12a Jaarg. Dinsdag 1 Januari 1889, No. 3273. Bü lil Hommer heboart bei Bpspel, V EHSO H IJ N T I) A G K I, IJ K Jtlfipecn dtoepcht. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prijs Tsn dit Blad; V hit Schiedam per 3 maanden 1.50 F ranco p. post door geheel Nederland 2. A wonderlijke Nommers0.05 Prijs der Ad verten tièo W egens den Feestdag "van 's Ileeren Besnijdenis zal ons blad. Woensdag a. s. niet "verschijnen. Schiedam, I Januari 1889. Wederom is een jaar voorbijgegaan en heeft een nieuwe jaarkring zijne intrede gedaan. Met den gewonen heilgroet op de lippeD, treden wij dan ook weder onze lezer* tegemoet; immers zij hebben het eerst recht op onzen heilwenschhet ge- heele jaar door gaan wij als vertrouwde vrienden om wij deelen elkander lief en leed medewij leven als 't ware voor elkander; wat is dan billijker en meer plichtmatig, dan dat wij op den eersten dag des jaars den bekenden heilgroet met elkander wisselen. Wat is er niet omgegaan sedert wij 't laatst dien heilgroet tot onze getrouwe le zers mochten richtenHoe vele hunner hebben deze jaarsverwisseÜDg niet mogen beleven; maar zijn, naar wij hopen, tot een beter leven overgegaanhoevele ach tenswaardige burgers heeft de stad onzer inwoning niet moeten missen, burgers, die ouder velerlei opzicht hare belangen naar best vermogen hebben behartigd, of die de steun waren barer nuttige inrichtin gen of liefdadige stichtingen in hoevele krin gen heeft niet het afgeloopen jaar rouw gebracht of wonden geslagen, die niet al tijd de voortspoedende tijd vermag te heelen Maar naast deze tooneelen van droef heid en rouw heeft het verscheiden jaar ons ook veel goeds geschonken, veel wat t hart kon opbeuren, te zien gegeven. Onder dit opzicht heeft het weinig ver schild van zijne voorgangers, was 't het getrouwe beeld van het menschel ijk leven; vooral ook van dat geheimzinnig leven der Katholieke Kerk, wier geschiedenis slechts eene afwisseling is van lijden en zegepralen, de weg van Calvarië naar den Olijfberg, die ook haar Goddelijke Stichter heeft be treden. En als wij alzoo van de Kerk spreken, denken wij onwillekeurig aan Haar Zichtbaar Opperhoofd, aan Hero, die ge- vris aan het verscheiden jaar kleur en wij- ding heeft geschonken; naar wien 't in de geschiedenis zal genoemd wordenhet Jube'jaar van Z. H. Leo XIII. Met eene dankbetuiging begonnen, ein digt het jaar 1888 met een lofzang van dankzegging; een danklied voor de tallooze weldaden door den Algoede aan Zyne Kerk en Haar Jubileerend Hoofd geschonken, 't Is waar beider boeien werden niet ge slaakt; nog zuchten zij in de kluisters, die Hunne vrije ontwikkeling tegenhouden en Hen in Hunne hoogverheven zending be lemmeren. Maar evenals het Goddelijk Kind van Bethlehem, dat daar machteloos in Zijne arme kribbe ter neer lag, de hulde- bewijzen ontving van degrootender aarde, de offergaven van de Koningen, de Wijzen uit het Oosten zoo ook ontving de ver heven Gevangene van het Vaticaan da eer bewijzen en geschenken der gansche we reld, en bracht men hulde aan Zijne grootsche figuur, aan Zijn verheven genie en edelen menschenmin. Uit alle luchtstreken der aarde kwamen geloovigen en ongeloo- vigen toegesneld en brachten mèt de be tuiging van hunne hulde, hunne offergaven aan de voeten van Christus' Stedehouder. Dit was de zegepraal, die de Algoede in het afgeloopen jaar aan Zijne Kerk en Zijnen Paus had bereid, de dageraad van dengrooten dag der overwinning die, naar wij hopen, zijn vollen licht weldra over de smachtende wereld zal doen schijnen. Dit is het groote feit, dat het jaar 1888 voor eeuwig gedenkwaardig zal doen zijn. En daardoor bemoedigd, gaan wij met ver trouwen doch niet zonder vrees de toe komst tegemoet immers wij weten, dat de eindelijke zegepraal der Kerk is voorbe houden maar de vrees wil ons niet ont gaan, dat zij zonder schokken of geweldige beroeringen niet zal verkregen worden. Het jaar 1888, dengrooten Vredevorst die op de Zeven Heuvelen troont, gewijd, was voor ons werelddeel een jaar van vrede maar wat zal 1889 ons brengen Het is in den schoot der toekomst verborgen. tGaat zij wellicht zwanger van eene groote gebeur tenis? Zal het jaar 1889 ons brengen, wat se dert zoo lang werd geducht? Er zijn teekenen te over om het te vreezen. De brandstoffen liggen torenshoog opgehoopt, en er is slechts een klein vonkje noodig om geheel Europa in vuur en vlam te zetten. Zal Hij, zonder wiens H. Wil of Toelating er zelfs geen haar van ons hoofd valt, dulden, dat het nietige vonkje in't kruit valt Hem alleen is 't bekend, wij kortzichtige stervelingen vermogen niet het te doorgronden, ons is 't alleen in Zijn H. Wil te beiusten. Geve ons de Algoede de kracht om met die volkomen overgeving, die da ware rust des gemoeds geeft, te spreken: »Uw Wil geschiedde!"Wat dan ook de toekomst ons brengen moge oorlog of vrede, ons hart zal gerust zijn te midden van de stormen des levens. Mogen wij de kracht erlangen, om in Gods H. Wil te berusten, waar 't betreft ons leven of dat van hen, die on,' het dierbaarst zijnwaar 't geldt onz> welvaart en gezondheid of waar de belangei van den handel of onze zaken in 't spel zijn Die berusting zal Gode aangenaam zijn e; ons nieuwen titel geven op Zijn overvloe digen zegen. Hij zal ons Zijne oneindig liefde betoonen en ons zal geworden Goc beste zegen, djen wij onzen lezers voc den nieuwen jaarkring van harte tot wenschen. BELGIE. Met 83 tegen 8 stemmen, terwijl de heer d Brouckère, [liberaal Senaatslid voor Brussi zich van stemming onthield, is Zaterdag j door den Senaat het wetsontwerp aangenome omtrent het gebruik van het Vlaamsch b de strafrechtspleging in Vlaamsch Belgi In tegenstelling met de Kamer hebben zie over 't algemeen de debatten in den Senai bij de behandeling dezer wet door kalmt gekenmerkt. Alleen de heer Andrimor van Luik noemde de wet een daad va zuivere partijpolitiek en slingerde den Vis mingen de beleediging naar het hoofd, dat z met eene revolutie dreigen en heden, onde de vlag van de Vlaamsche belangen, verraa plegen aan de Walen, gelijk zij in 1830 hu Noordelijke broeders veraden hebben. DÜITSCHLAND. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het voor loopig onderzoek in de zaak van dr. Geffckei (dagboek van 'keizer Prederik) reeds den 3 dezer is afgeloopen, waarna de stukken ii handen zijn gesteld van den Obcr-Retchsanwctl tot het opmaken der acte van aanklacht, di' vermoedelijk reeds eerstdaags bij het rijks gerechtshot zal worden ingediend. Tevens verneemt men, dat Geffcken in strenge afzon NIEUWE SGHIEDAMSCHE Van 1 6 reyelsU.hO Elke gewone regel meer0.1 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1