ShmenlandBChq Juichten. gemaakt van generaal Komaroff, opperbevel hebber der Russische troepen aan gene zijde der Kaspische Zee, meldende dat den 27 April een bloedig gevecht was geleverd tusschen Bussen en Afghanen. Kr wordt bijgevoegd, dat men niet geloofde, dat er ernstige ge volgen uit zouden voortvloeien. Terwijl berichten uit Kopenhagen melden dat de Czaar zich binnenkort voor geruimen tijd daarheen zal begeveD, maken de tijdin gen uit St. Petersburg slechts melding van eenen korten uitstap naar Finland, ter wijl er van eene buitenlandsche reis van den Czaar ditmaal niets komen zoude. Schiedam, 25 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders, gezien het verzoek van E. Groenendaal om vergunning tot oprichting van eene smederij voor kond smidswerk aan de Gasstraat alhier, wijk G. no 437, kadaster sectie E. no 778, doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd en op Donderdag, den 7en Jnni a. s., des middags ten 12 nre, ten Kaadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten, terwijl gednrende drie dagen voor genoemd tijdstip op de ge meente-secretarie van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De Minister van Fiuanoiëa heeft goedge vonden en verstaanlo. te bepalena. dat 'in Juli van dit jaar, op nader te bepalen tijd ea plaat?, zal worden afgenomen het eerste examen voer de betrekking van surnumerair der directe balatringen, invoerrechten en accijnsen, bedoeld bij artikel 4 van genoemd Koninklijk besluit, en wel voor twintig plaatsen; b. dat de verzoekschriften om toelating tot dit examen vóór of uiterlijk op 1 Juni a. s. bij het Departement van Financiën moeten zijn ingekomen, met een geboorte-akto van den adspirant en het bewijs dat hjj Nederlan der is. De door den Koning benoemde commissie tot onderzoek naar eene betere regeling voor hetverleenen vanhnlp bij spoorwegongelukkon, is gisteren met afgevaardigden der verschil lende spoorweg-ondernemingen te 's-Graven- hage byeeDgesomen, om maatregelen te nemen ter verkrijging van eenvormigheid in het ver- leenen van die hulp. Het eerste diplomatieke diner, gisteren door tien nienwen Minister van Buitenlandsche zaken ia bet hotel „Den Ouden Doelen'' te 's Hage gegeven, werd door bijna al da gezanten der vreemde mogendheden en yele andere genoo- digdeu bjjgewoond. Te Maassluis zijn drielingen goboreo, 2 meisjes eu 1 jongen. Allen zijn welvarend Te Botterdam is weder een levende paling uit een buis der waterleiding te voorschijn gekomen. Vermoedelijk is ze te dun, om te •worden gegeten, anders zon het voor de Rot- terdammeis zaak zijn, van het bestaan der palisgbron de Maatschappij, die ze buiten haar weten verschafte, onkundig te laten. (7). Dinsdagavond omstreeks 8i/3 uur verliet het 9-jarig zoontje van de wed. Verhen), wonende aan de Baam ta Delft, de ouderlijke wooing, om voor een cant eon oliebol to koopenhij is al spelende te waler geraakt, en onmiddellijk gezonken. Er werd gezocht tot 12 uur middernacht doch vruchteloos Eergister-morgen omstreeks acht ure werd hij levenloos opgehaald nit de gracht onder de brug aan de Doelestraat. Het nieuwe station van de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij te 's-Hage zal in een der laatste dagen van deze maand voor den dienst in gebruik worden genomen. Dag en nacht wordt doorgewerkt om bet gebouw gereed te krijgen. Het 25-jarig bestaan van den Haagschan Dierentuin zal den 15an Jani recht feestelijk worden herdacht met een matinée musicale van de Kon. Mil. Kapel, een avond-concert van de Leidsche muziek, onder directie van den heer Mann, een illuminatie van den tuin,kermesse d' été en bal champêtre. De oprichting van een eigen haringjagerij te Schaveningen, onafhankelijk van de Vlaar- dingsche, zal dit jaar nog achterwege blij ven, omdat de tijd te kort is. Er zal echter denkelijk wel eene proefneming op kleino schaal in die richting plaats hebben eu inmiddels zal man trachten billijker voorwaarden te bedingen voor bet slepen van de voertuigen in en uit de haven te Vlaardingen. Door sommige Noordzeevisschers wordt ernstig geklaagd, dat vele hunner vakgenoo- ten zooveel kleine tarbotten en tongen opvis- sohen, en die ter markt brengen, ofschoon hef stellig voor allen zeer voordeelig zou zijn 't kleine goedje weer in vrijheid te laten. De zoogenaamde groei wordt op die wijze weg genomen, en het gevolg is, dat de voorraad tarbot en tong van jaar tot jaar echaarscher wordt, De zaak is stellig belangrijk genoeg om in de algemeen8 vergadering der »Veree- niging tot bevordering der Visscherijen" ter sprake