€*mcn8df Kerknieuws. I 0.40 voor die.bg gebouwen van eenehunr- waarde van f200 en hooger 0.50 fabrieksgebouwen, 0.50 het ongebouwde langs den weg gelegen gedeelte. Verder in eens, onverschillig weke de breedte is: - 40.-— elke branderij, distilleerderij of mouterij, 20.eiken wind. of stoom-meelmolen, -15.elk p&khois, - 5.eiken S'al. 2°. Voor elk gebouw, niet staande aan door de gemeente onderhouden wegen, doch dat, hetzij door straten of door bruggen, daarmede gemeen schap heeft: - 1.50 bij eene huurwaarde beneden de f 100, - 2.50 -200, - 5.van f200 en hooger, - 20.— voor elke branderg, mouterij of distilleerderij, - 10.elk pakhuis, - S.eiken stal, 3®. - 0,05 landerijen gelegen langs en uitkomende op door de gemeente onderhouüen wegen, alleen voor die zijde, waar bet uitpad of de brug zich bevindt. Art. 6. Bij de toepassing der belasting worden de onderdeelen van een meter berekend als volgt 0.75 tot 1 Meter voor 1 Meter, 0.25 beneden 0.75 Meier voor 0.50 Meter, terwijl minder dan 0.25 niet in rekening wordt gebragt. Art. 7. Van deze belasting zijn vrijgesteld depercelen a. waarvan de gemeente of hare instellingen de genothebbende is b. die, welke uitsluitend voor de openbare eeredienst zijn bestemd c. die, welke uitsluitend gebezigd worden voor publieke dienst of uitsluitend dienen tot inrigtingen van liefdadigheid. Verordening op de Invordering van liet Straatgeld. Artikel 1. De invordering van het straatgeld geschiedt door of namens den Gemeente-ontvanger, overeenkomstig de artt. 258 tot en met 262 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad no. 85,) zooals die is gewijzigd door de wet van 7 duig 1865 Staatsblad no. 79.) Art. 2. Van deze belasting wordt jaarlijks een kohier opgemaakt, waarmede overeenkomstig art. 264 der gemeentewet wordt gehandeld. Art. 3. leder belastingschuldige ontvangt jaarlijks Van den Gemeente-ontvanger een aanslagbil jet, vermeldende den naam van den belasting schuldige, alsmede aanwijzing van de bere kening en van het verschuldigde bedrag. De belasting moet worden voldaan tegen kwitantie van den Gemeente-Ontvanger in twee gelijke termijnen vóór of op den 30 Junij en den 31 December van elk jaar. Voor het geval, dat iemand na den 1 Janu- Mg zijne regten op het perceel heeft ver loren, bljjft hij voor de belasting over het geheele jaar aansprakelijk en heeft hij geen regt op de gedeeltelijke ontheffing van ver schuldigde-, of teruggave van betaalde belas- ting. Art. 4. Bezwaarschriften tegen de betaling der be lasting, kannen door den belastingschuldige of diens erfgenamen, mits binnen 14 dagen na de afkondiging Van het kohier, op ongeze geld papier bij Bargemeester en W ethouders Wordeu ingediend en wordt door hen op deze bezwaarschriften beslistzijnde de belasting schuldige of zijne erfgenamen inmiddels ver- pligt het bedrag, waarvoor hij is of zjj zijn aangeslagen, binnen de gestelde termijnen te Voldoen. Art. 5. Alle overtredingen ter zake van deze ver ordening, de poging daartoe of de medeplig- tigheid daaraan, alsmede verzet bij de invor dering dezer belasting, worden,onverminderd de verpligtingen tot betaling der verschul digde belasting, gestraft volgens de wet van 29 Junij 1851 Staatsblad no. 85). Memorie wan Toelichting. Daar ook tengevolge van de aanstaande uitvoering van de werken voor de waterver- versching, versterking vau de inkomsten der gemeente noodig is, zoo moet daarin door eeDe nieuwe belasting wordeu voorzien, daar de reeds bestaande op een te beperkt aantal personen drukt, om door verhooging van deze, de benoodigde gelden te kannen verkrijgen terwjjl in de nieuwe belasting alleen zullen deelen, zij die eigendommen in de gemeente bezitten. Daarom wordt nu voorgesteld de heffing van eene belasting voor het genot der werken en inrigtingen van aan en onder de openbare straat of weg, onder den naam van Straat geld, overeenkomstig Art. 238 van de Ge meentewet. De artt. 1, 2 en 3 van de concept-verorde ning behoeven geen nadere toelichting. Art. 4. is aldus geredigeerd om zeker te zijn, dat voor de in het derde lid bedoelde gebouwen minstens het volle, door dezen ver schuldigde, bedrag wordt betaald. Art. 5 bevat hel beginsel waarop de geheele belasting berust, namelijk het betalen in ver houding tot de kadastrale huurwaarde, en de door de verschillende inrigtingen veroor zaakte onkosten. Het beginsel hier aangenomen beveelt zich aan door billijkheid, daar bij eene belasting in verband met de hnnrwaarde, elke woning be taalt in verhouding tot de meerdere of min dere waarde, welke daaraan wordt toegekend, en de Branderijen enz. naar de door deze veroorzaakte o kosten. Yoor woningeu beneden de f70.hnnr waarde is het minimum van f0.50 per str. Meter voorgesteld, eu zijn de verdere klassen aid as geregeld met het oog op hetgeen de belasting moet opbrengen, en om de groote percelen, die in den regel eene aanzienlijke breedte hebben, niet al te zwaar te belasten in verband hiermede is ook voor de erven of tuinen een lagere maatstaf voorgesteld. De fabrieksgebouwen