In een andere depéohe werd gemeld, dat door de overspanning van de zenuwen de geestvermo gens niet meer normaal waren, terwijl de hevige pijnen aanhielden. Een der lagere hofbeambten zeide, dat Z. M. een aanval van beroerte heeft gehad, waardoor hij gedeeltelijk is verlamd. Het gerucht was Zaterdag reeds te Apeldoorn verspreid, dat Z. M. was overleden. Dit bleek later onwaar te zjjn maar de toestand was desniettemin zeer ernstig. De burgemeester van Apeldoorn waarschuwde het bestunr eener vereeniging, die heden (Dinsdag) het oratorium »Elias" zon uitvoeren, dat men niet te veel op het doorgaan der uitvoering moest re kenen, daar 's Konings toestand elk oogenblik het ergste deed vreezen later deed hij bij bek kenslag bekend maken, dat de nitvoering niet zou plaats hebben. Zaterdag-middag bield men zich overtuigd, dat er nog geen oogenblikkelijk gevaar bestond. De Koning bracht een kwartier buiten bet bed door en de Koningin reed uit. De naoht werd met meer gerustheid tegemoet gezien en was dan ook vrij rustig. Ook Maandag wa3 de toestand ovar 't algemeen iets beter"; tooh blijft hij ernstige zorg wekken. Vooral 's Konings groote zwakte dost bet ergste vreezen. Het dienstpersoneel op Het Loo is met een bekwamen ziekenverpleger versterktde tele graafdienst is verdobbeld om in de drnkke correspondentie met binnen- en buitenland te voorzien. Een bericht van gisteren-avond van Het Loo luidde, dat Z. M. de Koning vrij kalm was. Bet ochtendbericht van Het Loo meldt De Koning beeft een rustigen racht gehad en bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Het officieel bulletin van heden lnidt als volgt Z. M. de Koning bracht een rustigen nacht door en boewei Hoogstdezelve weinig voedsel blijft gebruiken, zijn de krachten in de laatste 24 uren niet afgenomen. De algemesne toestand is iets minder ongunstig. Uit Het Loo wordt nader gemeld Dr Vinkhuyzen kwam ten 1 nor ten paleize en blijft vermoedelijk tot morgen. De Koning verliet beden-ochtend voor gernimen tijd het bed en deed eenige werkzaamheden. De Ko ningin maakte ten half twee nar een rijtoer en wa3 daarna bij da vijvers in het park, wear de Prinses schaatsen reed. Door de minister van koloniën is de heer dr. C. Snonck Hurgronje, reotor aan de rijks-universiteit te Leiden, voor den tijd van hoogstens twee jaren, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generasl van Neder- landscb-Indië, om te worden belast met een onderzoek naar de instellingen van den Is lam daar te lande. De Eerste Kamer dar Staten-Generaal her vatte eergisteren-avond bare werkzaamheden. Bepaald werd, dat de Staatsbegrooting gisteren in behandeling zon worden genomen in de sectiën en dat Vrijdag-ochtend ten 11 ure in eene openbare zitting zal worden behandeld het aanhangig gebleven wetsontwerp betrek kelijk de nitvoering der bepalingen omtrent de vrijheidsbeneming. Bij de weldra te verwachten herziening van de Wet op het Lager Onderwijs zal vol gens een mededeeling, die het Volksblad ont ving van een zijde, wel in slaat om goed te zijn ingelicht, subsidie worden toegekend aan de bijzondere school, en wel na dit stel sel, dat van rijkswege zoowel aan het open baar als aan het bijzonder onderwijs een bijdrage in de kosten zal worden verleend, naar den maatstaf van het aantal onderwij zers, in elke school werkzaam. Omtrent het bedrag dier bijdragen, omtrent de vraag, of aan het toekennen dier bjjdrage nog eeniger- lei voorwaarden verbonden zal wezen, hetzij ten aanzien van den omvang van het onder wijs, betzij met betrekking tot bouw en in richting der school, is aan bet blad niets be kend. Maar wel meent het daarentegen, met zekerheid te kannen zeggen, dat ook voor bet openbaar onderwijs alléén de kosten van be zoldiging van het onderwijzend personeel voor zeker gedeelte van staatswege aan de Gemeen tebesturen vergoed zullen worden, zoodat het tegenwoordige art. 45 der wet omtrent de vaste vergoeding van 30 pCt. voor de onder wijskosten zou komen te vervallen. Onderscheidene katholieke bladen als de A. N. Hollanderde Courrter de la Meuse en het Venloosch Weekblad verklaren zich krachtig tegen den persoonlijken dienstplicht. Over het algemeen zien zij hierin den eersten stap tot den algemeenen dienstplicht. De limes van 9 Jan. 11. bevat de dezer dagen door den directenr der posterijen openbaar gemaakte bepalingen betreffende bet verloren gaan van postpakketten. Voor de pak ketten naar Nederland, de Nederlandsohe be zittingen en het groothertogdom Luxemburg bestemd, die verloren raken, zal een vergoe ding van 1 p. st. worden betaald. De afzen ders zijn echter aan de bepalingen aangaande inhoud en verpakking der zendingen streng gebonden. Een gedeelteljjke bjj ons zichtbars Maans verduistering valt voor op Donderdag 17 Jannari a. s. De eerste aanraking met de bijsebadaw beeft plaats 's morgens