Jinneulandaclu} ietiichten. Schiedam, 31 Augustus 1888. gevormd. Dit gelijkt zeker nog niet veel op eene algemeene Europeesche ontwapening 1 OOSTENRIJK—HONGARIJË. De politie heeft in Bohemen, verscheidene honderden exemplaren eener anarchistische brochure ontdekt en in beslag genomen, alsmede een anarchistisch blad. Er is een premie van 100 florijnen uitgeloofd voor het ontdekken van de verkoopers dezer geschriften, welke uit Saksen herkomstig zijn. RUSLAND. Een nader telegram over de ontdekking der samenzwering tegen het leven van den Czaar meldt, dat te Petersburg groote ont-, steltenis heerscht. De gearresteerden zouden in het bezit gevonden zijn van bommen met dynamiet gevuld. De Russische regeering bewaart een diep stilzwijgen over deze zaak en houdt alle depeches in, die er over ver zonden waren. Ook de keizerin die te Gmünden is, moet de ontdekking van het komplot zeer getroffen hebben. De datum, welke aan het hoofd van deze rubriek prijkt, is een gewichtige datum in de geschiedenis des Vaderlrnds. Acht jaren gele den verkeerde het Nederlandscbe volk in ge spannen verwachting wat de toekomst 't brengen zon. Wat zal het zijneen prins of eene prinses ging het vragender wijze van mond tot mond; want het was sedert eenigen tijd bekend, dat 's Konings Iweede huwelijk met een vorstelijke spruit zou gezegend wor den. Voor het koninklijk paleis in het Noordeinde te 's Hage schoolden groepjes residentiebewoners te samen en spraken met elkander over de groote gebeurtenis, welke door allen met ongeduld werd verbeid. Eindelijk, in den vroegen morgen van den Slen Augus tus 1880, bleek het groote vraagstuk te zijn opgelost. In den Koekamp heerschte eene ongewone bedrijvigheid. De kanonnen werden gericht en weldra dreunden de saluutschoten door de residentiestad met angstige Bpanning werden ze geteld, en toen men tot 51 gekomen was en de metale vuurmonden verstomden, klonk het nit aller mond eene prinses 1 Den Koning is eene Dochter geboren Toen deze vorstelijke telghet kind van zooveler vurige wenschen, aan het Oranje' lievende Nederland werd geschonken, had nog betrekkelijk kort geleden het koninklijk mausO' leum te Delft 2ioh voor 's Konings oudsten Zoon, de Hoop des Vaderlands, ontsloten helaas! Een weinig vroeger was hem een andere Oranjezoon in dat koninkljjk graf voorgegaan, de man, op wien geheel Nederland als de vorstelijke en edelmoedige beschermer van zijn handel en nijverheid grootsoh ging. De oudste van het vorstelijk geslacht stond aan den avond zijns levens zonder maDneljjke spruiten om zich heen te zien; en hij die zich thans 's Konings eerste onderdaan mooht heeten, worstelde reeds met de verschijnselen eener kwaal, die hem binnen een paar jaren ten grave zonde sleepen. De vrees dat de eens zoo fiere Oranjestam zoude uitsterven, begon allen te bekruipen. Onder deze omstandigheden werd de geboorte van deze koninklijke prinses met Inlden jubel begroet; in Haar, hoopte men, zon het geliefd Oranjehuis, zij het dan ook in de vrouwe lijke linie, voortleven, en de troon zon niet zonder erfgenaam zijn. En des te inniger werd de band tnssohen deze kleine Konings dochter en het Nederlandsche volk, toen drie jaren na Hare geboorte ook de laatste man nelijke spruit van het Oranjehuis door den onverbiddelijken dood ons werd ontrukt. Zoo was Zij dan geworden de toekomstige Koning- inne van Nederland, de Hoop des Vaderlands. En heden vieren wij dan den achtsten ge boortedag van dat beminnelijk >Kind van Staat" van ons geliefd Prinsesje, wier jeugd en bloeiende gezondheid ons doet hepen, dat de groote verwachtingen, op Haar gebonwd, niet zullen teleurgesteld worden. De achtste verjaardag van Haar, in wie het aloude Oranje buis voortleeft, wier kostbaar leven ons het blij vooruitzicht opent, dat wij nog lang met het tegenwoordige Vorstenhuis zullen vere blijven, mag dan ook wel als een bijzonderen feestdag gevierd worden. Zoo hebben het velen in den lande, zoo ook onze wakkere Schutterij-mannen begrepen zij constitueerden zich opnieuw als feestcommissie en organiseerden eene feestviering, die zeker den blijden dag waardig was. Jammer eohter dat het weer op dezen laatsten Augustusdag hunne grootsche plannen zoo sleoht ter wille is. De traditioneele Oranjezon verschijnt dezen morgen slechts bij tusschenpoozen aan het regen-zwanger zwerk, om in het volgende oogenblik weder plaats te maken voor stort vloeden van hemelwater, die, vergezeld van bliksemschichten en donder, het uiteinde dezer Anguslus-nmand en den achtsten verjaardag onzer Prinses dreigen onvergetelijk te maken Het aangekondigde Kinderfeest in het Exer oitieveld is daardoor dan ook in bet water gevallen, en zooals wij geannonceerd zien, zijn de Roeiwedstrjjd en Volksspelen wegens het ongunstige weder tot nader te bepalen