12e Jaarg. Woensdag 27 November 1889. No, 3546. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. (©Mipdcht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prfj» van dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 Prfja der Advertentlën Van 16 regels. 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. De conferentie tegen den slavenhandel, welke "thans te Brussel wordt gehouden, heeft met al- gemeene stemmen eene verklaring goedgekeurd volgens welke alle kwestiën van grensregeling en grondgebied buiten debat zullen blijvenDe conferentie zal zich uitsluitend bezig houden met de bestrijding van den slavenhandel. Men zal beginnen met bespreking van den Blavenhandel en de gruwelen van het trans port door Afrika. Vervolgens zal men de slavenmarkten en de karavaanwegen in Afrika beschouwen om vervolgens de slaven te vol gen op hunnen tocht over zee. Eene bijzon dere commissie is benoemd, welke maatrege len beraamt legen den slavenhandel op zee. In die commissie hebben zitting de vertegen woordigers van Duitschland, Belgie, Frank rijk, Groot Brittannie, Italië, Peru, Portugal, Turkije en Rusland. Intusschen is mgr. Brincat, coadjutor van kardinaal Lavigerie, te Brussel aangekomen en heeft hij reeds eene audiëntie bij koning Leopold aangevraagd. Hi) zal den Koning behalve een uitvoerig schrijven van den kar dinaal een lijvig botkdeel overhandigen vol dccumenten betreffende de eerste ontwikkeling der anti-slavernij-beweging en de tot dusver door mgr. Lavigerie bij de prediking van den Zwarten Kruistocht verkregen resubaten. In den zeer uitvoerigen brief van den Kardinaal leest men o. a. de passage, dat aan den Paus door een katholiek vorst een nog buiten allen Europeeschen invloed staand grondgebied Was aangeboden; maar dat de H. Vader zulks geweigerd had, om aan dezen kruistocht allen schijn van politiek en zelfs een speciaal katho liek karakter te ontnemen, teneinde de samenwerking van alle Christenen te ver krijgen. Volgens het hbi. v. Anlw. is de Conferentie voornemens eerstdaags een motie *an dank te richten tot kardinaal Lavigerie Voer een on vermoeiden ijver, waarmede Lij de Blavernrj steeds bestreden heeft. Naar aanleiding van de jongste tijding over den behouden terugkeer van Stanley en Emin keeft het anti-slavernij congres besloten, ook die twee beroemde ontdekkingsreizigers zoodra degelijk tot het bijwonen der zittingen uit noodigen en daartoe zelfs zoo noodig de fittingen te verdagen of te verlengen. In- Lisschen zal dit laatste wellicht niet noodig 2lJn want reeds in de volgende week, wel icht *eeds Zondag aanst., kunnen Stanley en Emin ület hunne karavanen te Bagamoyo verwacht gorden, vanwaar zij onmiddellijk Zanzibar ünnen bereiken. De Khedive zendt een schip om hem vandaar af te halen en naar Egypte over te breDgen, waar zij hem rapport zullen uitbrengen van hun wedervaren. Emin is dit aan den Khedive verschuldigd, in wiensnaamhij zoovele jaren de .Equatoriale Provincie heeft I bestuurd, en Stanley is eveneens ter verant woording verplicht, wijl de Khedive tot het fonds der expeditie heeft bijgedragen. Na dit noodzakelijk oponthoud zullen Stan ley en Emin zich onmiddellijk naar Europa begeven. Emin is juist bijtijds door Stanley gered, toen hij voorde Mahdisten moest zwichten gelijk blijkt uit zijn eigen schrijven. De Lon- deneche bladen publiceeren een eigenaardigen en zeer belangrijke brief van Stanley aan den uitgever Marston, waarin hij o. a. mededeelt, dat bij ziek werd, nadat hij reeds met Emin weder saamgekomen was aan het Victoria- meer. Gedurende vier weken lag Stanley hulpeloos en den dood nabij. AMERIKA. De nieuwe Braziliaansche republiek rust in haar weg nog niet op een bed van rozen. Het blijkt dat hare vestiging in de provinciën niet zonder moeilijkheden gepaard gaat en dat ook in den boezem van het ministerie oneenigheid