limwirtaitdachq IqtcMen. schap gevormd, bestaande uit de heeren Cle- menceau, Eanc en Joffrin met het doel het Boulangisme den kop in te drukken onder de leus, die thans van zoo verschillende kan ten wordt aangeheven»Kamerontbinding en Grondwetsherziening". In een vergadering van senatoren, gemeenteraadsleden en journalisten, dezer dagen onder praesidium van genoemde heeren in het ma^onieke Groot Oosten van Frankrijk gehouden, is besloten tot de oprich ting van eene vereeniging in den geest der groote politieke bonden van de Pransche revo lutie, welke onder den titel van Vereeniging der rechten van den mensch en den burger" alle krachten der republiek tegen alle pogin gen totreactie of dictatuur moet samenvatten. De vereeniging zal zich niet alleen ten doel stellen het bewerken eener Kamerontbinding en Grondwetsherziening, maar zij acht het ook hare taak, het werk der Fransche revolutie voort te zetten en die losbandige vrijheid op te eischen, welke in de dagen der revolutie zooveel rampen heeft veroorzaakt. De Patric zegt dat Wiison met een nieuwe vervolging wordt bedreigd, daar weer ernstige feiten aan den dag zijn gekomendat hij zich daaraan niet zou blootstellen en zoowel het kasteel van Chenonceaux als het hótel, dat hij te Parijs voor Gróvy had doen bouwen, zou verkoopen. Volgens de Pays zou Pierre Le grand, die uit het kader van het Legioen van Eer is geschrapt, Wilson een proces aandoen, tot terugverkrijging van de gelden, die hij voor zijn decoratie had gestort. De Parijsche korrespondent der Minkows ki] a Wjedomosii verhaalt, dat tijdens het Fransch-Duitsche conflict wegens de arres tatie van den politie-commissaris Schnaebele, de Fransche Regeering vertrouwelijk is gewaar schuwd tegen een geheim overleg tusschen Duitschland enltalië, strekkende tot verdeeling van Frankrijk. Duitsehland-zelf zou zich tevreden stellen met een betere afronding van Lotharingen en 20 milliard, te voldoen in twintig jaarlijksche termijnen, gedurende wel ken tijd Frankrijk, voor zoover het nog zou bestaan, een vazal van Duitschland zou wezen. Italië zou Corsica, Tunis en het departement Constantino van Algerië krijgenSavoye en Nizza zouden door Humbert geweigerd 'zjjn, omdat wijlen zijn vader, ze vrijwillig heeft afgestaan. Belgie zou het departement du Nord krijgenZwitserland het departement Haute-Savoye, en Spanje geheel Roussillon. De Fransche bank heeft besloten geen bank noten van de tegenwoordige type der biljet ten van 50) fr. meer uit te geven, en al de biljetten, die haar aangeboden worden, te ver wisselen of te verzilveren, OOSTENRIJK. Reeds vóór eenige jaren heeft koning Hum- bert te Weenen een bezoek gebracht aan keizer Frans Jozef, zonder dat er een tegen bezoek gevolgd is, hetgeen door vele Italianen allesbehalve goed werd opgenomen en aan leiding heeft gegeven tot de klacht, dat de Keizer zich aan onbeleefdheid jegens Italië schuldig maakte. Anderzijds begreep men echter dat de Keizer moeilijk den Koning te Rome een bezoek kon brengen zonder met den Paus in conflict te komen en dat wijl men van Italiaansche zijde er aan vasthield, dat het bezoek te Rome zou plaats hebben, het alleen om die reden achterwege bleef. Meer malen is reeds gemeld, dat dit nog altijd verschuldigde tegenbezoek eerstdaags zou plaats hebben en zoo wordt ook nu weder bericht, dat keizer Frans Jozef met een eskader naar Ancona zal vertrekken en vandaar naar Bologna zal reizen waar koning Humbert hem opwachten zal. Wij gelooven er niets van Crispi is er de man niet naar om in zake de plaats van het tegenbezoek toe t« geven, en keizer Frans Jozef zal nooit den Paus den hoon aandoen, in Zijne stad den overwel diger te huldigen als ware hij er werkelijk heer en gebieder. RUSLAND. Het bericht, dat de Czaar van Rusland bin nen 14 dagen met zijn geheele familie een bezoek zou brengen aan de Deensche konings familie te Kopenhagen en aldaar langen tijd zou vertoeven, welk bericht van vrij groote beteekenis voor den vrede werd geacht in den eerstvolgendentijd, wordt te Kopenhagen tegen gesproken. De St. Petersburgsche korrespondent der Standard meent te weten dat graaf Kalnoky in zijne mededeelingen aan de Oostenrijksche Delegatiën zal zeggen, dat de betrekkingen met Duitschland en Italië dezelfde gebleven zijn, en dat Engeland, zonder tot het drie- keizers-verbond te zijn toegetreden, de politiek der centrale mogendheden goedkeurt. Schiedam, 26 Mei 1888. Gaarne verleenen wij plaats aan het volgend, ons toegezonden bericht Zooals vrij algemeen bekend is, pochen de voorstanders van vrijhandel op een geweldige manier met het feit dat er in Nederland, volgens hun beweren, zonder protectie, eeae bloeiende tabakshandel en industrie bestaat, waaruit ze de gevolgtrekking maken dat bescherming