ÜW BIJVOEGSEL B1NNENL. BERICHTEN. behoorende bij de -/bp Tan 1 JANUARI 1890. Schiedam, 31 December 1889. De Staatscourant van 29/30 Dec. bevat den tekst der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die nu laatstelijk is ge wijzigd bij de wet van 8 December 1889. De op 14 dezer met het stoomschip Leer dam uit Nederland verzonden brievenmalen woor Buenos-Ayres en Montevideo zijn,bij het verongelukken van dat stoomschip, verloren gegaan. Ct./ De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 3 Januari niet plaats hebben. Den 27sten December 1889 is door den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Belgischen gezant eene verklaring geteekend betreffende de wederzijdsche mededeeling van de gegevens bij de algemeene volkstellingen 'in Nederland en België verkregen, nopens de in het eene land verblijvende personen, die tot de nationaliteit van het andere be- hooren. Onze con sul-generaal te Odessa, de heer R. Muntz, is aldaar op 60-jarigen leeftijd over leden. De passage over de Hoofdbrug is voor voetgangers weder hersteld. De stadswerk- lieden hebben ditmaal eens hun uiterste best gedaan; Met ongelooflijken spoed heeft het af- en aanhangen van de wippen der brug plaats gehad, zoodat de passage voor voet gangers geen 24 uren is gestremd geweest. Op heden, 31 December 1889, bedraagt de voorraad granen te dezer stede1530 Last gedroogde Rogge, 500 Last licht of onge- droogde Rogge, totaal 2030 Last Rogge 1459 Last gedroogde Gerst, 25 Last licht of on- gedroogde Gerst, totaal 1484 Last Gerst, 39 Last Tarwe, 276 Last Maïs, 43 Last Haver en 251 Last Lijnzaad. "Wij vermeenen het publiek geen ondienst te doen door er aan te herinneren, dat op visitekaartjes naar het buitenland hoegenaamd geene bijvoegingen in inkt of potlood mogen gesteld wordenzelfs is het verboden de lettersp. f.p. a.b. a., eet. er op te vermelden. Visitekaartjes naar Belgie, onder kruisband verzonden, kosten slechts een cent; onder open enveloppe daarentegen 2'/a cent. Naar het overige buitenland kosten dezelve 27a cent, zoowel onder kruisband als onder open omslag. (R- N.) Men meldt ons uit Rotterdam Het bericht, in uw blad overgenomen uit de N. R. Ct, dat het perceel De duizend vreezen zal worden afgebroken, en dat de steen, voorstellende het woeden der Span- jaarden, voor f 1000 is verkocht, is niet geheel iuist. De eigenaar van het perceel wil trachten het gebouw, als van historische beteekenis, aan het Rijk of de gemeente te verkoopen. (T.) Burger C. Croll, een der'twee hoofdredac teurs van Recht voor Allen, deelt in dit blad mede dat hij zijn betrekking heeft nedergelegd, zoodat burger F. DomelaNieu- wenhuis in het vervolg de eenige verant woordelijke persoon is. De Haagsche internationale vereeniging van hotel- en koffiehuisbedienden, heeft zich aangesloten bij den Duitschen Kellner-Bond te Leipzig, welke in vele landen van Europa uitgebreide vertakkingen heeft. Kellners, die genoodzaakt worden hunne betrekking in Den Haag of Scheveningen te verlaten, worden in de gelegenheid gesteld zich kosteloos te doen opnemen in eene plaats, waar de Bond een afdeeling heeft, en omgekeerd zal voor de Duitsche kellners hier te lande de gele genheid open staan. Pogingen worden aan gewend om in Amsterdam en Rotterdam vertakkingen van die vereeniging te vestigen. Door de politie te Leiden is proces-ver baal opgemaakt tegen een paar artilleristen die jl. Zaterdag-avond aan de N. Beesten markt aldaar een burger gruwelijk hebben mishandeld, en daarvoor kort daarop door politie en militairen zijn gearresteerd. In tegenwoordigheid van duizenden, die zich letterlijk op het kerkhof verdrongen, veel predikanten en kerkeraadsleden, is gisteren het stoffelijk overschot van wijlen den predi kant dr. J. J. L. ten Kate op de Ooster begraafplaats te Amsterdam bijgezet. Aan het geopend graf wijdde de zoon van den ontslapene, op wien een slip van den dichtersmantelvandengrooten Nederlandschen dichter schijnt te zijn gevallen, eenige ge voelvolle regelen aan de nagedachtenis van zijn onvergetelijken vader, waarin hij nog kort deed uitkomen, dat zijn vader thans het Land had gevonden, waarnaar zijn ziel zoo zeer dorstte als het hijgend hert naar de frissche waterstroomen, en daar nu, met de eerekroon versierd, met den palmtak in de hand, de zoete zaligheid der kinderen Gods genoot. Ds. Wiersma, voorzitter van den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente, huldigde den