is ontstaan. De overige ministers kunnen de aanmatiging van den premier Fonseca, die zich als een dictator doet gelden I niet verdragen. Trouwens de omstandigheid, dat zoovelen, die ttians de nieuwe regeering aanhangen of daarvan deel uitmaken, tot voor kort nog tot de beschermelingen en vertrouwden van het hof gerekend werden, doet aan de vertrouwbaarheid van het nieuwe bewind twijfelen. Zelfs da Fonseca werd op 't oogenblik dat hij in ongenade viel, nog door den graaf d'Eu verdedigd, en ook baron de Corumba, thans commandant der marine, was een persoonlijke vriend van den Graaf. De Braziliaansche bisschoppen zijn door den apostolischen nuntius mgr. Spolverini namens den H Vader aangezocht, zich bij de huidige beweging geheel neutraal te houdeD. De gezant van Brazilië te Lissabon is door de voorloopLe re.eering uitgenoodigd op zt n post te blijven en den ex keizer en zijne familie, die den In December te Lissabon worden verwacht, officieel te ontvangen. Dom Pedro zal zich vermoedelijk naar Cannes begeven en een manifest uitvaardigen, waarin hij afstand doet van den troon ten gunste van zijne oudste dochter, de gravin d Eu, die dan op hare beurt hare rechten zou over dragen aan haren 14-jarigen (oudsten) zo n prins Pedro, terwijl de monarchisten in Brazilië, met verwerping der vrouwelt ke linie, haar 20-jarigen neef Pedro van Cobnrg als pre tendent zouden erkennen. G schijnt echter veel kans te hebben een troon in Brazilië te bestijgen. DUITSCHLAND. De Kordd. AUg. Zet/ung zegt„De toe stand in Brazilië, voor zoover daarover uit de telegraphische berichten te oordeelen valt, zal waarschijnlijk voor het oogenblik do Mogendheden geen aanleiding tot onrust geven. De voorloopige regeering mist, naar het schijnt, evenmin de macht als den wil om de orde te handhaven, zoodat er dan ook geen reden is, Duitsche oorlogsschepen naar Rio te zenden. Tegelijkertijd met zijn benoeming tot majoor ontving de rijks commissaris Wissmann mede- deeling, dat de Duitsche regeering niet in stemde met zijn voorstel, in Afrika eene uit gebreide kolonie te vestigen. De voordeelen, daaraan verbonden, zouden niet opwegen tegen de internationale verwikkelingen, die er uit zouden ontstaan. Majoor Wissmann zal nu in Maart terugkeeren en vervangen worden door kapitein Gravenreuth, met de opdracht, zonder uitbreiding van grondgebied, het gezag te handhaven en den vrede te be vestigen. In een officieel bericht van den Duitscheu consul te Zanzibar wordt verzekerd, dat aldaar uit zekere bron de tijding is ontvangen, dat dr. Peters en zijn metgezellen zich in welstand bevinden bij het Kenia-gebergte. Er zijn nu maatregelen genomen om ter kennis van Peters en Bochert te brengen, dat Emin Pacha (wiens bevrijding het doel der Duitsche expeditie is) reeds eenige maanden geleden uit Wadelai is vertrokken en zij dus terug kunnen keeren. ITALIË. In de troonrede waarmede koning Humbert gisteren de Kamer heeft geopend, trekken vooral de volgende passages de aandacht. De Koning getuigt van het gevoel van trots, waarin alle Italianen kunnen dealen, als men ziet, dat het werk der eenheid en der vrijheid van Italië zoo gegrondvest is, dat er voor geene overrompeling of gevaren meer vrees behoeft te bestaan. {Levendige toejuichingen^) De Regeering zal voor stellen tot het afschaffen te besluiten der differentieele tarieven lusschen Italië en Frankrijk. Meer dan ooit schijnt de vrede van Europa verzekerd, vooral ook door den wijzen raad der groote mogendheden en door de staatkunde van 's Konings bond- genooten. Toch zijn de vraagstukken, welke den vrede in gevaar zouden kunnen brengen, nog Diet allen opgelost. »Wij zullen voort gaan in de behoeiten van leger en vloot te voorzien, zonder de begrooting te zeer te be- a maar ik koester de innige overtuiging,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1