Imirotlaitdadti} ienichten. ergeren, weldra zijn volledige vrijheid terug bekome. Van deze motie ia aan den H. Vader on middellijk bericht gezonden, terwijl een comi té is benoemd, om voortdurend met alle ze delijke middelen voor de verwezenlijking der wenschen van alle Katholieken werkzaam te blijven. Het congres is gescheiden, nadat het voornemen was uitgesproken, om een volgende maal te Braga ie vergaderen. In andere steden van Portugal zullen nog ka tholieke congressen volgen. ROME. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus wordt, door den Berlijnschen correspondent van de N. R. Ct. het volgende aan dat blad geseind: Naar thans bekend wordt, heeft CantiaDi geconstateerd, dat de oorzaak van de ongesteldheden, aan welke de Paus in den laatsten tijd herhaaldelijk lijden de is geweest, hoofdzakelijk gelegen is in zijne bijna overdreven matige levenswijze, die vooral gedurende de Groote Vaste tot een uiterste gedreven werd. Overigens is de Paus reeds jaren sukkelende aan eene aandoening der nieren, waarbij een klein hartgebrek ge komen is. De algemeene zwakke toestand zijns lichaams is intusschen alleen te wijten aan de te zwakke voeding. Daarom is thans den Paus het gebruik van krachtige vleeschspijzen en het drinken van wijn voorgeschreven. SPANJE. De conservatieven onder voorzitterschap van Canovas hebben besloten geen deel te nemen aan de werkzaamheden der Kamer, indien de regeering voorstelt twee zittingen per dag te houden om het ontwerp over het algemeen stemrecht te behandelen. Schiedam, 3 Mei 1889. In Staatsblad no. 43 is afgekondigd het volgende besluit van de Staten-Generaal in vereenigde vergadering van 2 Mei 1889, krachtens art. 47 der Grondwet; De Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, „Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebben ge nomen het volgende besluit »De Staten-Generaal in vereenigde vergade- »»ring verklaren, dat het in art. 38 der »Grondwet omschreven geval heeft opgehou- »»den te beBtaan." »Gezien art. 47 der Grondwet; >Gelast, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het Staatsblad, wordt afgekondigd. »'sGravenhage, 2 Mei 1889. nDe voorzitter van de Eerste Kamer der StatenGeneraal, „W.A.A. J. Schimmelpenninck van der Oije." De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier wendde zich eenigen tjjd geleden tot Zijne Excellentie den Heer Minister van Finan ciën met het verzoek dat bij uitslag van ge distilleerd, met doorloopend crediet, met con sent tot uitvoer, aan den belanghebbende zon worden kennisgegeven van de verrichte verifi- catie. Daar dit toe nu toe niet geschiedde, gaf dit aanleiding tot onregelmatigheden in de peilrekeningen en moeilijkheden. Bjj missive van 27 April, 11. afdeeling In- voerreobten en Accjjnzen, no. 14, heeft de Minis ter aan de Kamer medegedeeld, dat voortaan aan haar verzoek zal worden voldaan. Wjj vernemen dat die maatregel bereids in werking i« getreden. Wjj ontvingen de volgende bjjdrage voor het atiohten eener Woning met Huiskapel ten dienste van de Pauselijke Internunciatuur bij het Nederlandsehe hof: Een steentje aan de woning van 's Pausen afgezant f10. De groote driedaagsehe Tentoonstelling der Schiedamsche Knnstvereeniging werd heden ochtend ten elf nre geopend. Daartoe waren in'de voorzaal'van Musis Sacrum" eenige in zenders van kunstwerken en verdere genoo- digdeD, waaronder de edelachtb. heer Burge meester en de Gemeente-secretaris te samen gekomen. De heer E. M. Benkers, president der Knnstvereeniging, hield eene korte rede, waarin bij de aanwezigen welkom heette en er op wefs, dat de Schiedamsche Knnstvereeniging, steeds gesteund door- hare knnstlievende stad- genooten maar ook door vele knnstminners in den vreemde, heden haar vijfjarig bestaan herdenkt door het houden eener groote drie daagsehe tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken, door kunstliefhebbers daartoe bereidwillig afgestaan. Aan deze ten toonstelling is eene verloting van kunstvoor werpen verbonden. De heer Benkers dankte namens de Vereeniging den edelachtb. heer Burgemeester en de hoeren inzenders voor bnnne bereidwillige medewerking in het tot stand-komen dezer tentoonstelling en noo- digde verbolgens de aanwezigen uit, het ten toongestelde met een bezoek te willen ver eeren. Aan deze nitnoodijfing werd aanstonds ge volg gegeven, en zoo hidden ook wij het ge- noegeD een blik te werpen op de verschillende kunstvoorwerpen in degroote zaal van »Mnsis" geëxposeerd. Door fraai weder begunstigd, maakt de tentoonstelling in deze localiteit een bijzonder gunstig effect. Op de met was doek behangen muren bomen de verschil lende teekeningen en schilderijen in hnnne fraaie omlijsting bijzonder goed uit. Een drietal schilderijen zijn op het orkest geplaatst en trekken, door andere kunstvoorwerpen omge