Imneirhwdschq Juichten. (7 fd.) gelen aanleiding zou geven. De uitwerking van dat schrijven was wonderlijk: de Abdis en de Zusters kregen dadelijk bericht, dat het bevel om hun klooster te verlaten, was ingetrokken. Crispi's Riforma logenstraft in de volgende bewoordingen het feit, dat koning Humbert tot de Franschen uit het gevolg van prins Napoleon eenige woorden naar aanleiding van de gespannen verhouding tusschen Frank rijk en Italië zou gesproken hebben »Het is niet ter onzer kennis gekomen dat de Koning dezer dagen gelegenheid gehad heeft over Frankrijk te spreken. Het betreft hier ongetwijfeld een der gewone verzinselen om het genoegen te smaken boosaardige in- sinnatiën te doen. Opmerkelijk is het dat de Italiaansche pers geen enkel woord gemeld heeft over de aan den Koning toegeschreven woorden, waaraan men te Parijs, naar het schijnt, zeker gewicht gehecht heeft." OOSTENRIJ K—HONGARIJE. De rassen-strijd in Oostenrijk-Hongarije be gint onrustbarende verhoudingen aan te nemen. Het incident-Strossmayer heeft de werkzaam heid der Slavische stammen opgewekt. De Czechen, bewoners van het vroegere konink rijk Bohemen, dat thans een deel der monar chie uitmaakt, zijn verdeeld in Oud-en Jong- Czechen. De eersten schijnen met de bestaande toestanden genoegen te nemen, doch de Jong- Czechen verzetten zich met hand en tand tegen de Duitsch-Oostenrijksche alliantie. Zij willen dat Oostenrijk met de Duitsehe tradi- tiën breke en een Slavische Staat worde; liefst zouden zij hun vroeger koninkrijk Bo hemen hersteld zien. Terwijl het congres der Oud-Czechen te Praag vergaderde, hielden de Jong-Czecken eene bijeenkomst, die door on geveer 10.000 personen werd bijgewoond, op het slagveld van Sadowa. Natuurlijk was deze plaats, door de Jong-Czechen geko zen, om aan de slagen, welke Oostenrijk door zijn tegenwoordigen bondgenoot zijn toege bracht, te herinneren. Aan de dagorde was het volgendeVerde digt de Czeohische delegatie in het Parlement te Weenen, goed of niet, onze nationale en politieke belangen, door haar steun te ver- leenen aan de Duitsch-Hongaarsche politiek De manifestanten wraakten hierop in krasse termen de politiek der Oud-Czechen, die den tegenwoordigen toestand in bescherming ne men en met algemeene stemmen werd de volgende resolutie genomen: De afgevaardigden worden gesommeerd een krachtige politiek te volgen, of hun mandaat neder te leggen." Wat onder die krachtige politiek moet ver staan worden, is niet onduidelijk; natuurlijk een politiek die de Slavische propagande ten goede komt. Aldus woedt in Oostenrijk voort de strijd der nationaliteiten, uitgelokt door het noodlottige dualisme: Oostenrijk- Hongarije dat als een kanker voortwoekert en het bestaan der monarchie bedreigt. De strenge berisping, welke dezer dagen te Bellovar door keizer Frans Jozef aan deD bisschop Strossmayer is toegediend, heeft, zeer begrijpelijk, bij de panslavistische pers de le vendigste verontwaardiging gewekt. Een Czechisch blad beweert dat niet het pansla- visme maar het panteutonisme of de verduit- sching Oostenrijks ongeluk dreigt te worden. De verschillende clubs in Bohemen, Slavonië, Croatië en Dalmatië verklaren om strijd dat zij instemmen met hetgeen door mgr. Stross mayer aan generaal Ignatief te Weenen werd getelegrafeerd. Schiedam, 20 September 1888. Gisteren-avond overleed alhier in den onder- dom van bijna 75 jaren de heer P. Melohers, koop man en brander en sedert vele jaren lid van den Raad onzer Gemeente. Gisteren-middag is op de Algemeene Begraaf plaats alhier ter aarde besteld het lijk van een onbekend man dat gisteren-ochtend in vergevorderden staat van ontbinding uit de Buitenhaven was opgevischt. Het signalement van dezen ongelukkige is als volgtnaar gissing omstreeks 50 jaar oud, lang 1.70 meter, haar grijs, aangezicht breed, zonder baard, gekleed met zwart kam- garen jas, broek en vest, zwart en wit ge ruit flanellen overhemd, bruin pilow onder broek, versteld rood baaien hemd, blauw katoenen koneen, zwart colletje en schoenen (molières). Nadat Z. Esc. de Commissaris des Konings in Noord-Brabant pas op het Loo is geweest, verdient de volgende mededeeling der Prov, IStoordbr. en s-Hert. Ct. wel de aandacht Wij zijn in de gelegenheid, de onrnstbarende geruchten omtrent 's Konings toestand als zeer overdreven te verklaren. Lit de beste bron kunnen wij meedeelen dat Z. M. de Koning, niettegenstaande zijn meer dan 70 jaren, nog altijd een krachtige figuur is, en het alleen aan de bnitengewone zorgzaamheid zijns geneesheers moet worden toegeschreven, dat Z. M. niet uitgaateen zorgzaamhoid, waaraan de Koning zich slechts noode onderwerpt. Z. M. behandelt dagelijks de regeerings- zaken zoowel als zijn particuliere aangelegen heden, en heeft nog dezer dagen, in verband met de ontginning der woeste gronden, voor zicb een overzicht over het geheele Land la ten gereedmaken van de heidevelden. De Haagsche korrespoudent der Zutph. Ct meldt onder voorbehoud, dat de Koning voor de vier voogden door Hem te benoemen bet oog zou hebben laten vallenop mr. J.Heems kerk, graaf R. J. Schimmelpenninck, baron Mollerns van Westkerke en jhr. Bosch van Drakestein. