JSiniiqnhwdssche ieijichten. monopolie, om redenen op de begrooting ge grond Artikel 3 van het voorstel van Peytral (betreffende de vrije fabrikatie) werd daarop verworpen met 244 tegen 237 stemmen. Peytral trok toen zijn voorstel in. De lemps verneemt uit Sofia, dat de ver jaardag van den veldslag van Slivnitza op feestelijke wijze is gevierd. De vorst hield eene toespraak, waarin hij melding maakte van het gerucht, als zou Bulgarije door Duitschland en Oostenrijk zijn losgelaten. Al die geruchten, zeide hp, hebben slechts ten doel verdeeldheid te zaaien onder het Bul- gaarsche volk. De keizer van Oostenrijk, die eene vleiende lofspraak op Bulgarije hield, is niet van meening veranderd, evenmin als ziine regeering, en Duitschland hecht te veel aan de vriendschap van dien monarch om zich tot die combinatiën te leenen. De Bul garen zullen al hunne pogingen aanwenden om de sympathie der groote mogendheden te verdienen, maar zullen geen enkele con cessie doen, als de Bulgaarsche onafhanke lijkheid in het spel is. De afgevaardigde Felix Faure heeft het initiatief genomen tot een ontwerp-besluit, waarin hij aandringt op de benoeming van een commissie die een onderzoek zal instel len naar het in te voeren invoerrechtenstel- eel. Faure brengt hierbij in herinnering, dat alle handelsverdragen met vreemde Mogend heden einde 1891 of begin 1892 eindigen, zoodat, daar de aflossingen een jaar te voren moeten geschieden, voor het voorge stelde onderzoek naar het nieuwe oeconomi- sche stelsel slechts één jaar tijd is. Schiedam, 25 November 1889. De Bargemeester en Wetbonders van Schie dam brengen, ingevolge art 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot betengelig van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij ben een verzoekschrift tot verkoop van sterken drank in het klein is ingekomen van L. J. Mijzen, voor het pand aan de Boterstraat, wijk E. no. 361. Wij vernemen met genoegen, dat zioh nit de commissie die zioh hier ter stede gevormd had tot ondersteuning van de noodlijdenden te Antwerpen, eene vereeniging heeft geconsti tueerd, die den naam heeft aangenomen van »Charitas" en zich voorstelt, onder eerevoor zitterschap van den heer A. M. den Draak en met den heer L. Melchers als president, alle jaren eene uitvoering voor een liefdadig doel te geven. Dezer dagen ontvingen wij een exemplaar van het geïllustreerd gedenkblad »Holland- Antwerpen", dat door de firma F. B. Van Ditmar te Utrecht ten voordeele van de slachtoffers der ramp te Antwerpen wordt uitgegeven. De uitvoering, zoowel wat de teekeningea als den tekst betreft, is met veel zorg en smaak bewerkt. Het gedenkblad bevat bijdragen van velen onzer Nederlaudsche letterkundigen, die, vau hnnne eigen handtee- keningen aan het slot voorzien, een eigen aardig karakter aan dit gedenkblad geven. Ook HH. MM. de koningen van Nederland en Belgie stonden hnnne handteakeningen of eenige regels schrift van hunne hand voor dit geïllustreerd werk af. Bij bovengenoemden uitgever verscheen ook het eerste nummer van eene »Nederlandecbe Illustratie, geïllusleerd nieuws van den dag". Deze illustratie bevat o. a. gravures van de feestelijkheden te Brikham (Engeland) en de portrstfen met biOiraphie van den minister presidmt Mick, y en den dichter Ten Kate, In de beschrijving van het nieuws van den dag toont het blad zich in dit eerste nummer vrij wel neutraal, wat natuurlijk nag geen waarborg voor de volgende nummers ople vert. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat gisteren hier een schip mat vij ;en is aange komen, hetgeen, voor zoover bekend, nog nooit gebeurd is. Het schip, de Mercurtuskapt. Ho man, komende van Villanuova, had be halve vijgen ook oenige vaten wijn in. De audiëntie van den minister van water- st at, bantel en njjverheid zal aanstaande Zaïerdag, 30 November, niet plaats hebben. In haar eindverslag dringt de commissie van rapporteurs oit de Tweede Kamer aan op overlegging onder geheimhouding van de in- s ruc'ie vau den gouverneur van Atjah 2o. overlegging van het nieuwe paohtreglemeni voor de opium3o. overlegging van het in het voorlaopig verslag gevraagde opiumrap port, zoomede dat van den heer TeMeohelen 4o. eene Varklarmg dea Ministers bij het open- «aar debat, omtrent het ad>es van den heer Peereboom, klachten inhoudende over de on- guostige pofftie, waarin de tijdelijke amb tenaren der Staatsspoorwegen op Java verkee- ren. De werkstaking in de fabriek der Kon. Ned stoomboo'-maafsohappij op Feijenoord heeft een snel verloop gehad. Zaterdag ochtend te 6 uur kwamen 800 a 900 man, die geregeld hadden doorgewerkt, als gewoon lijk aan den arbeid. De overigen, die öfom deel te nemen aan de werkstaking, öf uit vrees ziek. den vorigen dag van werken ont houden hadden, en