JJflpeeu <Sht*pchi. deugden, wordt]! over de voorschriften van den godsdienst meestal gezwegen. De ouderen gaan nog grooter gevaar te gemoet, namelijk; het gevaar, voortspruitende uit valsche lee ringen, welke dikwijls van dien aard zijn, dat zij niet strekken om de jeugd te door dringen van de kennis der waarheid, maar veeleer om haar te bederven door valsche wetenschap. Bij hun onderwijs verkiezen zeer velen, met volkomen terzijdestelling van het godsdienstig geloof, alleen de rede tot gids te nemen den krachtigsten steun en het helderste licht van zich verwijderd heb bende, vallen zij dikwijls en zien de waarheid niet, Van hen hoort men de beweringen, dat alles wat in de wereld is, stoffelijk is dat menschen en dieren denzelfden oorsprong hebben zelfs worden er onder hen gevonden die twijfelen aan het bestaan van God-zelven, den Bestuurder en Schepper der wereld, of aangaande Zijn natuur op de wijze der heidenen in di afschuwelijkste dwalingen vervallen. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor het geheele wezen en de natuur van deugd, recht en plichten vervalscht, worden. Daarom dan ook, terwijl zij de heerschappij der rede verheer lijken en de kracht van het verstand hooger stellen dan behoort, boeten zij de verschuldigde Straf voor hun hoogmoed door de onw tend- heid aangaande de gewichtigste zaken. Zoodra de geest door de dwaalleer bedorven is, gaat het zedenbederf als in het bloed en in het merg overen zij kan bp dit soort van menschen zonder de grootste moeilijkheid niet genezen worden, wijl eenerzijds de dwalingen het oordeel omtrent het geoorloofde en het on geoorloofde vervalschen, en van den anderen kant het licht van het christelijk geloof ontbreekt, hetwelk het beginsel en de grond slag is der rechtvaardigheid. Hoeveel rampen uit de besproken oorzaken over de maatschappij zijn gekomen, kunnen wij dagelijks op de eens of andere wijze met «igen oogen waarnemen. Het vergift der valsche leeringen verspreidde zich met steeds grootere snelheid in het leven en in de maat schappij. Het rationalismematerialisme va atheïsme baarden het socialisme, communisme en nihilisme; zonder twijfel allen te verge lijken bij een zware en verderfelijke pest, doch welke niet slechts overeenkomstig deze begin selen, maar als een noodzakelijkgevolg daarvan moet beschouwd worden. Voorzeker, indien de katholieke godsdienst, welks goddelijke oor sprong door zóó schitterende wonderen duide lijk bewezen wordt, ongestraft wordt verworpen, is het dan niet duidelijk, dat elke godsdienst zal verworpen worden, waaraan dergelijke bewijzen ontbreken? Indien de geest door zijn natuur niet van het lichaam onderschei den L, en daarom bij den dood van het lichaam geen hoop op een gelukkige eeuwig heid overblijft, waarom zal de mensch dan zich arbeid en moeite getroosten, om de be geerlijkheid te onderwerpen aan de rede P Het hoogste geluk van den mensch zal dan ge- tegen zijn in het genot van de goederen dezes levens en in het nastreven van den wellust. Daar er niemand bestaat, die niet de aan sporing en den dang der natuui tot een ge lukkig leven gevoelt, zou ieder te recht een ander zoeken t9 ontnemen wat hjj vermocht, om door den buit, op een ander behaald, in de gelegenheid te worden gesteld, gelukkig te leven. Geen macht zou sterk genoeg zijn om de opgewekte hegeerlijkheid voldoende te beteugelen. Indien de hoogste en eeuwige grond van Gods gebod en verbod wordt ver- stooten, volgt noodzakelijk, dat de kracht der Wetten zou gebroken en dat elk gezag zou Vernietigd worden. Op die wijze moet nood wendig de mensehelijke maatschappij tot den grond toe verwoest worden, daar de onver- zadelijke begeerlijkheid allen tot een onophou- delijken strijd aanzet, terwijl eenige trachten het verworvene te behouden, anderen hetgeen zij begeeren te verkrijgen. Daarheen neigt het grootste gedeelte van onzen tijd. Er is evenwel ook een ander, waardoor wij over den aanh ik der tegen woordige rampen getroost kunnen worden en in onzen geest de hoop voelen versterken. God immers heeft de volken dezer aarde geneesbaar geschapen. (Sap. 1, 14). Maar evenals deze geheele wereld niet anders blijft bestaan dan door het bestuur en de voorzie nigheid van Hem, door Wiens wil zij gescha pen is, zoo ook kunnen de menschen alleen genezen worden door de kracht van Hem, door Wiens goedheid zij van het verderf tot het leven zijn teruggeroepen. Want Jesus Christus heeft het menschdom weliswaar een maal door Zijn bloed vrijgekocht, maar eeuwig en blijvend is de kracht van zóó groote han deling en van zóó groote weldaad en in geen anderen is behoud. (Act. IV. 12.) Daarvoor strijden zij die de voortdurend grooter wor dende volksbegeerlijkheid trachten te onder drukken, wel voor de rechtvaardigheid, maar zij behooren te begrijpen dat hun arbeid geen of zeer weinig vrucht zal hebben, zoo lang zij de kracht van het Evangelie uit hun geest blijven verbannen en de hulp der Kerk niet willen inroepen. Daarin moet de genezing van het kwaad gezocht worden, dat èn door bijzondere personen èn door de maatschappij met verandering