te worden gebracht. Door de steenkolenhandelaars te Gouda is aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, om te protesteeren tegen den han del in steenkolen, die gedreven wordt door de stationschef van de Aed. Rijnspoorweg- Maatschappij. De adressanten meenen dat deze concurrentie door de zedelijke maoht van zulk een spoorweg-maatschappij, die vooral ia den winter veel invloed kan hebben, niet geoorloofd, onredelijk en onrechtvaardig is. Door de milde gift van eene weldadige dame is bet mogelijk geworden te Amsterdam een le huis in te richten voor Katholieke bur gerjuffrouwen en vrouwelijke dienstboden. De officieele en plechtige opening van dit le Huis mag binnen zeer kort worden tegemoetge- zieD. Op de vraag, wie de uitvinder is van den bliksemafleider, luidt steeds bet antwoord Benjamin Franklin! Dr. Manrits Snellen in zijn door ons be sproken werkje De Bhhscmajleideris het met dr Alfred Ritter van Urbanitzky eens. Benjamin Franklin moge een grootsoh figuur zijn nit den Amerikaanschen vrijheidsoorlog, de eer van het eerst een bliksemafleider te hebben opgericht, komt een ander toe, en wel aan een lid der Norbertijner orde, aan Prokop Divieob, kanunnik der Premonstratensers en pastoor te Prenditz, bij Inaim, in Moravië. Deze, een beoefenaar der natuurkunde, richtte reeds in 1754 den eersten bliksemaf leider op een hoogen staak in zijn tuin op, de tweede afleider, van Franklin, dagteekent eerst van 1760. Naar het Hbl. verneemt, heeft de directie der stoommeelfabriek De Weichsel besloten de electrische verlichting harer fabriek indir00 door middel van accumulatoren te doen g0' schieden. De firma Mijnssen Co., i0?0 nieurs en electro-technici, is belast met 00 leveren en stellen. Sedert eenigen tijd zijn er in Frankrl valsche bankbiljetten van fr. 500 in omlo°P' Men heeft reden aan te nemen dat deze 10 Nederland gemaakt zijn. {D. v. iV.) Gisteren morgen is in de nabijheid v9' Hilversum een heide- en boschbrand uit?0' broken. Met alle krachtsinspanning tracht'0 men het vuur te stuiten. Een windhoos heeft de boerenbehuizinge V90 J. Asma te Nijega gedeeltelijk van het d9^ beroofd; er zijn ongeveer 4000 dakpannen r00 hun plaats gerukt. Door een onbekende oorzaak is te Groni0' gen het huis vau den heer N. Van der Wor®f vroeger burgemeester van Schiermonnikoog en Koudnm, in de asoh gelegd, terwijl b0' aangrenzende perceel aanmerkelijk beschadigd werd. De familie v. d. Worm van een Hl' toertje naar Paterswolde huiswaarts keereud0» ontdekte, dat de vlammen reeds uit de ram®0 sloegen. Alles was verzekerd. Naar de N. G. C. verneemt, is bjj do0 brand aan den Westersingel te Groning00 een geheel eenig en niet te vergoeden kunstwet verloren gegaan. De hear Van den Won0' die door de vrouwelijke linie afstamt van Piet0' Adriaaozoon van der Werff, bezat het eenig0 portret van den beroemden Leidschen burg0* meester, bij diens leven, in 1613, geschilderde Het is door het vuur vernietigd. In een veenwijk onder het dorp Hoorasters' zwaag is het lijk gevonden van een oppassend jongeling uit Jubbega. Hij had wonden aa0 den neus en 't voorhoofd, waaruit men afleid' dat er geweld is gepleegd. De verslage00 moet daags te voren ruzie gehad hebben met ee0 anderen jongeling. De arbeiders in de veenderijen onder Stee0' wijkerwold hebben 't werk gestaakt. Naa' men verneemt, bepaalt het getal zich tot cir00 150. De veldwachters dier gemeentealsmed® de rijkspolitie nit Steenwijk en Oldemark' zijn naar de veenderijen vertrokken om d0 rnst te handhaven. Natuurlijk is ook hi0' eisch tot loonsverhooging de reden. De verschillende spoorwegonderneming011 verleenen vrachtvrij terngvervoer van devoo'* werpen, welke onverkocht of onverloot van d0 landbouwtentoonstelling te Arnhem, op 19^ 21 Juli te houden, terngkeeren. Te Herwen, nabij Zevenaar, ontstond co'* gisteren-namiddag een hevige brand, die tvr00 arbeiderswoningen in asch legde. Van d0 bewoners Rompelaar en Fierkens ging m®d0 bijna de geheele inboedel verloren, terwijl o°^ twee varkens en een geit in de vlam®00, omkwamen. Een vrouw bekwam vrij ernsti#0 brandwonden aan een harer armen, zood®' men geneeskundige hulp moest inroepen. A'' les was verzekerd. De oorzaak is voorals00^ onbekend. In de volgende maand zullen de onde' Zevenbergen gelegen domeingoederen, vroeg0' behoord hebbende tot het domein van wij'01* Z. K. H. prins Frederik, thans aau den St»9*'' in publieke veiling worden gebracht. Te Udenhout is eergisteren brand ontst000 tengevolge van het spelen met lucifers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2