bereid waren den arbeid te hervatten, mochten niet vóór 9 uur aan het werk komen. Op dat uur waren allen weder present, op een 30tal na, die den vo rigen dag verklaard hadden het werk niet te willen hervatten, en die dan ook, als weer spannig, niet weder zouden zijn toegelaten geworden. Uit Cnra9ao vernemen wij, dat daar in de laatste dagen van October en de eerste van November flinke regenB zijn gevallen. Nu is er zeer weinig plantzsad op het eiland, en daarom heeft het gouvernement van de f 1000 door H. M. de Koningin geschonken, plant- zaad gekocht en over de drie eilanden Cura cao, Bonaire en Aruba verdeeld. Moge nu de verwachting dat het gezaaide een goeden oogst op zal leveren, niet besohaamd worden 1 {Msb.) Aan den H&agschen gemeenteraad is inge zonden een door vele ingezetenen onderteekend adres, aandringende om ook des zomers met de spuiing voort te gaan, in het belang van den gezondheidstoestand van den Haag. De voorbereidende werkzaamheden ten be hoeve van de aanstaande volkstelling, zijn ten stadhnize te VHage in vollen gang. We gens gebrek aan de voor die verrichtingen noodige ruimte in het bevolkiogsbureau, is de vergadereaal van den gemeenteraad tijdelijk voor dezen dienst in gebruik genomen. De vergaderingen van den Baad zullen in den eersten tijd gehoudeD worden in het buiten het raadshuis aan te wijzen lokaal, dat tot dusverre nog niet gevonden is, daar een ver trek ia het gemeentemuseum aan dea Vijver berg niet gesctnkt bleek. Er begint eenige beroering te komen onder het personeel der Staatsspoorwegen, sohrijB men aan 't Dgbl. Eenigen willen aan den nienwen Direc teur-Generaal bet volgende in overweging geven lo. Afschaffing der premiestelsels, zoodat sommige hoofdambtenaren geen duizenden guldens premie maken boven hun salaris van f3500 tot f6000, plus hun declaratiagelden, terwijl het mindere personeel op weg is te verhongeren. 2o. Afschaffing der treinpremiën (regel matige loop der treinen) of gelijke verdee ling daarvan aan alle stationschefs eu bet personeel, welks plicht het is aan den gere- gelden loop der treinen mee te werken. 3o. Een billijke veideeling der overwinst aan die ambtenaren, welke het zich hebben waardig gemaakten geen goederenpremiëa, zoodat de eene chef per jaar f 200 f 300 daar van krijgt en de andere niets. 4o. Afschaffing van adjunct-Btationschels, gekozen uit goederenklerken. 5o. Uitbreiding der kaderlijst, zoodat een grooter aantal chefs 2e en 3e klasse kannen worden benoemd, waardoor die der 4e klasse alsdan een meer spoedige bevordering te ge- moet konden zien. 6o. Aan hen, die belast zijn met den buitendienst, een degelijk, net uniform met schoeisel te verstrekken, evenals dit bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij het geval is. In afwachting van eene meer algemeene herziening der statistiek van den in- nit- en doorvoer, is het den minister van financiën Wenschelijk voorgekomen, reedsdadelij r daarin eenige verbetering te brengen, voor zooveel de artikelen graan en meel betreit. Daartoe zijn de oitvangers eenige aanwijzingen gege ven, die zij bij het opmaken der statistieke staten, te beginnen met die over de maand Januari 1890, hebbeu te volgen. Ia de staten No. 32 (in-, nit- en doorvoer) moet van dit tijdstip af voor diegraneD, waarvan de hoe veelheid totdusver naar de maat werd uit gedrukt, het gewioht worden opgegeven (voor de niet gestorte het bruto gewicht.) In eene uitvoerige rede heeft Donderdag jl. de heer H. Tindal, gepensioneerd Indisch oud militair, te Amsterdam, de gebreken van ons verdedigingsstelsel uiteengezet. Hg noemde de daarvoor uitgegeven 310 millioen wegge worpen en beweerde dat 24 nren na eene oorlogsverklaring Zutphen, Arnhem, Amers foort, Groningen, Utrecht, Nijmegen en Den Bosch baset zullen zijn. Vroeger had hij ge tracht bij de militaire autoriteiten en be windslieden zijne denkbeelden ingang te doen vinden hij had brochures geschreven, zich tot de Tweede Kamer gewend; tevergeefs; thans wendt hij zich tot zijne medeburgers^ Een kort debat volgde op zijne mededee- lingen. Op de vraag door een der aanwezigen, welke middelen tot verbetering de heer Tindal wenscht aan te hevelen, antwoordde hij, dat dit in een paar minuten niet te zeggen was en tronwens tot niets zou dienen. De vraag of hij een goed stelsel kent, werd door hem be antwoord met zwaarschijnlijk." Zaterdag-ochtend weigerden te Amsterdam eenige sjouwerlieden de met graan geladen En- gelsche boot Harslet/ te lossen, tenzij bun in plaats van 121/a cent 15 cent per last werd betaald. De baas stelde ander volk aan den arbeid, doch wijl dit daarvoor niet geschikt bleek, moest bet weder worden afgedankt hij bood nu den stakers 13x/s "sut per laat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2