Jinnplandache fqichtim. bisschop van Malta zouden komen. Daar zijn er die hierin iets bedenkelijks zien en Engeland verdenken van een streven om kardinaal Lavigerie's invloed in Afrika te dwarsboomen, teneinde in overleg met de triple-alliantie bet Fransche prestige een nieuwen knak te geven. De lemps meldt, dat generaal Simmons op de audiëntie verklaard heeft, dat zijne zending zich ver buiten de Maltezer-kwestie uitstrekte en dat de Koningin een hoogen dunk had van Leo XIII's grootheid van geest. De Paus heeft hierop met een lofspraak op de Koningin en haren gezant geantwoord, zonder eenige zinspeling te maken. Vol gens het Journal des Débats heeft sir Sim mons' missie een drieledig doel: de vorming van een aartsbisdom Malta, waaronder Egypte zou ressorteeren; de teruggave der goederen van de Maltezer ridderorde en eindelijk het aanbieden aan den Paus van de wereldlijke souvereiniteit over Malta, waarvan Engeland alleen het militair gezag zou behouden. Schiedam, 27 November 1889. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 November. De algemeene beraadslaging is neden in de Tweede Kamer beginnen over de Indische Begrooting voor 1890. Vooiaf verklaarde de heer Schaepman ziju vroeger aansre- kondigde interpellatie, bet ekkehjk de Stoom vaart-maatschappij holland, intetrekkcn. De heer Van Nunen, niet deelende in de politieke grieve,. *egen 's Ministers beleid, gaf echter zjjn bezurgdbeid te kennen over den financieelen toestand, welke dringend voorziening behoeft, willen wij niet binnen kort voor een groot deficit staan. De heer Levyssohn Norman ont wikkelde vele grieven tegen 's Min. beleid, daarbjj vooral afkeurende den tragen gang van zeken op verschillend gebied; bij drong op meerdere voortvarendheid aan, en op genoegdoening van den redacteur Brunner. Omtrent Atjeh stelde bij den minister bepaalde vragen, ter beantwoording hetzij in openbare zitting, hetzij in comité-generaal. De heer W. Van Dedem gaf ook zijn teleorstelling te kennen over het weinige wat de Minister thans doet m de prakijk bij vergelijking met zijn houding al3 lid der Kamer in de talrjjke klachten toen door hem geuit. Ook de heer C r e m e r besprak de Atjeh- vraag. Hij wensohte handhaving van het concentratiestelsel, maar krachtiger en ac tiever. Het debat wordt heden voortgezet. Het Regeerings-antwoord aan de Eerste Kamer over de Schoolwet is verschenen. De Regeering is ook overtuigd dat niet licht van een regeering een verzoenender voorstel kan verwacht worden. Breed zet zij uiteen dat de grondwetgever van 1848 nooit bedoeld heeft, dat alle toelage uit de openbare kas eene school tot openbare zou maken. Ongrond wettig is het voorstel stellig niet. Het ont werp zal stellig het onderwijs ten goede komen. De Rijksbijdrage aan de bijzondere school zal de voorstanders der openbat e sohool, die school niet doen verlaten. Het beginsel der neutra liteit blijft gehandhaafd, ook zorgt de Regee ring dat overal voldoend openbaar onderwijs wordt gegeven. Da financieels gevolgen worden geraamd op f670,000, behalve f330,000 ter uitvoering van art. 5, 3a lid. Of de school strijd eindigen zal, hangt af van de houding der voorstanders van openbaar en bijzonder onderwijs, maar ook van provinciale en ge« meentebasturen. De Regeering hoopt het en vertrouwt dat de verschillende politieke rich tingen zullen willen samenwerken. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 28, van marine op 19 en van waterstaat op 30 November a. s., zullen niet plaats hebben. In de gisteren te Rotterdam gehouden al- gemeene vergadering van de afdeeling Rot terdam, Schiedam en Omstreken der maatschap pij van Landbouw werden in de plaats der aftredende bestuursleden, de heeren W. A. Virnly Verbrugge en M. Van der Laan tot leden van het bestuur gekozen de heeren H. W. Wachter te Kralmaen en W. Pootte Rot terdam (Oud Delftshaven). De heer Viruly Verbrugge werd hij acolamatie tot eere-voor- zitter benoemd. Op voorstel van den heer W. F. Tak werd besloten te zijner tijd een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te richten tot verwerping van het voorstel-Bahlmann tot verhooging van de graanrechten. Naar men verneemt, heeft het college voor de zeevissoherij in Nederland, Zaterdag jl. te Scheveningen vergaderd geweest, het besluit genomen de pogingen, welke ook nu weder van de zijde der vis-soherij te Scheveningen worden aangewend, om een haven te erlangen, krachtdadig te steunen. De tienjarige volkstelling is weer ophanden. Toen deze nog mindernaukeurig was, stonden ue Katholieken te boek als uitmakende 2/5 der bevolking. Tien jaren geleden, op 1 Janu ari 1880, bleek uit de laatste volkstelling dat hun aantal niet bedroeg 2/5, maar 36/100 der bevolking. Zeker is in dien tijd vooral in de groote middelpunten der bevolking de scciaal-demo- oiatie, en in haar gevolg het ongeloof, door gedrongen onder de