i'mnqnbmdache Iei}ichterc. N.-Amerika geen verlangen naar afdoening er van openbaart. Daarom zal nu waarschijnlijk het tractaat van 1818 herleven met dezelfde onverkwikkelijke gevolgen. DUITSCHLAND. De Keizer, die in lichten graad door de influenza was aangetast, is thans weder geheel hersteld, zoodat hij zijne gewone werkzaam heden heeft kuDnen hervatten. Op aandringen van 's Keizers lijfarts, dr. Lenthold, zal echter de groote hofjacht bij Königs-Wusterhausen voor dit jaar worden uitgesteld. Thans is graaf Herbert von Bismarck door de epidemie aangetast. In eene groote vergadering van kolenmijn werkers in de Saarstreek, welke uit vrees der herbergiers voor de Pruisische politie niet in een besloten lokaal, maar in het Schnappa- cher woud op Beiersch grondgebied onder den blooten hamel plaats vond, is besloten in alle groeven den arbeid te hervatten. Er zal echter toegezien worden, of tot het einde der maand Januari de door de mijnbesturen aan de arbeiders gedane toezeggingen behoorlijk nagekomen worden. Ook de mjjnwerkers in Saksen beginnen in beweging te komen. Zij verlangen ook daar afschaffing der Sperre verhooging van loon en vermindering van werkuren. De Saksische mijnbesturen toonen zich tegemoetkomend. De inderdaad bestaande Sperre of schorsing van arbeiders, welke eene over geheel Duitschland door de mijnbezitters gemaakte afspraak was, zal terstond afge schaft worden. De Saksische kolenmijnwerkers trachten zich met de mijnwerkers der erts groeven te verstaan, teneinde door samen werking van alle mijnarbeiders eene krachtige stelling in te nemen. De winkeliers en magazijnhouders te Berlijn klagen bitter over de slechte zaken, die zij tegen Kerstmis maken tengevolge der influenza- epidemie, aan welke 10 pet. der geheele be volking geacht wordt lijdende te zijn. Daarbij komt, dat het eergisteren en gisteren buiten gewoon hard geregend heeft, hetgeen ook een slechten invloed op het winkeldebiet uit oefent. FRANKRIJK. In de Kamer werd door den minister Constans en in den Senaat door den minister Tirard het decreet tot sluiting der buiten gewone zitting van 1889 voorgelezen. Minister Thévenet heeft weder bevel gegeven tot het inhouden der toelagen van twee dorpspastoors in de Vogeezen, alweder wegens hun houding tijdens de verkiezingen. Ook worden vanaf 1 Juni de tractementen inge trokken van alle kapelaans der parochiën van Alby (Tarn). Wegens de onvoldoende inkomsten der kerkfabrieken is op besluit van den aartsbisschop eene inschrjjving moeten geopend worden, teneinde de kapelaans voor den geregelden gang der zielzorg te dier stede te kunnen behouden. De Daily Dews verneemt uit Cairo, dat Frankrijk nog steeds ongeneigd schijnt, om de conversie der preferente schuld toe te staan. Dientengevolge ziet de Egyptische regeering zich genoodzaakt, de grondbelasting met drie piasters per acre te verhoogen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De keizer en de keizerin van Oostenrijk namen gisteren de in de Muggia-baai nabij Triest ten anker liggende vloot in oogen- schouw en woonden vervolgens de manoeuvres ter zee bij. De influenza heerscht. zeer hevig te Weenen. De meeste scholen zijn er door gesloten. De voorgenomen marschen der troepen zijn afge- commandeerd. Graaf Taaffe, de Oostenrpsche premier, is er ook door aangetast. Prinses Stephanie heeft verscheidene dagen hare kamer moeten houden, maar is thans weer hersteld. PORTUGAL. De te Lissabon verschpende Dia weerlegt de in de nota van lord Salisbury vervatte beschuldigingen tegen Portugal, en zegt, dat het Engelsche Kabinet zich schijnt te laten leiden door de persoonlpe vpnden van Serpa Pinto. De Daily Dews verneemt uit Lissabon, dat de Portugeescbe bladen de zending van drie Engelsche kanonneerbooten naar Delagoa- baai geenszins opvatten als eene bedreiging. De officieuss pers betoogt, dat de Engelsche regiering de billpheid der Portugeesche aanspraken zal erkennen, zoodra de ware staat van zaken in Oost-Afrika haar bekend zal zijn. De minister Gomes vertrouwt hetzelfde in de nota, waarmede hij Salisbury's jongste nota beantwoordt. Daarin uit de Portugee sche regeering haar vurig verlangen, om het wederzijdsch grondgebied in Oost-Afrika af te bakenen. te verleanen, om tjjdelp de kustvaart ia Ned.-Indie ten behoeve van het vervoer van suikerriet toetestaan aan schepen onder vreem den vlag. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt tar kennis van belangheb benden, dat de op 27 December e.k. bepaalde aanbesteding vanhet bouwen van eene schutsluis met eenige daarbij behoorende werken, deel uitmakende van de uitbreiding der slnis- en havenwerken te IJmuiden, tot nader bericht is uitgesteld. De gezonken schuit Roopmans Welvaren, van Vlaardingen, welke door aanvaring met het stoomschip Veendam bij Delftshaven gezon ken is, werd door de Berging maatschappij gelicht en te Vlaardingen op de slip gebracht. Er is ook 17 ton haring van de lading ge borgen. SPANJE. De Cortes zijn uiteengegaan tot 10 Januari. In den Senaat heeft de heer Pavia het finan cieel beleid der Regeering aangevallen. De minister-president Sagasta zal de Kerst- vacantie zich ten nutte maken, om zoo moge lijk afgescheiden liberalen tot zich terug le brengen. In de regeeringskringen schijnt men zeker te zijn, dat het Kabinet, bij de weder- bijeenkomst der Kamers, eene groote meerder heid aan zijne zijde zal hebben. De R9geering houdt zich vooral bezig met het tot stand brengen van bezuinigingen, zooals in haar program lag opgesloten. Schiedam, 24 December 1889. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 23 December. Bij de behandeling der Surinanmsche Begrooting herdacht de heer Smidt den overleden Bisschop en den leeraar der Moravische broeders, steunpilaren van het Nederlandsch gezag in Suriname, en wijdde ook een woord aan de ramp van het stoom schip Prins Willem 1. Hij drong er op aan, dat de Regeering de immigratie van Ja- vaansche arbeiders zou bevorderen en criti- seerde de nienwe B inkverordening. Ten slotte oonstateerde bij, dat een groote maatschappij tot [opbeuring van handel en landbouw in Sari- name, in Juni jl, plannen en statuten aan den Minister beeft ingezonden. Da Minister verdedigde de Bankver- ordening en verzekerde, dat de Regeering de immigratie steunt. Over het plan tot oprich ting van een maatschappij is de gonvernenr van Sariname gehoorddiens antwoord zal de Minister zoo spoedig mogelijk overwegen. Avondzitting van Maandag 23 December. Bjj het voortgezet debat over de Begroo ting van Suriname werd een amen dement om geen f 1000 toetestaan als subsidie voor een tweeden stoombootdienst op de Boven-Sariname aangenomen, evenals een ander amendement om den post voor onder houd van gebonwen niet met f26.000 te verhoogen. Een toelage van f 1000 voor een veearts werd daarentegen toegestaan. De geheele begrooting werd daarop a an g eno- me n. Hoofdstak Koloniën werd aangenomen met 53 tegen 33 stemmen. Tegen Btean eo, alleen liberale leden en de heer Ni-uwenhuis, terwgl 5 liberalen, de heeran Tak, Roell, Boo), Soiidt en Rooijuards voorstemden. Ook hoofdstuk Xf (onv. uitgaven). De heffing van eene belasting op het gemaa1 werd der gemeente Vlissingen toegestaan. Ook de v;ier wetsontwerpen betreffende wik- en weeg- loooen ta Alkmaar, Edam, Hoorn en Pnrme- rend werden goedgekeurd. De wet op de Middelen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook word goedgekeurd de machtiging aan den gouverneui-generaal Aan het centraal administatiergebouw der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij te Am sterdam werd gisteren aanbesteed het veran deren van de Kraanbrug over de Delftshaven- sohe Sohie in een plaatijzeren draaibrug met daaraan verbonden wjjziging van den onderbouw Raming f62.000. Van de 17 inschrijvers was de minste de heer H. Wienhoven, te Schiedam, voor f 63.800. Met het oog op het uitbreken van mildvnnr onder het rundvee op een stal in het voor malig Delftshaven, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken bevolen, dat op de ver dachte runderen de inenting zal worden toegepast, waarmede de rijksveearts Poels is belast. Naar wij vernemen, hebben alle Hollandsche kajuits-passagiers van de gezonken stoomboot Leerdam gezamenlijk een schrijven aan de Ned. Am. Stoomv. maatschappij gericht, waar in zij allen lof aan kapitein Brninsma toe brengen voor diens kalm en flink optreden bij de zeeramp, waaraan zij zoowel hunne redding als die van alle opvarende danken. (A. R. Ct.) Nader blijkt, dat bij de schipbreak van de Prins Willem I van de eqnipage der sloep te Tréport aangekomen, twee man verdronken zijn, nl. de 2e kok Engelchor en de matroos Edelenbos. Naar de Maasbode verneemt, beeft de Ned. Am. Stoomvaartmij. te Liverpool een nieuw stoomschip aangekocht, dat tot dusverre voor rekening eener Engelsche reederij voer. Htt schip zal Maasdam geheeteu worden. De heer, die 1.1. Donderdag in bewusteloo- zen toestand aan bet strand onder Wassenaar werd gevonden, is gebleken te zijn een carga door uit Rotterdam. Op welke wjjze en door wien de verwonding is toegebracht, is nog niet met zekerheid bekend. Eerstdaags zal bij de Holl. IJzeren Spoorw.. Mpij. aan bet bootdbnrean en enkele stations, aan jongelieden van 15—18 jaren gelegenheid gegeten worden opgeleid te worden vuor den stations- en den administratieven drenst der Maatschappij. De gevierde dichter ds. J. J, L. Ten Kate, die gisteren zjjn 70eu verjaardag vierde, ont ving van Amsterdam en elders te dezer ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2