12e Jaarg. Dinsdag 26 November 1889. No, 3545. Monument van 's Pausen Jubelfeest. V E R 8 O H IJ N T D A G K L IJ K R Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDA Prijs nn dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden /1.80 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Noinmers0.05 Bijdragen voor het stichten eener Woning toet Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlandscbe Hof. Aan Z. H. Raus Leo XIII wordt deze stichting door Neerland s Katholieken eerbiedigst aangeboden als blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in het jaar des Hei ls 1888. Ontvangen bij den Penningmeester te 's-Hage Door tusschenkomst van het dagblad •De Maasbode,f 60. Door tusschenkomst van de admi nistratie der Nieuwe Schiedamsche <~ouraut,f19. Ingekomen bij den secretaris van het Prov. Comiié voor Noord Holland. Van de parochie van St. Jan Bapt. aan den Burg op Texelf 65. AMERIKA. Volgens de New York Herald zal de ten toonstelling te New-York in 1889 opgegeven tooeten worden, omdat de daarvoor ver nachte terreinen blijken niet verkregen te kunnen worden. In de Vrijdag jl. gehouden zitting van het Arner kaansche Staten-Congres, welke door Braziliaansche gedelegeerden officieel werd bijgewoond, heelt de afgevaardigde van de v ereenigde Stalen van Noord Amerika eene tootie voorgesteld, ter verwelkoming van Bra ille als de jongste zuster-republiek. Deze tootie lokte een krachtig verzet uit. Slechts Giuguay en San Salvador steunden haar, 2oodat zij ten slotte verworpen werd. Vogens een telegram van de nationale bank van Biazilië, gedagteekend uit Rio Ja neiro van 23 November, hebben alle provin- Clën zonder verzet zich bjj de republikein- ®che regeering aangesloten. De provinciale besturen zijn spoedig georganiseerd. De con- 6htueerende Kamer, zal, zoodra tot de voor- baamtie hervormingen besloten zal zijn, tieengeroepen worden. Alles gaat goed, zoo ^°'dt aan het slot van het telegram gezegd. j6 g-zant der Vereenigde Staten te Rio k^Utno bljjft in vriendschappelijke betrek- ln8 tot de voorloopige regeering, maar °Ver de erkenning door de Vereenigde Staten utg niet beslist. De Argentijnsche repu- en Ui uguay hebben de republiek der veenigde Staten van Brazilië erkend. Staten van Zuid-Amerika en van Cen- '1 Amerika noodigden honderden, nader te wijzen, burgers van de Unie uit tot Prijs der, AdvertentiÖD Van 16 regels.0.6Ö Elk gewone regel meert .10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. eene onderzoekingsreis in die Staten. Voor dit nieuwerwetsche reisgezelschap zoude eeue stoomboot worden beschikbaar gesteld, op welke het eerst Mexico, Centraal-Amerika, Columbia, Venezuela en West-Indië, daarna Brazilië en de Argentijnsche republiek, en vervolgens de westkust van Zuid-Amerika zou bezoeken. In een bericht uit Montevideo wordt be vestigd, dat het ministerie zijn ontslag ge nomen heeft, tengevolge van een geschil tus- schen den president der republiek en een der ministers. BELGIE. In een schrijven van kardinaal Lavigerie aan koning Leopold wordt den Vorst huldegebracht voor het aandeel dat hij neemt aan den strijd tegen de slavernij. De Kardinaal meldt den Koning, dat hij, zelf niet kunnende komen, zijnen coadjutor, mgr. Brincat, naar Brussel zendt, om het Congres documenten aan te bieden over het liefdewerk tegen de slavernij. Deze documenten toonen aan, wat tot dus verre gedaan is voor dat werk en wat het werk-zelf kan doen om de Mogendheden in hun edel streven te helpen. Van de Mogendheden behoort echter uit gezonderd te worden het