behoorende bij de van Dinsdag 1 Januari 1889 EEN MONUMENT. Binnenlandsciie Berichten. 3 Het jubeljaar van Z. fl. Pan» Le> XIII loopt ten einde. Naar het voorschrift van den Pans zal het in de verschillende kerken der Wereld op plechtige wij se worden besloten. Mot dankzegging aan den eeuwigen God voor de grootsohe openbaring van Zijn altijidnrenden bijstand aan de Kerk, met warme gebeden voor de vrij heiden onafhankelijkheid van Petras' opvolger, Christus' Stedehouder op aarde. De Katholieken in Nederland hebben meer dan anderen reden om met dit dankgebed van ganscher harte in te stemmen. Het heeft Z. H. den Pans behaagd aan hunne afgevaardig* den en aan hen, die tot hem kwamen als pelgrims, Zijne bijzondere toegenegenheid, Zijne kooge liefde te toonen. Pans Leo XIII heeft bun lof geschonken, een lof, dia als het verhe- venste erfdeal voor hnnne zonen door hen zal worden bewaard. Een lof, die tevens eene aanmoediging was om te volharden iD den goeden strijd door hen gestreden, voor de school, dat is voor de toekomst hnnner kinderen, voor het geloof, de parel, waar men alles voor geeft. De dankbaarheid, die hen vervulde, hebben o Katholieken van Nederland geopenbaard, oen zij optraden voor het onvervreembaar recht van den H. Stoel op het eigen vrij en sonverein bezit van den Pauseljjken staat. Maar et jubelfeest des Pansen moet op waardige wijze worden bekroond, het protest moet zijne uitdrukking vinden in eene daad. In Nederland zelve moet een monument verrijzen, dat op onlooohenbare wijze getuigt van de dankbaar- cid, de gehechtheid, de onwankelbare trouw on de altijd offervaardige liefde, die de Katho- reken van Nederland jegens den H, Stoel be zielen. Dp welke wijze behoort dit te geschieden e s-Gravenhage zijn eenige mannen te zamen gekomen, die zich, in nadere vereeni- gmg met één vertegenwoordiger uit elke der Noderlandsohe provinoiön, voorstellen van e_ Katholieke Nederlanders te vragen vrij- willtge bpdragen tot het slichten van eene woning voor de Pauselijke Internnnciatnnr bjj het Nederlandsehe Hof te 's-Hage, eene woning den vertegenwoordiger van den H. Stoel in ons midden waardig. Dit hun voornemen verkreeg de hooge goed keuring en instemming van HH. DD. HH. den aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland. Deze commissie is aldus samengesteld Mr. J. G. De Brujjn, president, mr. Th.L. M. fl. Borret, jhr. P. M. G. Von Fisenne, T., C. B. Ten Hagen,mr. M. J. 0. M. Kolkman mr. L. P. M. H, baron Michiels van Verdnij- non, A, E. Reuther, dr. H. J. A. M. Schaep- Han, P. G. J. Van der Sobrieck, W. A. Smit, jhr. H, J. F. J. Diert vau Melissant, penning- Heester, mr. J, G. S. Bevers, Beoretaris. Nadere bij zonder heden z ullenovereenige dagen Worden medegedeeld. Vervolg.) De hear S Ga te Schjveningeu, die onlangs door eenige Soheveningsohe matrozen verra- delijt op dei Kanaal weg is aangevallen, bevindt zich in zorgeljjken toestand. Den 25n November 11. heeft Kaatje de Man, 20 jaar, lang, met blond haar, blanweoogen ronde kin en aangezicht, blozend van kleur, en gezet van postuur, haren dienst te's-Gra venhage verlaten, en wordt sedert dien tijd vermist. Zij was gekleed met donkerblauwen hoed, blauwen mantel en zwarte japon. Na mens den vader verzoekt de hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhage hare opspo ring en opzending. Er heersoht te Katwijk eeuige gisting onder het zeevolk. Naar men zegt, wil eene buiten- landsche reederij aan hare verplichting om met Kerstmis met de vissohers af te rekenen niet voldoen; er is althans nog niet betaald. Daar nu op de zes schuiten dier reederij zes tig man varen, welke gezameljjk 10,000 gal den moeten ontvangen, kan men hegrijpen, dat de gemoederen in beweging komen. De betrokken viaschera nemen dan ook maatrege len om door bet gerecht tot betaling te laten dwingen. Door de burgemeesters van Katwijk, Wijk aan Zee en Dnin, Noordwjjk, Loosdninen