dag uitgesteld. Zoo zal wellicht, als bet weder zioh over ons wil ontfermen, nog het Volks concert op hedan-avond in de Plantage the topic of the day zijn. Intnsschen is het jonge volkje, dat heden ochtend nog hoopvol ter schole ging, niet ongetroost naar huis gegaan. Onder geleide hunner onderwijzers trokken de kinderen der verschillende scholen, met Oranje-sjerpen en strikken getooid en vergezeld en voorafgegaan door vlaggen en banieren met toepasselijke opschriften naar het lokaal in den St. Joris Doele, waar hun versnaperingen als krente brood, koek en limonade werden verstrekt en zij zich met het zingen der vaderlandsche liederen vermaakten. Namens de feestvierende kinderen werd door de feestcommissie een telegram naar Het Loo gezonden, waarin Z. M. namens de bijzondere zoowel als openbare lagere scholen met den Geboortedag van HDs Dochter wordt geluk gewenscht. De firma Gebr. Beansar, wier magazijnen door de fraaie étalages steeds zoozeer de aan dacht trekken, heeft zich ook bij dit Prin- sessefeest niet onbetuigd gelaten. In de win kelkast van haar beddenmagazijn prijkt de buste van prinBes Wilhelmina hoog verheven op een troonzetel, te midden van eene kauri ge étalage, waarbij de nationale en oranje kleuren tusschen levend groen de hoofdrol spelen, Deze feestelijke versiering maakt voorzeker een aangenamen indrnk en ver dient met aandacht beschouwd te worden. Men meldt aan de Zw. Ct. uit den Haag, dat spoedige bijeenroeping der Staten-Gene- raal, voor de behandeling der voogdij wet, waarschijnlijk is. De gouverneur-generaal Van Rees zal, na zijne waardigheid aan zijnen opvolger te hebben overgegeven, met de Soenda naar Nederland terugkeeren. Dit stoomschip wordt opzettelijk daarvoor ingericht en zal eene extra-vaart maken. Een bij het 2e bataljon mariniers gehou den proef om de manschappen, in plaats van vleesch, haring te verstrekken, is mislukt. mariniers' gaven de voorkeur aan bet e uitgekookte stukje vleesch boven het heer tl zeebanket. De onlusten in Bantam hebben ook ^0 aandacht van het buitenland getrokken geven den Münchener Ncueste Nachr. afl" leiding tot een hoofdartikel (26 Aug.) wa»r^ da ondergang van het Nederlandsab gezsg Oost-Indië als zeer nabij wordt voorspeld,9 wij Atjeh verlaten. Van den stryd in A1)0 wordt een geschiedkundig overzicht gege?e0' dat volstrekt niet op juistheid kan aanspriia^ maken, evenmin als de sombere voorspel'"^ e in het artikel voorkomen. Aan slot wordt de vraag reeds gesteldop we' Europeesche mogendheid de erfenis zal ov0f gaaI1, nflO Men behoeft aan dergelijke beschouwing geen groote waarde te hechten. Maar zi) wijzen toch dat men over de grenzen ons111 uit bet oog verliest. Des te meer reden, 0 de zorg voor onze koloniën in Azië als 0 eerste staatsbelang te beschouwen, en 9^ krachten in te spannen om er odb gezag handhaven(-^ De Nederlandsche _r gen zijn overeengekomen, om het vervoer v'1" lijken in reohtstreaksch binnenlandsch verk00^ in exceptioneele gevallen ook met sneltreinen doen plaats hebben. Eenige visschers nit Pernis, die gewoo later met de botvisscherij beginnen, tol0 zioh dezen zomer niet daarmede bezig hond®11 Reden daarvan is dat er weinig bot te v8°^ is, dat behalve de akte de permissie thans f kost, en dat door ieder vissoher wekelijks f2- voor aas moet betaald worden. Daarbij nog kneohtloon en onderhoud van schuit 0 tnig, zoodat zij geen kans zien de onkost0 te dekken. De politie aan het posthnis nabij het hans te Scheveningen heeft eergisteren-aV^ op heeterdaad een paai kwajongens opd10 stal betrapt van vruchten en eieren uit 00 kist van een der kramers, die aan 1,0 strand standplaats hebben. Dên vorigen 0(1 was bij dezelfde politie aangifte gedaan, nit dezelfde kist een 50 eieren en fruit W»r0t vermist, hetgeen door braak daaruit w°e zijn gehaald. Een groot deel van den inb°0 der kist was ook bedorven door den reg0"' daar de dieven de kist hebben laten opensta9"' Een juffrouw, wonende Spuistraat te sterdam, deed aangifte bij de politie vermissing van 29 wissels, ieder van 1 Mark door middel van braak, uit een kast haar woning. Men schrijft uit Utrecht aan de N. Ctdat de mededeeling omtrent de ver?'e" ding van eenige kisten nit de l/trechtt Ztlverfabrteh naar Het Loo onjuist Het is waar, dat een zeer belangrijke b00t^ ling is afgeleverd, maar de bestemming maakt het tot een plioht van bescheiden b®1 om daarvan nog geen melding te maken» De schipper van een der beide verong0'0^ Urker visscherevaartuigeu, een wednw09^ had zijnen zoon van 14 jaar bij zioh en knecht van 16 jaar. Op de andere schuit een ongehuwde schipper, een kneoht, die te kinderen nalaat, en een jongen van 1-' J zoon eener weduwe, die voor zes jaar man en een zoon op hunne eigen sohnit loor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2