Parijsclie Kroniek. Smnenlandachi} üeqtchüm. opstand zijnde gebied te passeeren, hangt niet at van Wissmann, maar van de regeering te Berlijn. Het trekt bijzonder de aandacht in de po litieke kringen, dat de Fransche gezant, de heer Herbette, ondanks de bekende voor schriften zijner regeering, er van afgezien heeft de te Berlijn woonachtige Franschen uit te noodigen tot eene bijzondere feestelijk heid ter viering van de honderdjarige herin nering der groote omwenteling en van de opening der internationale tentoonstelling te Parijs. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de heer Gavallini verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de manifestatiën ten gunste van de wereldlijke macht des Pausen in de katholieke congres sen van de laatste dagen. Crispi zal ant woorden, nadat hij de interpellatie over Afrika beantwoord heeft. Volgens -liberale bladen zal eerstdaags te Genua een internationaal Katholieken-Congres worden gehouden waarbij ook vele kardina len zullen tegenwoordig zijn. De H. Vader zou zijne goedkeuring aan dio congres ge schonken hebben. LUXEMBURG. De Duitsche bladen vermelden, dat de stemming in Luxembarg tengevolge van de regentschaps-episode zeer gedrukt is. De hertog van Nassau had inderdaad een zeer gunstigen indruk in het groothertogdom ge maakt en algemeen had men er op gerekend, hem tot stadhouder benoemd te zien. Vrijdag avond hesft de bevolking der hoofdstad den hertog een ovatie gebracht door een grooten rondgang met fakkels te doen. Er was eene ontzaglijke menigte op de been. De hertog verscheen op het oalkon en riep: „Leve de Koning 1" De geestdrift was onbeschrijfelijk. In den voormiddag van Zaterdag heeft de hertog eene deputatie uit den Raad van State ontvangen, welke hem een adres aan bood. In dat adres zegt de Raad van State: Hoe kort het verblijf van Uwe Hoogheid in het groothertogdom ook geweest is, het zal niet nalaten vruchten te dragen. Uwe Hoog heid boezemde de bevolking gevoelens van gehechtheid en eerbied in, die nooit zullen worden uitgewischt. Op bewonderenswaar dige wijze heeft Uwe Hoogheid den politie— ken toestand des Lands begrepen alsmede het bijzonder karakter zijner autonomie en het recht zijner souvereiniteit. Het Land heeft gedurende twee eeuwen een eigen bestaan gehad, ofschoon aan verschillende Staten ver bonden en het heeft zijne zeden en zijne ge hechtheid aan den geboortegrond behouden. Het tractaat van Londen heeft op providen- tieele wijze rekening gehouden met deze ante- De minister van bitmenlandsche zaken heeft tegen het openingsfeest der tentoonstelling een circulaire aan de prefeoten der departementen gericht, waarin hij zeer duidelijk tnsschen de regels laat verstaan, da regeering niets liever zoude zien als dat hij zijn onderhoorigen en de bevolking zooveel mogelijk tot een vroolijk en opgeruimd vieren van het eeuwfeest der Revolutie opwekken en aansporen zou. (Met het oog op de bekende Fransche luchthartig heid zal deze taak niet moeielijk zijn want al staan nu over zes maanden de algemeene verkiezingen voor de denr, die dan leeft die dan zorgt zal men zeggeo, en die voor uitzichten znllen de algemeene vreugde niet veel storen.) Vcor een groot deel der Parijsehe bevolking zjjn de Tentoonstelling en daarmede gepaard gaande leesten een bron van verdiensten, doch voor hat andara ean tijd van drukte en dure cedenten en tegelijk met de eischen van den Europeeschen vrede. Sedert bezitten wij eene volledige autonomie. Onze laatste wensch op het oogenblik van het vertrek van Uwe Hoog heid is, dat God de gezondheid van Uwe Hoog heid en van uwe doorlucntige familie be- scherme. De hertog beantwoordde dit adres met eene dankbetuiging voor de blijken van warme genegenheid, die hem gedurende zijn regent schap onophoudelijk gegeven zijn. Hij zal die nooit vergeten hij hoopte dat het Land hem als een goed vriend zal blijven beschou wen evenals hij zelf een goed Luxemburger zal blijven. De hertog eindigde met den wenscb nit te spreken, dat de Luxemburgers nog langen tijd de trouwe onderdanen van den Koning Groothertog zullen blijven. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In het Huis van afgevaardigden te Pesth heeft Zaterdag de heer Tisza verklaard, dat de benoeming van drie ministers niet de be- teekenis heeft van invoering van een nieuw pogramma. Wat hem betreft, hij zou alleen dan aftreden, wanneer de beide constitutioneele factoren, kroon en meerderheid, het hem niet langer tot een plicht maakten, op zijn post te blijven. (Toejuiching). Het wetsontwerp betreffende het school wezen in Oostenrijk, dat thans bii het. Huis van afgevaardigden is ingediend, bevat voor namelijk de volgende wijzigingen Waar bij zondere scholen aan de behoefte voldoen, behoeven geen openbare scholen te worden opgericht. De regeling van het godsdienston derwijs op de lagere scholen, behoort tot de bevoegdheid der kerkelijke overheden. Deze hebben een beslissende stem bij het vaststellen van het aantal uren voor godsdienstonderwijs. De geestelijken, als godsdienst-onderwijzers, hebben dezeltde rechten als de leeken-onder- wijzers. Verschillende faciliteiten ten opzichte van het schoolbezoek, die tot nog toe alleen voor het platteland gelden, zullen ook op de marktvlekken worden toegestaan. In plaats van de tegenwoordige voorloopige inspec teurs over de volksscholen zullen er voor die betrekking definitieve benoemingen worden gedaan. De Weener correspondent van de K'óln. Zeitung zegt, dat de »clericalen" met het ont werp niet zeer tevreden zijn, terwijl van liberale zijde de meening wordt te kennen gegeven, dat de waarde dezer wet in de uitvoering ligt, maar dat intusschen de bepaling omtrent de bijzondere scholen reeds gevaar oplevert, in zoover dat openbare Echolen door kloos terscholen zullen kunnen worden verdrongen. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Portugal zijn recht tot rege ling der scheepvaart op de Zambezi hand" dagen. Na heeft men wel overal uit doen strooien, dat de levensbehoeften niet dnurder dan andere jaren zullen zijndoch men weet wat dit zeggen wil, en menig huisvader zal dus maar besluiten, die zomermaanden naar bniten te trekken, hetgeen ook veel gezonder voor zijn familie en minder raïneus voor zijn por- temonnaie zal wezen. Overal ziet men werk lieden druk in de weer om Parijs zoo ver leidelijk mogelijk te maken. Alle groote ga- bouwen zjjn opgeschilderd de squares reeds met bloemen versierd en zelfs zag ik dat men de Morgne een nieuw bruin kleurtje gageven heeft. Het terrein waar het verbrande ge deelte der Tuileriën zoo lang aan de gruwelen der Commune herinnerde, wordt in een tuin herechapen en wie zal over eenige jaren er nog aan denken, dat daar eens zooveel groot heid en schatten in eenige uren in de ver getelheid stortten of in de vlammen vergingen. Het qnartier van Parijs, dat in de laatste maanden de belangrijkste gedaante»erwis- seling onderging, is dat van het Westerstation, baaft, en ook het recht eischt om zijn invl°0 uit te strekken op het binnenlandsch grondg0" bied, welk recht is erkend door de confer0»" tie te Berlijn en in het bijzonder door tw00 mogendheden/Men bevestigt, dat debewon013 nabij het Nyassa-meer het protectoraat Portugal hebben aangenomen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld De rijks* raad, als bijzonder gerechtshof zitting hek' bende, diende den vroegeren minister va» openbaar verkeer Posset eene scherpe terecht" wijzing toe wegens nalatigheid in het best»ur van zaken, gebleken uit het spoorwegongeluk te Bourki. Verdere maatregelen, tegen den02*' minister te nemen, mocht het gerechtshof ui0' aanbevelen. Den Czaar is een wet voorgelegd waarbB de regeeringsbeambten, die niet tot de thodoxe Kerk behooren, ontslagen worden. f0 Czaar weigerde deze ukase voor geheel Ru3" land te bekrachtigen, doch sloot zich aan bi) het voorstel, haar voor de westgrensdistrict0» Ssuwalki en Sedlez als tegenwerking der k»* tholieke propaganda af te kondigen. Eenigszi»3 afwijkend van dit bericht, is gewis een ander' dat de Czaar aan twee Poolsche bisschopp00 en een tweetal mindere geestelijken ridder' orden heeft verleend. De partij, die sinds eenigen tijd in de weer is om eene verzee" ning tusschen Polen en Rusland tot stand te brengen, zou aan het hof aanmerkelijk terrein gewonnen hebben. Volgens de Times heeft Rusland andermaal beproefd eene verzoening met Bulgarije to' stand te brengen, op voorwaarde: lo. da' prins Ferdinand door een orthodox-griekscbe» vorst vervangen werd 2o. dat Bulgarije ziob tot ean bondgenootschap met Rusland ver* bond in geval van oorlog. Stambouloff heef' de juistheid hiervan bevestigd, maar de voot' stellen van Rusland niet gunstig opgevat. De minister van binnenlandsche zaken, graaf Tolstoï, ligt zwaar ziek aan eene longontst0' king. Schiedam, 6 Mei 1889. De Sohiedamsche Spoeling-Vereeniging i0' naar men ons mededeelt, heden me erderjarig. 29 zal desniettemin hare voogden behoudeB, di®> naar aanleiding van den heuglijken gedenk' dag, allen die de jonge dame dagelijks het hof komen maken, op milde wijze onthaalden. Bjj Bnrgemeester en Wethouders is ing0' komen een verzoek van den heer W. Va» der Sluis alhier tot oprichting eener Zalm' e» Elftrookerij aan den Maasdijk, kadaster sect!0 D no. 1697. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaf0» hier meer GarestLazare genoemd. Het statio» is geheel van front vernieuwd en in z00' schoonen stijl opgetrokken. Een Hotel Ter#1' nus du Louvre is op het plein voor het statio» verrezen en zal met zijn S80 Kamers r"'0 reizigers van Havre komende een goede f?0" legenheid aanbieden om niet lang naar 000 behoorlijk logies te zoeken. Nog niet 1»»# geleden kon men op een der omsohutting0» van dit groote gebouw, in een chocolade-kl0°r Cao.... Yan Houten, garantie pur, lezen. De »ao" was namelijk afgewaaid en de ver" korting klonk voor ons Hollanders n°£,a vermakelijk. Eenige passen verder zijn de Ma* gazijaou du Printemps, waarvan de rechter" vleugel ook in aanbouw is en hiermede gebe0 voltooid zal wezen. Als gebonw zal het da" wat niterljjke schoonheid betreft zeker ae mooiste der Parijsobe modemagazijnen worde"* Den lsten Mei is weder de jaariijksche sa'° van schilderijen en beeldhouwkunst >n 0 Palais de l' Industrie der pChamps geopend. Het reglementaire getal 8001

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2