12e Jaarg. Dinsdag 24 December 1889. No, 3569. V E R 8 O H IJ N T DAGELIJKS. Monument van 's Pausen Jubelfeest. #ü*pcht. Bureau: Boterstraat, E, 39. Zij die zich met 1 Januari a. ss. op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen nummers gratis. NIEUWE PriJ» twq dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommer» 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0 60 Elk gewone regel meerU.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Bijdragen voor het stichten eener Woning met Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlandsche Hof. Aan Z. H. Paus Leo XIII werd deze stichting door Neerland's Katholieken eerbiedigst aangeboden als blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in hei jaar des Heils 1888. Ontvangen bjj den Penningmeester te 's-Hage Door tusschenkom8t v. d. hoogeerw. heer Deken van Hf 20. AMERIKA. De New-Yorker limes ontvangt uit Rio Ja neiro (Brazilië) telegrammen, meldend dat een opstand is uitgebroken onder de soldaten in die stad, waarvan de Regeering velen liet arres teeren, tevens oefent zij eene strenge censuur Op de telegrammen uit. De republikeinsche regeering van Brazilië doet het beticht omtrent het doodschieten ▼an de marine-officieren evenals de verzeke ringen van den oud-minister d'Ouropetro formeel tegenspreken. Da Ponseca, de presi dent van het voorloopige gouvernement, is ongesteld, zoo noodig zal hij door Benjamin Constant vervangen worden. Volgens de Atw Itork Herald heeft de Bussische regeering alle diplomatieke betrek kingen met Brazilië afgebroken en den Braziliaanschen gezant medegedeeld, dat de Czaar de tegenwoordige onwettige regeering nooit zou erkennen. BELGIE. Deze week moet te Leu ven eene verkiezing plaats hebben voor de Kamer en de Bel gis ce liberalen schijnen de hoop te koesteren hij die gelegenheid aan het ministerie een geduchte nedeilaag toe te brengen. Leuven is nl een katholiek districtzijn laatste ver tegenwoordiger, thans overleden, was een Ka tholiek, en nu stellen de liberalen alles in 't ■Werk om diees plaats door een liberaal te doen innemen. Uit Char eroi wordt van 21 dezer gemeld: In da drie belangrijkste kolenmijnen te Gilly, genaamd IrüuAaistr, liners reut,is en Ardinoise hebben alle arbeiders het werk ge staakt. Troepen vrouwen loopen zingende door de straten. De garde ctvique is met het oog op ongeregeldheden onder de wapenen geroepen. DUITSCHLAND. De lichte verkoudheid, welke den Keizer eergisteren belette op de jacht te gaan, heeft zich thans tot griep uitgebreid. Behalve de Keizer zijn de broeder der Keizerin, hertog Ernst Günther van Sleeswijk-Holstein, en minister dr. v. Goszler door de ziekte aan getast. Hoewel de hooge 1 jjder vrij van koorts is, zal hij toch eenige dagen gedwongen zijn het bed te houden. De eisch tegen de 82 medeplichtigen in het socialistenproces te Elberleld, varieert van 1 maand tot 2* j jaar gevangenisstraf. 5 af gevaardigden, die er in betrokken waren, zijn vrijgesproken, terwijl tegen Bebel, Harm, Gril lenberger en Schumaker, resp. 15 maanden, 1 jaar, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf is geëischt. De tot 1 jaar en daarboven ver oordeelden zijn terstond gearresteerd. Verscheidene mijnwerkers uit het Saar- bekken zijn Donderdag door de rechtbank te Saarbrücken tot gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden veroordeeld, wegens beleediging van ambtenaren in de uitoefening van hun be roep. ENGELAND. Lord Salisbury heeft tot Portugal een krachtige nota gericht. Hij verlangt daarin, dat de Portugeesche regeering de handelwijze van haren egent in Zuidoostelijk Atrina ver- loochene. Men gelooft, dat Engeland toebe reidselen maakt om aan zijnen eisch nadruk bij te zetten. Volgens een Reuter-telegram uit Kaapstad hebben drie Engelsche oorlogs schepen bevel ontvangen om naar de belagoa- baai te stevenen. Door de voortdurende mededeeüngtn van de Daily Atws over de gruwelen die op Creta gepleegd worden, heeft lord Salisbury zich genoopt gezien nadere inlichtingen te vragen aan het Britiche consulaat, aldaar, dat in den beginne die berichtt n onjuist ver klaarde. De minister heeft den consul de berichten van dat blad toegezonden, met bevel de daarin vervatte mededeelingen aan de werkelijkheid te toetsen. De consul zou thans erkend moeten hebben, dat de berichten van den correspondent gegrond waren, maar in- tusschen duren volgens het blad de uitspat tingen der Turken voort. William O'Brien is uit de gevangenis, te Dublin aangekomen. De mayor der stad zond hem zijn rijtuigde menigte echter spande zich-zelve er voor, en bracht O'Brien zoo, met muziek voorop, naar zijn hotel. Uit Sangaï verneemt de Standarddat in Korea eene groote samenzwering is ontdekt, om den Koning te dooden en de dynastie omver te werpen. Dientengevolge hebben er in dat rijk vele arreatatiën plaats gehad. Aan de Daily Aews wordt uit Lissabon gemeld, dat er eene beweging ontstond onder de officieren om majoor Serpa Pinto een eerezwaard aan te bieden. FRANKRIJK. De rechterzijde in de Kamer begint zich te versnipperen. Het samengaan van de Orlea- nisten met de Boulangisteo, hetgeen velen tegen de bort stuitte, heeft daartoe den eersten stoot gegeven. Circa 50 leden van de rechter zijde onder leiding van Cazenoves de Pra- dines, De Soland, den burggraaf Kermengui, Dompierre d'Hornoy, den hertog de Doudeau- ville, De Maillé, Bigot en De Lanjuinais, hebben zich geconstitueerd tot een royalis tische groep. En nauweliiks was hierdoor het sein gegeven, of aanstonds vormden zich nog drie andere groepen nl. den »Groep der In- dependenten" onder de barons Mackau, en Reille,de Constitutioneele Groep" onder Piou, baron Hely d'Oissel en graaf Armand en eindelijk de Bonapartistische Groep van het Beroep op het Volk." In enkele groote principieele kwestiën zullen deze vier groepen nog wel samenwerken tegen den gemeenschappelijken vijand, maar in d» meeste gevallen zal de verbrokkeling der Rechterzijde machteloozer zijn dan ooit, om dat zij niet geluisterd heeft naar de roepstem van hen, die haar sinds jaar en dag bezwe ren, toch eenvoudig één enkele partij te vormen met één vlag en één beginsel, nl. de vrijheid van den godsdienst, een katholiek Centrum, in één woord, onder de leuze»waarheid, vrijheid en recht." Nog worden er pogingen in die richting beproefd, maar de kans van slagen is bij de nieuwe verbrokkeling nog slechter geworden dan zij reeds was. ROME. Uit Rome werd aan den Monde geseind, dat Vrijdaj aldaar een schrijven was openbaar gemaakt, 'twelk Z. H. de Paus heeft gericht tot den kardinaal vicaris, teneinde snoode pogingen te betreuren, die worden aangewend om de Romein sche geestelijkheid verdacht te maken en tweedracht onder haar te zaaien. De H. Vader beveelt der gees elijkheid van Rone bijzonder het houden van geestelijke retraites ac.n, welke in het volgende jaar zullen gegeven worden. De verjaardsg van den dood van Oberdank,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1