firnmtlandachi} |5qichten. ld» cd9" dri" schen, dat de poorten der Fransehe Academie zich voor Z, Em. openen en is overtuigd dat, gold tot heden niet de bepaling dat de Paus uit de Italiaansche kardinalen moet gekozen worden, eventueel de keuze zeker op mgr. Lavigerie zou vallen. De Gaulois wekt de Fransche jongelingschap op, om aan den zwar ten kruistocht deel te nemen. Het blijkt, dat de zaak van Garnier die, zooals men weet, op een Franschen klerk in het pas-bureau der Duitsche ambassade schoot, nog een staartje zal hebben. Wel is de dader krankzinnig verklaard, maar daarmede is Bismsrck niet tevreden. Zijn lijfblad, de Norddeutscke, betoogt althans, dat de aanslag van Garnier slechts een schakel is in de keten va i aansporingen tot, haat jegens de Duitschers en dar Garnier, zoo hij werkelijk krank zinnig is, hij dit geworden is door de ophit singen der pers. Sommige bladen melden, dat Duitschland over deze zaak een formeele nota tot den minister Goblet heeft gericht. Van verschillenden kant wordt nu beweerd dat Boulanger inderdaad den wensch te ken nen gegeven heeft, om een samenkomst met Bismarck te hebben; doch hem is te verstaan gegeven, dat de rijkskanselier indertijd zelfs Gambetta een bezoek te Fi iedrichsruhe ont raden heeft, daar deze door zulk een bezoek zijn populariteit in Frankrijk zou verliezen. Boulanger is voor het overige werkelijk reeds te Hamburg geweest. De Matin verneemt uit Belgrado dat aldaar 2000 portretten van koningin Nathalie in beslag zjjn genomen. Men spreekt in de hoo- gere kringen van een9 opschorsing der grond wet en de uitroeping van den staat van beleg. De ministerieele crisis in Servie is nog niet opgelost. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De overstroomingen nemen toe in Bohemen. De keizer en de kroonprins zijn per boot naar Budweiss gereisd, daar de spoorwegverbinding verbroken is. Er is zelfs gevaar, dat Weenen door het wassende water zal lijden. ROME. De Daily Chronicle verneemt uit Rome, dat men ijverig arbeidt aan de voorbereiding van het Concordaat tusschen Rusland en den H. Stoel. De Russische gezant heeft ver scheidene gesprekken met Z. H. Leo XIII gehad, die zelf de voornaamste bepalingen van bedoeld document heeft opgesteld. De aanneming van dit Concordaat zou eene groote vermeerdering der godsdienstige vrijheden der Poolscbe en Russische Katholieken ten gevolge hebben. Schiedam, 7 September 1888. Bij Burgemeester en Wethouders is ingeko men een verzoek van den heer H. JKreuger om vergunning om - ter vervanging van de be staande locomobile van 3 p. kr. bij zijn graan- zuiveringstoestel aaD de Wesvest, sectie C, no. 353, een locomobile van 4 p. kr. te plaat sen. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag, den 20n September a. s., des mid dags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. De heer B. C. Buijs, inspecteur van politie le kl. alhier, heeft tegen 1 November a. s. door verandering van werkkring, eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. De Nederlandsohe regeering heeft besloten, aan de sacharine uit een gezondheids-oogpnnt haar aandacht te wijden. Aan de geneeskun dige raden is namelijk de vraag voorgelegd, of het gebruik der sacharine maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrijk, en laatstelijk ook in Engeland, is die vraag bevestigend beantwoord. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot bekrachtiging eener provin ciale heffing in Zuid-Holland van bruggeld voor den overtocht van de brug over de Onde Maas, verbindende de Hoaksche Waard met het eiland IJselmcnde, van welk recht de op brengst moet strekken ter tegemoetkoming in de kosten van aanleg, onderhoud en bediening dier brug. Door inwoners van het eiland St Martin, Ned. gedeelte, is op 1 Juli jl, den dag waarop de vrijmaking der slaven in West-Indië vóór 25 jaar, werd gevierd, een adres gericht tot Z. M. den Koning, waarin zij verzoeken, dat de vereisebte maatregelen mogen worden ge nomen voor eene aanvnllingswet op de Emancipatie-wet van 1863, strekkende om de toenmaals ingehouden honderd gnlden voor iedeien in dat jaar vrijgestelden slaaf, alsnog aan de gewezen slaven-eigenaren van 3t. Martin of hunne rechtverkrijgenden te doen uitbetalen. In een bnitengewoon politieblad bericht de commissaris van politie der le afdeeling te Rotterdam, dat in den nacht van 30 op 31 Aug. j.l. in een pand aan de Zuidblaak aldaar, door middel van inklimming, is ontvreemd 1 gouden horloge, dames-cylinder, met een voudig gegraveerde kastvergulden cnvet en gebroken wit porselijnea wijzerplaat met Ro- meinschecijfers, stalen wijzers en zonder secondewijzer, terwijl het glas ontbreektf 310, vermoedelijk bestaande in drie bankbiljetten van f60, drie van f40 en een muntbiljet