ven, bijzonder de aandacht. In het midden der zaal wekt te midden van een arrangement groen en bloemen een juweeltje der beeld houwkunst de bewondering der bezoekers, terwijl eenige kleine schilderijen op een tourniquet daarnevens geplaatst, eene aan- daohtige beschouwing overwaardig zjjn. Het zelfde mag gewis van degeheele tentoonstel ling gezegd worden. De kunstkenner en lief hebber vindt hier een schat van kunstwer ken van de meest bekende meesters, waaronder namen die eene Enropeesche vermaardheid bezitten, te samen gebrachtmaar ook den leek in het vak der beeldende kunsten kan een bezoek aan deze kunsttentoonstelling met vertrouwen worden aanbevolen. De tentoonstelling lijdt in zekere mate aan het euvel, dat hare zusters op verschillend ge bied met haar gemeen hebbenzij was heden nog niet geheel gereed, doch slechts in dien zin, dat een catalogus der verschillende kunst werken nog niet voorhanden wasdit zal echter minder den leden der Knnstvereeniging tot een grief gerekend worden als meo be denkt, dat zij eerst heden-naobt met hnnne expositie gereed kwamen en een catalogus moeilijk kon worden samengesteld voor dat al de voorwerpen waren geplaatst. Bij ont stentenis van dezen onmisbaren gids moeten wij ons dan ook beden tot het vermelden van eenige namen bepalen. Zoo lezen wij ter loops bij eenige teekeningen de namen van onzen bekenden kunt tlieven den stadgenoot, den beerC. Gips Azn, en van diens zoon,doabeer A.F. Gips te Bergen-op-Zoom. Eenige prachtig geslaagde photographiëa (portretten en stadsgezichten) dragen den naam van onzen stadgenoot, den heer G. A. Mögle. Verder vonden wij nog vermeld de namen van bekende meesters als Wijngaardt, Knijteubrouwer, Artz, de Vogel» Schmidt Crans, Bonroe, Hoppenbrouwer, de Keizer, Roelofs, Klinkenberg, Mauve, Apol» Stortebeker, Wittkamp enz. Ook onze kunst lievende stadgenooten, de heeren A. OdéJzn (thans op een studiereis in Algiers), P- Mak en J. C. U. Legner, zijn op deze tentoonstel ling door hnnne kunstproducten vertegen woordigd. Wij vertrouwen, dat het medegedeelde voldoende zal zijn om onze stadgenooten te doen inzien, dat hnn eenige oogenblikkeB van waar kunstgenot in dezo tentoonstelling bereid zijn. Ean buitengewoon succes, zoo wel wat het bezoek ah het debiet van loten betreft, zij der Schiedamsche Knnstvereeniging van harte toegewensoht. De gewone andientie van den minister van justitie zal op Dinsdag 7 Mei aanstaande niet plaats hebben. I De minister van binnenlandrche zaken beeft bepaald, dat de door het overlijden van deh hter A, E. Renther noodig geworden verkie zing van een lid der Tweede Kamer van do Staten-Generaal in het boofdkiesdietriot Nij megen, zal plaats hebben op Dinsdag 21 Mei e. k., en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 4 Jnni daaraanvolgende. De minister van bnitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer L. van Riet, consal der Nederlanden te Bnenos-Aires, op een nader aan te kon digen tjjdstip, opnieuw aan zijn departement zal zijn te spreken. Gtïoteresseerde gelieven ziob inmiddels schriftelijk tot genoemden ambtenaar (adres departement van buitenlandsohe zaken) to wenden, ouder aanwijzing waaromtrent zij inlichtingen wenschen te ontvangen. Blijkens een door den consul-generaal der Nederlanden te Port-au-Prince aan den mi nister van Baitenlandsche Zaken medegedeeld schrijven van den secretaris van Staat voor de bnitenlandsche aangelegenheden van Haïti is door de Regeering dier Republiek geprote. steerd tegen de uitgifte van papiergeld door de opstandelingen in het noorden van Haïti, welk betaalmiddel door die Regeering als geheel waardeloos wordt aangemerkt. De behandeling der Arbeidswet zon he den worden aan de orde gesteld. Min. Hartsen heeft medegedeeld, dat de Engel- sche Regeering de toelating van Hollandsoh vee op de Engelsche markt zonder slachting op de landingsplaats heeft uitgesteld tot 1 September. De Regeering, die sinds Febrnari scherp gewaakt heeft voor de gezondheid van den veestapsl, hoopt de Eng. regeering alsnog van haar beBlnit terng te brengen. De Londensche correspondent van de A. Ct. seint omtrent de toelating van levend Ne- derlandsoh vee in Engeland nog het volgende aan zijn blad De geheime raad van het landbouwdepar- tement heeft gisteren formeel bevestigd het resds in de vorige week genomen besluit, om de toelating van levend Nederlandsch vee uit te stellen tot primo September. Deze beslis sing werd terstond aan den bestanrsraad V«® ket Koninklijk landbouwkundig genootschap medegedeeld, die juist eene vergadering ei°" digde, waarin eene motie van den hear Thorold» om geen bnitenlandsch vee op de groote expositie te Windsor in Jnni toe te lat0D» eenstemmig was aangenomen. De kennisgeving der regeeriHg verwekte groote geestdrift onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2