Jhtnentandachq ieqifhtftt. Tot leider der Boulanger-commissie in Frankrijk, is bij afwezigheid van de voor naamste leden, die het 't wijst achten, zich in Brussel buiten schot te houden, gekozen de heer Yacher, a'gevaardigde van het departe ment Corrèze. Boulanger zelf zal vooreerst geen manitesten meer uitvaardigen, ten einde de Belgische regeering niet in de noodzakelijk heid te brengen, hem over de grenzen te zetten. HET OOSTEN. De Duitsche Orient-exprestrein naar Con- stantinopel zal voorloopig eenmaal per week loopen, te beginnen in de eerste week van Juni. De trein zal des namiddags te 5 uren uit Berlijn vertrekken, en dus aansluiting hebben aan de Engelsche posttreinen. De Italiaansche minister Crispi heeft aan de Porte een krachtig vertoog gericht om zich te beklagen dat de gouveneur van Janina een hem door den ltaliaanschen consul van Pre vase gebracht bezoek niet beantwoord heeft. Crispi dreigt oorlogsschepen naar Pre- vesa te zullen zenden. Schiedam, 19 April 1889. Omtrent den toestand van Z. M.den Koning deelt men ons mede, dat Z. M. bij volle be wustzijn is, en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling der zaken door den Raad van State. (Y. B. Ct.) Uit Apeldoorn bericht men aan het N. v. d. D. Z. M. is nog meestal te bed en gevoelt zich verzwakt, maar verlangt en gebrnikt reeds meer voedsil, zoodat naar alle waarschijnlijk heid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voors hands geweken. Z. M. geniet meermalen een kalmenen natnurljjkea slaap, en zijn kwaal veroorzaakt hem volsuekt geen pijnen. Naar aanleiding van deze gnnBtige verschijnselen, gelooft men aan een toenemende beterschap. TWEEDE KAMER, Boterwet. Over het wetsontwerp ter voorkoming van bedrog in den boterhandel heeft een nader overleg plaats gehad tnsschen de rapporteurs uit de Tweede Kamer en de Regeering. De Commissie stelde de vraag of het niet wenschelijk ware, in art. 1 eene definitie van boter op te nemen, overeenkomende met die der Engelsche wet van 1887. De RegeerÏDg bleef echter bij haar gevoelen dat dit zou kunnen veroorzaken, dat boter waaraan vreemde hestanddeelen zijn toegevoegd, als margarine in den handel gebracht werd, Waartoe thans geen aanleiding bestaat, omdat het voordeeli- ger zal zjjn, dergelijke veiknoeide hoter onder den naam Van boter aan de markt te brengen. Ten aanzien van art. 2 gaf de Regeermg te kennen, dat de woorden »leveren" en .levering" zijn op te vatteB naar art. 667 B. W. Ofsohoon zij niet vreeade voor groote ÏractDche moeilijkheden in de toepassing, ver- laarde zjj zich echter bereid, nader te over wegen of tot wegneming van de geopperde bezwaren eene definitie van h«t begrip Seve ring" alsnog in het ontwerp kon worden opge nomen. Voorts werd door de Regeering verklaard, dat het artikel ook toepasselijk is op de leve ring van voor het buitenland bestemde surro gaten van boter. Te eiBchen dat altijd op de verpakking bet opschrift surrogaat" of .margarine" zal ztaan, in plaats toe te staan, bij gebreke van verpakking deze aanduiding op de waar zelve te (laatseu, zon, meende de Regeering, voor den kleinhandel dikwijIs b- lemmerend zijn en de handhaving niet beter verzekeren dan de be paling dat het anrrog&at zelf gemerkt moet *BOp de vraag of de uitdrukking openbare verkoopplaatsen" duidelijk en ruim genoeg is, antwoordde de Regeering, dat 't met het oog op de bestaande jurisprudentie, niet twij felachtig is, wat daarmede wordt bedoeld. De rapporteurs achten het evenwel wenschelijk in de wet uit te drukken, dat onder .Open bare verkoopplaatsen" bedoeld zijn alle open bare plaatsen, bestemd of gebezigd tot verkoop van boter of surrogaten daarvan. De Regeericg verklaarde ziob bereid ook aan den kantonrechter bevoegdheid te geven om scbriftelijken last te verstrekken tot het binnentreden in woningen, die toegang geven tot openbare verkoopplaatsen, wat het artikel alleen aan den burgemeester verleende. Evenzoo verklaarde zij zioh bereid te bepa len, dat voor het monster, wanneer daartoe het verlangen wordt te kennen gegeven, aan den ambtenaar die het neemt, de marktwaarde wordt vergoed. Bij de gisteren ten raadhnize alhier gehou den openbare aanbesteding van bouwmateri alen, ten behoeve der gemeente, zijn toegewezen de levering van Perceel II. Zuiver scherp rivierzand, aan G. Scoeij Az., te Krimpen a/d IJsel, voor 63 eeut per knb. meter. Perceel V. Eenigehintwaren,aan C.Mol, te Breda, voor f1139. Perceel VI, Eenige houtwaren, aan C. van Hoeken, te Zoeterwoude, voor f 188.60. Perceel VII. Esnige houtwaren, aan K. van der Torren Jz., te Waddingsveen, voor f509. De toewijzing van de perceilen I, III, IV en VIII werd voorloopig aangehouden. Laagste inschrijvers daarvoor waren Vaa Perceel I. Vlakke Waalstraatklinkers, wed. H. vau Kuijk Zn. te Bommel, voor 112.20 par M. Van perceel III. Esoaussijus-steenen trottoir banden, La Sociètè anonyme des gris et mar bres te Y voir, voor f 2.18 p. M. Van perceel IV. Keien, J. Bosman te Rot terdam. Van perceel VIII. Steenslag. La Sociètè des gris te Yvoir, voor f4.58 p. M1. De gewone andientie van den minister van justitie zal Dinsdag 23 April niet plaats hebben. De wet op het tijdelijk regentschap wordt dezer dagen verwacht. Naar men verneemt, bestaat het plan, de leden der Tweede Kamer zeer spoedig na het bijeenkomen der Eerste Kamer op te roepen, waarschijnlijk nog in de volgende week, ten einde de regentswet af te doen, waarna zij dan hun reoes zonden her vatten. