pmenliwdachi} ieijichten. Jlflpeeii $UÉtj2icht, woord ligt, dunkt ons, voor de handDe Minister wilde een wet indienen, die kans had door de Eerste Kamer te worden aan genomen. Die Eerste Kamer blijft toeh het groote struikelblok voor de Regeering. En de liberalen wisten dan ook wel wat zij deden, toen zij bij de Grondwetsherziening wisten door te drijven, dat de Eerste Kamer ontbonden en opnieuw gekozen zou worden, zonder dat haar kiescollege, de Provinciale Staten, werd ont bonden. Aldus bleef de liberale meerderheid in da Eerste Kamer om als een remtoestel bij vooruitschrijdende maatregelen eener anti liberale regeering dienst te doen. Nu blijft het wel een open vraag of de Eerste Kamer een betere onderwijswet zou verwerpen; maar desniettemin legt de indiening dezer minder volmaakte schoolwet allen anti-liberalen kiezers den plicht op, te zorgen dat de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten goed uitvallendan kan de Eerste Kamer ontbon den worden en kunnen de nieuwe Staten voor eene anti-liberale meerderheid in de Eerste Kamer zorgen. Daarom zouden wij onzen lezers willen toeroepen Zorgt toch op uw post te zijn bij de Provinciale Verkiezingen van 14 Mei a- s. en, getrouw aan het wachtwoord uwer eminente leiders, die personen voor de Prov. Staten te kiezen, waarvan wij zeker zijn, dat zij hunne keus op anti-liberalen voor het lidmaatschap der Eeiste Kamer zullen laten vallen. Dan worden wij van de dwarsdrijvende liberale meerderheid in de E T8te Kamer verlost, en mogen wij van deze Regeering, wanneer dit groote struikelblok uit haren weg is ge ruimd, nog meer goeds verhopen dan zij ons tot heden reeds heeft geschonken. AMERIKA. De Amerikaansche gedelegeerden ter Samoa- conferentie, de heeren Kasson, Phelps en Ba tes, zijn gisteren te ÏO1/^ uren te Berlijn aangekomen en door het personeel van het Amerikaansche gezantschap aan het Centraal station ontvangen. Volgens de laatste oericbten uit het Ok- lahoma-gebied is er eene groote reactie inge- getreden na de bedrijvigheid van den jongsten tijd. Groote ellende en gebrek aan voedsel heer- schen onder de land verhuizers, waarvan velen, met achterlating hunner gekochie ti' els van grondbezit, even haastig vluchten als zij ge komen zijn. De vluchtelingen hoopen zich op in de nabijgel-gen streken evenals voor de open stelling van Oklahoma. Dientengevolge dalen de prijzen aldaar geweldig, vooral die van de op speculatie gekochte gronden, waarvan vele thans onverkoopbaar geworden zijD. Da nieuwe stad Guthrie in Oklahoma blijkt nog zoo spoedig niet gesticht te zijn als de eerste herichten deden vermoeden. Wel waren de gronden verdeeld en zelfs de namen der ontworpen straten reeds aangewezen. Maar daarbjj schijnt het gebleven te zijn, althans uit New-York wordt gemeld, dat de pogin gen tot het aanleggen van die stad volslagen mislukt zijn. DUITSCHLAND. In het jongste tuch'geding van den Opper- Kerkeraad tegen den hofprediker Stöcker moet ook ernstig overwogen zijn, of Stöcker's hand having in het ambt zelfs wel mogelijk te achten was. Te zijner gunste werd echter door de hoogste geestelijke autoriteit aange voerd »zijne verdienste ten aanzien van het kerkelijk leven te Berlijn en zijne goed ge slaagde bestrijding der anti-godsdienstige sociaal-democratie' De Wtener Abendpost snre«V.t deloopenda geruchten omtrent den toestand der keizerin van Oostenrijk tegen. Zij is door de ramp van Meijerling diep getroffen, maar haaralge- meene toestand is sedert die gebeurtenis niet veranderd of verslimmerd. ENGELAND. In eene bijeenkomst der afgevaardigden van 300,000 kolenmijn werkers te Nottingham is besloten op 24 Juni den arbeid te staken, indien de patroons de loonen niet met tien percent verhoogen. Boulanger heeft aan eenige journalisten verklaard, dat hij denkt bjj de October-ver- kiezingen in 63 departementen te zegevieren, en dan onmiddellijk naar Frankrijk zal ver trekken. Hii verzekerde nogmaals, dat hij Belgie vrijwillig had verlaten om aan het kabinet-Baernaert alle moeilijkheden te he sparen. Hij was trouwens slechts na Brussel gegaan wegens de gemakkelijke telefoonver* binding met Parijs, anders was hij reeds da delijk naar Londen gekomen want Engeland, waar hij in zijn jeugd op de kostschool lag te Brighton had steeds zijn volle sympha- thie. Alles wel," zegt de Standard, maar hier geen agitatie s. v. p." Uit Britsch Su'yma, West-Afrika, wordt geseind, dat een Engelsche expeditie die de rivier optrok ter tuchtiging der bewoners van het Wendehland met veel succes is opgetreden. Bij de be-itorming der hoofdstad werdeD 300 slaven bevrijd, die geroofd waren uit Boom Kit-tins en Gallina. De terugkeer dezer ver losten gaf aanleiding tot feesten onder de bevolking. Uit Durban wordt aan de dimes gemeld, dat de gouverneur in zijne openingsrede der zitting van den wetgevenden