12e Jaarg. Donderdag 28 November 1889. No, 3547. VERSCHIJNT DAGELIJKS. JMgemeeit Zwicht. m Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAMSCHE O IURANT. Fry. van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden l.SO Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommer»0.05 DUITSCHLAND. In officieele kringen wordt veel gesproken over het plan van den Keizer om zich te Frankfort als Duitsch keizer te laten kroonen. Den 19n Januari van het volgend jaar zou de plechtigheid dan in den Römer plaats hebbeD, op dezelfde plaats dus, waar vroeger de vorsten van het Heilige Roomsche Rijk zich lieten kroonen. Alle Duitsche vorsten zouden daarbij tegenwoordig moeten zijn. Bij de behandeling der begrooting voor buitenlandsche zaken in den Rijksdag zeide gisteren de staatssecretaris graaf Bismarck, dat er van de zijd9 der Duiische regeering Biet het minste bezwaar bestaat om met de bevriende Zwitsersche regeering, een nieuw tractaat betreffende de vestiging der weder- zjjdsche onderdanen te sluiten, hetgeen te meer aanbeveling verdient, dewijl enkele bepalin gen van het bestaande tractaat tot verschil van opvatting hebben aanleiding gegeven, het geen bij het opstellen van het nieuwe tractaat Voorkomen kan worden. De post voor het gezantschap te Bern werd daarna goedge keurd. Blijkens eene mededeeling van graaf Her hert Bismarck in den Rijksdag, is, krachtens eene gemeenschappelijke proclamatie van Engeland, Amerika en Duitschland, de vroeger afgezette koning Malietoa weder tot koning Van Samoa verheven gewordeD, en is daar mede het geschil over Samoa tusschen de betrokken mogendheden voorgoed vriendschap pelijk bjjgelegd. Deze mededeeling is het «enige belangrjjke, wat de dagenlange de batten over de posten der begrooting van buitenlandsche zaken hebben opgeleverd. Vei melding verdient misschien de afloop «ener schermutseling tusschen den staats secretaris Herbert Bismarck en het hoofd •Ier Duitsch-vrijzinnigen, den befaamden Eugen Dichter. Nadat graaf Herbert sedert acbt •lagen aan de onophoudelijke, uiterst vinnige, Steeds over kleinigheden loopende aanvallen Tan dien afgevaardigde had blootgestaan (aan vallen tegen welke hij, als middelmatig re denaar, oratorisch niet altijd voldoende opge wassen ie), bleef hij heden, nadat Richter hem ^eder zeer ngdig aangevallen had, eenvoudig S'tten, en antwoordde den man in het geheel Biet. In de Westfaalsche kolendistricten wordt «pnieuw voor eene werkstaking gevreesd. In 0t geval dat zij werkelijk door gaat, zal de epaling dat het werk veertien daag van te °ien moet worden opgezegd, streng worden E andhaaid. De hoofdoorzaken dezer nieuwe Brija der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerf t;.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. werkstaking zouden zijn: de uiterst drukkende bepaÜDg omtrent den werkman die buiten dienst is geraakt en de slechte nakoming der beloften, welke door de werkgevers bij het einde der eerste werkstaking zijn gedaan. ENGELAND. Aan de reede van Plymouth lag dezer dagen het Braziliaansche oorlogsschip Guonabara ge ankerd. Op telegraphisch bevel uit Rio Janeiro heesch de bevelvoerende officier de nieuw aangenomen Unie-vlag. Tegen den regel in werden deze kleuren niet door de forten op het land gesalueerd, en wat nog sterker is, de havencommandant noodigde den officier uit, dadelijk die vlag weer in te halen, als zijnde nog niet erkend. De te Londen gevestigde Banca Nacional van Brazilië heeft bericht ontvangen, dat de Vereenitjde S.aten en Chili de Braziliaansche republiek erkend hebben. De gevolmachtigde van de Braziliaansche schatkist heeft aan de dagbladen kennis gegeven, dat hij gemachtigd is de bewering tegen te spreken, als zou