linncniandachi) Juichten. te Madrid, Lissabon, Weenen en Mechelen gehonden katholieke congressen. Na den afloop van het consistorie begaven zich de pauselijke edelgarden: graaf Ruspoli, markies Fonti, graaf Pietromarchi en graaf Moroni, terstond op reis, respectievelijk naar Parijs, Lyon, Bordeaux en Praag, teneinde den nieuwbenoemde kardinalen de kalot over te brengen. Op Hemelvaartsdag zal de H. Vader de decrelen uitvaardigen, dat kan wor den overgegaan tot de zaligverklaring van de eerbiedwaardige Fransche martelaars Perboy- re en Chanel, benevens het decreet tot er kenning der wonderen op voorspraak van den eerbiedwaardigon Ancina, van de con gregatie van den H. Philippus Nerius. SPANJE. Het schijnt, dat de strijd om het bestaan van bet ministerie-Sagasta thans eene be slissende phase is ingetreden. Donderdag jl. kwam in de Kamer van afgevaardigden in behandeling een voorstel tor verhooging van de invoerrechten op granen. Het voorstel werd met groote meerderheid verworpen doch een incident, dat in dezelfde zitting voorviel, bewijst hoezeer de kwestie der in voerrechten de gemoederen heeft opgewonden en boe licht de huidige regeeringsmeerderheïd minderheid kan worden. De voorzitter der Kamer, de heer Martos, weigerde namelijk aan de stemming deel te nemen; hij liet den voorzitterstoel aan den vice-president over en verliet de zaal onder de loejuichingen der oppositie en het hevig gejouw der re- geeringspartij. Deze wilde een votum van blaam tegen den voorzitter uitspreken en het kostte den heer Sagasta veel moeite, haar van aat voornemen te doen afzien. Dat de voorzitter der Kamer, zelf liberaal, zich in de zoo belangrijke kwestie der invoer rechten van de meerderheid zijner partijge- nooten afscheidde, moest natuurlijk een bij zonderen indruk maken. Nadat dit incident was voorgevallen, hiel den de ministers eene bijeenkomst om over den stand van zaken te beraadslagen. Zij besloten, dat Sagasta en de minister van openbare werken een nauwkeurig relaas van het voorgevallene zouden gaan geven aan de Koningin. Gisteren begaf zich dan ook de heer Sagasta naar de Koningin en bood haar zelfs het ontslag van het ministerie aan; doch zij weigerde beslist het aan te nemen en gaf den minister-president opnieuw de verzekering van haar vertrouwen. Sagasta verkreeg zelfs een kon. besluit, waarbij de zitting der Cortes wordt geschorst, teneinde daarvan gebruik te maken als het hem noodig voorkwam. Met dit stuk gewapend, begaf zich daarop de heer Sagasta in de vergadering der Kamer, welke door den heer Martos geleid werd, en maakte gebruik van de verleende volmacht om de zitting der Cortes voor onbspaalden tijd te verdagen. Aldus zal het nainisterie-Sagasta vooreerst met de lastige Cortes niet te rekenen hebben maar intusschen wint de protectionistische strooming steeds meer terrein in het Land, en wordt zjj zoo sterk, dat het ministerie- Sagasta óf met dien stroom zal moeten mede gaan öf ten slotte voor de coalitie van conserva tieven en protectionistiech-gezinde liberalen in het parlement het onderspit zal moeten delven. Schiedam, 25 Mei 1889. Bij Burgemeester en Wethouders zijn in« gekomen verzoeken van19. de Directie der Stearine-kaarseDfabriek »Apollo" tot uitbrei ding van de stoomkracht harer fabriek aan den Buitenhaven weg en 2o. J. H. B.;s tot uitbreiding van de stoomkracht zjjDer bran derij aan de Noerdvest, wijk F. no. 354. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken, zal op Donderdag, den 6en Juni a. s., des voormiddags ten 12 ure, ten Raadhuize wor den gegeven. Van verschillende zijden vernamen wij dezer dagen de klacht dat het water der gemeente leiding niet goed van smaak is"; wij vertrou wen evenwel, dat deze afwijking de aandacht der directie niet zal ontgaan zijn, en zij vooral in tijd van warmte de flinke ververschings- middelen welke haar ten dienste staan, raim- schoots zal toepassen. De minister van oorlog heeft afwijzend be schikt op het adres der provinciale veraeni- ging, ter bevordering der paardenfokkerij te Groningen, waarbij zij drie paarden ten ge- bruike aanbood, ten einde die tegen drie der uit het buitenland aangekoehte te beproeven. De minister heeft intusschen van zijn goeden wil doen blijken en f500 beschikbaar gesteld voor de aanstaands keuringen van merriön met venlens. De Minister van Finanoiëa maakt bekend, dat bij hem uit Rotterdam ontvangen is een bedrag vau f 10 tot voldoening van succes sierecht. Tosschen de departementen van oorlog en van waterstaat, zal eerlang een overleg plaats bebben omtrent de maatregelen, welke van regeeringswege kunnen worden genomen, tot verbetering van het paardenras en ter be vordering van de paardenfokkerij in het bin nenland. Omtrent