raad verklaarde dat de ontvangsten in Zoeloeland, ondanks de onlusten, 50 pet. vermeerderd zijn. In zake de interkolonialo tolkwestie beveelt de gouverneur een middelweg aan tusschen de lage invoerrechten van Natel en de hooge rechten van den Oranje-Vrijstaat. De heer E. Malet zal Engeland vertegen woordigen op de Samoa-conferentie te Ber lijn. ROME. De Congregatie van den Index heeft dezer dagen een geschrift veroordeeld, getiteld Rome en Italië" en onderteekend door „een Italiaansch prelaat". Op den Eersten Paasch- dag nu besteeg de bisschop van Cremona, mgr Bonomelli, den kansel en deelde rouw moedig aan de geloovigen mede, dat hij de bedoelde »prelaat" was, maar dat hij zich onvoorwaardelijk onderwierp aan de uitspraak der H. Congregatie en dus zijn werk open lijk herriep om de gegeven ergernis te her stellen. Al het volk was diep bewogen over deze edele en waardige houding van den Bisschop, wiens onmiddellijke en al- geheele onderwerping aan het oppergezag van Rome, alle harten tot een dankbaar Alleluja, stemde. RDSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de limes bericht, dat de politie'aldaar ontdekt heeft dat een onbekend persoon eene groote hoe veelheid vergift beeft weten meester te worden in eene apotheek met gebruikmaking van een valsch briefje van eenen geneeskundige. Voor zoover bekend is, was men voornemens den Czaar te dooden door middel van bom men, die met gif, waarschijnlijk Pruisisch zuur, gevuld waren. De aanslag zou op Pa- 8chen hebben plaats gehad, maar werd ver ijdeld doordien de keizerljjke familie bij hare overkomst uit Gatsjina een anderen dan den gewonen weg volgde Omtrent de reis vau den Czaar naar Ber- ljjn e1 A"'ei besluit genomen zijn, hoewel aan het grensstation Wirballen reeds sedert weken een hoftrein gereed staat, en ook te Kroonstad alle toe bereidselen voor eene reis over zee gemaakt zijn. Te St. Petersburg zou ter gelegenheid der huwelijksfeesten o. a. de koningin van Denemarken verwacht worden, en eerst daar na eene beslissing over de reis van den Czaar genomen worden. Van particuliere zijde toch wordt gemeld, dat, in weerwil van de officieels tegenspraak, de gezondheid van den Czaar en ook vooral van de Czarewna zeer veel to wenscben moet overlaten. Er wordt tusschen Rusland en Zwitserland nog steeds onderhandeld over de bom men-affaire te Zurich. Rus'and dringt op gerechtelijke vervolging van verscheidene bp die zaak betrokken personen aan, wat echter Zwitserland tot dusver weigert. Schiedam, 27 April 1889. Uit 's-Hage wordt heden-middag geseind Op raad zijner geneesheeren zou de KoDÏng tot volkomen herstel van krachten eene bui- tenlandsche reis ondernemen en, houdt dsgan- stige toestand aao, deze reeds den 3n Mei a. s. aanvaarden. De oppar-eeremoniemeester maast bekend, dat, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, in naams des KoDings, het Hof den liohten rouw zal aannemen vcor den tijd van zeven d>gen, ingaande Zaterdag den 27sten April 1889, wegeos het overlijden van Hara Koninklijke Hoogheid mevrouw de Prinses Eugénie, zuster van Zijne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot instelling eener staatscommissie van 13 leden, tot voortzetting der arbeids- eDquöte, en vaststelling van hara bevoegdhe den en van de wijze waarop zij werken zal. Versohillende bepalingen der eaquötewet zijn op deze enqaête toepasselijk verklaard. De opdracht is dezelfde als aan de Kamer- commissie, alleen wordt de goedkeuring des j ministers vereischt voor de inrichting en de omvang der werkzaamheden. Da staatscommissie zal gesplitst worden in. drie afdeelingeu, die gelijktijdig op verschil lende plaatsen verhooren kunnen afnemen. De commissie wordt ook bevoegd verklaard, schriftelijk inlichtingen in te winnen. De enquête most zijn afgeloopen vóór 1 Ja nuari 1891. Ook is ingediend een ontwerp van wet tot regeling der heffing voor het gebruik vau werken eu inrichtingen, door den Staat on derhonden. Heden-middag ten 12 uro werd eene Ver gadering van den Gemeenteraad naar aanleiding van een spoedeieobend geval, bedoeld in art 42 der gemeentewet, gehouden. Het betrof een voorstel tot het brengen van wijziging de voorwaarden der verhuring van de scheeps timmerwerf „De Nijverheid." Tegenwoordig waren alle leden behalve d® heer J. floogendam, die door ongesteldheid verhinderd was. Op voorstel van den Voor zitter werd besloten, de lezing der notulen van de vorige vergadering tot eene volgend® zitting te verdagen. Daarna werd door den Voorzitter uiteen gezet den loop der onderhandelingen met de heeren Cuilitz over het verhoren van de Scheeps timmerwerf. Eerst was van wege het geween' tebastunr gevraagd een borgtooht van tW!® personen; maar, wijl bedoelde borgen in e 81 moeilijk ts vinden waren, hadden de he ere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2