12e Jaarg. Donderdag 14 November 1889. No, 3535. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. (©üÉtpcht. NIEUWE SMEDAMSCHE C Prij» van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommere0.05 89- AMERIKA. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- ïika wordt thans met buiteDgewonen luister bet eerste eeuwfeest der instelling van de bisschoppelijke hiërarchie gevierd. De plech tige viering heeft hoofdzakelijk plaats in de bisschoppelijke residentie Baltimore, de oudste der Vereenigde Staten. Jl. Zondag werd daar ®ene plechtige H. Mis gecelebreerd, waarbij öiet minder dan 600 geestelijken, uit alle Streken der Unie te samen gestroomd, tegen woordig waren. Onder de aanwezigen werden bjjzonder opgemerkt kardinaal Gibbons, aarts bisschop vaD Baltimore, kardinaal Taschereau, aartsbisschop van Quebec (Canada) en de aartsbisschop van Lepanto, pauselijk delegaat. De H. Mis werd opgedragen door den aarts bisschop Williams en de feestrede werd door den aartsbisschop Byan gehouden. Jl. Maandag zijn de vergaderingen begon nen van het Katholieken-congres, die eenige dagen worden voortgezet en waarop de onder scheidene belangen der katholieke christen- beid in de Vereenigde Staten zullen behan deld worden. Jl. Dinsdag zou er te Balti more een enorme fakkeltocht van vele dui- 2enden Katholieken worden gehouden alle ^ereenigingen en corporation zouden daaraan deelnemen, terwijl de straten zouden geïllu mineerd worden. HedeD (Woensdag) brengen de saamgestroomde geestelijken een bezoek Is Washington, teneinde den president der Republiek een adres van erkentelijkheid voor de ten allen tijde in de Vereenigde Staten gehuldigde godsdienstige verdraagzaamheid San te bieden. Bij gelegenheid van dit be doek wordt te Washington eene katholieke Universiteit door kardinaal Gibbons plechtig geopend, bij welke plechtigheid president Harrison waarschijnlijk zal tegenwoordig zijn. De H. Vader wordt daarbij door mgr. Satolli Vertegenwoordigd. De eerste bisschop, die in 1789 den zetel Van Baltimore bekleedde, was mgr. Carroll, bb waren toen in de Vereenigde Staten nog geen 40.000 Katholieken; en dezen waren al- ®m verspreid en werden slechts door een lein getal priesters van de Sociëteit van Jezus ediend. Kerken vond men er niet, ter nauwernood eenige bedehuizen, en dan alleen enkele katholieke oorden, voornamelijk lQ Maryland en Pennsylvanie. Thans zijn negen millioen Katholieken, die in 't bezit 2lin van 10.000 kerken en 650 inrichtingen *an onderwjjs. Het aantal geestelijken be- raagt ongeveer 80.000, waaronder een kar- Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer/o.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten ^aangegaan. ^maal- aartsbisschop, 19 aartsbisschoppen en 71 bisschoppen. Er bestaan 27 seminariën, uitsluitend bestemd voor de opleiding van priesters men telt er 8100 par. scholen en 520 hospitalen en weeshuizen. Deze uitbreiding van het Katholicisme heeft de toeneming van het zielental nog verre overtroffen. In 1789 waren er in de Vereenigde Staten ongeveer 4 millioen zielen, vrijen en slaven inbegrepen, thans is de bevolking tot 85 millioen gestegen en dus 21 maal sterker geworden terwjjl het getal Katholieken, van 40.000 tot 9 millioen stijgend, ongeveer 200 maal is versterkt. FRANKRIJK." De verwachting dat de dag van gisteren te Parijs niet zonder ernstige wanordelijkhe den zou voorbijgaan, is gelukkig niet be waarheid geworden. Voor een goed deel heeft men dat aan de door de Regeering genomen maatregelen, maar ten andere ook aan de verdeeldheid in de rangen der Boulangisten te danken. Sedert dezen van Jersey waren teruggekeerd, stelden La guerre en Naquet alle pogingen in 't werk, om de ontworpen manifestatie op straat te voorkomen. Naquet verklaarde zelfs, dat hij zijn ontslag zon nemen als vice-president van het