BINNENLAND. Czaar verspreide geruchten volslagen onge grond zijn. »Den Czaar deert niets." Daarentegen bevat de Parijsche Lanterne de volgende correspondentie uit St. Peters burg vDe Czaar heeft, gelijk een eenvoudig sterve ling, aan de influenza geleden en was daarvan genezen toen hy zich eenige dagen later, na het eten, plotseling ongesteld ge voelde. Gedurende verscheidene dagen was men ernstig bezorgd. Zoodra die nieuwe ziekte zich openbaarde, werd door de voor naamste geneesheeren van het hof eene be raadslaging gehouden. Twee van hen ver borgen niet, dat eene poging tot vergiftiging niet vreemd was aan de ziekte, maar op bevel van den Czaar werd er een bulletin uitgegeven, zeggende dat de Keizer aan eene herneming der influenza leed. Aan het hof werd in het geheim een zorgvuldig onder zoek gedaan. De spijzen des Keizers werden aan experten overhandigd om ontleed te worden de koks en bedienden werden lang ondervraagd. Onder het publiek loopen de zonderlingste geruchten." In een 31 December jl. afgekondigde wet wordt de minister van onderwijs gemachtigd, het Duitsche gymnasium te Goldingen binnen drie jaren te sluiten, en de door de Koer- landsche ridderschap toegekende regeerings- subsidie voor het gymnasium van 1600 roe bels 'sjaars, tegen 1 Januari 1890 in te trekken. Schiedam, 2 Januari 1889. Bij resolutie van den minister van financiën is te kennen gegeven, dat ook in gemeenten, waar een rubliek entrepot gevestigd is, aan de toelating tot entreposeering van uit het buitenland uitgevoerd ruw zout of suiker de door de wet voorgeschreven bijzondere aan wijzing bij koninklijk besluit moet vooraf gaan. De gezantschapsraad te Berlijn, graaf D. Van Bijlandt, bevindt zich in de residentie in verband met zijne aanstaande benoeming tot minister-resident van Z. M. in Japan, welke weldra zal geschieden, gepaard met eenige veranderingen in het diplomatiek personeel. Rotterdam) met dien datum eigenaar der bestrating van den Westzeedijk. De dijk zelf blijft het eigendom van het Hoogheem raadschap van Schieland. Ofschoon ten allen tijde de dijk een drukke verkeersweg tusschen Rotterdam, Schiedam en Delftshaven is geweest, was Schieland er voorheen niet toe te bewegen dien dijk te bestraten, alleen liet Schieland dien dijk van tijd tot tijd met koolasch bestrooien. Om aan den onhoudbaren toestand, waarin de weg verkeerde, een einde te maken, beslo ten eenige heeren stappen in dien zin te doen. Op 7 April 1801 stelden zij den Dijkrichter en Hoogheemraden van Schieland voor om voor eigen rekening den Hoogen Zeedijk van af den Bontepaal tot aan Schie dam te bestraten, mits zij het recht verkre gen van tolgeldhelfing. Na eenigen tijd gaf Schieland de vereischte vergunning, en in 1806 was de straatweg van Rotterdam naar Delftshaven gereed. Den 7 Aug. van dat zelfde jaar verleende het Departementaal-Bestuur van Holland aan de »geïnteresseerden in den straatweg van Rotterdam naar Deftshaven" vergunning tot tolgeldheffing en keurde het desbetreffende tarief goed. Eerst in 1835 werd de bestrating van Delftshaven naar Schiedam aangelegd. Bij Kon. besl. van 13 Sept. van dat jaar werd de daartoe vereischte concessie verleend, en het tarief van tolgeldheffing opnieuw vast gesteld. Voor de bewoners van oud-Delftshaven in het bijzonder is de invoering van tolvrijheid van groot gewicht. Kon men b. v. van de kom van Delftshaven niet naar de katholieke kerk rijden zonder tol te passeeren of van Schoonderloo naar de protestantsche kerk, evenmin kon een lijk naar een der beide te Delftshaven gelegen begraafplaatsen worden gebracht, zonder dat tolgeld moest worden betaald. Op het gedeelte van den straatweg tus schen Delftshaven en Schiedam wordt het tolgeld niet opgeheven. Msb Naar men verneemt, heeft de heer A. Moens, die sinds geruimen tijd aan een ern stige oogziekte lijdende is, zijn eervol ont slag als inspecteur van het Lager Onder wijs aangevraagd. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand December 11. 