nergens voor noodig is, omdat het bovenvermelde zulks bewijst. De heer Armend Diepen heeft dat eens van meer nabij bekeken en toen in een ferm artikel en op eene duidelijke wijze aan getoond le dat er wel degelijk aan da tabaks industrie bescherming wordt verleend, doordien er èa van sigaren èa van tabak uitvoerrecht wordt geheven, van sigaren zelfs een zeer beduidend; en 2e dat juist door de bloeiende tabaksindustrie de tabakshandeljbloeit. Dit was voor de vrijhandalaara te veel hun laatste, hun éénige hoop werd op die wijze den bodem ingeslagen dat mocht niet en zoo trachtte dan ééa hunner vele kampioenen den heer Diepen te weerleggen op de gewone wijze, d. w. z. uit eene hoogte alsof een reus een dwerg zou verpletteren en de iV. R. Ctdie natuurlijk geen woord van bet artikel des heeren Diepen had gemeld, (want daarmee zat ze in zak en asch) roerde de groote trom en blies de alarmtrompet om alle bijstaan ders en verafstaandeu op 't appèl te roepen, om dan met haar het afmaken van den zoo zeer gevreesden protectionist, plechtstatig te vieren. Maar het behoefde niet. De heer Diepen is nu juist niet iemand, die zoo maar met zich laat sollen, en wederom greep hij naar de pen om aan te toonen, dat juist het betoog des heeren Mees zijne stellingen vol komen bevestigde en er tevens even den heer Mees op attent maakte, dat het invoerrecht op tabak niet is 70 cents p. 1000 kiloj zoo als hij schreef, maar 70 cents p. 100 zegge honderd kilo. Ea lui, die zoo onnauwkeurig zijn of on wetend, ziin de voorveohters van het vrijhandel- Btelselarm stelselEn de A. Rott. Courant Ach, die schrijft niets van't geen de heer Diepen heeft beweerd dat zwijgt ze dood, dat is het makkelijkst, en dan denken tevens hare lezers, dat het. vrijhandelstelsel het pleit gewonnen heeft. Zóó licht men het denkend deel der natie voor 1 Naar men ons uit goede bron mededeelt, bestaat er bij het Ministerie van Oorlog volstrekt geen plan om kapiteins, die tegen woordig op pl. m. 50-jarigen leeftijd eerst tot dien rang verheven worden, op 55-jarigen If leeftijd te pensionneeren, tenzij zij het &?1 vragen. Da dek- en onderofficieren der marine z0}"' len zich, naar men ons bericht, tot den i°'* nister van Marine wenden, mat verzoek 0I0' door verhooging van hun traktement, verf'0* tering in hun positie te brengen. C Aan de T weede Kamer is een adres gerief' dooi' den heer H. H. Timmer, verzoekend0 het sluiten van een handelstractaat te h0' vorderen, o. a. ook ten einde het zeer hoog0 port voor brieven en drukwerken verlaagd krijgen. De heer Ansems heeft zich, gelijk vroeg0' tot de vorige Tweede Kamer, ook weder tot de nieuwe Tweede Kamer gewend met 000 adres om schadeloosstelling voor vijfjaar lijd00® en 't verlies van zijn bestaan, hem naar beweren berokkend door een geneesheer, hem verkeerd behandeld heeft. Het geheele aantal scholen met den bijb0' bedraagt thans 470 met een totaal van 77.00® leerlingen. De heer R. P. A. Van Rees, de nieuwb0"' noemde burgemeester der gemeente Heil0"' voetsluis, is gisteren als zoodanig feestelijk Bij de herstemming van een lid der Pt°' vinciale Staten vaa Zuid-Holland te BrieU0 is gekozen de heer mr. P. Van Andel (libera»') met 1015 stemmen. De heer L. Beijerinck verkreeg 494 stemmen. Maandagavond ontdekten twee ingezeten00 van Hoedekenskerke, bij de sluis in den BoO' nenpolder een grooten otter. Een huDfl0' zekere M. De Jonge, arbeider, legde met pÜ'* en boog op het dier aan en trof het zoojui0' voor den kop, dat het bewusteloos werd af" gemaakt en meegenomen kon worden. zeldzame feit van boogschnttersvaardigbeid verdient zeker wel vermelding. Uit 's-Heerenhoek wordt ons gemeld: In de weide van den landbouwer P. R, W0Ï' den twee zijner paarden zwaar in de bor0' gewond. Dat hier aan wraakneming m00' worden gedacht, werd heden morgen bewez00' toen op zijne deur een briefje gevonden we'd waarop stondeerst uw goed, dan nw bloed' Een sterke politie-macht bewaakt de land' hoeve. (TV. R. Ct,) De door den Koning benoemde commissi0 tot onderzoek naar een betere regeling v00' het verleenen van hulp bij spoorweg.ongeluk' ken is eergisteren met afgevaardigden V00 de verschillende spoorweg-ondernemingen 's-Gravenhage bijeengekomen, om maatregel00 te nemen ter verkrijging van eenvormigheid in het verleenen van die hulp. Het getal oud-sfrijders is alweer geslonk00' Te 's-Haga is op 81jirigen leeftijd, Jezay9® Van der Post, een oud-strijder van 1831, ridd0' van het Metalen Iirnis, de eeuwige rust i"' gegaan. In het militair hospitaal te Leiden is op?0, nomen een milicien der lichting 1888, die het hoeren dat hem eene aanzienlijke erf00'* was te beurt gevallen, van blijdschap k «innig is geworden. (Zie i er der het Bijvoegsel-)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2