12e Jaarg. Vrijdag 1 November 1889. No, 3525. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCNIEDJUHSCHE C Fry* tui Olt Blad: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 *Vegens het HOOGFEEST van ^IiEEICHEIEIGEN zal de BTiewwe Schiedamsche Courant Zaterdag s. niet verschijnen. Prija der Advertentiën: Van 1—6 regelsl0 60 Elk gewone regel meer. f o.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens een bericht in de Londensche editie Van den Aew-lork Herald is er in Guate mala eene omwenteling uitgebroken. Zeventien hoofden der muiters zijn gegrepen en doodge schoten. In hetzelfde blad wordt het bericht bevestigd, dat de groote wapenenfabriek van Krupp te Essen overgebracht wordt naar Pittsburg (in Pennsylvania). Kropp schijnt te vreezen, dat een groote Enropeesche oorlog tot slui ting van zijne fabriek zon kunnen leiden, terwijl hij gelooft, dat Noord-Amerika op groote schaal koopster van de Krupp-artikeien zal Worden. De nieuwe fabriek van Krnpp zal aan den oever van de Monengahela-rivier Verrijzenvijf mijlen groads zonden daarvoor leeds aangekocht zijn. De Herald meldt voorts, dat de oogst in Dakota volkomen mislukt is. Twintigdnizend personen worden met verhongering bedreigd. Er is geen voedsel verkrijgbaar. De Kamer Van koophandel te St. Paul brengt een fonds bijeen tot leniging van den nood. DÜITSCHLAND. In de over het algemeen tamelijk onbe duidende begrootingsdiscussiën van den Rjjks- dag is gisteren eenige afwisseling gebracht door Bebtl, den voornaamsten Bpreker der sociaal-democraten. Hij betreurde het, dat de oorlog van 1870 na den veldslag van Sedan en den val van Napoleon niet geëindigd was. Door de inlijving van Elzas-Lotharingen, welke provinciën ook nunognietDuitsch zijn willen, liep Duitschland gevaar tusschen twee vijanden, Frankrijk en Rusland, te geraken. Op de eene of andere wijze moet men ten opzichte Van Elzas-Lotharingen trachten met Frankrijk Weder op vreedzamen en vriendschappelijken Voet te komen want de eenig werkelijke erfvijand van Duitschland is het barbaarsche Dusland. N adat Bebel's uitdrukkingen doorde meerder heid deels met gelach begroet, deels weer- ®proken waren, nam de minister van oorlog 1 het woord en vroeg ironisch aan Bebel of verlangde, dat Elzas-Lotharingen weder aah Frankrijk afgestaan werd. De sociaal democraat Singer viel den minister hierbij ln de rede door te zeggen, dat Bebel zoo iets ®iet gevraagd heeft. De minister van oorlog hernam onder luiden bijval der ver gadering: „wat wij met ons bloed verworven hebben, willen wij liever behouden, opdat, wanneer zich eenmaal in Frankrjjk andere toestanden ontwikkelen, wij niet genoopt worden van nieuw af te beginnen, waar wij reeds eenmaal begonnen zijn. Voor het overige is het staatkundig ongepast en onvredelievend, hier in den Rijksdag van een erfvijand te spreken, en wat in het bijzonder Rusland aangaat, »onze vaderen hebben met Rusland s zonen schouder aan schouder ge streden en gemeenschappelijk bloed vergoten." In den verderen loop den beraadslagingen werd door von Bennigsen, den aanvoerder der nationaal-liberalen, gezegd, dat Duitschland's ligging in Europa het tot zware oorlogs lasten dwingt en het alles in 't werk moet stellen, om in een mogelijken oorlog zich de overwinning te verzekeren. Door dezen spre ker is ook aangedrongen op een verantwoor delijk rijksminister van financiën, onder wien het geheele beheer der rijksfinanciën zou ge bracht worden. Ten slotte bracht von Bennigsen de linkerzijde in heftige beweging, door met eene duidelijk toespeling op den dood van keizer Frederik, de