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot Bidder der Orde van de Eikenkroon, den landhuishoudkundige Göthe, Directeur van de koninklijke Leerschool voor ooft en wijnbouw te Geisenheim a/d Rijn en tot officier der zelfde orde den geheimen regeeringsraad Seijffarth, te Trier. De Indische begrooting zal dit jaar iets later bij de Tweede Kamer inkomen dan ge woonlijk. Zij is thans nog bij den Raad van State in onderzoek. Eveneens is nog bij den Raad van State in onderzoek het wetsontwerp tot re geling van den kinderarbeid dat zeker niet zal beantwoorden aan sommige verwachtingen. Is tenminste de korrespondent der Zutph. Ct. goed ingelicht, dan zal de leeftijd op 12 jaar bepaald blijven, dan zal de veldarbeid ook van zeer jonge kinderen onbeperkt geoorloofd blijven, en dan zal aan het verzoek van de nijverheid-zelf, om althans enkele inspecteurs aan te stellen, niet voldaan worden. Aan een brief nit Snez, dd. 6 Sept., is het volgende ontleend ♦Gisteren-ochtend vroeg kwamen wij te Port- Saïd aan en bracht de Engelsche zoowel als de Tarksche sobont-bjj-nacht een bezoek aan boord, om den gonvernenr-generaal te compii- meuteeren, 19 saluutschoten werden gelost. Wij werden onthaald op een anbade van blaasinstrumenten, waarin de Scharwache deerlijk gehavend werd. De equipage stond in 't gelid. »De commandant van het engelsche wacht schip stelde een sloep ter beschikking va den gouverneur-generaal. Overigens bew^g de gonvernenr-generaal zich zeer eenvou aan boordhij zit mede aan de gewone paS sagierstafel en weigerde afzonderlijkte dineer0®' Hij is zeer minzaam en beweegt zioh op achterdek met zijn familie onder de ander0 passagiers." 'Dblv. hed.) De Katholieke leden der Tweede Kamer di0 zioh reeds voor het jongste recès tot zel standige fractie geconstitueerd hadden, b'0 den eergisteren hun eerste vergadeting in®0 nieuwe zittingsjaar. Op deze bijeenkom3 werd o. a. overeenkomstig het eergisteren d0' finitief vastgesteld reglement een com®'99'6 benoemd, welke zich zoo dikwgls dit in d0 loop van het zittingsjaar wenschelijk zal bl0 ken, in betrekking zal stellen met de cl® der antirevolutionaire Kamerleden en met d8 katholieke leden der Eerste Kamer en nam0®8 de vergadering met dezen alle onderhandel'® gen zal voeren. Tot leden dier commissie den benoemd de heeren Renther, Scbaepm80 en Van der Schriek, tot plaatsvervangers d0 heeren Tan Baar, Brouwers en Vos de W»"' De toestand van het Kamerlid den he0' Van Nnnen, hoewel iets beter dan een p8®' dagen geleden, blijft nog steeds zorgwekkmd' Ook in het gunstigste geval zal hij de ears*-0 weken en maanden de Kamerzittingen O'0 kunnen bijwonen. (V) Op last van de Daitsche regeering is d0 heer Sehnlz, geheim opperregeeringsraad v#® het bouwdepartement bij het ministerie v00 openbare werken te Berlijn en de heer Toll01 adviseerend bonwraad, opgedragen de verscbd lende belangrijke waterstaatswerken hier lande te bestudeeren. Den adsp.-ingenienr *8® den Waterstaat, den heer A. B. Maria Keil0' is opgedragen hem tot geleider te strekken» Van 9 tot en met 15 dezer zijn langs d«® Nieuwen Waterweg binnen gekomen 80 stoom' en 14 zeilschepen en veitrokken 74 stoom' en 23 zeilschepen. Bij den wedstrijd van kleine kinderen t0 Spa heeft het dochtertje van den heer Stokvis, te Rotterdam, het groote diplom8 gekregen voor schoonheid en gezondheid' Er waren meer dan 250 mededingende ki®' deren. Na dit bericht volgt wellicht spoed# de mededeeling van een aanbod van een derlandschen Barnum, om dit bnitengewo®0 exemplaar van schoonheid en gezondheid mogen ten toon stellen. (7.) Vermoedelijk door het overrijden van e0®0 koe, zijn eergisteren-avond van den laatsten bom meltrein naar Rotterdam, tusschen Nienff00' kerk en Kapelle, drie veewagens ontspoord' Alleen de sporen werden wat beschadigd. Gisteren herdacht Willem Voortman, jacb'" opzichter op de bezittingen van de Grootb0f' togin van Saksen, Prinses der Nederland00.' fe 's-Hage en Loosduiuen, den dag waarop bS vóór 50 jaren in dienst trad. Hij ontving die gelegenheid, als een bewijs van waardeer'® voor ijverige en tronwe pliohtsbetracbti®#' namens H.K. H. een gouden remontoirhorlG?0 met dito ketting, welke den jnbilaiis vóór d0® aanvang van den dienst gister-ochtend 1 tegenwoordigheid van tal van beambten v het domein Zorgvliet c. a., op het bureau V(1 den intendant werden uitgereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2