12e Jaarg. Woensdag 18 December 1889. No, 3564. VER80H IJ N T DAGELIJ K 8. Monument van 's Pausen Jubelfeest. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prijs nn dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommera 0.05 Bijdragen voor het stichten eener Woning met Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlaodsche Hof. Aan Z. H. Paus Leo XIII wordt deze stichting door Neerland's Katholieken eerbiedigst aangeboden als blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in het jaar des Heils 1888. Ontvangen bij den Penningmeester te 's-flage N.N. (Voor de tweede maal) f100. Door tusschenkomst van den Penning meester te Utrecht, van Utrecht f80.70V3. Door tusschenkomst van de Pres. Prov. Comité Friesland, fl.27. 'Prfje der Advertentiën Van 16 regelso.60 Elk gewone regel meer/(j.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Bio Janeiro werd van eergisteren ge seind: Heden is eene wet van groote natu ralisatie uitgevaardigd. Alle vreemdelingen, die in Brazilië vertoeven, worden, tenzij zij dit weigeren, als Braziliaansche burgers be schouwd. De heer Ouropreto, gewezen minister president in Brazilië, zal een manifest aan het Braziliaansche volk uitvaardigen, waarin hij de toedracht betreffende de omverwerping der monarchie zal uiteenzetten en in het licht stellen, dat de regeering verraden werd door de marine en het leger en door den minister van oorlog zelf. Het manifest zal een be roep doen op den wil des volks, geopen baard bij de verkiezingen voor de constitu- eerende vergadering. Ourepreto geeft zijnen Vrienden den raad, den strijd niet op te geven. Hij en zijne bloedverwanten zullen zich candidaat stellen bij de verkiezingen. Naar de Daily News uit Bome verneemt, is het bericht van de Herald nopens bet plan tot oprichting eener katholieke Bank te New- Vork toch juist ondanks des Osservalore üomano's tegenspraak. Verscheidene buiten- landsche bankiers steunen het plan, maar de Paus is er tegen. DUITSCHLAND. Pe Deutsche Atlgem. Zeit. komt tot de conclusie, na alle berichten omtrent het lot Tan dr. Peters verzameld te hebben, dat men »og niet tot den ondergang van de expeditie besluiten mag voor dit nader bevestigd wordt. Allerwege bestaat de hcop, dat er na de gedeeltelijke werkstaking in de steenkolenmij nen van bet Sa&r-district spoedig eene minne- Pike schikking getroffen zal worden. Voor lopig heeft slechts een klein deel der mijn arbeiders in het Saar-district het werk ge staakt. De voornaamste reden van het ophouden van den arbeid moet daarin ge legen zijn, dat de mijnbesturen den werklieden alleen schriftelijk beloofd hebben de Sperre af te schaffen, doch aangaande de loonsver- hooging en den korteren of langeren werktijd slechts onzekere mondelinge beloften hebben gegeven, terwijl de arbeiders ten dien opzichte ook bondige schriftelijke verzekeringen ver langen. Dasr de Keizer persoonlijk der hooge overheid een nauwkeurig onderzoek en eene welwillende behandeling van de arbei ders heeft bevolen, zoo wordt eene verdere sch'kking als zeker verwacht. In eene vergadering van Bijn-Westfaalsche mijnwerkers werd bij eene motie uitdrukke lijk dank aan de Begeering betuigd voor hare sympathie jegens hen. In het gebied van den Saar schijnt de opgewondenheid nog versterkt te zijn door de processen, die wegens belee- digmg van mijnbeambten gevoerd worden tegen verscheidene besturen van vereenigingen ter bescherming der mijnwerkers. Ook is het olie in 't vuur geweest, dat de mijnbesturen, onhandig genoeg, verklaard hebben, dat dé Sperre »uit genade" is opgeheven. Opmer king verdient het bij deze geheele beweging, dat de mijnwerkers