406.338 reizigers, opbrengende f30.911.565, tegen 405.436 reizigers, opbrengende f30.752.17s in dezelfde maand van het vorige jaar. In de elf voorafgaande maanden van 188!) bedroeg het vervoer 5.554.712 reizigers met een op brengst van f415.251.83 tegen 5.109.401 reizigers met een opbrengst van f384.560.40 in dezelfde periode van het vorige jaar. Het totaal aantal reizigers in '1889 bedroeg 5.961.050, opbrengende f446.163.395, tegen een totaal van 5.514.837 reizigers met een opbrengst van f415.312.575 over 1888. De buitengewone ontvangsten bedroegen in 1889 f 159.678.83 tegen f151.510.25 in het vorige jaar. De generale ontvangsten beliepen in 1889 f 605.842.22s tegen f566.822.825 in 1888. Jl. Dinsdag werd voor de laatste maal tol geheven op den Westzeedijk. Volgens ge meenteraadsbesluit van 16 Mei 1.1. wordt met ingang van 1 Jan. 1890 op het gedeelte van den West zeedijk, dat de kommen van het voormalig Rotterdam en het voormalig Delftshaven verbindt, de tolgeldheffing op geheven, en wordt het gemeentebestuur (van Waarom de lieer C. Croll de betrekking van hoofdredacteur van Recht voor Allen heeft nedergelegd, wordt verklaard door het volgende, dat ons heden wordt medegedeeld Op het internationaal socialisten-congres, te Parijs gehouden, heeft de heer Croll met de Italiaansche afgevaardigden zich aange sloten bij de possibilisten of meer gematig den en een vijandige houding aangenomen tegen de Duitsche afgevaardigden Liebknecht en Bebel. Hij was namelijk van meening dat de Duitsche sociaal-democraten te veel den baas over de anderen willen spelen. Op den eersten Kerstdag werd te 's-Gra- venhage het Nederlandsch socialistencongres gehouden. Daar werd o. a. de houding van den heer Croll sterk gelaakt, en men be sloot haar niet goed te keuren, doch zich neder te leggen bij de besluiten op het Pa rijsche congres genomen. De heer Croll achtte het toen beter zijn taak als leider van de socialisten neder te leggen. (II.) De wijziging van de statuten der Neder- landscheRhijn-Spoorweg-Maatschappij, waar toe in hare algemeene vergadering van aan deelhouders van den 6n October 11. besloten werd, teneinde tot ontbinding der Maat schappij te kunnen overgaan, indien de door den Staat met haar gesloten overeenkomst betreflende de overneming van haar bedrijf wettelijk bekrachtigd wordt, is door den Ko ning goedgekeurd. Men schrijft uit Hoorn aan de Amst. Ct. »Met het oog op een bericht in het jongste nummer dezer courant, aangaande den aan staanden ondergang der erwten-, zegge graan markt te Hoorn, doordat een proefkokerij op de zaadmarkt te Alkmaar is ingericht, is het mij aangenaam, u te kunnen mededeelen, dat het beproeven der deugdelijkheid van de groene erwten ook hier plaats vindt. Behalve dat aan de twee voornaamste koffiehuizen op de zaadmarkt sinds verleden jaar behoor lijke beschutting is aangebracht, om heeren zaadhandelaren in de gelegenheid te stellen buitenshuis hun zaken af te doen, worden in een dier lokalen de erwten door koking aan de vereischte proef onderworpen. Boven dien is het proefstation voor den landbouw in de onmiddellijke nabijheid. De eventueele ondergang van de Hoornsche zaadmarkt zal dus in geen geval te wijten zijn aan het niet-koken der erwten." Ten behoeve der ijspakhuizen op Tessel zijn thans tal van personen, paarden en wa gens in het werk gesteld, om uit het versche binnenwater van het eiland ijs in te zame len. De voorraad was in den afgeloopen zomer door de visschers geheel verbruikt. Het inzamelen geeft veel bedrijvigheid en bezorgt menigeen een goed daggeld. Uit Apeldoorn meldt men, dat eergisteren brand is ontstaan in een schoorsteen van het paleis Het Loo, vlak boven de vertrekken, welke door Z. M. den Koning bewoond worden. De vlammen waren van buiten zichtbaar, doch de brand was spoedig door de aanwe zigen gebluscht, (IJ. D.) Naatje" vraagt ons, hoe zij zich moet laten volkstellen. Zij woont bij een »eenige" mevrouw, die volgens de uitlegging van de Gemeentestem alzoo geen gezin uitmaakt. Nu wordt haar gevraagd, of zij alleen woont dan wel in een gezin dient. Noch het een noch het ander, maar wat dan Wij weten niet, wat we Naatje moeten antwoorden, en de minister weet het ook niet, anders had hij wel gezorgd, dat na de opmerking van de Gemeentestem eene ver duidelijking kwam. In Naatje's geval zouden wij mevrouw maar tot hoofd van een gezin promoveeren, al geven we gaarne toe, dat een gezin van één persoon wel wat apoeryph klinkt. Intusschen, wij hoorden indertijd een bri gadier van de rijksveldwacht, die twee man onder zich had, vertellen, dat hij een deta-- chement naar A. en een detachement naar B. had gezonden. Evenals men een deta chement van één man heeft, kan men ook, met eenige overdrijving, van een gezin van één persoon spreken, waarin dan zeker de liefde en eendracht wel haar toppunt zullen bereikt hebben. ArnliCt.) Door 103 graanhandelaars en bakkers, te Tilburg, is een adres aan de Tweede Ka mer gericht tegen het voorstel-Bahlmann tot heffing van invoerrechten op granen en meel. Men schrijft uit Eijsden aan het Limburgsch NieuwsbladVan verschillende zijden ko men belangrijke berichten omtrent de ont dekking van rijke phosphaatlagen op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2