ten 2 ure 59 min. ;jhet begin der verduistering ten 4 ure 18 min.het midden ten 5 ure 49 min.; het einde ten 7 nre 20 min, en de laatste aanra king met de bijschaduw ten 8 nre 39 min. in den morgen. De verduistering zal in westelijk Enropa, Afrika en in Amerika te zien zjjn. Jl. Zaterdag bield de Afdeeling Zuid-Hol land der Broederschap van Kandidaat-Nota rissen in het restaurant Dienum te Botterdam hare gewone driemaandelijkscbe vergadering. De rekening over 1888 werd na onderzoek goedgekeurd, terwijl bet aftredendbestuurslid, de heer mr. M. P. H. Wiercx te 'sGraven- hage werd herkozen. Wegens sterfgeval kon de voordracht over de rechtsvraag Heeft de gefailleerde het reoht tot bijstand zijner vronw verloren," niet worden gehouden. Tot leden eener oemmissie voor het ont werpen eener akte van scheiding of schenking werden gekozen de hoeren W. Erkelens Cooke en J. G. Mooij te Botterdam en Mejjs te Gouda. De volgende gewone vergadering zal worden gehonden te 's-Gravenhage. De beer C. Verbeek Az. te Delft, aannemer van het lichten van de Ango te Scheveningen, is voornemens als laatste poging aan te wenden het bevestigen bij laagwater van 200 tot 400 teertonnen, in het vertrouwen dat door den vloed deze zoodanig in beweging zullen komen, dat het wrak daardoor wordt gelioht en naar het strand gebracht. Men schrijft nit Katwjjk aan Zee van 11 Jannari Na eenige dagen van spanning is beden alhier bet bericht gekomen, dat de firma Maokenbroek Co., te Brussel, aldaar ia fail liet verklaard. Zij ontving dit jaar ongeveer f 45 000 vaa wege de besomming barer zes schuiten alhier. Ongeveer 16 ft 18 mille be- sleedde sij daarvan voor uitrasting der bom men bij herhaalden terugkeer nit zee. Ruim 29 mille ging in haar handen over. Men vraagt zich af of het niet liefdeloos is de 60 gezinneD, waarvan de hoofden voor baar op de mwe zee dit groote bedrag besomden, zoo wanhopig en totaal behoeftig prjjs te geven aan ellende en gebrek.,- Een dergelijke trenrige zaak is in de Nederl. visscberjj-ge- sehiedenis nog onbekend. Gemiddeld moet elk gezin nog f 300f400 aan loon ontvangen; leveranciers, huisbazen, alles wacht op de betaling. Men kan zioh dus voorstellen boe het er hier uitziet, (R. Dl.) Een vereanigiog, die zich ten doel stelt over gebeel Nederland te werken, ten einde aan onvermogende hulpbehoevende ooglijders die niet op andere wijze geldelijk worden ge steand, de middelen te verschaffen om in ooglijders-gestichten opgenomen of poliklinisch behandeld te worden, is dezer dagen gestiobt. De vereeniging is gevestigd te Amsterdam, doch zij wenscht geen bepaalde plaats voor de verpleging aan te wijzen. De te Pernis thuis behoorende sloep Pernis schipper B. Mejjboom, bevond zioh ia de vo rige week bjj ruw weör op de visscherjj bij Doggersbank, in gezelschap van den logger G. H„ schipper J. Smit, van Maasslnia. Ter wijl beide vaartuigen hunte beng hadden uitstaan, werd de logger door de hooggaande zeeën genoodzaakt, met achterlating van al het vischwant te vlnchten. De sloep, dis zich met gestreken zeil op de visohplaats drijven de hield, mocht er in slagen, zjjn kostbaar visohtnig behouden aan boord te krjjgen. De pogingen vansebipperMejjboom, om ook dat van den logger, die inmiddels nit het gezicht was verdwenen, binnen te halen, werden met goeden nitBlag bekroondaan de beng bevonden zich toen ruim 400 sobelvisschen en een partijtje kabeljauw. Zaterdag morgen werd men den logger weder gewaar, terwijl deze naar bet vischtnig zoekende was. Terstond werd nu van de Pernis geseind, dat het reeds verloren gewaande zich in veiligheid bevond. Daar het weer echter te onstuimig was om het op zee over te geven, kwamen de beide vaartuigen Zondag te Nienwediep binnen, waar schipper Smit weder in het bezit van zijn eigendom (visota en vischtnig) werd gesteld. Daartoe door lmt ijs in de Zuiderzee ge noodzaakt nemen de van Amsterdam naar Friesland bestemde atoombooten haren weg laogs het Noordhollandsch kanaal en Nien wediep. Voor zeilvaartnigen is een groot deel der Zuiderzee geheel onbevaarbaar. Te Groningen zjjn twee machinisten der Staatsspoorwegen streng gestraft wegens misbruik van sterken drank. De eene is ontslagen, de andere een rang terug gesteld en 6 maanden geschorst. Deze machinisten deden geen dienst, doch hadden een vrjjen dag. De directie der Staatsspoor wegen is van meening, dat machinisten nim' mar vrije dagen hebben, omdat ze als reserve te allen tg de ter vervanging gereed en bekwaam moeten zijn. Te Meppel werd Donderdag afgegeven een postwissel van f2 betaalbaar te Amsterdam, waarvoor den volgenden dag aldaar betaling werd gevraagd tot een bedrag van f 850. Hoewel da wissel voorzien was van es» zagel van fl, vermoedde de ambtenaar, ook omdat de poststempel niet op de rechte plaat» die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2