12e Jaarg. Zaterdag 9 November 1889. No, 8531. Bureau: Boterstraat, E, 39. VERSCHIJNT DAGELIJKS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prlja ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der~AdvertentiSn Van 16 regels10.60 Elk gewone regel meer/0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit New-York wordt van 7 November ge deind De democraten bebben in de stad ^New-York en in den staat van denzelfden Haam ds overwinning behaald. In het nieuwe Wetgevende lichaam is de meerdeiheid der republikeinen van 30 teruggebracht tot 6. In Massachussetts is een republikein en in Ohio ten democraat tot gouverneur verkozen. In Washington is de verkiezing van een demooratisch lid van den Senaat verzekerd. De New- York Herald zegt, dat het marine- congres te Washington twee amendementen heeft aangenomen, door de Nederlandscbe ge delegeerden ter zake van de zeevaartvoor schriften voorgesteld. Een daarvan bepaalt, dat de bolvormige lantaarns der kabelscbepea minstens een lichtkracht moeten hebben van 2 mijlen. DUITSCHLAND. De Rjjkskanselier ontving eergisteren na middag van den Keizer het volgende telegram Uit Constantiuopel»Op het pnnt van te Vertrekken, bericht ik Uwe Doorluchtigheid, dat mijn verblijf alhier mij volkomen vol doening geschonken heeft. De Sultan en de geheele bevolking, van iederen stand en elke godsdienstige belijdenis, hebben zich op de Vriendelijkste wijze beijverd om mij hunne Volle sympathie te bewijzen." Nader heeft de Keizer aan von Bismarck nog het volgende geseind »Na een verblijf «'■hier, dat eenen droom gelijkt en door de Vrijgevige gastvrijheid van den Snltan aan bet paradijs deed denken, ben ik zoo even bij prachtig weder de Dardanellen gepasseerd." Gisteren is de beraadslaging over de socia listenwet in de eerste lezing gesloten en heeft Rijksdag eene commissie van 28 leden be- boemd, in wier banden het ontwerp is ge steld. De laatste spreker was de socialistische leider Bebel, die eene zeer uitvoerige rede bield, maar ook een buitengewoon bezadigden l°en aansloeg. Voor Bebel voerden het woord bainens de kleine groep der Welfen baron Decken, die z'ch tegen de wet verklaarde, eb de nationaal liberaal Kulemann, die eenïge ^cnsohen zijner partij ontwikkelde, in het ijzonder ten aanzien van een juridisch nauw- beuiigej. formuleering van enkele bepalingen. 6bel, die natuurlijk niet zonder eenige aan- *«Hen op de politie en de regeering het prin- Clpieele standpunt der sociaal-democratie uit» ^bzette, deelde ook de volgende zeer merk aardige statistiek mede. Ge durende de Jarjge toepassing der socialistenwet zjjn er "0 gedrukte blaadjes en werken verboden, 12 drukkerijen van sociaal-democratische bladen gesloten, 10.000 huiszoekingen door de politie gedaan, vele honderden vereenigingen ontbonden, enz, en toch is het cijfer der so- ciaal-democratisebe stemmen van 300.000 in 1881 tot 763,000 gestegen in 1887, zooals toen bij de Rijksdagverkiezingen is gebleken. »Gij ziet, mijne heeren 1" zoo eindigde Bebel met stemverheffing zijne rede, »dat de uitzon deringswetten aan de geestelijke macht der sociaal-demooratie in splinters vallen als het glas tegen graniet." Bij de bebandelng der wet in de commissie zal de strijd waarschijnlijk het heftigst zijn over de kwestie der uitwijzing door de politie, daar zoowel de vrjj-conservatieven als de nationaal-liberalen niet langer hunne toestemming willen geven, dat aan de politie de macht geschonken wordt,sociaal-democraten nit hunne woonplaats weg te jagen. De lagliehe Anzeiger te Darmstadt meldt, „uit eene vertrouwbare bron," dat gravin Har- tenau bij hare bevalling is overleden. Gelijk men weet, was zij de gemalin van Alexander van Battenberg, gewezen vorst van Bulgarije, die bij zijn huwelijk met hiar den titel van graaf flartenan