de voorloopige regeering eenig toezicht uitoefe nen op de naar het buitenland bestemde telegrammen. FRANKRIJK. Jn den ministerraad deeide gisteren de minister Rouvier mede, dat de dienst van 1886 een batig slot van meer dan 40 millioen francs opleverde. Op een feestmaal door de Kamer van Koop handel te Rouaan gegeven ter eere van het industrieel syndicaat van Franschen in de Indisch-Chineesche bezittingen, heeit de heer Ei ienne, onder-secretaris van staat voor kolo niën, het woord gevoerd. Hij zeide, dat Fi ank rijk in Tongkin moet blijven om China te bereiken. Het mag zich niet laten vooibij- streven door de Engelschen. Het bezit van Tongkin is een fortu.ntje, daar het rechts- streeks naar China leidt. De heer Eugène Veuillot, hoofdredacteur van de Lnivtrs, heelt tegen de Figarodie geweigerd heeft hare lasterlijke voors'elling van de zaak Veuillot-Paimblant te wijzigen door het opnemen van verklaringen van den heer Veudlot, een proces wegens smaad en beleedigmg ingediend. De Kamer heelt de verkiezing van den boulangist Dillon niet geldig verklaard met 333 tegen 181 stemmen. HET OOSTEN. Uit Belgrado wordt bericht, dat eene samen- zwei ing is ontdekt, met het doel het regee- rende vorstenhuis met de regenten regeering omver te Werpen en Karageorf.ewitch tot koning uit te roepen. Vele hooggeplaatste Russen moeten door de gevonden papieren gecompromiteerd worden. Deregenteneischten van den Turkechen gezant, verwijdering van den Torksen vice-consul te Yranja, die een spionagedienst had ingericht, en verdacht wordt van pogingen tot omkooping van regee- rings-beambten. OOSTENRIJK -HONGARIJE Uit Weenen wordt gemeld, dat kardinaal Ganglbauer, aartsbisschop van Weenen, die reeds sedert eenigen tijd lijdende was, thans ernstig ongesteld is. Er bestaat weinig hoop op herstel. De Hongaarsehe Kamer van afgevaardig den behandelde gisteren de begrooting. Jokai betoogde de volstrekte noodzakelijkheid, dat Hongarije nauw verbonden zij aan Oosten rijk en dat het de inwendige politiek van het keizerlijk gouvernement moreel en metter daad steune, zoo noodig goed en bloed daar voor ten offer brengende. Het drievoudig verbond (zeide spreker) zal langen tijd den vrede verzekeren. Graaf Appanny bepleitte de houding der oppositie, verklaarde dat hij en zijne vrienden tegen de begrooting zouden stemmen, en voegde er bij, dat slechts de verwijdering van Tisza uitzicht kon geven op ernstige her vormingen. ROME. Blijkens een bericht in de Courier de Bruxelles zal er binnenkort, vermoedelijk tegen het feest van Maria's Onbevlekte Ontvange nis een Encycliek verschijnen over de plichten van den Katholiek. Z. H. de Paus heeft bij de ontvangst van een Franschen bisschop het verschijnen van dit belangrijk stuk aange kondigd. Volgens den Romeinschen corres pondent van de Lnivers zal de H. Vader in deze Encycliek vooral de leer uiteenzetten van den H. Thomas van Aquine. De openbaar making der encycliek over de sociale kwestie is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Nu de buitengewone Britsche gezant bij den H, Stoel, sir John Lintorn Simmons zich te Rome bevindt en Zaterdag reeds door den H. Vader in particuliere audiëntie ont vangen is, verneemt men weder allerlei ge ruchten betreffende het eigenlijke doel zijner zending. Op de eerste plaats zal onderhan deld worden over het oprichten van een aarts- bisscboppelijken zetel op het eiland Malta en zal Simons den H. Vader verzoeken de ju risdictie van dezen aartsbisschop ook over Egypte uit te strekken. Engeland zou het daarheen willen leiden, dat alle Engelsche katholieke missiën in Afrika, bestaande en toekomstige, onder jurisdictie van den aarts-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1