des gemoeds, worde terug gekeerd tot Jesus Christus en de christelijke levenswijze. Wordt vervolgd) AFRIKA. Uit Soeakim wordt van 3 Januari gemeld: Het feit, dat gisteren in tegenwoordigheid van generaal Grenfell een parade isgehonden waarbij aan officieren, onder-offfoieren en min deren van het Egyptische leger, bijzoDderen lof werd gebracht voor moed, goed gedragen discipline, bij de overwinning en de generaal persoonljjk belooningen uitreikte voor buiten gewone dienstenwordt algemeen als een teeken beschouwd, dat de Eogelsche troepen spoedig zullen vertrekken. De Griek Demetri Geovgi, die als derwisch gekleed te Soeakim uit Khartoem is aangeko men, heeft het volgende medegedeellDe te Khartoem gevangen nonnen on Slabin-pacha werden door den Mahdi goed behandeld een Europeaan, waarschijnlijk Neufeld, is door volgelingen van den Mahdi in Kabibisch gevangen genomen. Alle huizen te Khartoem, uitgenomen het gebouw der katholieke zendirig en het voormalige regeeringspaleis, zijn ver nield. Tussohen de volgelingen van den Mahdi is oneenigheid ontstaan; vermoedelijk zullen in het rijk van den Mahdi bianenlandsche on lusten uitbreken, Ostnan-Digma zon de vaan der Mahdisten willen verlaten. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag is bij "koninklijk decreet tegen Maandag 14 dezer bijeenge roepen. Bismarck zal bij de opening zijn groote jaarlijksche redevoering uitspreken, waarin hij den buitenlandschen toestand slechts opper vlakkig zal aanroeren en hij zich bijna uit sluitend met de koloniale politiek zal bezig houden. De Kreuzzettung houdt slaande, dat weldra nieuwe kredieten voor oorlog aangevraagd zullen worden. Naar men uit de antwoorden des Keizers op de toespraken, die tot hem op Nieuwjaar zjjn gericht, heeft kunnen opmaken, zal hij althans vooreerst geen reizen naar het buiten land ondernemen en is ook van de tegenbezoek ken der souveremen, aan wien de Keizer in het afgeloopen jaar bezoeken heeft gebracht, nog niets bepaald. Uit Berlijn worde van gisteren gemeld Het openbaar ministerie heeft aan Geffcken voorlezing laten doen van de acte van beschul diging. De zaak zal dus eerstdaags dienen. Geffcken wordt steeds in buitengewone afzon dering gehouden, nn reeds drie weken geleden werden hem alle boeken ontnomen, pen en papier geweigerd en wordt niemand dan reohts- beambten tot hem'toegelaten. De gevangene verkeert daardoor in een zeer zennwachtige stemming. Het sub-comité der vereeniging tot bevrjjding van Emin-Pacba heeft gisteren mededeeling gedaan van de benoeming van luitenant Wiss- mann tot een post aan het miuisterie van buitenlandsche zaken. Dit bericht is met leedwezen vernomeu, daar Wissmann thans geen deel der expeditie zal knnnen uitmaken. Het sub-comité zal toch trachten het plan ttr uitvoer te brengen. De moeder van de Keizerin, hertogin Adelaide van Sleeswijk-Holstein, heeft in haar eigen salon een val gedaan en is dientengevolge ern stig ziek. ENGELAND. Kardinaal Manning heeft vijftig redenen ge publiceerd, waarom de bijzondere scholen in dezelfde rechten van de Staatsscholen moeten deelen. Alle die den krachtigen betoogtrant vau kardinaal Manning kennen, zullen be grijpen, dat aan de Sta&tseohool en haar be voorrechting boven de godsdienstige school in Engeland een nieuwe gevoelige slag is toe gebracht. Te Gweedore in Ierland hebben wederom uitzettingen van pachters plaaG gebad. Een hunner heeft zich drie uren lang met steen worpen tegen de politie verdedigd een gaf zich eerst over, toen de aanvoerder der politie macht dreigde, het huis te doen beschieten. O'Brien, lid van het parlement, is met ver scheidene anderen op bevel der regeering gear resteerd opgrond van de bepalingen der Crimes- Acte, het toespreken der volksmenigte. FRANKRIJK. De overstroomingen in de Midi nemen af. Het spoorwegverkeer tussohen Marseille en Mentona is hersteld. Uit Aj&ccio wordt be richt dat Corsica veel door wolkbrenken gele den heeft. In het dal der Niolo werd nabij Santa-Regina de brug met de waohterswoning weggeslagen. Een brugwaohter en twee schip pers werden gedood. Te Gihsoni zijn ook verscheidene huizen ingestort en meuschenle- vens te betreuren. Het centrale comité der monarohisten te Parijs heeft besloten, geen kandidaat te stel len voor de verkiezing op den 27n dezer. ITALIË. De Italiaans che regeering gaat voort met hare toebereidselen, opdat het korps voor de expeditie in Afrika reeds in den loop dezer maand op marsoh kan gaan. Slechts inlandsohe troepen ouder leiding van Itali- aanscbe officieren zullen deelnemen aan de ex peditie. De minister van financiën heeft aan eenige afgevaardigden verklaard, dat de financieele toestand van het rijk beter was, dan hij'aanvanke- lijk dacht, «n dat het deficit zal te overwin- nenzijn, zoo de minister van oorlog niet te hoo- ge eisoben stelt. Voor de kredieten voor oorlog, door de Ka mer toegestaan, zullen nieuwe belastingen noodig zijnwordt echter aan het leger geen verdere uitbreiding gegeven, dan zullen de tegenwoordige moeilijkheden gemakkelijk op te lossen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2