in hunne hoedanigheid als kiezers dreigen bij de aanstaande verkie zingen voor den Bijksdag doch zij verzekeren tevens, dal zij niets te maken willen hebben met de sociaal-democraten en dat zij ter be vestiging hunner monarchale gezindheid zich met hunne wenschen persoonlijk gewend heb ben tot den Keizer als »den oppersten bestuur der der mijnen", opdat hij bemiddelend tus- schenbeide kome. Volgens de Dost heeft de opper-president von Berlepsch aanvankelijk geweigerd de afgevaardigden van de mijnwerkers-commissie te ontvangen, dewijl hij reeds op de hoogte van hun verlangen was, doch de opper-presi dent heeft van den Keizer rechtstreeks bevel gekregen de afgevaardigden te ontvangen en van hunne wenschen kennis te nemen. ENGELAND. Lord Hartington leverde Zaterdag te Man chester een pleidooi voor de unionistische politiek. Hij acht de huidige regeering tegen over geene enkele partij gebonden, en dus beter in staat om zonder schokken de ge- wenschte hervormingen in Ierland tot stand te brengen, dan een Giadstoniaansch Kabinet het wezen zou. Men verwacht te Londen algemeen, dat lord Salisbury rechtstreeks aan den Portu- geeschen minister van buiteniandsche zaken opheldering zal /ragen omtrent de handelingen van majoor Serpa Pinto in Mozambique. Het terugroepen van den Britschen gezant te Lissabon wordt mogelijk geacht. De Britsche consul te Zanzibar moet lord Salisbury per telegraaf omtrent Serpa Pinto's aanval op de Mikoiolos ingelicht hebben. Men gelooft dat de Britsche regeering eerst dan tot handelen zal overgaan, wanneer het verzoek om ophelderingen, dat zij tot Portugal richten zal, onbeantwoord mocht blijven. De Britsche gezant te Lissabon zou dan worden teruggeroepen. Heden zou de ministerraad zich met deze aangelegenheid bezig houden. De Standard verklaart, dat Engeland aan Portugal een krachtige taal moet doen hooren. Indien woorden niet baten, dan moet men naar andere middelen grijpen om Portugal tot reden te brengen, Eene buitengewone welwillendheid slechts is de oorzaak geweest (zegt het blad), dat men niet reeds al lang paal en perk gesteld heeft aan de on gehoorde pretentiën van Portugal, dat zich striktelijk behoort te houden binnen zijne feitelijk bezette koloniën, op gevaar af van zelfs zijne bezittiogeD aan den mond der Zambesi te verliezen. De Times raadt Portugal aan, Serpa Pinto te verloochenen, want als woorden niet baten, dan zal Engeland andere middelen aanwenden. De Daily Telegraph acht het oogenblik ge komen om van Portugal wegens zijn oneerlijk gedrag rekenschap te vragen. Daarentegen waarschuwt de Horning Dost tegen overijling en vermaant tot het afwachten van uit voeriger berichten. Met de werkstaking der Londensche gas- stokers blijft het onveranderd. De kolen- dragers weigeren de vaartuigen telossen,die voor de Zuidmetropolitaansche Gasmaatschap pij voorraad aanvoerden. De werkstakers hopen, dat de nieuwelingen, die het werken in de* gasfabrieken niet gewoon zijn, spoedig den arbeid sullen opgeven, en dat aldus het pleit voor hen zal gewonnen zijn. De Standard verneemt uit Shanghai, dat de Straatsraad de Chefoe-conventie goed keurde, krachtens welke het tarief voor de- peches| van en naar China verlaagd wordt tot twee dollars per woord. Buitenlandscbe maatschappijen zullen het draadverkeer met Hongkong, Shanghai, Amoy en Foochow be middelen,^ en China zelf dal met de overige stations. FBANKBIJK. De. Kamer heeft gisteren de verkiezing van den Boulangist Naquet (in het vijfde arron dissement van Parijs) met 266 stemmen tegen 222 ongeldig verklaard. NIEUWE SCHIEDMSCHE COURANT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1