12e Jaarg. Zondag 29 en Maandag 30 December 1889. No, 3572. Eü ill Enner tatert een Bp®eL V BRSO li IJ N T i) A G 15 1, IJ K Bureau: Boterstraat, 39. Zij die zicli met 1 Januari a. op dit triad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen nummers gratis. Prij» vud dit Bi ad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommer»0.05 Prija der Advertentiën Van 16 regels.0 80 Elk gewone regel meer/"U.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. yjJBFrjAJBSITAirSCIIJBJ van 1G reg*Is worden in het nummer deaer courant, dat in den morgen van den A ie u wj aars- dag verschijntgeplaatst a SO cent. 28 December '89. De verwachting, dat het bekende geschil tusschen Engeland en Portugal langs den weg van minnelijke schikking uit den weg zou geruimd worden, is door de berichten der laatste dagen wel eenigszins verzwakt. Blij kens een telegram uit Londen zouden de ge zanten der groote mogendheden aan lord Salisbury hunne medewerking hebben aange boden tot eene vreedzame oplossing van het geschil. Lord Salisbury zag echter weinig heil in de bijeenkomst van een congres, daal de hoofdpunten van het geschil enkel Portu gal en Engeland aangaan, en dus het betrek ken van andere mogendheden slechts opont houd kan geven, zonder dat de oplossing wordt bevorderd. Door de openbare mee ning gedrongen en eenigszins gehoor gevende aan de opruiende taal van de Times en andere organen der Engelsche pers, schijnt lord Salisbury het noodig geoordeeld te heb ben eenig machtsvertoon tegenover Portugal te ontwikkelen, opdat dit kleine landje toch "Wèl zou begrijpen, dat het met zijne beperkte middelen niets tegen den grooten John Buil vermag. Althans uit Londen wordt geseind, dat vier pantserschepen der Britsche vloot in de Middellandsche zee bevel ontvingen voor Lissabon de vlag te vertoonen. Heeft alzoo lord Salisbury, hoewel voor zich-zelven eene minnelijke oplossing van het Lugelsch-Portugeesch geschil beoogende, reke ning te bcuden met den geest van het Engel sche volk, dat zich door het gebeurde in Atrika gekrenkt ziet in zijnen nationalen trots van deu anderen kant moet ook de Tortu- geesche regeering, hoewel zeer tot tegemoet koming bereid, daarmede hoogst voorzichtig 2Ün en er vooral voor zorgen, dat zij zich tegenover Engeland nut zwak betoone immers' evenals alle zuidelijke volkeren laten de Por- tugeezen zich spoedig opwinden en zijn vooral zeer gevoelig voor alles wat de nationale eer betreft. Het ministerie moet dus zorgen, dat het in zijne concession tegenover Engeland niet te ver gaat, omdat het op geene parlemen taire meerderheid kan rekenen en zijne tegen standers terstond van eene te groote toege vendheid partij zouden trekken, om het ten val te brengen. Buitendien bestaat er in Portugal sedert geruimeu tijd eene vrij beweeglijke repu- blikeinsche partij, die vertakking in SpaDje heeft, in de Braziliaansche omwenteling een nieuwen steun heeft gevonden en het er nu op toelegt om de dynastie te ondermijnen. Het ministerie vreest aan die partij een ge vaarlijk wapen in de hand te geven, door te spoedig te veel aan Engeland tegemoet te komen. Dit alles maakt het zooveel te moei lijker om tot een vergelijk te komen, dat echter ten slotte wel op een of andere wijze zal moeten gevonden worden. Naar de bladen te Lissabon melden, is men in de officieele kringen ongerust over den vooruitgang der republikeinsche propaganda, die zich in Portugal sedert de Braziliaansche omwenteling heeft ontwikkeld. Men vreest voor republikeinsche manifestatiën bij de kroning van koningCarlos. Intusschen heerscht er bij alle partijen eene hevige opgewonden heid ten opzichte van Engeland. Er wordt eene groote nationale beweging