12e Jaarg. Woensdag 25 December 1889. No. 3570. Bij iit finer Moert een BpepL Glorie zij God in den Hooge! VERSOH iJNT DAGELIJ R8. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prijt van <ut Blad: Voor Schiedam per 3 irrtnden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentlön Van 16 regels Elk gewone regel meerf «J.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegen» het HOOGFEEST VAN KERSTMIS zal tie Jütieuwe Schie- datntche Courant Donderdag en Vrijdag-ochtend niet ver schijnen. Zij die zich met 1 Januari a. s. op dit blad. abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen nummers gratis. Weder klinkt deze jubelzang, 't eerst door Engelenmond in Bethlehem's velden aangeheven, over de wereld; weder ver tolkt zij de vreugde en dankbaarheid die er wonen in 't hart van de schepselen Gods, over de onuitsprekelijk groote wel daad door den Eeuwige den armen mensch bewezen, en de ontfermende liefde hem in oneindige mate betoond. Ja, trots het voortwoekerend ongeloof, dat met zijn kou den adem zooveler godsdienstig leven doodt, gloeien er toch nog zoovele harten van dankbare liefde voor de Verlossing, ons door den Zoon Gods, Mensch geworden, gebracht. Wie zich daarvan wil overtui gen, behoeft slechts in het nachtelijk Kerst uur onze kerken binnen te treden en het gezicht van die honderden, die, daar in stille aandacht neergeknield, de gedachte nis vieren van dien hoogheiligen nacht, waarin het Menschgeworden Woord in de wereld verscheen, zal hem gewis tot het besluit breDgen, dat het groot geheim vaD het Kerstfeest nog steeds dankbaar wordt gevierd, en| zoovele zielen in vervoering brengt, jvoor wie de Menschwording van Gods Zoon het bewijs der hoogste liefde is. Dit verheffend geloot is ons eene ware verkwikking te midden van al het ziels- bedroevende, waarvan wij in onzen tijd getuige zijn. O, hoe krimpt ons 't hart ineen, als wij bedenken, dat er buiten die gewijde tempelwanden zoovelen ziin, die voor het groot geheim van het Kerstfeest niets gevoelen, wien de gedachte aan een Menschgeworden God eene dwaasheid en een ergernis is! Maar ook, hoe wordt de ïiel van droefheid vervuld bij de gedachte, dat er zoovelen zijn, die wel-is-waar dit groot geheim niet openlijk loochenen, maar toch door hunnen handel en wandel toonen, dat het geloof in Christus' Menschwording niet levendig is in hunne harten, dat het geen vruchten voortbrengt voor hun gods dienstig en maatschappelijk leven.) En hier hebben wij niet zoozeer 't oog op de gewone afwijkingen, die wel den mensch eigen zullen blijven, zoolang de wereld er zal zijn, maar bedoelen wij meer de ge breken, welke men terecht als de kwalen van onzen tijd aanduidt. Of is het niet waar, dat de onverzadelijke dorst naar aardsche schatten en aardsche genietingen, de hoogmoed des levens, de zucht naar standverheffing, verscholen onder den schoonklinkenden naam van lotsverbetering, in onzen tijd meer dan ooit op den voor grond treden, en als tot het hoogste en eenige doel van 't leven verheven worden Is er ook scherper contrast dan dat 't welk er bestaat tusschen dezen geest van onzen tijd, en hetgeen ons in den stal van Bethlehem te zien wordt gegeven In onzen tijd, de hoogmoed en het zÏDgenot ten troon verheven in den stal van Beth lehem, de nederigheid, de versterving, de ontbering van ieder zingenot op de ver- hevenste wijze beoefend. Een arme beesten stal woning van den God van hemel en aarde, die ternauwernood eenige windselen heeft om zich te dekken een hards troo- leger in de voederkrib der diereneen schuilplaats in een spelonk door de menschen vergetendat is het tafreel 'twelk de huidige feestviering ons voor den geest brengt. Is er wel iets meer in staat ons tot nadenken te stemmen Komt dan vermogenden en gegoeden, wien het beati possidentis de hoogste levenswijsheid toe schijnt, gij die er steeds op uit zijt meer te winnen, en daartoe al uw verstand, al uwe krachten en die uwer ondergeschikten in 'twerk stelt, zelfs met voorbijzien van hoogere levensbelangen, zelfs met veronacht zaming van de noodige rust, op den dag daartoe door den Al wij ze aangewezen, nadert tot de rustplaats van uwen Heer en God 1 Maar ook gij, minder bevoor rechten, die u zoo slecht kunt schikken in uwen staat en stand, die altijd bedacht zijt op verbetering van uw lot in dit, en zoo weinig denkt van het verzekeren uwe bestemming in het andere leven, wien het voorbijgaand zingenot het hoogste ideaal schijnt te zijn, knielt allen neder bij de schamele kribbe van den armen Jezus, en ziet, welke les Hij u van dien leerstoel der waarheid geeft Want ja, alleen bij de kribbe van Beth lehem is genezing voor de kwalen van onzen tijd te vinden. Daar rust de groote Ge neesheer, die ze door Zijn voorbeeld heelen zal, wanneer wij er slechts getrouw op letten en het tot het richtsnoer maken van ons leven. In het licht, dat uit den armen stal van Bethlehem straalt, verdwijnen al de dwaallichten van onzen tijdGeen hoog moed, die niet is te overwinnen bij de gedachte aan de nederigheid van den grooten Arme van Bethlehemgeen ongeregelde zucht naar aardsche schatten en aardsche genietingen, die niet is te onderdrukken bij 't gezicht van het schreiend Wicht in Bethlehem's stal. De ster die boven die bevoorrechte, heilige plaats in een helder licht schittert, zij ook ons ten gids op het moeilijke en doornige pad dat wij te be wandelen hebben. Zij geleide on3 op den rechten weg naar het hemelsch Bethlehem, de woning van den Koning en Heer onzer zielen. Alleen, wanneer het voorbeeld door den grooten Arme van Bethlehem ons gegeven, meer navolging zal gevonden hebben, zal onze hedendaagsche maatschap pij genezen worden van de kwalen waaraan zij lijdt. Moge de huidige feestviering daartoe bijdragen, dan zal er meer glorie worden gegeven aan God in den Hooge, en zal het zijn, wat wij al onzen lezers van harta toewenschen: een heilvol, een zalig Kerst feest AMERIKA. Bij besluit van het voorloopig bewind van Brazilië zijn de verkiezingen voor de consti- tueerende vergadering uitgeschreven tegen.. den 15n September en is bare bijeenkomst bepaald op den 15n November 1890. Bij hetzelfde besluit wordt Pedro II verbannen en hem het Braziliaansche burgerschap ont nomen zelfs bet pensioen dat de Voorloopige Regeering den ex-Keizer bad willen verleenen,. wordt ingetrokken. De Engelsch-Amerikaansche schikking ter zake der visscherij-kwestie loopt dood, door dien de president der Vereenigde Staten van COIMliT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1