het onderzoek in de Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot gedeeltelijke her ziening van de wet op het lager onderwijs verneemt het Handelsblad, dat van liberale zijde vrij algemeen de geneigdheid is betoond, zich tegen het subsidieeren der bijzondere school niet te verzetten, mits aan de voor waarden van goed onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, worde voldaan. Over den twijfel of de Grondwet althans wat haren geest en da roeping van den Staat betreft sub sidie toelaat, was men geneigd heen te stap pen. Beslist werd echter ontkend, dat het sub sidieeren zon mogen worden geëischt op grond van »rechtBgeljjkbeid" van bjjzonder en openbaar onderwijs. Ook moeten de gemeenten in den »zwaren druk", dien deze regeling hen oplegt, worden tegemoet gekomen. Einde lijk gaf men van liberale zijde te kennen, dat men tot toenadering langs dien weg bereid was, indien daardoor de schoolkwestie werd beëindigd en de regeling niet als inleiding werd gebezigd om voor allerlei particuliere belangen staatssubsidie te vragen. De Stel, van gisteren bevat een kon, beBl. van den lOen April, houdende aanwijzingen der in de gemeente Velsen gelegen peroeelen die, ten name van de Holl. IJzeren Spmjj., onteigend moeten worden voor den aanleg van den spoorweg van Velsen naar IJmniden. De 6de en 8ste compagnie van het 1ste rag. vesting-artillerie, die den 6den Mei 1.1. voor de herhalingsoefeningen onder de wapens zijn gekomen, zullen den 83tea Juni a. s. wederom in het genot van groot verlof worden gesteld. Verscheidene personen zjjn tegen heden (Za terdag) voor den rechter-commissaris, belast met de instruotie van strafzaken, mr.- E. Feith te Rotterdam, gedagvaard om getuige- nis te geven in zake de ongeregeldheden t» Gouda op 15 Mei. Tot hen behooren o. a* e heeren mr. A. A. Van Bergen IJ zen doom» Osinga, mr. J. Fortajjn Droogleever, DercksB»' Van Nielschnnren, Van Straiten en mr. J. Fortuijn Droogleever. Naar men ons mededeelt, heeft de luchtrei" ziger die eergisteren op de Marine^e'^ (Rotterdam) een lachtreis ondernam, een z»1* vere winst gemaakt van f 40. Daarvoor beef hij zjjn leven gewaagd, f 200 uitgegeven Y°°r zijn reis uit Nottingham, zijn verblijf alhi0f en terugreis. Hij is gisteren-avond vertrok' ken en niet voornemens meer terug te keerc»* Ons dunkt, dat de stedelijke regeeriogen d'a gevaarlijke liefhebberijen, welke ongetwjjfe^ niets beschavends voor het volk hebben, moet' ten verbieden. (Atsb.) Naar wij vernemen, zal er op Zondig de» 26aten a. s. een omnibnsdienst aanvangen» gedurende de zomermaanden, van de Hofli®0 te Kralingen tot aan het Kraliogscke-veef' De eerste omnibus zal afrijden des ochtend3 te 10 uren en de laatste des avonds te 10 ure® van het Kralingsche-veer vertrekken. H. M. de Koningin heeft voor een zeef aanzienlijke som aankoopea gedaan in de» Bazar van Arbeid Adelt en Tesselschade» welke thans in het Logegebouw te Arnhei» gehouden wordt. De eerste nieuwe Westlandsebe aardappelen zjjn te 's-Hage ter markt aangevoerd. P»r mandje (}/u hectoliter) brachten ze van f 0.79 tot f 1 op. Donderdag a. s. zal op de Soheveningscb» wielerbaan de .eerste wedstrijd in dit jaar plaats hebben. Er zal aan worden deelgeno men door verschillende bnitenlandsche wiel" rijdersonder de internationale kampioene» heeft zich ook doen insehrjjveu de bekende Belgische rijder De Beukelaar, van Antwerpen» H. Visser, die in den nacht van Maandag op Dinsdag te Haarlem zijn vrouw trachtte te vermoorden, heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. Een klein staaltje van eerlijkheid (f) e» dankbaarheid had de vorige week te Haar lem plaats. Daar kwam een behoeftig persoo» bij een der doktoren, deze laatste ging eve» de kamer uit en van die gelegenheid maakte de patient gebruik, om de taech met instrumen ten te ontvreemden. Hij verkocht ze aan ee» uitdrager, waar zij door de politie zijn ge vonden. Den dief zelf is men nog niet op bet spoor. Naar wij vernemen, heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de West- faaleche mijnen, waar het werk voortduart» gerechtelijk gesommeerd om de opbreng»1" van kolen prooentsgewijze aan baar te le veie»* Andere spoorwegen volgen dit voorbeeld. De Standaard meldt, dat de heer M. Va» Beek, lid der Provinciale Staten van Utrecht in het district Amersfoort, zijn lidmaatschap heeft nedergelegd, om plaats te maken voor den heer mr. W. J. M. Bosch vanond-Ame- lisweerd, die bjj de verkiezing te Utrecht niet herkozen werd. Om het gebrek aan drinkwater voortaan te verhoeden, wordt door de gemeente Mon nikendam een bak met een inhoud van 100,009 liter gemaakt. Hg is bestimd het regenwater

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2