12e Jaarg. Donderdag 18! April 1889, No, 3363. VERSCHIJNT DA CEL IJ ES. Jljjpeeit (©wpicht. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers 0.05 Üc nmnnmiiniU'M'Tuiw un Prijs der Advertentiën: 0.60 0.10 Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat aan de afgevaardigden der Unie naar de Samoa- conferentie is voorgeschreven, dat zij op de volkomen autonomie eener regeering van inboorlingen moeten aandringen. Eene ernstige werkstaking dreigt op de Baltimore en Ohio spoorweg, waar de maat schappij hare beambten dwingen wil, deel te nemen aan de verzekering tegen ongelukken. Be beambten eischen, daty.de maatschappij de premiün betaalt. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het voorstel betreffende de inkomsten-belasting aangenomen en is daarna tot 29 dezer uiteengegaan, De door den minister Goschen ingediende staatsbe groting wordt door bladen van beide par tijen gunstig beoordeeld. De heer Albert Bright is tot lid van het Eagerhuis gekozen met 5621 stemmen, ter wijl de kandidaten der Gladstonianen Beale 2561 stemmen verkreeg. In 1886 werd John Bright, de vader van den nu gekozen Afgevaardigde, tot lid van het Lagerhuis be noemd zonder dat hem de zetel werd betwist. Het district telt bijna 13.000 kiezers. Dp herhaald aandringen der EDgelsche regeering heelt de Fransche republiek zich bereid verklaard een conferentie ter bespreking der middelen tot het tegengaan van den enbandel, door gemachtigden te laten üwotien, on(jer voorbehoud, dat de Fransche peering hare traditiën in dit vraagstuk niet a behoeven prijs te geven en dat aan geen ^°gendbeid het zal kunnen worden verleend, 6 Eransche vaartuigen te visiteeren. FRANKRIJK. Het blad Paris meldt, dat er gisteren voormiddag eene huiszoeking heeft plaats gehad in de woning van Boulanger, Henri Rochefort en graaf Dillon. Ten huize van Boulanger zijn vele papieren, dcch van geen waarde, in beslag genomen. Als eene kleine opheldering van het eenigs- zins duistere feit, dat zoovele Katholieken den nagenoeg beginselloozen Boulanger steunen, kan wel dienen de mededeeling van de han delingen der regeering tegenover de Katho lieken en hunne kerkelijke goederen. Zoo is de regeering sedert eenigen tijd begonnen, goederen tot bisdommen behoorende, welke daaruit de ter lunner administratie be- noodigde gelden trekken, te onteigenen en te verkoopen. Zoo heeft president Carnot een es luit geteekend, waai bij het St Stanisla college te Nïmes, h«t klein-semmarie van Sommières en het bosch van Prime-Comhe, alles aan het bisdom van N Imes behoorende, in veiling zullen gebracht worden. Als reden voor die wederrechtelijke handelingen wordt eenvoudig opgegeven, dat die goederen niet de noodige vereischlen bezitten, om deel uit te maken van bisschoppelijke inkomsten." Is het wonder, dat men aldus de Ka tholieken als van zelf in de armen van het Boulangisme voert, te meer nadat Boulanger te Tours verklaard heeft den godsdienst te zullen ontzien en ieder godsdienstige meening vrjj te zullen laten. De Fransche Katholieken verwachten van Boulanger, dat hij, zooal niet uit overtuiging dan toch uit politiek inzicht, een einde aan de Kerkvervolging zal maken en den godsdienst eenigermate zal be schermen, zooals Napoleon ,111 dit om de zelfde reden vele jaren heeft gedaan. De vertrouwelijke pogingen van hoogge plaatste personen men noemt onder ande ren den priDS van Wales om van den Czaar de belofte te verkrijgen dat hij de Parijsche tentoonstelling zou bezoeken, zijn mislukt. Daarentegen zal de grootvorst George, tweede zoon van den Czaar, met een groot Russisch eskader Kopenhagen en Londen bezoeken van daar naar Brest en