12e Jaarg. Donderdag 7 Februari 1889, No. 3304. VERSCHIJNT DAGELIJKS filapem (©ncpcht. jpnnenlandHchq Juichten. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. NIEUWE SCHIEDftMSCHE COURANT Prij» van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 ranco p. post door geheel Nederland 2.— ''derhjke Nommerao.05 Prije der Advertentiëni Van 1—6 regels10.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. n 6 Februari 1889. ndanks de sneeuw, die de straten van eenen bedekte, stroomde eergisteren eene n zaglijke menigte, zoowel uit de hoofdstad s yan het omliggende platteland, naar de "apo an den Hofburg om een laatsten blik op het overschot van den geliefden kroonprins Rudolf te werpen. Nadat het lijk van den Prins onder geleide der geestelijken in rouwgezang van de doode- kamer naar genoemde kapel was overgebracht, lag het daar in witten generaalsuniform, met de ordeteekenen van het Gulden Vlies op de horst, een zwart verband om hoofden kin en de haren over de wonden gekamd, op de baar ter bezichtiging gesteld. De aandrang om et lijk te zien was zoo groot, dat daarvan ergerlijke wanordelijkheden het gevolg zijn geweesi,. Meermalen werd het cordon der vrac taebbende soldaten verbroken en veel petsooen werden in het hevig gedrang ernstig gewond, zoodat weldra tal van gekwetsten per brancard naar de hospitalen en inderhaast georganiseerde ambulances moesten vervoerd borden. Het heette zelfs, dat een oude vrouw en vier kinderen werden doodgedrukt, maar dit eeft zich, gelukkig, niet bevestigd. Wel echter ging er herhaaldelijk angstgeschrei uit de saam- Reperste menigte op en werd de stilte der °fkapel door het luid getier daarbuiten hin derlijk onderbroken. Gisteren-namiddag zou de plechtige ter- aarde-bestelling in den grafkelder der Capu- Cpnerkerk plaats hebben. De keizerlijke famihe zou daar het lijk opwachten en de lijkstaa sie-zelve zeer eenvoudig zijn. Het pro- gram Sal oigt; Na de oen kofpastoor en twee kapelaans wordt de kist door lakeien op de lijkkoets geplaatst en onder het gelui der klokken stelt zich de stoet in beweging. Voorop een eskadron kavalerie, dan een ceremoniemeester te paard, een hof four ier insgelijks te paard, een met zes paarden bespannen en door lakeien geflan keerde koets, voor den ordonnance-offieier en de vleugel-adjudanten, een dito koets voor den opperhofmeester, twee fouriers, de lijk wagen, ter weerszijden vier lakeien met bran dende flambouwen, vier schildknapen, ver schillende detachementen van de Hongaarsche en andere lijfwachten, een kompagnie infan terie en tot slot weder kavalerie. In de Ca- Pucijneikerk wordt het lijk nogmaals gezegend ®n daarna geschiedt de stille bijzetting in den grafkelder. Behalve de grootwaardigheids- leeders van 's Prinsen Huis zouden ook 6 Presidenten van de beide Huizen van den Rijksdag met de leiders der onderscheidene partijen zoomede een vertegenwoordiger van den Hongaarschen Rijksraad tegenwoordigzijn. In de omstandigheid dezer kerkelijke be grafenis hebben verschillende Berlijnsche Jodenbladen weder eene gewensehte aanleiding tot beschimping der Katholieke Kerk meenen te kunnen vinden, bewerende dat haar be ginselen opzij worden gezet, zoortra het maar een Prins geldt, Niet dat ook zij de zelf moord een afkeurenswaardige daad vinden integendeel, zij houden dien voor volkomen geoorloofd en verkondigen schaamteloos dat het een lofwaardige daad is maar des ondanks trachten zij de Kerk van gelegenheids- politiek te beschuldigen. Van katholieke zijde wordt echter gewezen op het geneeskundig rapport, waarin drie professoren onder eede verklarendat naar hunne vasie overtuiging de daad tn waanzin is geschied. Onder zulke omstandigheden kan de kerkelijke eer niet geweigerd worden, evenmin aan den ge- ringsten