van f 10. Genoemde commissaris'van politie verzoekt onderzoek, inbeslagneming van het ontvreemde en bericht. Het Haagsche Dag&ladkm ten stelligste ver zekeren, dat het geëerbiedigd Hoofd van den Staat geheel hersteld is en zioh zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strekken, dat Zijne Majesteit zich dezer dagen geruimen tijd onderhield over de belangen van handel en industrie. De Haagsche korrespondent der Zaanl. Ct. stelt voor, dat in blijvende herinnering aan 's Konings 40jarig regeeringsjubilé, 't welk Nederland in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werklieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel 't Land, uit alle partijen, reeds nu een oom missie, om gelden millioenen in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een Koniag Willem-pensioenfonds voor werk lieden. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina, werd door den Nederland- sohen konsul te Glasgow, den heer J. Yan Raalte, aan de aldaar aanwezige Nederlanders een luisterrijk diner aangeboden in een der loka len van de Internationale Tentoonstelling. Een en twintig personen waren aanwezig, waaronder twee vertegenwoordigers der Ne derlandsohe pers. Door den gastheer werd onder anderen een heildronk ingesteld op koningin Victoria en op koning Willem III en Zijn Gezin. (Dbl. v.-Z.-H.) De toréadors met hun stieren, die thans te Spa werkzaam zijn, willen, boo zij de noodige vergunning krijgen, reeds inde tweede helft van September ook te Schaveningen voorstelli^?®0 geven. (Irad) Die verdient wat 1 Op 20 September zal voor de Rechtbank te Haarlem bebah deld worden da zaak tegen C. J. B. te Lan s meer, zich noemende en schrijvende hand0laaf in effecten enz. enz., maar eigenlijk niets audef0 dan oplichter van beroep. Een uitgebr01 onderzoek is aan deze zaak voorafgegaan en c minder dan 27 getuigen, allen slachtoffer8 dezen oplichter in 't groot, zullen word®0 gedagvaard, 't Is in 't algemeen belang t0 0 pen dat dit persoontje voor zeer gernhn00 tijd onschadelijk wordt gemaakt. (V. B. v. A) tot Minnenijd heeft eergisteren te Haarietf» het volgende drama aanleiding gegeven. ®00 dienstbode uit de Groote Houtstraat verkeer met den heer B., die tot medeminnaar b9 een metselaarsknecht, zekeren H. Deze laats^® had meermalen gedreigd, de dienstbode znlien dooden, indien zij baar verkeering 10 B. niet afbrak. Gisteren-avond nu wand0' de dienstbode met dezen in den Hont, toef de hoogte van de Dreef H. van achter 000 boom te voorschijn kwam, een pistool»®4 op de dienstbode loste en haar in de bor verwondde. Waarschijnlijk door de bedf01 ging gewaarschuwd, had B. zich insgelijks een pistool voorzien en nu werden tassd beide mannen een pair schoten gewiss01 met het gevolg, dat B. licht gekwetst wei H. een ernstige wonds bekwam. Alle ziin in het ziekenhuis opgenomen. Omtrent den moordaanslag te Haai'9^ schrijft men nader van daar aan de A. R- Hoogerbeets (de man doet zijn naam eer aan) heeft gernimen tijd den heer dreigbrieven geschreven. Hoogerbeets had vr00 ger met het door hem verwonde meisje V*. keering. Zij diende bij den vader van den heet Toen zij nu de dienst van den heer B. had v01'^ ten, dreigde Hoogerbeets,dat wanneer de j9" geheer B. niet ophield met haar uit tegaan, hjjb9^ zou vermoorden." De heer B. deelde bet politie mee, maar wapende zieh voor 9 zekerheid met eene geladen revolver. ToeH Woensdag-avond de heer B. zich met meisje naar den Hont begaf, liep Hoogerb00 achter hen, en schoot op een afstand van geen twee meter zijn pistool op het me'9' af. Toen hij driemaal geschoten had, ha»1 de heer B. zijn pistool voor den dag, scb00 driemaal, en trot den moordenaar in de bof terwijl de kogel tot in den rng doordro"^ Ia het geheel zijn er 9 schoten gelost, door Hoogerbeets en drie door den heer Het meisje is in de borst en zijde, de b0 B. in de lever gewond. De toestand van meisje en van Hoogerbeets is zorgwekk0" van den heer B. minder onrustbarend. Hoogerbeets staat zeer ongunstig bek00 Hij is sociaal-democraat, en gaf aan del00^ van de sociaal-democratische vereeniging in schieten en schermen. Bij de onlusten Haarlem in de laatste jaren, werd hij n>e8^( malen gearresteerd, en vond men in e0° pijpen van de broek een zwaar ijzer. Hij &00 tot nog toe geen berouw over zijne hand0" getoond: Als getnige iB ook gehoord 0 zestienjarige jongen die alles rustig L' aanzien, en verklaarde dat hij eindelijk ging, «omdat het hem te warm werd.' is een wonder dat behalve de drie hoofdp sonen niemand van de onmiddellijk toesnell00^ getuigen gewond is. Het voorval brengt f?r° ontsteltenis te weeg. Men hoort bjjn» 0 niets anders spreken. Hoogerbeets be*,|J zich in het St. Elisabeths -gasthuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2