12e Jaarg. Vrijdag 8 November 1889. No, 3530. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. JJfiqmeen ©ueipdcht. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Pril# rui dit Blfcd: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommer# 0.05 j Prijs der Advertenttën V aD 16 regels'u 60 Elk gewone regel meer1 10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Bij de verkiezingen op 5 November jl. in de Vereenigde Staten van N. Amerika ge houden, hebben de democraten met kleine Meerderheid gezegevierd in de staten New- York, Maryland, Virginie, Ohio en New-Yersey ®n met groote meerderheid in Iowa. De ïepublikeinen hebben bij deze verkiezingen eene kleine meerderheid verkregen in Massa- chussets, alsmede in Pennsylvanië en Ohio. DUITSCHLAND. Hoewel het verhandelde in de Kanselier s- conferentie te Friedrichsruhe niet openbaar is gemaakt, beweren verschillende bladen toch Mts omtrent de samenkomst van prins Bis- Marck en graaf Kalnoky te weten. Naar Men verzekert, heeft Bismarck den graaf mede gedeeld, dat de Czaar met de meest vrede lievende bedoelingen bezield is, maar niet wil toegeven in zake de Bulgaarsche kwestie. De erkenning van prins Ferdinand van Coburg als vorst van Bulgarije is dus voorloopig nog niet mogelijk. Bismarck moet er verder bij ■Kalnoky op hebben aangedrongen, dat Oos tenrijk zich matige in zijne Oosterscha politiek en het voorbeeld volge van Duitsch- land, dat zich weinig aan de Balkan-Staten laat gelegen liggen. De beide kanseliers heb ben voorts met veel nauwkeurigheid de mili taire organisatie van Oostenrijk bestudeerd. Brins Bismarck uitte daarbij den wensch, dat het Oostenrijksche leger geheel op den voet >an het Duitsche zou worden ingericht. De douanen-kwestie is eveneens ter sprake ge- bomen en het schijnt, dat men op dat punt tot een accoord gekomen is. Alles saamge- öomen schijnt het resultaat der samenkomst te zijn: handhaving van den bestaanden toe- Mand op den grondslag der triple-alliantie. -Trouwens men verwachtte niet anders. In den I'uitECben Rijksdag werd eergisteren het debai over de socialistenwet geopend door grijzen centrums-afgevaardigde dr. Peter Feichtnsperger, die met eerbiedige aandacht ''eid geboord en de billijke politiek die door Katholieken tegenover het socialisme ge voerd wordt, treffend uiteenzette. Hij kantte 2'ch aan tegen alle uitzonderingswetten, be toogde, da' bij een krachtiger tegemoetkomen ®an den werkn an veel kon vereffend worden, verbittering van den vierden stand be uren mo.st, en drong er cp aan, dat allen handelden naar het] woord: >laat ons beter den", dan zou alles ook beter worden. Kijns inziens waren de aanvoerders der socia- Mten ihans veel te verstandig geworden, om de opheffing der socialistenwet de sociaal democratische beweging weder op zoo woeste wijze te hervatten. Door een verlengen der wet zou onder de arbeidersklasse het geloof aan recht en billijkheid geschokt worden. De sociaal-democraat Liebknecht hield eene rede, die door hare gevatheid en gematigd heid grooten indruk maakte. Hij ontkende, dat de socialisten medeplichtig waren aan de misdaden, die tot de soc alistenwet aanleiding hadden gegeven. In hare jeugd moge zijne partij heel wat overijlds uitgevoerd hebben, maar sedert zij op parlementairen bodem staat, heeft zij steeds volkomen correct gehandeld. Onder groote vroolijkbeid en gelach der door hem gehekelden vergeleek toen Liebknecht de Kartell-partjjen bij Cartesiaansche duikertjes, die naar gelang van den druk van boven op en neer dansen. Verder klaagde spr. er over, dat in DuitschlaRd de vorst in den partijstrijd werd gemengd. De heer von Cluny ver klaarde zich voor eene verlenging der wet, maar met eenige verzachtingen. Ten slotte stelde hij vcor, het ontwerp naar eene com missie van onderzoek te verzenden, welk voor stel door de Kartell-partijen met bijval werd ontvangen. Het