bedelaar als aan den Prins, mits beiden hun Paaschplicht vervuld hebben. Men seint uit Rome aan den Standarddat de Paus misschien de eenige persoon is, die met de keizerlijke familie al de bijzonderheden van het drama van Mayerlingen kent. Z. H. heeft een bijzonder telegram ontvangen van keizer Frans Jozef, 2000 woorden behelzende (in geheimschrift waarin de Keizer naar men denkt al de bijzonderheden van den dood zijns zoons mededeelde. Jl. Vrijdag naderde de Keizer met diep geschokt gemoed tot de H. Tafel des Heeren. Te Berlijn begint men nu eindelijk ook geloof te slaan aan de verzekering, dat zelf moord tengevolge van zinsverbijstering de oorzaak van 's Prinsen dood is geweest. De predikant Formey moet bij den rouwdienst in de Protestantsche kerk te Weenen openlijk verhaald hebben, dat de overledene met fan tastische inbeeldingen omging en zijnen vrien den dikwijls vertelde van een »spook van den Hofburg," dat hem meermalen bezocht. Verder wordt tamelijk onbewimpeld erkend, dat in den laatsten tijd ook familietwisten zijn gemoed verduisterd hebben. Het iamilia- diner, dat den dag vóór zijnen dood had moeten plaats hebben, zou een soort verzoenings- maal geweest zijn, maar tot groot verdriet van zijne vrouw was hij daar vandaan ge bleven. In het Hongaarsche blad Nemzet wordt een brief openbaar gemaakt van kroonprins Rudolf aan den afdeelingschef Szögynyi, waarbij hij dezen een codicil tot zijn testament en het gouden sleuteltje zendt om de bergplaats zijner papieren te openen. De Prins zegt o. a. in dit schrijven: »Ik moet het leven vaarwel zeggen. Groet al mijne vrienden. God zegene ons dierbaar vaderland 1" ENGELAND. De katholieke geestelijke Mae Fadden, pas toor te Gwedore in het Iersche graafschap Donegal, is Zondag jl., nadat hij de H. Mis in zijn parochiekerk had opgedragen, gevan gen genomen, ten einde de zes maanden gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij ver oordeeld was wegens den steun, aan de na tionale liga verleend. De arrestatie ging niet gemakkelijk. Door de menigte beschermd, was de Pastoor tot bij zijne woning genaderd. Toen hij wilde binnengaan, snelde de inspecteur Martin den geestelijke na, maar een hagelbui van steenen, door de verwoede menigte naar den politie ambtenaar geworpen, deed Martin wankelen. Twee uren later gaf hij den geest. De Pastoor werd weinig tijds daarna toch aangehouden. Pastoor Mac Fadden was tijdens den H. Dienst onderricht, dat een detachement politie den omtrek der kerk hield bezet, teneinde hem gevangen te nemen. Hij had zijneparochianen tot kalmte opgewekt, doch toen zij zagen dat menden Pastoor wilde arresteeren, waren zij niet meer te houden. De bavolking van Gwedore en omstreken is hoogst opgewonden. FRANKRIJK. President Carnot heeft het verzoek om ontslag van de heeren Ferouillot en Delaparte aangenomen. De heer Guyot Dessainge is be noemd tot minister van justitie. Generaal Boulanger vertoeft sedert eenige dagen te Royat op een paar uren al stands van Parijs. Hij rust daar wat uit van de vermoeienissen, die de verkiezingscampagne hem heeft bezorgd. ROME. Men schrijft aan de MondeDe oflicieele bijzonderheden betreffende den dood van prins Rudolf door het hof van "Weenen aan den H. Stoel bekend gemaakt, bevestigen, dat de overledene in een aanval van verstandsver bijstering zelfmoord heeft gepleegd. Om deze redenen heeft men mogen toestaan in de Oostenrijksche kerk Santa Maria dell'Anima" te Rome voor de rust zijner ziel een uit vaartdienst te houden, waarbij het personeel der Oostenrijksch-Hongaarsche gezantschappen tegenwoordig zal zijn. Schiedam, 6 Februari 1889. Bg koDinkljjk besluit ïb aan den heer dr. J. j. M. de Groot, tolk voor de Chineaecbe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1