rijk van den Sultan. Turkije heeft ten minste een stuk voorbereid, dat zijnen vertegenwoordiger op het Congres tot grondslag zijner houding moet dienen en waarin geadviseerd wordt tot handhaving der slavernij in de Mahomedaansche landen, »waar de negers zacht behandeld worden, geen leed ondervinden eu veel gelukkiger zijn dan in hun geboorteland. DUITSCHLAND. De bij het Emin-pacha-comité te Berlijn jl. Zaterdag ontvangen tijding, dat dr. Peters zich aan de Kenia ophoudt, wordt officieel bevestigd. Te Berlijn is Zaterdag jl. de eerste eigen handige brief van Emin-Pacha bij het bestuur der maatschappij voor aardrijkskunde ont vangen. Het stuk is gedagteekend van 28 Augustus ut Usambiro aan de Victoria- Nyanza. Van bijzonder belang is daarin de volgende plaats: »Ik ben halfblind. In mijne eigen provincie brak eene militaire revolutie uit. Tengevolge daarvan werden Jephsonen ik te jDufili gevangen gehouden. [Intusscben verschenen de Mahdisten te Lado (ten zuiden van Chartum aan den Witten Nijl onder 5 graden breedte en 32 graden lengte gelegen). Zij verwoestten en veroverden ons station Radjafs. Onze tegen hen uitgezonden officieren en soldaten werden vermoord. Wij moesten naar Wadelai en Mahdisten beproefden daarbij een aanval op Dufili en leden een volslagen nederlaag, waarna ten slctte vereeniging en terugtocht met Stan ley volgde enz. De brief, die met onduide lijk schrift blijkbaar zeer moeilijk geschreven is, besluit met de woorden»Ik zal beproe ven te schrijven, maar mijne oogen Door een ongeval in een ijzermijn te Reck linghausen werden Vrijdag-avond 250 mijn werkers in eenen mijngang ingesloten. Men hoopte hen echter gisteren te kunnen redden. ENGELAND. De Parnell-commissie te Londen in zake het proces tegen de Times, heeft na 128 zittingen, Vrijdag jl. hare werkzaamheden teneinde gebracht en zich den datum der uitspraak voorbehouden. Parnell's tegenstanders hebben intusschen een nieuw middel ter hand genomen om hem te bestrijden. De New- York Berald beschul digt hem namenlij k van verwaarloozing zijner moeder, welke te New-York in eene schamele woning broodsgebrek leed, terwijl haar zoon 450.000 gulden van het Iersche volk kreeg en daarvan 170.000 gulden besteedde tot aflossing van hypotheeken op zijne landgoe deren. Parnell zou nu gezegd hebben, dat hij met de bekrompen omstandigheden zjjner moeder geenszins bekend is geweest. Naar uit Odessa aan de Daily News ge meld wordt, zou in ambtelijke kringen aldaar gefluisterd worden, dat er geheime onderhan delingen tusschen Rusland en Turkije geopend zijn in zake Armenië, hetwelk de Porte gedeeltelijk zou afstaan, tegen zekere waar borgen en tegen kwijtschelding van wat zij nog verschuldigd is wegens de oorlogsschat ting. Uit Bombay wordt van 28 dezer geseind De stam der Kols, in de provincie Chota, Maypore, is in opstand gekomen, en heeft het bureau van het openbaarobestuur in asch gelegd. De stam heeft voorts vele personen gedood. Hjj eischt kwijtschelding van de huur en afschaffing van heerendiensten, De stam is een millioen man sterk. Dépêches uit Montreal melden, dat de Franeche pers, bezield door de gebeurtenissen in Brazilië, een veldtocht heeft geopend, ten einde de afscheiding van Canada van Enge land en het uitroepen eener Canadeesche republiek te bewerken. FRANKRIJK. In de Kamer van afgevaardigden zeide Za'erdag jl. de minister-president, de heer Tirard, dat hij geen drang op de Kamer wilde uitoefenen, maar zich krachtig moest et behoud van het lucifers-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1