ontslapene als evangeliedienaar van groot en zeldzaam talent, die meer dan 40 jaren een sieraad was van de Nederduitsoh Hervormde Kerk, waarvan de archieven van Marken, Almkerk, Middelburg en Amster dam zouden kunnen gewagen. Hij was machtig in de taal en daardoor dikwijls in de gelegenheid het evangelie in vele kringen te brengen, waar dit voor een evan geliedienaar dikwijls onmogelijk is. Doch ook voor vele eenvoudigen was hij ten zegen, waarvan menigeen hier aanwezig de sprekende getuigen waren. Doch hoe groot Ten Kate ook was, toch was hij eenvoudig tevens, zijn kinderlijk geloovig vertrouwen openbaarde zich vooral in zijn laatste levensdagen en uitte zich nog zeer schoon in zijn laatste openbare prediking, waarin hij sprak over: de Meester is daar, hij roept u. Dr Laurillard prees den overledene als zanger-profeet, als goedhartig vriend, trouw hartig broeder en liefhebbend vader en be sloot zijn toespraak met een gespierd ge dicht. Een van de zonen dankte diep bewogen voor de talrijke bewijzen van belangstelling, hier zoo openlijk aan den dag gelegd. (lijd.) Men verhaalt, dat aan de zaadmarkt te Alkmaar sedert korter of langer tijd van stadswege ten behoeve van den handel in erwten eene proefkokerij is ingericht, waar men de erwten, waarover men in "onderhan deling is, door een daardoor opzettelijk aan- gestelden beambte kan laten probeeren. Aan de uitspraak van dezen onpartijdigen scheids man heeft men zich te onderwerpen, en dat doet men te eerder en te liever omdat op andere markten die onpartijdige scheidsrechter ontbreekt. Men gaat zelfs zoo ver van te beweren, dat de Hoornsche erwtenmarkt haren geheelen ondergang tegemoet gaat, wanneer ook daar niet een dergelijke gelegenheid wordt geopend. Tengevolge van het vele drijfijs in zee, dat zich hier en daar aan de vlakten heeft vastgezet, is de Urker postschuit sedert Vrijdag niet te Kampen aangekomen, even min op gisteren verschillende marktschuiten De beurtschepen varen ongeregeld. In een Limburgsche gemeente, niet ver van Merkelbeek, wordt door afkondiging bekend gemaakt, dat de volksteller voor vijf cent per stuk de kaarten wil invullen. Tegen dergelijke kwade praktijken dient ernstig gewaarschuwd te worden, daar de tellers door het Rijk betaald worden en buitendien geen cent mogen in rekening brengen. Kerknieuws. Zijne Excellentie de apostolische internun tius Mgr Rinaldini vertoefde gisteren eenige uren te Amsterdam, ten einde een bezoek af te legen bij Z. Doorl. Hoogw. Mgr W. Wulfingh G. SS. R., apostolisch vicaris van Suriname. Te St.-Agatha had jl. Vrijdag de keuze plaats van den nieuwen magister-generalis der orde van het H. Kruis. Met algemeene stemmen en tot aller blijdschap werd als zoodanig gekozen de hoogwaardigste heer Martinus Manders, oudste definitor der Orde. Ingezonden klededeelingen. a 20 cent per regel. Voor honderdduizenden van meu- BChen is het onmogelijk, bij elke kleinere of grootere ongesteldheid, zich dadelijk die zorgvuldige verpleging en gepaste behandeling te verschaffen, die de rijkeren altijd verkrij gen kunnen. Die honderdduizenden zijn der halve meestal gedwongen, zich-zelve zoo goed mogelijk te genezen door beproefde huis middelen. Voor hen is het dus van het grootste belang, geen waardelooze drankjes of poedertjes te koopen, waarmede hun het geld toch slechts uit den zak geklopt wordt. Ook bij gestoorde spijs verteering (Verstopt heid, kwalen der Maag, Lever of Gal, Aam beien, Benauwdheid, Duizeligheid enz.) is het van groot belang het rechte huismiddel te kiezen, en nu hebben de voornaamste genees- heeren erkend, dat in al die gevallen de Zwitsersche Pillen van den apotheker Richard Brandt hare genezende kracht op schitterende wijze hebben bewezen. Men zorge er steeds voor, geene waardelooze namaaksels te koopen. Verkrijgbaar bij D. MALTHA, Schiedam. V i sseherij-Bericlite n. VLAARDINGEN. Van de haringvisschery zijn verleden week alhier aangekomen Noordster, A. v. Hoogteilingen, 46 ton, kabeljauw en 1 ton lengAdriana, C. Poot, 28 ton kabeljauw en 1 ton lengNyverheid, A. Penning, 46 ton kabeljauw en 4 ton leng Stella Maris, L. Sluimer Az., 52 ton kabel jauw en 2 ton lengCharlotte, A. Sluimer, 40 ton kabeljauw en 1 ton lengAmicitia, L. Sluimer Pzn., 16 ton kabeljauw. Daarenboven zijn nog 6 schepen van andere havens hier binnengevallen, die 753 snees schelvisch, 581 kabeljauwen en 8 lengen aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5