zijn ook afzonderlijk genoemd, omdat ze in den regel groote uit gebreidheid hebben en, vooral hier ter stede, niet te zwaar moeten worden belast. Voor de branderijen, distilleerderijen en mouterijen is voorgesteid een bedrag vau f 40.omdat deze inrigtingen aanleiding geven tot eene groote uitgave voor het voortdurend herstel der straten en zij oofe bijzonder zullen profheereu van de verbetering van het water in de havens. Ook voor de wind- en stoom-meelmolens wordt een vast bedrag voorgesteld, daar ze, door het rijden met zwaar beladen wagens, meer dan gewone herstellingen aan de straten en brnggen noodig maken; dit geldt mede voor de pakhuizen, van waar de molens het te malen graan afhalen. Eindelijk wordt voorgesteld, dat elke stal f5.zal betalen, omdat deze door het rijden der spoelingkisten en de vervuiling der straten meer dan gewone uitgaven noodig maken. De rubriek onder 2o vermeld is aldus moe ten worden ingerigt, als een gevolg van de eigenaardige wijze, waarop alhier de uitbrei ding der gemeente plaats heeft, namelijk bijna geheel op particuliere gronden en daarom kunnen ze niet als in lo worden aangeslagen. Het is intusschen zeker, dat deze woningen mede genot hebben van de in deze verorde ning bedoelde gemeentewerken, al worden hier de wegen of straten niet door de ge meente onderhonden. Het is daarom billijk dat ook zij, doch in mindere mate, dragen in de kosten van bestrating enz., daar ze daar alleen op uitkomen en de gemeente haar eigendom niet heeft afgesloten, waartoe zij volgens art. 679 B. W. het regt haden wat de toegang over bruggen aangaat, daartoe slechts tot wederopzegging vergnnning is verleend (b. v. in de zoogenaamde Gorzen). Ten slotte wordt nog voorgesteld zoor de landerjjen te laten betalen. Dit vindt zijn grond in den toestand, waarin de wegen van het Frankeland (zoogenaamde laantjes) worden gebracht, door het drakke verkeer der spoelingkisten, die de wegen dikwjjls erg havenen, waardoor deze herhaaldelijk voor ziening behoeven. Art. 7 behoeft geene toelichting. Berekening ran de vermoedelijke opbrengst van het Straatgeld. Branderijen, mouterijen en distilln. 400 a f 40.f 16000. Pakhuizen 200 - 15.- 3000. Stallen 10 - 5.- 50. Huizen beneden f 70 hnurwaarde 2500 - 1.50- 3900. van- 70 tot - 100 306»- 4.-- 1224. -100 - 200 458»- 7.50- 3435. -200 - 590 339.»-12.— - 4068. - 500 - 700 63» -15.— - 945. boven de - 700 67 - 30.- 2010. Molens 13 - 20.- 260. Landerijen - 108. f35000. Aan niet door de gemeente onderbonden wegen -. 35 branderijen a f20.— f 700. 10 pakhuizen -10. - 100. stallen, stelle - 10. 1000 buizen - 1.50 - 1500. 100 - 2.50 - «50. 28 - 5.140. - 2700. Totaal vermoedelijke opbrengst f 37700* Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Arnhem (pa rochie van den H. Eusebius) den welearw. beer H. F. Schoemaker, tot pastoor te Oldemarkt den weleerw. heer M. Glandemans, en tot kapelaan te Groningen den weleerw. zeergel, heer dr. G. Brom. Mgr Wnlfiugb, dezer dagen te 's-Bosch tot bisschop gewijd, bracht gisteren een bezoek aan den seereerw. heer L. Van Oppen, deken te Gulpen, en aan de grafelijke familie De Marohand d'Ansembourg, op 't kasteel Neti' bourg aldaar. Heden (Zaterdag) is Z. D. H. naar Rome vertrokken, om ean bezoek ad limina en aan Z. H. Paus Leo XIII te brengen. (Z.) Uit Transvaal wordt gemeld, dat een man dood is gevonden in de nabijheid van Chris tiana. Hij lag in een woest veld, was minstens een maand dood, toen men hem vond, en men vondeenige brieven,een horloge en een som geld enz. bij bem. Een onderzoek heeft ge leerd, dat de overledene vermoedelijk is een Hollandsohe onderwijzer, H. J. Hamer, die kort geleden nit Amsterdam naar Transvaal vertrok. Bjjna in al de groote steden van Dnitseh- land heerscht thans de griep of influenza. 't Is vooral in de scholen, de groote gestich ten, enz., dat de ziekte het meest verspreid is. Ook veldmaarschalk graaf Von Moltke lijdt eraan. Hij moest eenige dagen te bed big ven, maar hij is nn reeds in zoo ver her steld, dat hg zijn dagelijkscbe uitstapjes kan hervatten. De heer Vandal, vroeger postmeester-gene raal onder het Keizerrijk, die een hartziekte had, is te Parijs aan de influenza gestorven. In de Louvre-magazijnen heerscht een onge wone stilte, slechts afgebroken door het hoesten der nauwelijks genezen bedienden. Er waren Woensdag-ochtend 60 nieuwe gevallen onder de bedienden. In de Polytechnische School is het getal zieken van 70 op 20 ge- daald. In de militaire school van St. Cyrzijn de klassen gesloten. Op het Gentraal-bnreau vau de telegraaf ontbreken niet minder dan 263 beambten, die aan de influenza lgden. Baron Mohreuheim en zijn familie kannen niet nit Salies-en-Béarn naar het Rnssisohe gezantschap terngkeeren, daar het grootste gedeelte van het gevolg aan influenza ljjdt. Ook te Weenen breidt de influenza zioh meer en meer uit, en de nisuwe gevallen aijn merkelijk erger dan de eerste. In veelfamiliön ligt de helft der leden te bed. Al de hosp;«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3