had aaugenomen. ENGELAND. In het oosteinde van Londen is thans eene nieuwe werkstakiug ontstaan onder de werk lieden van de licbterschepen aan de Theems. Dezen verlangen, dat de nachtarbeid slechts een soort van werk zal omvatten, doch niet dat de bazen, wanneer het eene werk is af- geloopen, de werklieden des nachts weder aan iets anders kunnen laten beginnen. Lord Brassey, die als bemiddelaar optrad, zeide, dat deze zaak niet bij de loonskwestie ter sprake is gebracht, terwijl de werklieden zeggen, dat de bazen dezan eisob vóór de loonskwestie hadden ingewilligd. Lord Brassey meende de eigenaars der iichterschepeu in 't gelijk te moeten stellen, zoodat deze gerechtigd waren, den werklieden alle soort van nachtwerk op te leggen. De iiohterwerkers willen zich eohter aan deze uitspraak Diet onderwerpen en al- zoo duurt de werkstaking voort. Lord Brassey wordt Maandag eerst van Parijs verwacht. Middelerwijl verklaarde de voorzitter in de gisteren gehouden vergadering van eigenaars van liehterschepen, dat zij niet kunnen afwijken Van lord Brassey's scheids rechterlijke uitspraak. Mocht het blijken, dat lord Brassey zich vergiste, dan moet, de geheele arbitrage overgedaan worden, en zouden dan weder kardiuaal M inning en de lord-mayor van Londen met den afgevaardigde Brixton als bemiddelaars tusscben de tegenstrijdige partijen optreden. De heer Graves, van de firma Philips Graves, betoogde in bovenbe doelde vergadering van lichtereigenaars, dat de eiecben der werklieden onredelijk zijn, daar sommigen, doorwerkende, ruitn 5 wekelijks kunnen verdiensn.De werkstaking der lichterwerkera (ten getale van vijf zes duizend) benevens die der wervenarbeiders verlamtgedeelteljjk de stoomvaart opdeTheems. De schepen der General Steam Navigation Company kunnen niet alien varen de directie adviseert daarom tot verzending over Har wich. Aan alle stations tusscben Caïro en Alex- andriö is de prins van Wales met muziek, saluutschoten en het gejuich eener talrijke bevolking begroet geworden en men kan ge rust beweren, dat aan den regeerenden vorst des lauds bezwaarlijk meer eer had kunnen be wezen zijn. De uitwerking hiervan is dan ook reeds in de Eogelscbe pers merkbaar, namelijk in den tartenden toon waarop zij zich uitlaat tegen een iegelijk die Engeland's recht om Egypte voortdureod bezet te houden, zon dur ven bewisten. Da Times en de Standard beiden zweren bij hoog en laag, dat Enge land nooit Egypte moet ontruimen en betoogen, dat er geen enkele reden voor zulk eene ontrui ming zon bestaan. HET OOSTEN. Aan de Daily News wordt uit Belgrado geseind dat de regeering de indiening voor bereidt van een wetsontwerp, haar machtigend tot eene leening van 1 millioen. De regent Ristics kondigde den goeden afloop aan zijner onderhandelingen met Nathalie, dank zjj de tusschenkomst van den Czaar. Eene bevre digende schikking tnsschen Milan en Nathalie totstand gekomen, wordt eerstdaags bokend. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De rijkskanselier graaf Kalnoky is gisteren te Weenen aangekomen en van daar naar Buda Pesth vertrokken, om den Keizer verslag te geven van zijn onderhond met prins von Bismaick. Ook denkt hij daar graaf von Bismarok op diens terugreis van Constanti- nopel te ontmoeten. De Standard zegt, dat Kalnoky reeds voor hij tePriedrichsruhe kwam, den inbond vau het tnsschen den Czaar en keizer Wilhelm gevoerde gesprek kende uit eene officieels mededeeling van den Rnssischen gezant te Weeuen. De gisteren te Bnda- Pcsth vertcbenen bladen der oppositie spraken de vrees nit, dat Bismarck getraoht heeft den Czaar goedgunstig te stemmen ten koste van Oostenrijk—Hongarije. De Boheemsche Landdag beraadslaagde gis» teren over het voorstel tot het zenden van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1