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nedeilindsch-Iadië van 17 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst voor dit jaar thans geraamd op 530,480 pikols. Men onzen invoer van levend vee in Enge land staat 't nog altijd op losse sohroeven dan op deze, dan op gene wijze wordt eraan getornd. De zaak is, zooals men weet, in dit stadium dat de regeering zon wensohen dat een onderzoek naar den toestand van ons vee ingesteld werd door afgevaardigden van de Engelsche landbouwmaatechappij. Hoewel belanghebbenden ten onzent reden hadden om ongerust te wezen over de on partijdigheid van een durgeiijkonderzoek, schijn de z&ak een anderen loop te zullen nemen, welke evenwel ook van bedenkelijken aard is. De Engelsche laodbouwmafttsohappjj ver gaderde Dinsdag ea besloot de nitnoodiging der regeering, om personen naar Nederland te zenden, ten einde ziob van de voldoend heid der maatregelen ter voorkoming van in tö voer van veeziekten te overtuigen, niet aan nemendoch zij stelde voor, de inwerking" treding van de verordening van J nni tot September uit te stellen, ten einde ondervinding te verkrijgen van de voldoend heid der maatregelen in Nederland, en h0' gevaar van veeziekten op de tentoonstelling te Windsor af te sluiten. Voorts deed zij het voorstel om de bestaande wetten op dit stuk te verscherpen. (TV. v. d. L>.) Omtrent de aocijzen-kwestie, den laatste» tijd in pers en vergadering nogal druk bespro ken, schrijft iemand dat na eea nauwkeurig onderzoek door bevoegde personen gebleken is, dat bij een afschaffing van den vleesobac- cijns, de verbruikers zeer weinig of niets daar van zonden profiteeren en deze nagenoeg ge heel in den zak der slachters tarecht komt. Het slachtersberoep maakt feitelijk een uitzon dering op alle staatshuishoudkundige wetten en beginselen. Een daling der veeprijzen van veel meer dan 10 pCt. (het bedrag van den ac cijns) is zelfs in de vleeschprijzen niet waar t® nemen (Y- Y.) Het werk der vergrooting van de parochie kerk van het Allerh. Hart van Jezus aan de Van Oldebarneveldstraat te Rotterdam ïb ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer B. J. Claase te Rotterdam. Zoo het gemeentebeitanr den impresario van den Amerikaanschen lnohtreiziger Grais, die met zijn balon-parachute te Amsterdam is opgestegen, verlof ge-iffc tot het gebruiken van het terrein der voormalige marine-werf aan den Oostzeedijk tot eene dergeljjke voor stelling, zullen de Rotterdammers ook weldra een man ongedeerd nit de wolken kunnen zien vallen. (Msb.) Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Delft is gisteren tot kandidaat gesteld voor lid van de Provinciale Staten voor het dist riet Delft, de heer mr. S. Ie Poole, aftredend lid. Te Zoetermeer zijn van anti-revolutionaire zijde tot kandidaten voor de Provinciale Staten gekozen de heeren C. J. van der Ondermenlen (aftred.) en A. Visser te Zoetermeer, in plaat» van den heer mr. P. L. L. Blnssé (aftr.) Door de lib. kiesvereeniging Burgerplicht te Zwammerdam zijn tot kandidaten voor de Prov. Staten gekozen: de heeren J. v. d. Ao* ker en K. N. Hengeveld, beiden te Hazer»- woude. Een onder den naam Burgerplicht te Hoon opgerichte nieuwe liberale kiesvereeniging heeft tot kandidaat gesteld voor de Provinciale Sta ten, den heer mr. J. D.E. van Blommenstei», burgemeester van Caarlois. Door de kiesvereeniging te Vianen zijn tot kandidaten voor leden van de Provinciale Sta ten gesteld het aftredend lid de heer Va» Slijpe, burgemeester van Leksmond en dijk graaf van de Vijfheerenlanden, en de heer P- F. Pelgrim, te Leerdam. De toestand van mr L. G. G reeve, het lib®* rale lid van de Tweede Kamer voor 's-Giaven- bage, wekt, volgens een bericht uit's-Graven- hage aan de Zwolsche Ct., ernstige bezorgd heid. Door De Li}d worden als inleiding tot bar» beoordeeling van het wetsontwerp tot herzie* nicg der sohoolwet van 1878 de volgend» opmerkingen gemaakt: tEen verrassing onder dubbel opzie moobt het heeten, toea oua het ontwerp to

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2