Havre oversteken, en met groot gevolg naar de Parijsche tentoon stelling gaan. ITALIË. De Moniteur de Rome meldt, dat de Eeuwige Stad Maandag jl. het tooneel is geweest van een schandaal zonder weerga. Men begroef namelijk het lijk eener welbekende godde looze vrouw, Santa Cadet, die in de opstan den van 1848 en 1849 als een ware furie tegen troon en altaar was te werk gegaan en thans op 71-jarigen leeftijd, Daar de uit drukking der radicale bladen „in het ge loof van Mazzini was overleden. De onge lukkige wilde in hare laatste oogenblikken priester noch geneesheer bjj zich ontvangen en de godloochenaars hebben zich dan ook mees ter gemaakt van haar lijk om daarmede het schandaal hunner burgerlijke begrafenis te vertoonen. Eene manifestatie was voor deze gelegenheid ingericht, waaraan 5000 personen met 27 vaandels deelnamen. De politie had, naar het schijnt, bevel ontvangen, slechts in de uiterste noodzakelijkheid tusschen beide te komen. Eene deputatie uit een konings gezinde vereeniging, die zich met hare banier waarop het kruiB van Savoie prijkte, bij den stoet aansloot, werd uitgefloten en moest hare banier oprollen. Op het kerkhof werden Ga- r>idi-üederen aangeheven en de hevigste en verwenschingen uitgebraakt door de lieden, die met hunne banieren, bloem kransen en de lijkkist niet spoedig genoeg door het gedrang konden komen. Maar wat nog erger is: een advocaat waagde het zelfs, staande op het voetstuk van het beeld van Christus' Opstanding en onder de armen van het groote kruisbeeld de deugden te verheerlijken van die waarlijk heilige 1 die wa&rljjk recht vaardige (vrouw) wier standvastigheid het Yaticaan deed sidderen 1" In het leatro Nationale te Rome wordt thans een allergoddeloost stuk opgevoerd. Dit lage product, dat juist inde Goede Week wordt opgevoerd, is eene verheerlijking van den aartsschurk Judas eu eene beleediging en lastering van onzen Goddelijken Zaligmaker. De Loge, die dit vuilaardig stuk uit hare pestholen heeft te voorschijn gebracht, heeft er wel voor gezorgd, dat de regeering van Br.*. Crispi alles ongestoord laat begaan, al verklaart het eerste artikel der Grondwet den godsdienst van dienzelfden Christus, die in het stuk zoo ontzettend wordt gelasterd, tot eenigen godsdienst van den Staatmaar de Grondwet is evenals elk andere wet voor de Vrjjmetselarjj een doode letteren Crispi schijnt niet zoo veel eergevoel te bezitten, dat hij het Italiaansche volk, 't welk ondanks de massa afgedwaalden toch nog in overwegende meerderheid godsdienstig is, dergelijke schan dalen, als hier beschreven, tracht te besparen. Arm Italië, dat aan zulke meesters is over geleverd HET OOSTEN. Namens de Servische regeering is aan den keizer van Oostenrjjk verlof verzocht voor een bezoek van den jongen koning Alexander onder geleide van den regent Ristitch aan het üostenrjjksche hof. Het plan is in Juni den keizer van Oostenrijk te Ischl te bezoe ken en na een oponthoud te Berljjn door te reizen naar Charkow, waar de Czaar dan bjj de manoeuvres vertoeft. Op eene bijéénkomst van vertegenwoordi gers van verschillende spoorwegmaatschap pijen te Constantinopel is besloten dat er iedere weekdes Dinsdag en deB Zaterdagste 6 uur des avondseen internationale trein met s'aapwagens rijden zal, waarbij na de opening van de tentoon stelling te Parijs nog een trein op een derden dag in de week gevoegd zal worden. ROME. Z, fl. de Paus heeft den aartsbisschop van Praag, mgr. graaf von Scbönborn, kennis doen geven van zijne aanstaande benoeming tot kardinaal, waartoe de H. Vader onmid dellijk besloot, nadat keizer Frans Jozef daar;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1