voorbereid, voor het geval dat Portugal geene volledige erkenning zou verkrijgen van zijne rechten in Afrika. Volgens den berichtgever zou de republikeinschepartij besloten zijn de campagne te vernieuwen, die haar in 1881 tijdens het tractaat over Lorenzo-Marques was gelukt om het ministerie ten val te brengen. Zoo zou dus dit geschil allicht tot eene zegepraal der republikeinsche partij in Portugal kunnen leiden. Het is waarschijnlijk hierop, dat de Engelsche Daily Telegraph zinspeelt, als zij zegt, dat het kabinet te Lissabon en de dynastie van Braganza er hun bestaan bij zouden gunnen verspelen. Moge de raad door dit bLd aan de Britsche regeering ge geven, om Portugal met buitengewone cour toisie, als ware 't een groote mogen iheid, te behandelen, bij de Engelsche bewindslieden ingang vinden, en aldus aan Portugal eene zegepraal der republikeinsche beginselen be spaard blijven AMERIKA. Uit New-York wordt van 26 dezer geseind Tusschen de blanken en de negers te Jessup (Georgië) te Augusta en te Romes ville hebben bloedige vechtpartijen plaats gehad, waarbij aan weerszijden verscheidene dooden gevallen zijn. De o4gewondankeid duurt voort. Uit Rio de Janeiro komen berichten, welke de tijdingen omtrent ongeregeldheden en op standen in Brazilië formeel tegenspreken. »Er heeft niets dan eene onbeduidende muiterij van eenige soldaten plaats gehad, die terstond onderdrukt is geworden en het besluit tot bijeenroeping der constitueerende vergadering is door alle partijen gunstig opgenomen." En daarbij, nu de president van het Voor- loopig Bewind, Don Manuel Deodora da Fon- seca herstellende is, en zich dus weldra weder aan het hoofd der zaken zal kunnen stellen, is alle gevaar van de lucht 1 Jammer voor de Braziliaansche fondsenhouders is het echter, dat de Beurs de zaken niet zoo luchtig schijnt op te nemen, maar blijkbaar reden meent te hebben, om den toestand in Brazilië niet te vertrouwen. Terwijl dezer dagen op den oceaan zwaar stormweder woedde, was het op het vasteland van Noord-Amerika buitengewoon warm, veelal met windstilte. Te New-York wees de thermometer op den eersten Kerstdag 65° Fahr., te Pittsburg 80°, te Iowa 70°. De Mississippi is geheel vrij van ijs, en op de groote meren gaat de scheepvaart voort als midden in den zomer. Deze ongewone toe stand werkt verlammend op den steenkolen handel, die geheel stilstaat, en in vele mijnen is het werk gestaakt, dewijl de kolen nage noeg onverkoopbaar zijn. Duizenden mijn werkers ziin hierdoor zonder arbeid. Alleen de Pennsyivania-kolenmaatschappjj sloot veer tien mijnen en ontsloeg vierduizend arbeiders. De Herald, meldt, dat de Fransche kapi talisten die in Guatemala de centraal-spoor weg-concessie verkregen hebben, deze aan een Parjjsch syndicaat verkochten voor 800,000 L. st. Volgens hetzelfde blad komt majoor Sears, bankier te Portland, naar Liverpool ten einde een plan tot landverhuizing op groote schaal naar de onbewoonde vlakten in het Noorden van Peru te bevorderen. CHINA. De onrustwekkende geruchten omtrent mogelijkheid eener paleisrevolutie of van andere woelingen in China sohjjnen, volgens nadere berichten, te zijn ontstaan doordien het bekend werd, dat er tusschen den Keizer en zjjne moeder, de nog altoos zeer invloed rijke keizerin-weduwe, oneenigheid heerscht. Naar hetgeen in de Ostasiatische Lloyd nader wordt gemeld, is die oneenigheid wel in de eerste plaats teweeggebracht doordien de Keizer tegen zijn wil eene oudere nicht van de keizerin-weduwe heeft moeten huwen, maar is het ongenoegen in den laatsten tijd ten gevolge van een ander geval nog aan merkelijk toegenomen. De Keizer houdt name-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1