12e Jaarg. Woensdag 13 November 1883. No, 3534. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prijs nn dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden ƒ1.50 Iran co p. poet door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentlën Van 16 regels0 60 Elk gewone regel meer/0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JlflpcÉit «©OÉpichl. AFRIKA. Uitte Berlijn van Wissmann ontvangen be- Uchten blijkt, dat Emin-pacba en Stanley tien dagen geleden naar Wissmann's berekening biet meer dan dertig dagreizen van Mpwapwa Verwijderd waren, waar eene Duitschebe- 2®tting ligt. Wissmann zendt alle beschik bare levensmiddelen en andere behoeften aan de reizigers tegemoet, en de expeditie van de Hew- York Herald vertrekt van Zanzibar naar Mpwapwa met geneesmiddelen en andere be nodigdheden. Naar de herald uit Zanzibar verneemt, heeft de Duitsche Regeering kapitein Wissmann hitgenoodigd tot zooveel mogelijk steunen Van de expeditie, door den hew York Herald Uitgerust om Stanley tegemoet te gaan met ®enen voorraad kinine, tabak, thee en andere mondbehoeften. Dientengevolge geeft Wiss mann aan deze expeditie een gewapend ge ilede mee door bet Duitsche gebied. ENGELAND. In de city te Londen is Zaterdag jl. weder de traditioneels Lord Mayor's Day gevierd. De installatie van den nieuwen burgemeester (voor de derde maal een Israëliet) geschiedde ditmaal met buitengewonen luister. De stoet, daarmede de Lord-Mayor naar het stadhuis trok om den eed af te leggen, bood een schit terend schouwspel; doch de vermaarde statie koets was grootendeels onbezet, wijl den Isra- e'itischen burgemeester het rijden op den Sabbath verboden was, zoodat hij in dejood- 8che wijken te voet ging. Aan het feestmaal van den Lord-Mayor maakte lord Salisbury eene toespeling op 4e werkstakingen. Twee partijen spelen met een scherp werktuig, dat in onzen tjjd van mededinging een groote verantwoordelijkheid ffeeft. Het Iersche vraagstuk aanstippende, Verklaarde Lij, dat de Regeering niet de minste gedachte heeft hare staatkunde te wijzigen. Aangaande de buitenlandsche betrekkingen acht lord Salisbury dat vooral Afrika de indacht trekt. Het oogenblik om Egypte ontruimen is nog niet aangebroken. In ^Uropa ziet hij alleen onrust op Candia. De Maatkunde van Groot-Brittanje heeft ten doel 4en vrede en het behoud van den tegenwoordigen bestand. Niets zou rampspoediger zijn dan ®ene verordening die ten gevolge zou hebben 6 u tbreiding van eene of andere Mogend- ie'd. Een dergelijke gebeurtenis zou de t amp ®n gevolge hebben, die allen zoeken af te Vveren. Uet zoude eene dwaasheid zijn en eene on- Mogelijkheid op eene bepaalde wjjze de maat regelen aan te geven, die Engeland in bet vervolg zal nemen. Tegenover de gebeur tenissen in de toekomst kan het te voren geen beloften afleggen. De ernstige pogingen der Staatslieden om den vrede te bewaren hebben dit jaar in meer dan éen land ge wonnen in kracht. De vredesbarometer is b langrijk gerezen. Volgens de meening der Staatslieden is de mogelijkheid van vrede grooter dan te voren. FRANKRIJK. Het Journal Officiel behelst een besluit van den president der Republiek, waarbij de heer Barbey benoemd wordt tot minister van marine. De ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over de heden bij de opening der nieuw ge kozen Kamers te nemen maatregelen: Het was bekend geworden, dat de Boulangistische partij voornemens was te dezer gelegenheid eene grootsche manifestatie te houden. Ter elfder ure was zij wel geneigd, dit plan als nog achterwege te laten maar het wachtwoord was zoo beslist gegeven, dat men niet meer terug kon gaan en het werk der organisatie dan ook werd voortgezet. Paris meldt