iimmtlaitdachq I^ichten. gedaan, hield Henri Rochefort ongetwijfeld veel van dezen jongeling. SPANJE. Naar de Daily News uit Madrid verneemt, heeft de regeering te Rome doen verklaren, dat nog het regentschap, nog het ministerie iets uitstaande heeft met het Katholiek Con gres, hetwelk een zuiver privaat karakter draagt. Schiedam, 30 April 1889. Wij ontvingen de volgende bijdrage voor het stichten eener Woning met Huiskapel voorde Pauselijke Internunoiatuur bij het Ne derland sche hof: Van X. IJ Z: Voor 't monument van den Internnntius in Den Haag f 1.50. Wij herinneren onze lezers, leden van de Katholieken Vereeniging »De Grondwet" aan de vergadering, welke ten zeven ure in een der zalen van de sociëteit Harmonie (Vriendsehap) tot het stellen van Candidaten voor de Provinciale Verkiezingen wordt ge houden. In ons nummer van Zondag jl. hebben wij reeds eenigszins het gewicht dezer verkie zingen uiteengezet. Moge dat korte woord door onze lezers begrepen zijn en geven zij die lid zjjn van de vereeniging »De Grondwet" door eene tronwe opkomst ter vergadering blijk van hunne belangstelling in deze ver kiezingen, waarbij het welzijn van het Vader land en al zijne burgers zoo nauw betrokken is 1 Het plan bestaat om, wanneer de te te- noemen Regentes den eed zal afleggen in de vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, déze plechtigheid in het vergaderlokaal en op den weg, welken de Regentes naar het Ka mergebouw zal afleggen, met groot gala- ceremonieel te doen plaats hebben. Behoudens verandering, zou de eedsaflegging voorloopig in de eerste week der maand Mei bepaald zijD. Het VaA. verneemt daarentegen, dat nu Z. M. de Koning zoozeer in beterschap toe neemt, dat het niet onmogelijk is, dat hg over eenigen tijd weder in staat is de regeering op zich te nemen, het gevoelen veld wint, dat de Vereenigde Vergadering het wetsontwerp tot benoeming van een Regentes, dat zal wor den ingediend, vcorloopig niet in behandeling moet nemen. Tegen gisteren namiddag 3 nur waren alle te 's Gravenbage wonende leden der Eerste en Tweede Kamer bijeengeroepen. Vermoe delijk vindt die bijeenkomst hare aanleiding in de toenemende beterschap van Z. M. den Koning, in verband met de aangekondigde indiening van een wetsontwerp tot benoeming van eene Regentes, en zal zij ten doel hebben gehad te overwegen of de tijd niet gekomen is, om gebrnik te maken van de bevoegdheid, bij de Grondwet aan 20 leden der Staten- Generaal toegekend, tot het doen van een voorstel om den Koning wederom in staat te verklaren de regeering waar te nemen. {Avondpost.) Met genoegen en dank aan God zal het Nederlandsehe volk kennis nemen van het aanvankelijk herstel des Konings, gelijk dat officieel blijkt nil het in dit nummer onder de oficieele berichten voorkomende Koninklijk Besluit, waarbij de Ministers van Binnenland- eobe Zaken en van JuBtitie worden gemachtigd aan deStaten-Gleneraal voor te stellen, dat door dez°.n zal worden verklaard, dat de Ko ning heeft opgehouden buiten «taat te wezen de Regeering waar te nemen. {Dbl. v. Z.-Hl) De Staatscourant deelt een besluit mede 29 April, in naam van 7ijue Majesteit Willem III genomen en aldus luidende De Raad van State, krachtens art. 45, 2o., der Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag Gezien de voordracht van den Raad van Ministers van 29 April 1889 Gelet op art. 47 van de Grondwet Heeft goedgevonden en verstaan lo. met wijziging van het Koninklijk beslnit van 25 April 1889 no. 6 te bepalen dat, al vorens het ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk, in de bij dat beslnit bedoelde vereenigde vergadering der Staten-Generaal wordt aangeboden, aan die Hooge Vergadering zal worden voorge steld een beslnit te nemen, waarbij wordt verklaard dat het in art. 38 van de Grond wet omschreven geval heeft opgehonden te bestaan 2o. de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie te machtigen evenbedoeld voor stel aan de vereenigde vergadering der Sta ten-Generaal aan te bieden. Afschrift van dit beslnit zal worden gezon den aan den Riad van Ministers, aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten- Generaal. Hat beslnit is gecontrasigneerd door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Jnstitie. Hoewel het een natuurlijk gevolg zal zijn, dat, bij voortgang der beterschap, Z. M. in een milder klimaat zal gaan vertoeven, kan het Ltr. Dbl. nit goede bron melden dat het bericht, als zon Z. M. reeds den 3n Mei afreizen, minstens genomen, voorbarig is, daar voor het oogenblik van een buitenlandsohe reis nog volstrekt geen sprake is. Voor het overige is de toestand volkomen bevredi gend, zooals de officieele bulletins consta teer en. Gisteren heeft een detachement van het Lager des Heils binnen Rotterdam zijn kwar