Duitsch-vrijzinnigen een verbitterde en in hun hoop ontgoochelde partij te noemen, welke in hare laatdunkendheid eene karikatuur gaf van den staatkundigen toestand. Hierop werd door Windhorst, de wakkere aanvoerder van het centrum, scherp geant woord, dat juist Benningsen's voorstelling van den inwendigen staatkundigen toestand eene karikatuur was. Natuurlijk waren de Kartell-partijen tevreden, omdat zij thans de hamer zijn, terwijl de oppositie-partijen zich als aanbeeld gansch niet op haar ge mak gevoelden. Windhorst beloolde ten slotte, dat hij voornemens is meer dan in de vorige zitting deel te nemen aan de beraadslagingen. Te Berlijn werd gisteren verteld, dat Bis marck er voorloopig nog niet aan denkt, naar de hoofdstad te komen, om aan de dis cussie deel te nemen. ENGELAND. Lord Salisbury tracht de Koningin over te halen om de nieuwe zitting van het parle ment in persoon te openen. Hij verwacht, dat eene verklaring in hare tegenwooidigheid door de Regeering afgelegd ten gunste der unie de partijgenooten van Gladstone zal noodzaken de home rule ioor een tijd te laten rusten. De Koningin zou eenige dagen in Buikingham palace te Londen vertoeven en van daar in statigen optocht naar het Parle ment gaan. Voor het gerechtshof te Marlborough (Ier land) zjjn gisteren verschenen de bekende Iersche priesters Mac Fadden, pastoor te Gweedore en vijftien anderen, beschuldigd van moord op den inspecteur van politie Martin, die het bevel tot inhechtenisneming tegen genoemden priester trachtte uit te voeren. Voor den priester werd niet-schuldig gepleit wegens verzet bij arrestatie vooreen niet-cri mineel feit. Zes anderen werden schuldig verklaard geacht aan manslag, de negen overi gen aan eenvoudig verzet. Te Thursday Island (Noord-Queensland) is het bericht ontvangen, dat de Anglicaansche geestelijke Savagne, de onderwijzer van de onder hem geplaatste inboorlingen en de be manning van het schip Mary, allen behoo- rende tot de Zendelingenmaatschappij te Lon den door de inboorlingen vermoord zijn. Het stoomschip Albatros is door de regeering van Queensland naar het terrein van den moord gezondeD. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt omtrent het verblijf van den Duitsehen Keizer aldaar in een particu liere dépêche aan de A. K. Ct. nog de vol gende bijzonderheden geseind. De verlichting van Athene is volkomen geslaagd. Dagelijks doet de Keizer incognito kleine uitstapjes en bezoekt den Akropolis of de musea. Zijn vertrek is op Donderdag-avond bepaald. De bevolking van den Piraeus bereidt eene grootsche hulde aan den Keizer voor ter ge legenheid van zijn vertrek. Het Engelsehe eskader zal den Keizer op een gedeelte van den tocht een eeregeleide verstrekken. De burgemeester van Athene heeft in de zaal van het raadhuis een afschrift op perkament van den toost van den Duitsehen Keizer doen ophangen. Aan de limes wordt uit Athene geseind, dat het comité der Cretaansche uitgewekenen aan de vertegenwoordigers der groote mogend heden een memorandum heeft aangeboden, waarin de grieven der eilandbewoners uiteen gezet en de Turksche gruwelen beschreven worden. De adressanten vragen herstel van grieven door de vereeniging van Creta met Griekenland. JAPAN. Dezer dagen berichtte de telegraaf, dat [ia Japan eene ministerieele crisis was ontstaan, kort nadat er een aanslag op den minister van. buitenlandsche zaken was gepleegd. Over dn oorzaken van deze beide gebeurtenissen vindt men het volgende in eene correspondentie nit de hoofdstad Tokio aan de Munchener Algem, Zett.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1