debat werd gisteren voortgezet, maar was toen zeer kalm en zakelijk. De Pool- sche afgevaardigde Kozielsky verklaarde zich uit naam zijner fractie tegen de wet, omdat de wijze waarop de sociaal-democraten be handeld worden aan den ongelukkigen toe stand der Polen herinnert. Ook bestreed Munckel uit naam der vrijzinnige partij elke uitzonderingswet tegen de socialisten, omdat zij het algemeen rechtsbewustzijn doet ont aarden en door ondergeschikte ambtenaren op verkeerde wijze wordtgehandhaafd. Namens de conservatieve party sprak Hartman voor de bestendiging der socialistenwet en deed uitkomen, dat zijne partij sbchts noode ge noegen neemt met de door de Regeering voor gestelde verzachtingen. Daarentegen sprak de vrij-conservat,ieve afgevaardigde Nobbe ten gunste van nog verdere verzachtingenen verklaarde, dat de door de Regeer ng opge geven gronden voor het artikel betreffende de uitzetting van socialisten hem niet afdoende voorkwamen. De vertegenwoordiger der Sak sische regeering, de procureur-generaal Held verdedigde zich, onder luid ramoer der so cialisten, tegen de bewering dat, in Saksen, waar het socialisme het sterkst vertegen woordigd is, de socialisten strenger behandeld worden dan elders. De minister Hen furth deed in zijne rede uitkomen, dat de Regeering wel bereid is, het artikel betreffende de uitzet ting der socialisten te doen vervallen, als voor 't overige de wet maar tot stand komt eu ver klaarde, dat de sociaal-democratie niet alleen door een dwangwet, maar ook door sociale hervormingen moet bestreden worden. Het debat wordt heden nog voortgezet. Het Duitsche comité ten behoeve van Emin-pacba bevestigt het bericht, dat de ex peditie onder dr. Peters tot opsporing van Emin-pacha door vijandelijke stammen van Massai is aangevallen en vermoord. De ex peditie rukte op in atdeelingen. Dr. Peters voerde de eerste aldeeling aan, die uit een kleinen troep Somali-soldaten bestond. Dr. Peters' geleider, de luitenant Tiedemann schijnt zich gered te hebben hoewel zwaar gewond dr. Peters is gedood. Men vermoedt dat eenige Somali-soldaten zich geworpen hebben op dr. Peters, die in den omgang met de inboorlingen allicht heftig werd. De tweede expeditie onder den luitenant Rust en Borchert was bij den aanval niet vereenigd met de afdeeling van dr. Peters en is mis schien gered. De geheele expeditie was voor het overige nog niet ver in het binnenland doorgedrongen. Goede kenners van Afrika hebben dr. Peters tevergeefs gewaarschuwd, zich met eene volstrekt niet te vertrouwen lijfwacht van Somali onder de wilden van Massai te wagen. HET OOSTEN. De Duitsche keizer en keizerin hebben gis teren Constantinopel verlaten en zijn met de hohenzollern naar Venetie vertrokken. Het gevolg maakt de reis overland. De Keizerin, die te Yenetie blijft, terwijl de Keizer te Monza een jachtpartij gaat bijwonen, zal zorgen, dat zij den 14n dezer te Yerona is, vanwaar het Duitsche keizerlijk paar per extra-trein de terugreis naar Duitschland aanvaardt. Omtrent het bezoek dat de Keizerin aan het serail bracht, wordt gemeld, dat het plaats had in tegenwoordigheid van den Sultan en een paar dames uit het gevolg der Keizerin, Het duurde ongeveer drie kwartier. Twee dochteis van den Sultan speelden op de piano twee stukken van Chopin en vervolgens het Pruisische volkslied. Na het diner over handigde de Duitsche keizer den Sultan de keten van de koninklijke huisorde van Ho henzollern en hing hem die persoonlijk om den hals. De Politische Correspondenz meldt, dat de Duitsche keizer op zijne terugreis van Con stantinopel eene bijeenkomst zal hebben met keizer Frans Jozef, Innspiuck zal waarschijn lijk de plaats van bijeenkomst zijn. De prins van Wales heeft te Caïro een bezoek gebracht aan de EDgelsche lurf-club en gebruikte vervolgens met den Khedive

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1