FEUILLETON. •J verdere gemeenteraadsleden sloten zicli daarbij slechts diegenen aan, met wier partij de over ledene krachtens zijn geheel eigenaardige be grippen steeds het meest had samengewerkt, nl. de heeren Loopuyt, Eoelants, Tak en Visser. Bij de groeve gekomen, werden de laatste plechtigheden verricht door den weleerw. pater Aghina met assistentie v m de weleerw. paters Clasquin en Van Dijk, waarna men onder het zingen van liet De Profundis van het graf scheidde en de beaardingsplechtigheid in de kapel werd besloten. Deze ter-aarde-bestelling was het getrouwe beeld van het leven van den heer J. A. Nolet Wzn.; hij die als Katholiek op godsdienstig terrein zelfs meer dan zijne plichten vervulde, zich als onkreukbaar eerlijk en stipt man van zaken onderscheidde, maar in het open baar leven zoo weinig van katholieke begin selen blijk gaf. Geboren en opgevoed in een tijd, waarin de godsdienstige beginselen nog al gemeen als het hoogste goed werden geëerd, en zij zelfs nog op de gemengde school toepassing vonden, bleef hij niet op de hoogte van de tijdsomstandigheden, begreep den grooten en onvermijdelijken strijd onzer dagen niet, en schaarde zich daarom op staatkundig gebied onder een vaan, die nooit de zijne kon wezen. Sedert ruim 27 jaren bekleedde de over ledene onafgebroken de betrekking van raads lid en sedert het jaar 1869 ook die van wet houder dezer gemeente. Van het jaar 1868 af was hij ambtenaar van den burgerlijken stand. Ook verscheidene andere betrekkingen, als die van voorzitter van het college van zetters, lid en voorzitter der commissie vaD fabricage, van de schoolcommissie, van de commissie voor het middelbaar onderwijs en van het college curatoren van het gymnasium, ■werden door hem hetzij vroeger of nog ver vuld, Hij ruste in vrede Heden-nacht omstreeks twaalf uren werd brand ontdekt in.het pand aan de Lange Haven, bewoond door den heer A.Kerssen, rnr. schoen maker alhier. Nadat men zich door het ver brijzelen van eenige glasrniten toegang had verschaft tot het hnis, waarvan de bewoners afwezig waren, werd de brand door de poli tie spoedig gablnscht met een slang, die aan de waterleiding baveBtigd werd. De brand heeft hoofdzakelijk gewoed in het middengedeelte van het hnis, op het portaal tnssohen deboven- voor-en achterkamer, en in leder dat daar gebor, gen was, groote verwoesting aangericht. Ook door het water werd belangrijke schade toegebracht DE TOOVENAAK, {Zuid-Russische sage) Tot op den hnidigen dag aanschouwt bet verwonderd oog des eenzamen wandelaars, die in de steppen van Zuid-Rusland rond doolt, op een der toppen van den bergketen der Karpathen, een versteenden ridder, die, hoog gezeten op zijn ros, neer schijnt te blikken ia het doodsche dal, dat treurig en ver laten zich uitstrekt voor zijn levenloos oog. Maar één gevoel leeft in dat versteende lichaam, één gevoel van wanhoop en smart. En, zooals weleer de Romeinsohe dichter zong van dat slachtoffer van Jnpiters wrake, dat, tot straf voor den diefstal van het hemelsche vuur, veroordeeld werd om, vastgeklonken Op der bergen hoogsten top, te lijden, dat zijn telkenmale aangroeiende lever verscheurd werd door een wreeden vogelzoo knaagt de wan- hoopsmart langzaam voortwoekerend aan zijn versteend hart en doorvloeit in gloeiende aderen, zooals het goud den ertsklomp, zijn steenen lichaam. En als de wandelaar een vreemdeling is in die oorden en dat raadsel zo a wen schen opge lost, dat hij dan nederhnrke aan den haard aan het huis en den inboedel, die baiden ver zekerd waren. Z. M. de Koning heeft tot koninklijk com missaris bij deNederlandscheHeidemaatscbappij benoemd de heer J, A, van Stein, intendant van het Koninkl jk paleis en domein Het Loo. Uit goede bron vernemen wij omtrent 's Konings toestand, dat de lij Ier slechts zijn slaapkamer verlaat om zich naar een aan grenzende zitkamer te begeven, waarbij hij ondersteund moet worden. Z. M. is zoo zwak, dat er geen sprake van kan zjjn, dat hij zich in Jannari naar Don Haag zal begeven, zoo als gemeld werd. Voor het Loo staat een po litieagent geposteerd, die eiken voorbij ganger aanmaant van zich niet voor bet Paleis op te boaden, maar dadelijk zijn weg te vervolgen. Men neemt omtreDt alles, wat 's Koning toe stand betreft, zooveel mogelijk geheimhouding ia acht. v. Ded) In tegenwoordigheid van H. M. de Konin gin en de Prinses werden Zaterdagnamiddag tea 6 are in de vestibule vaa het paleis »Het Loo" aan het werkpersoneel van het paleis zoowel mannen als vrouwen, kledingstukken, dekens, enz, benevens eau som in geld uit gereikt. H it Kerstgeschenk voor Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses is in het begin der afge- loopei week op Het Loo aangekomen. Een prachtige Dnc, en vóór drie weken bij de firma Ingenois, Buitenweg aan de Bilt, door Z. M. de Koning besteld, valt volkomen in den smaak der Prinses. Z. M. de Koning beeft het rgtnigje van uit zijn salon bezichtigd. Van 16 tot en met 22 December zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 76 stoom en 12 zeilschepen, en vertrokken 82 stoom- en 8 zeilschepen. In het geheel zijn in 18?8 langs dit vaar water