volledig vertrouwbare diag nose mogelijk heeft gemaakt. Zij vraagt, op wiens gezag men zoo iets kan beweren, wat toch zoozeer in strijd is met de officieele open baar gemaakte mededeelingen. Door het Pruisische Heerenhuis is gisteren hij de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de afschaffing van het schoolgeld voor de volksscholen gedeeltelijk de lezing, zooals die vervat was in het ontwerp der Regeering, hersteld. Met groote meerderheid werd dedoor de Katholieken en Conservatieven van het Huis van Afgeuaardigden in het ont werp gelaste paragraaf verworpen. Aangezien daardoor een groote beginselstrijd tusschtn de beide deelen der vertegenwoordiging uit gebroken is, moeten er nieuwe beraadsla gingen plaats hebben. Het is niet onmogelijk, dat bet geheele wetsontwerp zal worden in getrokken. ENGELAND. De Lord-mayor van Londen, Polydore de Keysereen Belg van geboorte, gaf gis teren een feestmaal aan verschillende Belgi sche burgemeesters, die door hem tot een bezoek ten zijnent waren uitgenoodigd. Door zijne gasten werd hem een prachtige coupe aan geboden, die na zijn dood aan de stad Londen zal geschonken worden. Freemans Journal maakt een adres open baar van Engelsche dames, die baar sympa thie te kennen geven aan de Iersche natie in de moeielijke crisis, welke zij thans doorleeft. Het adres draagt de handteekeningen van mevrouw Gladstone, lady Aberdeen en 156 andere Engelsche dames. Uit het thans openbaar geworden programma van het internationale socialisten-congres te Londen blijkt, dat de beraadslagingen hoofd zakelijk zullen betreffen de inkorting van den aibeidsdag, alsmede het in bet leven roepen eener internationale organisatie ten behoeve van alle arbeiders. FRANKRIJK. In het ministerie van oorlog en in dat van marine wordt gewerkt aan een ontwerp, waarbij een krediet van dertig millioen ver langd wordt voor de kustverdediging. De gemeenteraad van Parijs is verontwaar digd over de weigering van Fioquet om de subsidie van 10.000 francs ten behoeve der glasblazers-werkstakers goed te keuren. Men had deze weigering van Fioquet niet verwacht en dit gaf den voorzitter aanleiding te ver klaren, dat alle ministers op elkander ge leken. Opnieuw heeft de gemeenteraad 10.000 francs toegestaan, doch thans heeft men aan het doel een andere benaming gegeven, het geld is namelijk bestemd voor de behoeftige gezinnen in die gemeenten, waar werkstaking heerscht. Thans zal de minister zijn goed keuring aan het besluit niet kunnen ont houden. Volgens de Radical heeft een Duitscher, uit Landau geboortig, Boulanger in het gelaat gespuwd toen Boulanger in zijn hotel afstapte, is weder een persoon hem genaderd, die hem. herhaaldelijk spuwde, doch bij het naderen van politie-agenten terstond verdween. HET OOSTEN. De Porte heett opnieuw bet zenden van Turksche troepen naar Rumelie ter sprake gebracht. Oostenrijk deed aan Turkije weten dat bijaldien die bezetting plaats greep, zij harerzijds Bulgarjje zou bezetten. Het is waarschijnlijk dat de Porte haar denkbeeld zal laten varen. In Bulgarije is sedert eenige dagen eene oproerige beweging onder het landvolk ont staan, die zich steeds verder naar het westen uitbreidt. Varna was door de boeren bijna overrompeld, doch werd door de waakzaam heid en energie van het garnizoen gered. Het gerucht wil dat een verbond is gesloten tusschen Montenegro en Rusland, waarbij Rusland de wapening van het leger der Monte- negrijnen op zich neemt, terwijl Montenegro aanneemt, op het eerste bevel 30.000 man in Bosnië te werpen. Git Sofia verneemt de limes dat Zankofï aan Karaweloff heeft voorgesteld, de vroegere vriendschappelijke betrekkingen te herstellen op de volgende grondslagen verzoening met Ruslandhet vormen van een kabinet uit aanhangers van Zankoff en Karaweloff; her ziening der constitutie en verkiezing van een nieuwen vorst. Karaweloff heeft op deze voorstellen nog niet geantwoord, OOSTENRIJK. Graaf Kalnoky had gisteren een langdurig onderhoud met Koningin Nathalie van Servië en wees haar op het onverstandige zich met de politiek in te laten. De koningin beweerde dat dit slechts eene valsche beschuldiging was op een misverstand berustendde toekomst zou dit bewijzen. Dezer dagen zou een Oostenrijksch officier, die in Rusland groote landgoederen en den graventitel bezit, in Russisch Polen met zijn gansche gezin in hechtenis zijn genomen, omdat de Russische regeering hem verdenkt van een der Oostenrijksche officieren te zijn die in den laatsten tijd in het geheim in Rusland opnemingen hebben gedaan, en op grond der uitkomsten daarvan ongeveer 10 dagen geleden eene dislocatie-kaart hebben uitgegeven, op welke de stelling van alls Russische troepen aan de grenzen van Oos- tenrijk en Duitschland tot in de kleinste bij- zonderheden nauwkeurig is aangeduid. Het heette wel dat de officier weder in vrijheid gesteld was, nadat hij zich op zijne aanstel ling in het Oostenrijksche leger had beroepen, doch dit schijnt niet waar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1