in een telegram uit Jersey, dat Boulanger naar Londen vertrokken is. De vereenigde linkerzijde heeft gisteren eene vergadering gehouden, die bijgewoond werd door 367 leden. De beer Floquet is met 274 stemmen als candidaat voor het president schap der Kamer gekozen, tegen 197 stem men die op den heer Brisson werden uitge bracht. De heer Yves Guyot, minister van openbare werken, heeft op een te Castres gehouden feestmaal in antwoord op een toespraak van den maire verklaard, dat bet ministerie zooals het thans is samengesteld, blijven zal totdat de Kamer anders beslist zal hebben. ITALIË. Het officieele blad bevat een koninklijk be sluit gedateerd van 9 November, waarbij aan eene commissie wordt opgedragen een admi nistratief en financieel onderzoek omtrent de zaken der gemeente Rome in te stellen. Jl. Zondag hebben te Rome de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad. vTan de 45563 ingeschreven kiezers zijn er slechts 16889 opgekomen. De candidaten op de ge meenschappelijke lijst van het liberale comité en de monarchale unie hebben eene groote meerderheid verkregen. De orde en rust wer den in de stad niet verstoord. Het parlement is bij koninklijk besluit bijeen geroepen tegen den 25n dezer maand. OOSTENRIJK—HONGARIJ E. Het Premdenbiattvan het bezoek van graaf Kalnoky te Friedrichsruh en van de aanstaande ontmoeting der Keizers te Inns bruck sprekende, merkt op, dat de twee Staatslieden en de twee Keizers doordrongen zijn van de gedachte, om door eene nauwen en sterken bond de weldaden van den vrede te bewaren en zoo lang mogelijk Europa te behoeden voor de omverwerping van den tegenwoordigen bevredigenden staat van zaken. Men kan bet thans als een gevolg van het bezoek van den Czaar beschouwen, dat de Kanselier er in geslaagd is het wantrouwen van den Czaar in de bedoelingen van den vredebond aanzienlijk te verminderen. Vorst Bismarck en Kalnoky hebben de zekerheid verkregen, dat da Czaar niet den vrede van Europa wil storen. Het doel der Oostersche politiek aan Oostenrijk-Hongarije en Duitsch- land is, een regelmatigen staat van zaken op het terrein der legaliteit over te brengen. Oostenrijk-Hongarije bedoelt niet anders dan de autonomie en de vreedzame ontwikkeling der Balkan-volken, waardoor alle buiten landsche, onwettige, gewelddadige invloed wordt buitengesloten. Alleen door den vrede op den grondslag der tractaten, van welke in de Duitsche troon rede werd gewag gemaakt, kunnen de be staande moeielijkheden worden uit den weg geruimd. Men moet derhalve nieuwe waar borgen zien voor de vreedzame regeling der Europeesche zaken, zoowel in de samenkomst te Friedrichsruhe als in die te Innsbrück. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt van gisteren ge seind De Sultan heeft aan de Grieksche regeering doen weten, dat hij eene volledige amnestie aan de in opstand gekomen Cre- tensers verleent. Naar de dimes uit Rome verneemt, stem men alle onafhankelijke berichten hierin over een, J dat de toestand op het eiland Creta dageljjks verergert. De het tegendeel be werende berichten van vreemde consuls zijn waardeloos, omdat de Christenen zoozeer ge terroriseerd worden, dat zij naar waarheid niet durven getuigen. Geen Turksche solda ten, maar dweepzieke Arabische stedelingen, waartegen Chakir Pasha machteloos schijnt, plegen de gruwelen tegen de Christenen. Aan de Linies wordt uit Constantinopel gemeld, dat tiidens des Grootviziers onderhoud met Herbert Bismarck, de eerstgenoemde be toogde, dat Turkije groote offers brengt tot handhaving van het vredesbeleid overeenkom stig de politiek der groote mogendheden,zoo- NIEUWE SEHIEDANISCHE COURANT ^5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1