arbeidende klassen. Het zon ons daarom verheugen, indien dat cijfer in verhouding der bevolking niet gedaald was. Meer mogen we niet verwachten. Het 36/100 onzer tegenwoordige bevolking zou bedragen pl. m. 1,600,000 Katholieken. Aan den Jtjd wordt geschreven, dat de regeling van de grensscheiding Baarle-Nassau, Baarle-Hertog, waaromtrent onlangs werd be richt, dat eerlang eene ontwerp-overeenkomst kan worden tegemoet gezien, bp de naast be langhebbenden, do bewoners van het bedoeld gebied, veel bezwaar ontmoet. De Uliootenaren zouden Belgen en de Baarle-Hertogenaars Ne derlanders wordeD, wanneer de regeling tot stand kwam. Behalve dat zij van verandering van de nationaliteit niet willen hooren, zou het tot stand komen der regeling hun ook stoffelijk nadeel berokkenenzij verkeeren namelijk sedert jaren in de benijdenswaardige positie, dat accijnzen bij hen onbekend zijn, zoodat alle goederen, die elders aan acoijnB onderworpen zijn, daar niet aan die belasting behoeven bij te dragen. Men schrijft ons uit Nieuwediep van 25 November. In den afgeloopen naoht is op de Pannekoek een onbekend gebleven schip totaal veronge lukt. Tot laat in den nacht werden aan boord van het in nood verkeerende vaartuig voort durend vuren ontstoken, die van den vuur toren van Kijkduin met vuurpijlen werden beantwoord. Wegens het jheviga stormweer kon men evenwel niets tot redding van de in gevaar verkeerende schepelingen aanwenden wèl vertrok de reddingsboot omstreeks mid dernacht nog van hier naar de strandingsplaats, doch deze kon het schip door de hooge zeeën natuurlijk niet bereiken. Toen de boot tegen den morgen andermail vertrok, was er van het schip roede nrels moer te ontdekken. Volgens rapport van schipper Duinker, me£ de loodakotter No. 10 alhier binnengekomen* stuurde gisteren tegen den avond een ijzeren barkschip regelrecht op de gronden aande opvarenden van de kotter hadden nog pogin" gen aangewend het schip op het gevaar opmerkzaam te maken, doch de seinen schenen niet begrepen te worden. Dat schip en bet verongelukte zijn dus ongetwijfeld één. Wrak hout of lading is tot heden niet aangespoeld. {N. R. Ct.) Hit Harlingen wordt ons van 26 November gemeld: Ean hevig onweder ontlastte zich. dezen morgen over onze gemeente. Aanhoudende hagelbuien wisselden af met donderen bliksem. Deze laatste ontlastte zich op den toren der R. K. kerk, zonder schade aan te richten* doch de haan is voor de helft zwart geworden. In het noorden van Friesland wordt door landverhuizings-ageuten tegenwoordig weer druk gewerkt. De heeren treden tot in de kleinste dorpen als sprekers op, om door hnnne mededeeliogen over de uitstekende toe standen in het verre westen de menschen over te halen tot emigratie, wat maar al te veel ge lukt. In de Friesche gemeente Westdongeradeel is de hoofdelijke omslag over 1890 vastgesteld op li1/* pCt. van het belastbaar inkomen. Naar men verneemt beeft de kerkeraadder Herv. gemeente te St. Aunaparochie verleden week aan de kerkvoogden geschreven, dat bij volvoering van het besluit om Domela Nieu-, wenhuiB in het kerkgebouw te doea optreden zij zich blootstelden aan een tuchtmiddel. De kerkvoogd C. Post heeft daarop onmiddellijk zijn lidmaatschap bij deurwaarders-exploot opgezegd bij den kerkers ad. Te Groningen had verleden week een diefstal plaats. Terwijl de heel' J. Van Eek, boekhouder bjj den fabrikant W. A. Scholten, zich even uit het kantoor verwijderde, sloop eeu vrouw naar binnen en eigende zioh esn jas toe, welke aan de deur hing. In een der zakken bevond zich een portefeuille, bevattende aan papiergeld f 1900. De vrouw, dit niet wetende, wierp de portefeuille in het kanaal en verpandde de jas voor een galden, waarmee ziju een paar vriendinnen onthaalde. Denzelfdeu avond nog is de daderes in verzekerde bewaring genomen. De wegge worpen portefeuille is nog niet teruggevon den. In de vorige maand nam een persoon, zich noemende Roukes, zijnen intrek in eene slaap stede te Arnhem, en zeide klobkenm iker van beroep te zijn. Al spoeiig werden hem door de buren klokken ter reparatie toevertrouwd; die hij goed in orde bracht en terug bezorgde. Het reparatieloou was zeer laag, en ieder was tevreden. Dit gaf aanleiding, dat de man hoe langer hoe meer werk kreeg en zelfs een- aantal horloges ontving om te repareeren, din hij eohter niet terugbracht, daar Ronken opeens vertrokken was. Een aantal horloges* klokken, wekkers enz., had hij beleend en verkocht. Ook had hij de beleenbriefjes doof verkoop van de hand gedaan. Naar wij ver nemen, is door deu oomm ssaris van politi® wegens verduistering proees-verbsal opg6" maakt en bij extra politieblad zjjne aanhoa- ding aangevraagd. De meeste der verdoisterde voorwerpen zijn door de politie in besla? genomen en ter griffie van de arrondisse1 mentarechtbank gedeponeerd. (A, Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2