tier opgeslagen en in het Voorkooplokaal aan den Oostsiogel zijne eerste exercitie gehouden in tegenwoordigheid van een publiek waar door de zaal letterlijk vol was en waarin alle rangen en standen vertegenwoordigd waren. Ook voor het lokaal stond eene talrijke volksmenigte geschaard, die de bij het eindigen der exercitie nit de zaal komende toehoorders met groot lawaai al zingende als soldaten en marketensters" begroetten, maar ze toch, dank zij de goede maatregelen der politie, ongehin derd liet doorgaan. Vier der leden van het Heilsleger eohter, die naar den kant der Gondsche Wagenstraat gingen, werden aldaer achtervolgd en zochten toevlucht in den tramwagen, die van het Cen traalstation kwam. De aanranders hielden toen het paard van den tram vast, maar werden spoedig genoodzaakt het los te laten, daar er politieagenten aankwamen, waarvan er een voor en een achter op den tram giDg staan, die vervolgens doorreed naar het Rjjnspoor vanwaar de vervolgers huiswaarts konden keeren. De gewone andientie van den minister van oorlog zal op den tweeden Mei eerstkomende niet plaats hebben. Aan het ministerie van waterstaat wordt naar het L. D. meldt een wetsontwerp voorbereid tot wederinvoering van het stelsel vau octrooien voor uitvindingen. De Afdeeling Zuid-Holland der Broederschap van Candidaat-Notarissen in Nederland hield gister-avon'' suns el »du Vienx.Doelen" te 's-Gravenhage hare driemaandelijkscbe Ter" gadering. Na eenige huishoudelijke besprekingen kw& aan de orde het BestuurvoorBtel op de aan* staande algemeene vergadering voortestell00' dat de Broederschap zich wende tot de ®0" geering om te verkrijgen een nieuw konin^- lijk besluit, waarbij het getal notarissen ia overeenstemming wordt gebracht met de werkelijke bevolking. Het tegenwoordig ximum is veronderd en de bedoeling van het voorstel is niet om overal notarissen bij te benoemen, maar alleen daar waar, door ve0l grootere bevolking of andere omstandigheden» de behoefte daaraan blijkt. Dit voorstel werd na een geanimeerd de* bat aangenomen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergade ring werden gekozen de hearen J. P. Vemef van Schiedam en N. J. Verkoren vau 's Gra- venhage tot plaatsvervanger da heer H. J. P. J. Versteegh Meulemaus van Scheveningen. Daarna werd een breedvoerige discussie gevoerd over het toenemend aantal candida ten, schorsing van het examen enz., welke wegens het vergevorderd uur niet kon worden beëindigd en op eene weldra te 's-Gravenhage te houden buitengewone vergadering zal wor den voortgezet. Men schrijft ons uit Den Hasg Twee belangrijke sterfgevallen generaal Renther, oud-minister van Oorlog, is overleden eu de voormalige sohout-bij-nacht-titulair J. O. H. Arntzenins. Eerstgenoemde onderscheidde zich in zijn militairen rang door grondige teehnische kennis. Hij was indertijd bij het wapen der genie werkzaam. In zijn ministe- rieele loopbaan bracht hij veel goeds tot stand. Vooral in zijn ijver tot verbetering van de levende strijdkrachten was hg onvermoeid. Als lid der Kamer genoot hij de hoogachting van alle richtingen. Verscheidene malen werd hij tot vice-president gekozen. Zijn stoffelijk overschot zal Woensdag te 11 uren op de R. K. begraafplaats te's Gravenhage ter aarde worden besteld. De hoer Arntzenins r denzelfden dag op Eik-en-Duinen ten gra. den geleid. De geheele ijzeren overkapping van de Hollandsche Spoorweg-maatschappij te 's -Hage, vervaardigd door de firma L. J, Enthoven Co., dezer dagen tot volkomen genoegen van de directie der Spoorweg-maatsohappij binnen den gestelden termijn opgeleverd, overdekt eene oppervlakte van rnim 8000 vierkante meter. Men zal zich met het oog hierop een denkbeeld kunnen vormen van de massa ma terieel, daaraan verbruikt. Men schrijft uit SoheveniDgeu Onder de vele bijzonderheden, welke by het stranden en vergaan van de Ango in dertijd werden vermeld, zal men niet vergeten, de mcedige daad van mej. O. M. van Rant- wijk te Scheveningen, de dochter Tan den boekhouder van dien naam aan het Kurhans, die ter hoogte van het artillerie-park eene hand boven de golven ziende uitsteken, niet alleen daarheen liep, maar den drenkeling, die verder afdreef, volgde, eindelijk aan de beenen greep» naar het strand trok en daarna zelve in zvrgi» viel en met den geredde naar het Kurhau» werd gevoerd. Yaa vele zjjden ontving de»» jonge dame bg die gelegenheid bljjken V»» belangstelling en waardeering, terwijl in menig orgaan van de Fransche Pers een woord va» lof werd gewijd aan die daad van reddinjf van den landgenoot, Franqiig Personiqne. Den 23en April jl. ontving mej. van Ra»1" wijk een big vend aandenken aan dit feit van wege dB lezeressen van het weekblad de Dol' landscht Lelie, en wel c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2