enZand- voort is te Amsterdam een vergadering ge bonden ter vaststelling van een adres aan Z. M. den Koiiing, waarin zjj verzoeken dat bij een eventneele wijziging van het gemeentebelastiogstelsei art. 245 in dien zin worde veranderd, dat in gemeenten als de hnnne een belasting kunne worden geheven van tijdelijk aldaar vertoevende badgasten, welke belasting in het buitenland vrij alge meen is. Ook in andere kleine gemeenten, die des zomers tijdelijk aan velen tot nitspanningsoord dienen, doet zich de behoefte aan een wijziging van genoemd artikel meer en meer gevoelen. De uitslag der examens in Boekhouden en Handelscorrespoadeatie voor de praktijk, van wege de Vereeniging van leeraren in het Boakhonden te Amsterdam, op 18, 19 en 20 December jl. gehouden, is als volgtBoekhou den 40 kandidaten niet opgekomen 3ge slaagd 18, te weten de heer en H. Lamsvelt, G. Ie Gras, J. W. Nenman, P. J. van Maar- schalkerwaart, N. Gillot JWzn., H. Slujjter, J. Meewis, E. H. Lampen, D. Teixeira de Mattos, A. D. E. Jerphanion, A. J. Andries Th Jrzn. en E. Stieltjes van Amsterdam, Th. J, Houtman van Weesp, C. G. Winkel van Apeldoorn en de dames A, W. F. Hesselink, J. M. S. Andersen; A. Bakker en A. E, Fischer van Amsterdam. Sedert een paartdagen wordt te Odeboorn (Fr.) vermist de 73-jarige J. fl., een oude vrouw, die mat de bollekirf langs de huizen ventte. Meu vermoedt, dat zjj op een trenrige wijze om het leven is gekomen. Zelfs spreekt men van eena misdaad op haar geplaagd. Zij had, voor zoover men kon nagaan, f 25 aan geld bij zioh. In dan Weardingarmondgem,.Emmen (Dren te) is Woansdag-avoni een moord ga pleeg! op dan 25jarigenarbnderRjalofMrams. Daze gruweldaad werd uitgevoerd in de woning van P. de Jonge, wiens kinderen dien avond, terwijl hij en zijne vrouw bij dm vermoorde op bazoak waren, met andere jongelui een gezelschap hadden gevormd. Terwijl dat gezelschap bij elkaar was, werd op eenmaal da daar van buiten opengerukt en stormde de dadara, een 17jarige zoon van de wed. Bos mat esniga andere sujetten, waaronder H. Jenring, een bekend misdadiger daar ter plaatse, die telkens, nauw uit de ge vangenis ontslagea, nieuwe euveldaden be raamt, het huis binnan, waar alles kort en klain werd geslagen, totdat da eigenaar en vader, op het hulpgeschrei der zjjnen van zijn bezoek terngkeerende, kwam toeloopan en zich, met een sohoffal gewapend, nauwelijks tegen de woestaards kon verdedigen. Inmiddels was ook R. Meems op de plaats aangekomen en, nog niet geheel de woning binnen zijnde, be kwam bij van Bos znlk een geweldigen steek in den rag met een dolkmes, dat na een klein uur de dood er op volgde. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen na. Als een bewijs van den beestachtigen moord lust, die met name H. Jenring bezielde, wordt gemeld, dat toen M. reeds de doodelijke wonde ontvangen had, genoemde Jenring hem nog te lijf wilde en slechts met geweld van de uitvoering daarvan werd afgehouden. In den Weerdingermond is nog alt jjd geen enkele veldwachter gevestigd. De politie te Emmen heeft den dader gearresteerd en opgebracht naar Assen. Het raadsel omtrent den in beschonken toestand te Urk aangebrachten schipper en diens schuit is opgelost. Zijne vrouw is met de postschuit aangekomen en heeft de noodige inlichtingen verschaft, die een zeer ongunstig lient op het gedrag van den schipper werpen. Hij moet zijne vronw op de meest barbaar- sohe wijze van boord gezet hebben, met de achterhouding van al hare kleeren. De Donderdag jl. te Utrecht gehouden ver gadering van spiritisten en spiritnalisten nit alle deelen van ons land heeft besloten tot de oprichting van een spiritistische ver eeniging, welke reeds 55 leden telt en tegen Pinkster weder te Utrecht denkt te vergaderen. In het Ltrechtsch Dagblad komt een be richt voor van Het Loo, waarin omtrent den NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5