binnengekomen 4198 stoom- en 692 zeilschepen, en Vertrokken 4175 stoom- en 637 zeilschepen. Nieuwjaarsdag. Dat de eerste Januari de Nieuwjaarsdag is, weet iedereen. Maar wat wellicht niet iedereen weet, is het feit, dit het nog eene installing is uit den Spaansohen tijd om ook bij ons te lande den aanvang van het jaar algemeen te stellen op den eersten Januari. der gastvrije kozakken en luistere naar de sage, zooals die voortleeft in de poëzie des volks. Want, als het veld zijn vruchten heeft afgestaan, alj geen besje meer rijpt aan den onttooiden boom en noch steppemeeuwen, noch reigers de blauwe lucht doorklieven, dan vlamten knapt een heerlijk, pittig warm vnnr onder de schonw der vaderlijke hut en in het rond luisteren eerbiedig jongens en meis jes naar de verhalen van hunnen grjjzen stam vader. Dan is het echt gezellig, als allen, dicht aan een gedrongen, nu eans schertsend dan ernstig zich mat elkander onderhouden, sprekend en koutend over vroegere en tegen- wo irdige en toekomstige dagen totdat opeens een stem vernomen wordt, die allen als bij tooverslag tot zwijgen schijnt te nopen. Want 'tis de oude man, gezeten in zijn heilig haard- hoekje, die spreken ga.it en allen hangen aan zijn lippen. ia Gjj hebt, mijne kinderen, als wij rondzwier ven door onze stappen meermalen den steenen ridder gezien en U wellicht afgevraagd, wat dit beduiden mocht. Luister naar het verhaal nws grijzen vaders en tracht heilzame lessen te potten uit zijn zwakkeen bevende woorden. T wee b roeders kozakken, Peter en Iwan,trokken op ten strijde tegen de Turken onder opperbevel van Stephau Bathori. Iwan nam in dien strijd 'fc Was namelijk don Lonls de Rfqnesens» gelijk bekend is de opvolger van Alva als landvoogd in de Nederlanden, die bij eens ordonnantie van den zestienden Juni 1575 beval„het jaar voortaan alomme met den eersten van Louwmaand en niet m9er met 1 Maart aan te vangen." Ofschoon wel is waar uit het register der stsatsbasluiten van Hei land valt af te leiden, dat men reeds eenige jaren vroeger het jaar met den eersten van Lonwmaand had begonnen, en in het jaar 1532 reeds pogingen waren aangewend om deze Verandering van'den jaarstijl ook ten hove te doen doordringen, werd echter door voornoemde ordonnantie van de Reqnesens aan veel duisterheid en verwaring in oude en la tere geschriften, veroorzaakt dcorden zooge- nanmden „stijl van den Hove," een einde gemaakt. (Msb.) De sedert zeer vele jaren bestaan hebbande Duincommissie te 's-Gravaahage heeft besloten zich te vervormen in eene afdeeling van de Nederlandsche Heidemaatschappij Gedurende de laatste weken woedt door de Noord zee-vissohers langs onze kust verbazend veel kleine schol gevangen. Te Nienwediep komen dagelijks visaohers binnen, wier ban meermalen 30 tot 50 mandjes dezer visch- soort iuboudt; eene hoeveelheid, welke, voor zoover men zich herinnert, hoogst zelden of nooit werd bereikt. De oorzaak hiervan meent men te moeten zoeken in de omstandigheid dat de honderden Engelsche visschers.die ge woonlijk veel visoh van ons gebied wegsleep ten, thans gehouden zjjn om bun bedrijf bui ten de territoriale wateren nit te oefenen. Te Erica (Drente) is uit een vaarwater opgevischt het lijk van een vijf en-twintigja- rig jongeling, die sedert den tweeden Kerst dag was verdwenen. Daar er aan het hoofd sporen van geweld en bloedstorting zichtbaar waren, dankt men hier aan een misdaad- De politie doet onderzoek. Te Loenen op de Vela we is het hnis van den landbouwer B. met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. De vronw en het kind bekwamen hevige brandwonden. Er bestaan redenen om aan te nemen dat hier kwaadwilligheid in het spel is. In Zuid-Limburg is Zondag een prachtig natuurverschijnsel waargenomen. Omstreeks half negen 's oohtends brak de zon door den een paoba gevangen en voor die daad ontving hij van zijn vorst een gift zoo groot en rjjk als de soldij van het gebeelé leger. Iwan be dacht, dat hij een broeder had en deelde bioaderlijk het loon voor zijne heldendaad tnsschen zich en Peter. Maar Peter was daar mede niet tevreden. Afgunst en hebzucht bezielden hem als booze geesten en verlieten hem niet meer- Kinderen, hebt gij wel eens gezien, hoe wonderbaar bij helderen hemel onze stroom de Dnjepr, de grootvorst van ons stroomgebied, zich aan ons oog vertoont, wanneer hij daar heeDglijdt, in majestueuze kalmte als zich zelven bewust, voortvloeiend tasscben bergen en wouden door, zoo statig en plechtig dat uw turend oog u bedriegt en gij niet weet of er beweging ligt iQ dia als uit een onkel stuk gegoten waterspiegel. Oumetelqk is zijne breedte, zonder einde zijn lengte gelijk een zilvergesohoblo renzenslaig zioh voortkronke lend over de groote wereld. Wat heerljjk schouwspel voor het oog, als de gloeiende zon met haar gonden stralen de blauwende diepteu zijner koele wateren tracht te peilen en boomen en struiken aan zjjn oevers, als groengelokte schoonheden vol jjdelheid, zioh spiegelen in zijne wateren, als waren zjj komen aanloopen met de bloempjes des voids om hun beeld te zoeken in den stroom, zow

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2