hoofdcomité in dien er eene rumoerige manifestatie plaats had. Paul Déroulède verklaarde daarentegen, dat hij zich aan de spits der manifesteeren- den zal stellen. Vele bijeenkomsten werden er tusschen de beide fractiën der partij ge houden tusschen de voorstanders van de partij van onmiddellijk handelen en de gematigden, voorstanders van den status quo. Naquet en Laguerre verklaarden Maandag-avond in eene vergadering van bestuurders van alle Bou- langistische comité's door ben te zamen ge roepen, dat het hoofdcomité elke gewelddadige manifestatie afkeurde. Laguerre voegde erbij, dat hij met alle kracht opkwam tegen het volksvertoon op straat. De overheid had tot handhaving der orde strenge maatregelen genomen. Op de Place de la Concorde waren 20politie agenten ge posteerd voor het Palais de V Industrie was een escadron cavalerie opgesteldin ver schillende kazernes werden troepen gereed gehoudende toegangen tot de Champs Eiy- sles werden bewaakt. De Port de la Concorde werd vrijgehoudenalleen de afgevaardigden, die zich naar de Kamer begaven, mochten er over. Ten twee ure kwam er een troep door Déroulède en andere Boulangisten begeleid op de Place de la Concorde. D politie dreef na voorafgegane waarsehu wing den troep uiteen en liet alleen de afgevaardigden door. Er was vrij wat volk op de been doch er ge beurde niets van belang. Alleen in de Rue- Royale werd de rust verstoord, tengevolge waarvan Déroulède, Paulin, Mary, Lebérissé en Boudeau, Boulangistische afgevaardigden, gearresteerd zijn geworden. Met hen werden nog een zestigtal andere personen, die wei gerden uiteen te gaan, gevat. In de Kamer sprak Blanc, die als oudste in leeftijd het voorzitterschap waarnam, over de overwinning die de republikeinen bij de verkiezingen behaald hebben. Bij werd toe gejuicht, doch de royalist Baudry d'Asson riep Dat hebt gij te danken aan knoeierijen en aan diefstalDe afgevaardigde Therrier woonde de zitting bij, gekleed in een werk- manskiel. Floquet werd met 348 van de 510 uitgebrachte stemmen tot voorloopig voor zitter gekozen. Develle en Casimir Perier werden gekozen tot ondervoorzitters. Boulanger ver kreeg voor het voorzitterschap 52 stemmen. Het Kabinet zal in de Kamer eene verklaring afleggen, om haar dezelfs besluit tot aan blijven te doen kennen. GRIEKENLAND. In de Griekscbe Kamer van afgevaardigden heeft gisteren Delyannis de Regeering geïn terpelleerd over de aangelegenheden van Creta, en eene afkeurende critiek geleverd van de nota door de Regeering tot de Mogendheden gericht. De minister-president Tricoupis ant woordde, dat de Regeering de volle verant woordelijkheid barer handelingen wenscht te dragenzij heeft de Cretenzers tot bezadigd heid aangemaand, en anderen raad kon zij hun in verband met den toestand van Europa niet geven. Griekenland moet eene geschikte gelegenheid afwachten om voldoening voor de Cretenzers te verkrijgen, daar zijn leger, vloot en finantiewezen thans niet sterk genoeg zijn. Ten slotte vroeg de minister een votum van vertrouwen. De stemming daarover zal waarschijnlijk heden plaats hebben. De Daily Aews bevat eene particuliere correspondentie uit Creta, waarin de vroegere beschuldigingen tegen de Turken, omtrent wreedheden en afpersing jegeDsde Christenen, nadrukkelijk worden herhaald, onder bijvoe ging dat Chakir-pacha het bestaan dezer ge welddadigheden erkent, maar de schuld er van op de hooge ambtenaren werpt. De corres pondent schrijft ook, dat de Turksche troepen op het eiland oproerig blijven wegens de onvoldoende uitbetaling der soldij, terwijl Chakir-pacha klaagt, dat zijne regeering hem onvoldoende instruction heeft gegeven. ITALIË. De Euitsche Keizer en Keizerin zijn giste ren te Venetie aangekomen. Al de overheden der stad werden door het Keizerpaar ten ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1